1. Saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā Līvānu novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) administratīvajā teritorijā tiek:
1.1. uzturēta sanitārā tīrība un veikti teritorijas sakopšanas darbi daudzdzīvokļu dzīvojamo māju teritorijās;
1.2. uzturēta sanitārā tīrība un veikta nekustamajam īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas kopšana;
1.3. uzturēti nami, namu teritorijas un būves.
2. Nekustamajam īpašumam pieguloša teritorija ir publiskā lietošanā esošas ietves (izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas), grāvji, caurtekas, zālieni u.c. apstādījumi līdz brauktuves malai, kas robežojas ar nekustamo īpašumu.
3. Par nekustamajam īpašumam pieguļošo teritoriju uzturēšanu un kopšanu atbild nekustamā īpašuma īpašnieks vai, ja tāda nav, tiesiskais valdītājs vai lietotājs.
4. Par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju teritoriju un īpašumam piegulošo teritoriju uzturēšanu un kopšanu atbild nekustamā īpašuma īpašnieks, valdītājs vai pārvaldnieks, ja dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību uzdots veikt pārvaldniekam.
5. Dalīta īpašuma gadījumā daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir pienākums kopt tikai ēkai piesaistīto (funkcionāli nepieciešamo) zemesgabalu, kā arī šim zemesgabalam piegulošo teritoriju. Kopt būvēm nepiesaistīto zemesgabala daļu un attiecīgajam zemesgabalam piegulošo teritoriju ir zemes īpašnieka pienākums.
6. Nekustamo īpašumu īpašniekiem, valdītājiem vai pārvaldniekiem ir pienākums:
6.1. pilsētas un ciemu teritorijās pļaut zālienu, nepieļaujot, ka zāliena augstums pārsniedz 20 centimetrus, kopt apstādījumus, nepieļaut atkritumu, tajā skaitā dārzu un parku atkritumu, uzkrāšanos (izņemot īpaši aprīkotas vietas kompostēšanai);
6.2. Līvānu pilsētas un Līvānu novada ciemu teritorijās zālāja pļaušana nozīmē zāles pļaušanu un savākšanu ne retāk kā divas reizes gadā, pirmā reize līdz 22. jūnijam, otrā reize līdz 15. augustam;
6.3. citās Līvānu novada pagastu teritorijās paredzot zālāju pļaušanu un savākšanu vismaz vienu reizi gadā ne vēlāk kā līdz 15. augustam;
6.4. apzāģēt krūmus un to zarus gar ietvēm un brauktuvēm, lai tie netraucē pārvietoties gājējiem un transportlīdzekļiem;
6.5. nodrošināt ietvju tīrību, izņemot šo noteikumu 8. punktā noteiktajā gadījumā;
6.6. nodrošināt ietvēm pieguļošo celiņu un piebraucamo ceļu tīrību;
6.7. neveidot sniega vaļņus sabiedriskā transporta pieturvietās un citās vietās, kur tie traucē gājēju pārvietošanos vai transporta satiksmi;
6.8. pretslīdes materiāliem izmantot smilts vai smilts – sāls maisījumu, aizliegts kaisīt ar izdedžiem, dubļiem, pelniem, melnzemi, sāli tīrā veidā un citiem nepiemērotiem materiāliem;
6.9. notīrīt sniegu un ledu no balkoniem, lodžijām, ēku jumtiem, likvidēt lāstekas, nepieļaut sniega un ledus krišanu no jumtiem, dzegām, ūdens notekcaurulēm un situācijas, kad tiek apdraudēta gājēju vai trešo personu īpašuma (t.sk. transportlīdzekļu) drošība, nepieciešamības gadījumā norobežot bīstamo (darba) zonu;
6.10. neizgāzt saslaukas, atkritumus, sniegu, netīros ūdeņus, ledu un citus priekšmetus šim nolūkam neparedzētās vietās – uz lietus ūdens uztvērēju restēm un vākiem, inženiertīklu akās, kamerās, uz brauktuvēm un ietvēm.
7. Pašvaldība nodrošina pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošo ielu, tiltu, ceļu pārvadu, laukumu, nostiprināto krastmalu, sabiedriskā transporta pieturvietu, velosipēdu ceļu, brauktuves sadalošo joslu un saliņu, kā arī publisko parku, dārzu un skvēru uzturēšanu un kopšanu.
8. Pašvaldība nodrošina Līvānu novada Līvānu pilsētā nekustamajiem īpašumiem pieguļošo publiskā lietošanā esošo ietvju un piegulošas teritorijas uzturēšanu un kopšanu atbilstoši pašvaldības apstiprinātajam sarakstam, kuru katru gadu (pirms rudens un pavasara sezonas- septembra un aprīļa mēnesī) apsaimniekotājs saskaņo ar pašvaldību.
9. Viendzīvokļa mājas, kuru neizmanto saimnieciskajai darbībai, vienīgais īpašnieks, kas ir pensionārs vai persona ar 1. vai 2. grupas invaliditāti ir atbrīvots no nekustamajam īpašumam piegulošās teritorijas tīrības uzturēšanas un kopšanas darbiem, kas noteikti saistošo noteikumu 6.1.–6.4. apakšpunktā, ja īpašumā savu dzīvesvietu nav deklarējusi vai faktiski nedzīvo neviena pilngadīga darbspējīga persona. Šajā gadījumā nekustamajam īpašumam piegulošās teritorijas tīrības uzturēšanu un kopšanu nodrošina Pašvaldība.
10. Ja nekustamajam īpašumam piegulošas teritorijas platība ir lielāka par pusi no nekustamā īpašuma platības, persona var lūgt Pašvaldības palīdzību nekustamajam īpašumam piegulošās teritorijas (līdz 50 % platības) uzturēšanā un kopšanā, iesniedzot iesniegumu Pašvaldībai. Šajā gadījumā nekustamajam īpašumam piegulošās teritorijas tīrības uzturēšanu un kopšanu līdz 50 % platības nodrošina Pašvaldība.
11. Ja apstākļi, uz kuru pamata personai ir atbrīvojums, zūd, persona trīs darba dienu laikā no dienas, kad apstākļi zuduši vai persona uzzinājusi par apstākļu neesamību, paziņo par to Pašvaldībai.
12. Par būvju uzturēšanu tādā tehniskajā un vizuālajā kārtībā, kas atbilst būves arhitektoniskajam stilam, nedegradē vidi un nebojā apkārtesošo pilsētvides ainavu atbild tās īpašnieks vai, ja tāda nav, tiesiskais valdītājs vai lietotājs, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pārvaldnieks.
13. Būvju fasādes un citas ārējās konstrukcijas uztur tādā tehniskajā stāvoklī un ārējā izskatā, kas nedegradē vidi un nebojā apkārt esošo ainavu, ievērojot šādas prasības:
13.1. nepieļauj būvju pamatu, sienu, starpstāvu pārsegumu, jumtu un citu konstrukciju, kas nodrošina būvju konstruktīvo un telpisko noturību, daļēju neesamību, sabrukšanu vai deformāciju;
13.2. novērš plaisas būvju sienās;
13.3. neapdzīvotās vai saimnieciskajai darbībai neizmantotās būvēs (tajā skaitā dzīvokļos) nodrošina logu stiklojumu un tā atjaunošanu vai arī noslēdz logu un durvju ailas ar fasādes krāsojumam vai apdarei atbilstošiem vienveidīgiem materiāliem atbilstoši būvju arhitektoniskajam stilam vai aizmūrē tā, lai nebojātu pilsētvides ainavu un nedegradētu vidi un novērstu nepiederošu personu iekļūšanu un uzturēšanos būvē. Būves ir regulāri jāuztur tehniskā kārtībā un nepieciešamības gadījumā jāveic būves vai attiecīgās būves daļas atjaunošanu, lai nepieļautu nepiederošu personu iekļūšanu un uzturēšanos būvē;
13.4. nodrošina būvju fasāžu ārējās apdares savlaicīgu atjaunošanu un krāsošanu atbilstoši būves arhitektoniskajam stilam un apkārt esošajai pilsētvides ainavai, nepieļaujot būvju apdares materiālu plaisāšanu, nodrupšanu, koroziju, satrupēšanu;
13.5. likvidē uz būvju fasādēm vai citām ārējām konstrukcijām, kā arī lietusūdens novadīšanas sistēmā augošu zāli, krūmus, sūnas, kokus, izņemot būvniecības ieceres dokumentācijā paredzētus gadījumus.
14. Pilsētvides ainavas uzturēšanas prasībām neatbilstošas būves pamatojoties uz Ministru kabineta 2014. gada 19. augusta Noteikumiem Nr. 500 "Vispārīgie būvnoteikumi" un Ministru kabineta 2018. gada 12. jūnija Noteikumiem Nr. 326 "Būvju klasifikācijas noteikumi" tiek iedalītas:
14.1. sagruvusi būve – būve, kam stihiskas nelaimes, avārijas, personu darbības vai bezdarbības rezultātā daļēji vai pilnīgi sagrautas nesošās konstrukcijas, un kas nav izmantojama un/vai atjaunojama iepriekš paredzētajai funkcijai un kuras uzturēšanā ir konstatēta saistošo noteikumu 13.1. apakšpunktā noteikto prasību neievērošana;
14.2. cilvēku drošību apdraudoša būve – būve, t.sk. nepabeigtās būvniecības objekti, ar atklātām logu un durvju ailām, kas nav noslēgtas vai arī daļēji noslēgtas, būve potenciāli bīstamā tehniskajā stāvoklī ar nedrošām konstrukcijām, kas var nokrist, apgāzties vai iebrukt, un kuras uzturēšanā ir konstatēta saistošo noteikumu 13.2. un 13.3. apakšpunktos noteikto prasību neievērošana;
14.3. vidi degradējoša būve – neapdzīvota vai saimnieciskajai darbībai neizmantota būve, t.sk. nepabeigtās būvniecības objekti, kuru uzturēšanā ir konstatēta saistošo noteikumu 13.4. un 13.5. apakšpunktos noteikto prasību neievērošana, kā arī būves, kurām veikta pilnīga vai daļēja konservācija, tomēr nav novērsta pilsētas ainavu bojājošā ietekme.
15. Nekustamā īpašuma īpašnieks nodrošina nekustamajā īpašumā esošo žogu, vārtu un vārtiņu uzturēšanu tehniskā un vizuālā kārtībā, to atjaunošanu, savlaicīgu krāsošanu, remontēšanu vai nojaukšanu.
16. Saistošo noteikumu II nodaļā noteikto prasību ievērošanu kontrolē un administratīvā pārkāpuma procesu līdz administratīvās pārkāpuma lietas izskatīšanai veic Līvānu novada pašvaldības Nekustamo īpašumu un vides pārvaldības nodaļas vadītāja vietnieks (Līvānu pilsētas teritorijā), Līvānu novada pašvaldības kārtībnieks (Līvānu pilsētas teritorijā) un pagasta pārvalžu vadītāji (atbilstošā pagasta teritorijā) un administratīvā pārkāpuma lietu izskata Līvānu novada pašvaldības Administratīvā komisija.
17. Saistošo noteikumu III nodaļā noteikto prasību ievērošanu kontrolē un administratīvā pārkāpuma procesu veic Līvānu novada būvvaldes būvinspektors.
18. Par saistošo noteikumu III nodaļā noteikto prasību neievērošanu piemēro brīdinājumu vai naudas, sodu fiziskajām personām līdz 100 naudas soda vienībām, juridiskajām personām līdz 280 naudas soda vienībām.
Paskaidrojuma raksts sadaļa | Norādāmā informācija |
1. Projekta nepieciešamības pamatojums | Likuma "Par pašvaldībām" 43. panta pirmās daļas 5. punkts paredz pašvaldības tiesības izdot saistošos noteikumus par namu un to teritoriju un būvju uzturēšanu un 6. punkts – par sanitārās tīrības uzturēšanu un īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas (gājēju ietves, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, grāvji, caurtekas vai zālāji līdz brauktuves malai) kopšanu. Ministru kabineta 2010. gada 28. septembra noteikumu Nr. 906 "Dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumi" 4. punktā noteikts, ka teritorijas sakopšanas darbi veicami pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā. Ministru kabineta 2014. gada 19. augusta noteikumu Nr. 500 "Vispārīgie būvnoteikumi" 158.2. apakšpunktā noteikts, ka būve ir jāsakārto, jāveic tās konservācija vai jānojauc (atkarībā no konkrētiem apstākļiem), ja būves fasādes un citu ārējo konstrukciju tehniskais stāvoklis vai ārējais izskats neatbilst pilsētvides ainavas vai ainaviski vērtīgās teritorijas prasībām (būve ir vidi degradējoša vai bojā ainavu), kuras ir noteiktas pašvaldības saistošajos noteikumos par namu un to teritoriju un būvju uzturēšanu. |
2. Īss projekta satura izklāsts | Saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā pašvaldības administratīvajā teritorijā tiek uzturēta sanitārā tīrība un veikti teritorijas sakopšanas darbi daudzdzīvokļu dzīvojamo māju teritorijās un nekustamajiem īpašumiem piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijās, prasības ēku (būvju) uzturēšanai. Noteikumi nosaka atbildību par noteikumu pārkāpšanu. |
3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu | Nav plānota ietekme uz pašvaldības budžetu. |
4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā | Nav attiecināms. |
5. Informācija par administratīvajām procedūrām | Ar saistošajiem noteikumiem jaunas funkcijas iestādēm un amatpersonām netiek uzliktas un esošās funkcijas pēc būtības netiek paplašinātas. |
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām | Nav notikušas. |