1. Saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā ar pašvaldību saskaņojama koku ciršana ārpus meža Krāslavas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā, koku ciršanas publiskās apspriešanas kārtību un gadījumus, kad rīko publisko apspriešanu, kā arī zaudējumu aprēķināšanas kārtību par dabas daudzveidības samazināšanu saistībā ar koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā.
2. Zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs kokus ārpus meža savā īpašumā vai valdījumā esošajā teritorijā cērt, ievērojot Meža likumu un Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumus Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža".
3. Krāslavas pilsētas administratīvajā teritorijā koku izvērtēšanu veic Krāslavas novada pašvaldības Centrālās pārvaldes Nekustamā īpašuma un infrastruktūras pārvaldības nodaļas atbildīgais speciālists un lēmumu par koku ciršanu pieņem Krāslavas novada pašvaldības izpilddirektors, Dagdas pilsētas un pagastu apvienības administratīvajā teritorijā koku izvērtēšanu veic un lēmumu pieņem Dagdas pilsētas un pagastu apvienības vadītājs, Krāslavas pagastu apvienības pārvaldes administratīvajā teritorijā koku izvērtēšanu veic un lēmumu pieņem Krāslavas pagastu apvienības pārvaldes vadītājs, saskaņojot ar Krāslavas novada pašvaldības Centrālās pārvaldes Nekustamā īpašuma un infrastruktūras pārvaldības nodaļas atbildīgo speciālistu.
(Krāslavas novada domes 29.02.2024. saistošo noteikumu Nr. 2024/3 redakcijā)
4. Gadījumā, ja tiek rīkota publiskā apspriešana par koku ciršanu ārpus meža Krāslavas novada administratīvajā teritorijā, tad lēmumu pieņem Krāslavas novada pašvaldības dome.
5. Persona, kurai saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumu Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 4. punktu, ir nepieciešams saņemt pašvaldības atļauju koku ciršanai ārpus meža, iesniedz Krāslavas novada pašvaldībā motivētu rakstveida iesniegumu, kuram nepieciešamības gadījumā pievieno zemes īpašuma (valdījuma) tiesības apliecinošu dokumentu kopijas, zemesgabala plāna kopiju vai shēmu ar norādītu koku atrašanās vietu, daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas īpašnieku lēmuma kopiju par koku ciršanu.
6. Saistošo noteikumu 3. punktā minētās personas, kuras izvērtē personu iesniegumus, pirms lēmuma pieņemšanas par koku nociršanu, veic koku apsekošanu dabā, izvērtē iesnieguma pamatotību un koku ciršanas atbilstību normatīvajiem aktiem.
(Krāslavas novada domes 29.02.2024. saistošo noteikumu Nr. 2024/3 redakcijā)
7. Lēmums par atļauju koku ciršanai ārpus meža vai par atteikumu izsniegt atļauju ir apstrīdams Krāslavas novada pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijā.
(Krāslavas novada domes 29.02.2024. saistošo noteikumu Nr. 2024/3 redakcijā)
8. Krāslavas novada pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijas lēmums un Krāslavas novada pašvaldības domes lēmums ir pārsūdzams Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
9. Publiskās apspriešanas procedūra rīko, ja pašvaldības administratīvā teritorijā ārpus meža paredzēta koku ciršana:
9.1. publiski pieejamos objektos pilsētas un ciema teritorijā;
9.2. sabiedrībai nozīmīgos gadījumos – plānots rekonstruēt (labiekārtot) vai veikt jaunu būvniecību.
11. Pašvaldība paziņojumu par publisko apspriešanu publicē Krāslavas novada pašvaldības tīmekļvietnēs un vietējā laikrakstā.
13. Publiskās apspriešanas procedūra uzskatāma par notikušu arī tad, ja pēc publiskās apspriešanas beigām nav saņemts neviens sabiedrības ierosinājums. Publiskās apspriešanas rezultātus apstiprina Krāslavas novada pašvaldības dome.
14. Personai jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu saistībā ar koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā (turpmāk – Zaudējumu atlīdzība), ko Amatpersona aprēķina pēc formulas:
Z – zaudējumu atlīdzības vērtība EUR;
KD - koka caurmēra koeficients, kas vienāds ar attiecīgā koka caurmēru centimetros 1,3m augstumā no sakņu kakla (cm);
KS - koka sugas koeficients, ko nosaka atkarībā no koka sugas;
KI - koka ciršanas iemesla koeficients;
KA - apdzīvotās vietas koeficients;
KV – koka atrašanās vietas koeficients;
PK – pašvaldības koeficients – 0,2.
15. Koeficienti zaudējumu atlīdzības aprēķināšanai par koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā saistošajos noteikumos noteikti ievērojot Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumu Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 3. pielikumu.
16. Zaudējumu atlīdzību iesnieguma iesniedzējs iemaksā pašvaldības norēķinu kontā, pirms ciršanas atļaujas saņemšanas. Zaudējumu atlīdzība tiek izmantota pašvaldības apstādījumu veidošanai.
17. Personām, kuras patvaļīgi veikušas koku ciršanu, jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu.
19. Atzīt par spēku zaudējušiem:
19.1. Krāslavas novada pašvaldības 2010. gada 17. novembra saistošos noteikumus Nr. 2010/25 "Par kārtību, kādā saskaņojama koku ciršana ārpus meža zemes Krāslavas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā";
19.2. Dagdas novada pašvaldības 2013. gada 24. aprīļa saistošos noteikumus "Par koku ciršanu ārpus meža Dagdas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā";
19.3. Aglonas novada pašvaldības 2014. gada 28. marta saistošos noteikumus Nr. 7 "Par koku ciršanu ārpus meža Aglonas novada administratīvajā teritorijā" (zaudē spēku Krāslavas novada teritoriālajās vienībās Kastuļinas, Grāveru un Šķeltovas pagastā).