1. Saistošie noteikumi "Par koku ciršanu ārpus meža Saulkrastu novadā" (turpmāk tekstā – Noteikumi) nosaka kārtību, kādā saskaņojama koku ciršana ārpus meža (ciema un pilsētas), publiskās apspriešanas procedūras kārtību un sabiedrībai nozīmīgus gadījumus, kad rīko publisko apspriešanu, zaudējumu aprēķināšanas kārtību par dabas daudzveidības samazināšanu Saulkrastu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā.
2. Zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs kokus ārpus meža savā īpašumā vai valdījumā esošajā teritorijā cērt, ievērojot Meža likumu un Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumus Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" un šos Noteikumus.
3. Ja kokus cērt, pārkāpjot normatīvajos aktos un Noteikumos noteikto kārtību, tā ir uzskatāma par patvaļīgu darbību un pārkāpējs normatīvajos aktos noteiktā kārtībā saucams pie administratīvās atbildības.
4. Iesniegumus par koku ciršanu ārpus meža izskata Saulkrastu novada pašvaldības Apstādījumu aizsardzības komisija (turpmāk – Apstādījumu aizsardzības komisija).
5. Zemes īpašnieks (vai visi kopīpašnieki) vai tiesiskais valdītājs vai to pilnvarotās personas (turpmāk – Iesniedzējs), kurš vēlas veikt koka ciršanu, iesniedz Apstādījumu aizsardzības komisijai iesniegumu (1. pielikums), kurā norādāms:
5.1. dati par koku ciršanas ierosinātāju: vārds, uzvārds, personas kods, deklarētā adrese, tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese (fiziskai personai), nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese (juridiskai personai);
5.2. zemes vienības, kurā plāno cirst kokus, adresi un kadastra numuru;
5.3. nocērtamo koku skaitu, sugu un koka stumbra diametru;
5.4. koku ciršanas pamatojumu.
6. Iesniegumam pievieno šādus dokumentus:
6.1. zemes gabala robežu plāna kopiju, kurā ir atzīmēti koki, kuru vēlās nocirst;
6.2. dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu par piekrišanu koku ciršanai, ja koks atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamajai mājai piesaistītā zemesgabala teritorijā;
6.3. koka fotofiksācijas dokumentus, ja cērt kokus, kuri apdraud infrastruktūras darbību, cilvēka veselību, dzīvību vai īpašumu.
7. Apstādījumu aizsardzības komisija izvērtē iesniegumā minēto koku ciršanas atbilstību normatīvajiem aktiem, apseko objektu dabā, pirms atļaujas izsniegšanas nosaka zaudējumu atlīdzības koeficientu par dabas daudzveidības samazināšanu koku ciršanai, un pieņem lēmumu par atļaujas izsniegšanu koku ciršanai ārpus meža vai par atteikumu izsniegt atļauju.
8. Koku ciršanas atļauja derīga vienu gadu no izsniegšanas brīža. Atļaujas derīguma termiņu Apstādījumu aizsardzības komisija var pagarināt, ja nav mainījušies tiesiskie un faktiskie apstākļi.
9. Apstādījumu aizsardzības komisijas lēmumu var apstrīdēt Saulkrastu novada domē, savukārt Saulkrastu novada domes lēmumu var pārsūdzēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
10. Noteikumu ievērošanu atbilstoši kompetencei kontrolē Saulkrastu novada pašvaldības policija un Apstādījumu aizsardzības komisija.
11. Publisko apspriešanu rīko, ja Saulkrastu novada pašvaldības teritorijā ārpus meža paredzēta vairāku augstvērtīgu koku ciršana publiski pieejamās teritorijās (parkos, skvēros, alejās, kapsētās), izņemot gadījumus, kad nepieciešams nocirst bīstamus, sausus vai daļēji sausus, bojātus, mazvērtīgus, apkārtējo vidi degradējošus kokus.
12. Apstādījumu aizsardzības komisija pēc saņemto iesniegumu izvērtēšanas ierosina Saulkrastu novada domei rīkot publisko apspriešanu. Lēmumu par publisko apspriešanu pieņem Saulkrastu novada dome.
13. Publisko apspriešanu nodrošina pašvaldība. Pašvaldība paziņojumu par publisko apspriešanu publicē Saulkrastu novada pašvaldības interneta vietnē www.saulkrasti.lv.
14. Publiskās apspriešanas sākuma datumu norāda publikācijas paziņojumā. Publiskās apspriešanas ilgums nedrīkst būt mazāks par septiņām darba dienām.
15. Publiskās apspriešanas procedūra uzskatāma par notikušu arī tad, ja pēc publiskās apspriešanas beigām nav saņemts neviens ierosinājums. Publiskās apspriešanas rezultātus apkopo un izvērtē Apstādījumu aizsardzības komisija, sagatavo atzinumu un iesniedz to Saulkrastu novada domē lēmuma pieņemšanai.
16. Zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazinājumu saistībā ar koku ciršanu (turpmāk – Zaudējumu atlīdzība) Saulkrastu novada pilsētas un ciemu teritorijā saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumos Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 3. pielikumā noteiktajiem koeficientiem, ko aprēķina pēc formulas:
Z – Zaudējumu atlīdzības vērtība (euro);
KD – koka diametra koeficents, kas vienāds ar attiecīgā koka caurmēru centimetros 1,3 m augstumā no sakņu kakla (cm);
Ks – koka sugas koeficients, ko nosaka atkarībā no koka sugas;
KI – koka nociršanas iemesla koeficients;
KA – apdzīvotas vietas koeficients;
PK – Saulkrastu novada pašvaldības koeficients, kuru nosaka Apstādījumu aizsardzības komisija:
1 – koks būtiski ietekme pilsētas vai ciema ainavu, tās vērtība tiks samazināta;
0,5 – koks būtiski ainavu neietekmē;
0 – koks aizsedz vizuāli augstvērtīgu vai unikālu ainavu, vai kultūrvēsturisku objektu, ar koka nogriešanu tiks sakārtota vide, tiks uzlabota ainavas kvalitāte.
17. Zaudējumu atlīdzība jāiemaksā pēc izrakstītā rēķina Saulkrastu novada pašvaldības pamatbudžeta kontā. Lai varētu saņemt koku ciršanas atļauju, kvīts par samaksu jāiesniedz Apstādījumu aizsardzības komisijai.
19. Atzīt par spēku zaudējušiem:
19.1. Saulkrastu novada domes 2012. gada 28. novembra saistošos noteikumus Nr. 20 "Saistošie noteikumi par koku ciršanu ārpus meža Saulkrastu novadā";
19.2. Sējas novada domes 2013. gada 23. aprīļa saistošos noteikumus Nr. 4/2013 "Par koku ciršanu ārpus meža Sējas novada administratīvajā teritorijā".
Zemes īpašnieka vai tiesiskā valdītāja:
(vārds, uzvārds/ juridiskas personas nosaukums) | |
(personas kods/ reģistrācijas numurs) | |
(kontakttālrunis/ e-pasts elektroniskai saziņai) | |
(īpašuma, kurā paredzēta koku ciršana, adrese, kadastra numurs vai apzīmējums) |
Lūdzu izsniegt atļauju sekojošu koku ciršanai ārpus meža:
Nr.p.k. | Cērtamā koka suga | Koka stumbra diametrs cm |
Koku ciršanas pamatojums: | |
Pievienotie dokumenti (atzīmēt vajadzīgo):
Zemes gabala robežplāna kopija ar iezīmētiem cērtamiem kokiem;
Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums par koku ciršanu;
Valsts institūciju saskaņojumu, ja koki atrodas īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, kultūras pieminekļu aizņemtās platībās un to aizsargjoslās;
Pilnvaras kopija (ja koka ciršanu pieprasa pilnvarotā persona).
20___. gada "____".________________
/paraksts/ |
| /atšifrējums/ |
Paskaidrojuma raksta sadaļas | Norādāmā informācija |
1. Projekta nepieciešamības pamatojums | Ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma spēkā stāšanos Saulkrastu novada pašvaldības teritorijā ietilpst Saulkrastu pagasts, Saulkrastu pilsēta un Sējas pagasts. Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma Pārejas noteikumu 17. punkts cita starpā noteic, ka 2021. gada pašvaldību vēlēšanās ievēlētā novada dome izvērtē novadu veidojošo bijušo pašvaldību pieņemtos saistošos noteikumus un pieņem jaunus novada saistošos noteikumus. Izvērtējot esošos saistošos noteikumus, ir nepieciešams pieņemt jaunus saistošos noteikumus "Par koku ciršanu ārpus meža Saulkrastu novadā" paredzot koku ciršanas izvērtēšanas kārtību un publiskās apspriešanas procedūras kārtību, kā arī sabiedrībai nozīmīgus gadījumus, kad rīko publisko apspriešanu. |
2. Īss projekta satura izklāsts | Saistošie noteikumi nosaka koku ciršanas ārpus meža izvērtēšanas kārtību, publiskās apspriešanas procedūras kārtību un sabiedrībai nozīmīgus gadījumus, kad rīko publisko apspriešanu, metodiku zaudējumu aprēķināšanai un samaksas kārtību par koku ciršanu. |
3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu | Zaudējumu atlīdzība par dabas daudzveidības samazināšanu tiks ieskaitīta pašvaldības pamatbudžetā. |
4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz sabiedrību un uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā | Saistošie noteikumi nosaka, ka zemes īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem ir jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu saistībā ar koku ciršanu Saulkrastu novada teritorijā. Saistošie noteikumi nosaka gadījumus, kad nepieciešama publiskā apspriešana koku ciršanai ārpus meža, tādejādi dodot iespēju sabiedrībai piedalīties lēmumu pieņemšanā. Saistošie noteikumi uzņēmējdarbības vidi neietekmēs. |
5. Informācija par administratīvajām procedūrām | Institūcija, kurā privātpersona var vērsties saistošo noteikumu piemērošanā ir Saulkrastu novada pašvaldības Apstādījumu aizsardzības komisija un Saulkrastu novada pašvaldības policija. |
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām | Nav attiecināms. |