1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā uzsākamas studijas augstskolā vai koledžā vēlākos studiju posmos.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)
2. Studijas augstskolā vai koledžā vēlākos studiju posmos uzsākamas šādos gadījumos:
2.1. pārejot no vienas augstskolas vai koledžas uz citu augstskolu vai koledžu vai citu studiju programmu tajā pašā augstskolā vai koledžā vai atsākot studijas pēc pārtraukuma;
2.2. ja saskaņā ar noteikumiem par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu ir atzītas ārpus formālās izglītības apgūtās vai profesionālajā pieredzē iegūtās zināšanas, prasmes un kompetences vai iepriekšējā izglītībā sasniegtie studiju rezultāti.
(MK 14.08.2018. noteikumu Nr. 506 redakcijā)
3. Studijas augstskolā vai koledžā vēlākos studiju posmos atļauts uzsākt tā paša vai zemāka līmeņa studiju programmā. Pēc pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības ieguves studijas var turpināt augstākās izglītības studiju programmā bakalaura grāda vai otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības iegūšanai.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)
4. Studijas vēlākos studiju posmos var uzsākt studējošie un personas, kuras ir apguvušas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā licencētu vai akreditētu augstākās izglītības studiju programmu vai tās daļu. Minētās studiju programmas vai tās daļas apguvi apliecina augstskolas vai koledžas izsniegta izziņa.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)
4.1 Papildus šo noteikumu 4. punktā minētajām personām studijas vēlākos studiju posmos var uzsākt personas, kurām saskaņā ar noteikumiem par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu ir atzītas ārpus formālās izglītības apgūtās un profesionālajā pieredzē iegūtās zināšanas, prasmes un kompetences vai iepriekšējā izglītībā sasniegtie studiju rezultāti un piešķirti kredītpunkti. Atzīšanu apliecina augstskolas vai koledžas lēmums par ārpus formālās izglītības apgūto un profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču, kā arī iepriekšējā izglītībā sasniegto studiju rezultātu atzīšanu.
(MK 14.08.2018. noteikumu Nr. 506 redakcijā)
5. Augstskola vai koledža var atteikt studiju uzsākšanu vēlākos studiju posmos, ja attiecīgajā studiju programmā nav brīvu vietu.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)
6. Pārejot uz citu augstskolu vai koledžu, budžeta finansējums studijām netiek saglabāts.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)
7. Persona, kura vēlas uzsākt studijas vēlākos studiju posmos, iesniedz augstskolā vai koledžā iesniegumu par reģistrāciju studijām noteiktā studiju programmā. Iesniegumam pievieno:
7.1. augstskolas vai koledžas izsniegtu izziņu, kas apliecina studiju programmas vai tās daļas apguvi, ja persona vēlas uzsākt studijas vēlākos studiju posmos saskaņā ar šo noteikumu 4. punktu;
7.2. augstskolas vai koledžas lēmumu par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču, kā arī iepriekšējā izglītībā sasniegto studiju rezultātu atzīšanu, ja persona vēlas uzsākt studijas vēlākos studiju posmos saskaņā ar šo noteikumu 4.1 punktu.
(MK 14.08.2018. noteikumu Nr. 506 redakcijā)
7.1 Šo noteikumu 7. punktā minētos dokumentus persona iesniegumam var nepievienot, ja tā vēlas uzsākt studijas vēlākos studiju posmos augstskolā vai koledžā, kuras studiju programmu vai tās daļu apguvusi vai kura pieņēmusi lēmumu par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču, kā arī iepriekšējā izglītībā sasniegto studiju rezultātu atzīšanu.
(MK 14.08.2018. noteikumu Nr. 506 redakcijā)
8. Augstskola vai koledža salīdzina iepriekš apgūtos priekšmetus un to apjomu ar attiecīgās augstskolas vai koledžas studiju programmas atbilstošo daļu un norāda, kurus priekšmetus no iepriekš apgūtajiem var ieskaitīt un kuros kārtojami papildu pārbaudījumi. Priekšmetus ieskaita, ja to apjoms kredītpunktos abās salīdzināmajās studiju programmās ir vienāds vai kredītpunktu skaits iepriekš apgūtajā attiecīgajā priekšmetā ir lielāks. Papildus kārtojamo priekšmetu kopapjoms nedrīkst pārsniegt 20 kredītpunktu. Salīdzināšanu neveic, ja studijas vēlākos studiju posmos uzsāk pēc tam, kad atzītas ārpus formālās izglītības apgūtās un profesionālajā pieredzē iegūtās zināšanas, prasmes un kompetences, kā arī iepriekšējā izglītībā sasniegtie studiju rezultāti.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr. 130; MK 14.08.2018. noteikumiem Nr. 506)
9. Lēmumu par studiju līguma slēgšanu ar personu, kura vēlas uzsākt studijas vēlākos studiju posmos, pieņem rektors (direktors) vai viņa pilnvarota amatpersona, pamatojoties uz studiju programmas direktora ieteikumu. Augstskola vai koledža izdod rīkojumu par imatrikulāciju noteiktā semestrī, pievienojot veiktā salīdzinājuma protokolu vai lēmumu par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču, kā arī iepriekšējā izglītībā sasniegto studiju rezultātu atzīšanu un individuālo studiju plānu ar papildu prasībām (apgūstamie priekšmeti, pārbaudījumu kārtošanas termiņi), ņemot vērā, lai kopā ar papildus apgūstamajiem priekšmetiem studiju gadā iegūto kredītpunktu skaits nepārsniegtu 40 kredītpunktu.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr. 130; MK 14.08.2018. noteikumiem Nr. 506)
10. Individuālā studiju plāna izpildi kontrolē augstskolas vai koledžas struktūrvienības vadītājs, kurš ir atbildīgs par atbilstošās studiju programmas īstenošanu.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)
11. Augstskola vai koledža visus ar studējošā imatrikulāciju un individuālo studiju gaitu saistītos dokumentus glabā studējošā personas lietā.
(Grozīts ar MK 14.02.2006. noteikumiem Nr.130)