1. Saistošie noteikumi regulē licencētās makšķerēšanas kārtību Tukuma novada Lapmežciema pagasta teritorijā esošā Kaņiera ezerā, kurā noteikta zvejas tiesību izmantošana ar īpašām zvejas atļaujām (licencēm).
2. Ar saistošajiem noteikumiem ir apstiprināts Nolikums "Par licencēto makšķerēšanu un zemūdens medībām Kaņiera Ezerā 2022.–2026. gadam" (pielikumā).
4. Ar saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienu spēku zaudē Engures novada domes 2016. gada 26. aprīļa saistošie noteikumi Nr. 11 "Par licencēto makšķerēšanu un zemūdens medībām Kaņiera ezerā 2016.–2026. gadā".
1. Kaņiera ezers atrodas Tukuma novada Lapmežciema pagasta teritorijā un atbilstoši Civillikumam ir publiskais ezers, kurā zvejas tiesības pieder valstij. Ezers atrodas īpaši aizsargājamā "Natura 2000" teritorijā Ķemeru Nacionālajā parkā (turpmāk – ĶNP) un pēc zonējuma, ko nosaka Ķemeru nacionālā parka likums (turpmāk – ĶNP likums), Kaņiera ezers atrodas dabas lieguma zonā.
2. Licencētā makšķerēšana un zemūdens medības Kaņiera ezerā tiek ieviestas, pamatojoties uz ūdensobjekta "Kaņieris" ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumiem, Latvijas Republikas Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumiem Nr. 799 "Licencētās makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kārtība".
3. Licencēto makšķerēšanu Kaņiera ezerā organizē akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" (turpmāk – AS "Latvijas valsts meži") saskaņā ar 2016. gada 15. martā izsniegto Engures novada domes pilnvarojumu un 2010. gada 20. aprīļa valsts zemes nomas līgumu starp Dabas aizsardzības pārvaldi un AS "Latvijas valsts meži".
4. Licencētā makšķerēšana un zemūdens medības tiek ieviestas ar nolūku uzlabot zivju krājumu racionālu izmantošanu un kontrolēt ezera antropogēno slodzi īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – ĶNP.
5. AS "Latvijas valsts meži" saskaņā ar ūdensobjekta "Kaņieris" ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumiem veiks regulāru licencētai makšķerēšanai paredzēto zivju krājumu papildināšanu.
6. Par licencētās makšķerēšanas un zemūdens medību organizēšanu Kaņiera ezerā atbild AS "Latvijas valsts meži" (turpmāk – organizētājs), juridiskā adrese Vaiņodes iela 1, Rīga, LV-1004, tālrunis +371 67610015, e-pasts: lvm@lvm.lv.
7. Saskaņā ar 2010. gada 20. aprīļa nomas līgumu ar Dabas aizsardzības pārvaldi licencētā makšķerēšana un zemūdens medības vasaras sezonā tiek atļautas Kaņiera ezera dienvidu un austrumu daļā zonās Nr. 1 un Nr. 2 (skatīt šā nolikuma 2. pielikumu), kuru robežas dabā ir iezīmētas ar peldošām norādes zīmēm (bojas vai citi peldoši materiāli), un tajās jāievēro šādi nosacījumi:
7.1. licencētā makšķerēšana no laivām un no krasta, izmantojot 10 m tauvas joslu (iebrišana ezerā ir aizliegta), kā arī zemūdens medības Kaņiera ezera zonā Nr. 1 ir atļautas no 1. maija līdz 1. martam;
7.2. licencētā makšķerēšana no laivām un no krasta, izmantojot 10 m tauvas joslu (iebrišana ezerā ir aizliegta), kā arī zemūdens medības Kaņiera ezera zonā Nr. 2 ir atļautas no 20. jūnija līdz 1. martam;
7.3. licencētā makšķerēšana un zemūdens medības, izmantojot laivas, zonā Nr. 1 un zonā Nr. 2 ir atļautas tikai no "LVM Kaņiera ezers" (adrese: "Kaņiera ezers", Lapmežciema pagasts, Tukuma novads, LV-3118) laivu bāzes laivām (ievērojot šā nolikuma 28. punkta prasības).
8. Licencētā makšķerēšana ziemas sezonā no ledus ir atļauta zonā Nr. 1 un zonā Nr. 2, kuru robežas ir iezīmētas dabā, sākot no ledus uzsalšanas līdz tā nokušanai, bet ne vēlāk kā līdz 1. martam.
9. Makšķerēt vai nodarboties ar zemūdens medībām Kaņiera ezerā atļauts tikai tad, ja makšķernieks vai zemūdens mednieks ir iegādājies kādu no šajā nolikumā noteiktajām makšķerēšanas vai zemūdens medību licencēm un tam ir klāt personu apliecinošs dokuments, bet personām no 16 līdz 65 gadu vecumam (izņemot personas ar invaliditāti) – arī makšķerēšanas karte. Makšķerēšanas un zemūdens medību licences tiek izrakstītas uz konkrētas personas vārda.
10. Makšķerēšanas un zemūdens medību rīki un veidi, atļautais loma lielums, minimāli pieļaujamais zivju izmērs un citi ierobežojumi licencētai makšķerēšanai Kaņiera ezerā tiek noteikti atbilstoši spēkā esošiem Latvijas Republikas Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumiem Nr. 800 "Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi".
Licences nosaukums | Vienas licences cena, EUR ar PVN | Skaits (gab. gadā) |
11. Mēneša makšķerēšanas licence (derīga vienu mēnesi no iegādes dienas) | 15,00 | 500 |
12. Vienas diennakts makšķerēšanas licence (derīga 24 stundas no iegādes brīža) | 2,00 | 10000 |
13. Mēneša bezmaksas makšķerēšanas licence (derīga vienu mēnesi no iegādes dienas) | 0 | 100 |
14. Gada zemūdens medību licence (derīga viena kalendārā gada laikā no iegādes dienas) | 100,00 | 50 |
15. Vienas diennakts zemūdens medību licence (derīga 24 stundas no iegādes brīža) | 30,00 | 100 |
16. Šā nolikuma 13. punktā minētās bezmaksas licences saņēmējam makšķerējot jābūt līdzi dokumentam, kas apliecina tiesības izmantot šo licenci.
17. Bezmaksas licences makšķerēšanai Kaņiera ezerā ir tiesības saņemt:
17.1. Kaņiera ezera piekrastes zemju īpašniekiem un viņu ģimenes locekļiem;
17.2. maznodrošinātiem Tukuma novada iedzīvotājiem;
17.3. bērniem un pusaudžiem līdz 16 gadiem;
17.4. personām ar invaliditāti un politiski represētām personām;
17.5. personām, kas ir vecākas par 65 gadiem;
17.6. personām no daudzbērnu ģimenēm un ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tai noteikta I vai II invaliditātes grupa, un kurām saskaņā ar valstī īstenoto Latvijas Goda ģimenes apliecības programmu ir piešķirta Latvijas Goda ģimenes apliecība.
18. Pēc šā nolikuma 13. punktā minētā bezmaksas licenču kopējā limita izmantošanas papildus bezmaksas licences netiek izsniegtas un makšķerniekam vispārējā kārtībā jāiegādājas attiecīgajā termiņā derīga licence.
19. Licences saturs un rekvizīti – licences veids, sērija un numurs, cena, derīguma termiņš, attiecīgās ūdenstilpes nosaukums, ziņas par organizētāju, licences saņēmējs un tā personas kods, tālruņa numurs un saziņai izmantojamā elektroniskā pasta adrese un licences izsniegšanas datums. Bez personas datu un makšķerēšanas datuma norādes licence uzskatāma par nederīgu. Elektronisko licenci nav nepieciešams izdrukāt, un tās esību pārbauda pēc tās numura.
20. Licenču, tai skaitā bezmaksas licenču, realizācija notiek elektroniski. Elektroniskās licences iespējams iegādāties interneta vietnē www.manacope.lv un mobilā lietotnē "Mana Cope". Iegādātā elektroniskā licence stājas spēkā 15 minūšu laikā pēc tās reģistrācijas brīža.
21. Informāciju par licencētās makšķerēšanas un zemūdens medību vietām, kā arī makšķerēšanas organizētāju un makšķerēšanas un zemūdens medību licencēm un to iegādes vietām organizētājs nodrošina pašvaldības informatīvajā izdevumā "Tukuma Novada Vēstis", pašvaldības tīmekļvietnē un pašvaldības telpās.
22. Makšķerēšanas un zemūdens medību licenču tirdzniecībā iegūtos līdzekļus sadala šādi – reizi pusgadā (līdz 10. jūlijam par pirmo pusgadu un līdz 10. janvārim par otro pusgadu) pārskaitot:
22.1. 30 % – valsts pamatbudžetā Zivju fonda dotācijas ieņēmumu veidošanai.
22.2. 70 % – organizētājam Kaņiera ezera apsaimniekošanai (licencētās makšķerēšanas, zemūdens medību organizēšanai, kā arī to pārvaldes un kontroles nodrošināšanai) un zivju resursu pavairošanai, saglabāšanai un aizsardzībai.
23. Lomu uzskaiti veic organizētājs saskaņā ar makšķernieku un zemūdens mednieku deklarētajām ziņām.
24. Visiem licenču īpašniekiem pēc loma paturēšanas obligāti jāreģistrē savs loms, norādot datumu, zivju sugu, loma lielumu (zivju skaitu un svaru), tos iesniedzot interneta vietnes www.manacope.lv un mobilās lietotnes "Mana Cope" sadaļā "Loma reģistrācija".
25. Makšķernieka un zemūdens mednieka pienākums ir 5 dienu laikā pēc licences derīguma termiņa beigām iesniegt lomu uzskaites pārskatu. Organizētājs reģistrē personas, kas ir pārkāpušas nolikumā noteikto lomu uzskaites kārtību, un, izmantojot licencē norādīto tālruņa numuru vai elektroniskā pasta adresi, paziņo par nepieciešamību 14 dienu laikā iesniegt loma pārskatu. Ja minētajā termiņā loma pārskats nav iesniegts, organizētājs par konstatēto pārkāpumu informē zivju resursu aizsardzības un uzraudzības iestādes.
26. Apkopotos lomu uzskaites datus organizētājs katru gadu līdz 1. februārim iesniedz Valsts zinātniskajam institūtam "Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR"".
27. Uzturēšanās Kaņiera ezerā ir aizliegta dabas rezervāta zonā un Kaņiera ezera zonā Nr. 3, Kaņiera ezera zonā Nr. 2 (putnu ligzdošanas laikā) no 2. marta līdz 19. jūnijam un Kaņiera ezera zonā Nr. 1 no 2. marta līdz 30. aprīlim.
28. Licencētās makšķerēšanas laikā Kaņiera ezera zonā Nr. 1 laika periodā no 1. maija līdz 20. jūnijam ir aizliegts noenkurot laivas tuvāk par 50 m no ezera salām.
29. Uz vējdēļiem un citiem peldošiem līdzekļiem attiecas laivu lietošanas noteikumi. Tos var izmantot tikai no laivu bāzes (izņēmums ir Tukuma novada pašvaldības organizēts publisks pasākums Kaņiera ezerā vai tā krastā, ja pašvaldība saņēmusi publiska pasākuma saskaņojumu no akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" Zemgales reģiona un Dabas aizsardzības pārvaldes) un bez iekšdedzes dzinējiem, saskaņā ar Ministru kabineta 2016. gada 6. septembra noteikumiem Nr. 601 "Ķemeru Nacionālā parka individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi".
(Grozīts ar Tukuma novada domes 30.11.2023. saistošajiem noteikumiem Nr. 29)
30. Kontroli par licencētās makšķerēšanas un vides aizsardzības noteikumu ievērošanu veic Valsts vides dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori, vides aizsardzības sabiedriskie inspektori, kā arī organizētājs, policija un citas pašvaldības pilnvarotas personas savas kompetences ietvaros.
31. Sniegt informāciju par licencētās makšķerēšanas un zemūdens medību kārtību Tukuma novada laikrakstā "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" un citos plašsaziņas līdzekļos, kā arī nodrošināt atbilstošu norādes zīmju izvietošanu Kaņiera ezera piekrastē.
32. Nodrošināt licenču pieejamību saskaņā ar nolikumu, kā arī publicēt vietējos laikrakstos un attiecīgās pašvaldības tīmekļuvietnē informāciju par licenču pārdošanu un izsniegšanu un nodrošināt šādas informācijas pieejamību vietējās pašvaldības telpās.
33. Uzskaitīt pārdotās un izsniegtās makšķerēšanas un zemūdens medību licences atbilstoši normatīvajos aktos noteiktām prasībām.
34. Nodrošināt līdzekļu, kas iegūti, realizējot makšķerēšanas un zemūdens medību licences, izlietošanu atbilstoši šā nolikuma 22. punktam.
35. Veikt makšķernieku un zemūdens mednieku lomu uzskaiti atbilstoši šī nolikuma VII nodaļā noteiktai kārtībai, piedalīties vides un zivju resursu aizsardzības un uzraudzības pasākumos.
36. Iepazīstināt makšķerniekus un zemūdens medniekus ar nolikuma prasībām un nodrošināt nolikuma publisku pieejamību, tostarp licenču pārdošanas un izsniegšanās vietās.
37. Norīkot atbildīgo personu, kura ir ieguvusi Valsts vides dienesta pilnvarotās personas vai pašvaldības pilnvarotās personas statusu un piedalās vides un zivju resursu aizsardzības un uzraudzības pasākumos.
38. Katru gadu līdz 31. decembrim iesniedz Valsts vides dienestā pārskatu (kas saskaņots ar pašvaldību) par veiktajiem pasākumiem ūdenstilpes apsaimniekošanā (par veiktajiem dabas aizsardzības, kontroles un zivju resursu papildināšanas (ja tas ir paredzēts) pasākumiem), kā arī informāciju par licencētās makšķerēšanas organizēšanai nepieciešamās infrastruktūras izveidošanu un uzturēšanu.
39. Divas reizes gadā – līdz 15. jūlijam un 15. janvārim – iesniegt Lauku atbalsta dienestā pārskatu, kas saskaņots ar pašvaldību, par licencēto makšķerēšanu un zemūdens medībām par iepriekšējo pusgadu.
40. Sagatavot makšķerēšanas vietas un iznomāt laivas. Informēt makšķerniekus vai zemūdens medniekus par publiskām piekļuves vietām Kaņiera ezeram.
41. Veikt zivju krājumu pavairošanu saskaņā ar ūdensobjekta "Kaņieris" ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumiem.
42. Veikt licencētās makšķerēšanas un zemūdens medību teritorijas (zonas Nr. 1, Nr. 2 un Nr. 3, skatīt 1. pielikumu) marķēšanu dabā ar bojām vai cita veida pazīšanas zīmēm.
43. Reģistrēt personas, kas ir pārkāpušas nolikumā noteikto lomu uzskaites kārtību, un, izmantojot licencē norādīto tālruņa numuru vai elektroniskā pasta adresi, paziņot par nepieciešamību 14 dienu laikā iesniegt loma pārskatu. Ja minētajā termiņā loma pārskats nav iesniegts, organizētājs par konstatēto pārkāpumu informē zivju resursu aizsardzības un uzraudzības iestādes.
44. Apsaimniekot ūdensobjektu "Kaņieris" saskaņā ar Kaņiera ezera apsaimniekošanas plānu 2022.–2026. gadam (2. pielikums).
45. Nodrošināt ārvalstu tūristiem angļu un krievu valodā vai, ja nepieciešams, arī citu Latvijas kaimiņvalstu valodā informāciju par saziņas iespējām ar organizētāju, licencētās makšķerēšanas un zemūdens medību noteikumiem, licenču veidiem, skaitu, to maksu, kā arī lomu uzskaiti.
46. Šo noteikumu neievērošanas gadījumā makšķerniekiem un zemūdens medniekiem tiek piemēroti sodi saskaņā ar normatīvajiem aktiem.
47. Uz šā nolikuma pamata izdotie pašvaldības saistošie noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas likuma "Par pašvaldībām" 45. panta piektajā daļā noteiktajā kārtībā, ja tajos nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš. Šā nolikuma darbības ilgums ir līdz 2026. gada 31. decembrim.
Papildu ierobežojumi un paskaidrojumi:
1. zona – makšķerēt un nodarboties ar zemūdens medībām atļauts no 1. maija līdz ezera aizsalšanai un atļauts makšķerēt ziemas sezonā no ledus uzsalšanas līdz ledus nokušanai, bet ne vēlāk kā līdz 1. martam.
2. zona – makšķerēt un nodarboties ar zemūdens medībām atļauts no 20. jūnija līdz ezera aizsalšanai un atļauts makšķerēt ziemas sezonā no ledus uzsalšanas līdz ledus nokušanai, bet ne vēlāk, kā līdz 1. martam.
Zonu robežu punktu koordinātas noteiktas ūdensobjekta "Kaņieris" ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumos, publicētas interneta vietnē www.manacope.lv, mobilā lietotnē "Mana Cope", kā arī marķētas dabā ar peldošajām bojām, zīmēm vai citiem uzskates un informatīvajiem tehniskajiem līdzekļiem.
Nr.p.k. | Darbu veids | Ik gadu |
1. | Nodrošināt ezera uzraudzību | 2 cilvēki |
2. | Saskaņā ar Kaņiera ezera zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumiem ezerā ielaist līdaku mazuļus vai kāpurus | pastāvīgi |
3. | Labiekārtot un uzturēt laivu bāzei blakus esošās atpūtas vietas | pastāvīgi |
Darba pienākumi ezera uzraudzībā:
1. Regulāri veikt ezera uzraudzību.
2. Uzturēt laivu bāzi.
3. Konsultēt makšķerniekus un zemūdens medniekus par makšķerēšanas un zemūdens medību vietām.
4. Uzturēt un remontēt laivu.
5. Atbalstīt makšķerēšanas licenču iegādi un citus ar to saistītos pienākumus.
6. Veikt licencētās makšķerēšanas un zemūdens medību teritorijas (zonas Nr. 1 un Nr. 2) marķēšanu dabā ar bojām vai cita veida pazīšanas zīmēm.
S A S K A Ņ O T S:
Zemkopības ministrija
| 2022. gada 12. aprīlis |
Zinātniskais institūts "BIOR"
| 2022. gada 26. aprīlis |
Valsts vides dienests
| 2022. gada 14. aprīlis |
Dabas aizsardzības pārvalde
| 2022. gada 14. aprīlis |
Tukuma novada dome
| 2022. gada 27. aprīlis |