Tiesību akts: spēkā esošs
Attēlotā redakcija: 30.04.2021. - ... / Spēkā esošā
Ministru kabineta noteikumi Nr. 706

Rīgā 2018. gada 21. novembrī (prot. Nr. 53 5. §)
Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs veicamo notariālo funkciju noteikumi
Izdoti saskaņā ar Konsulārās palīdzības un konsulāro pakalpojumu
likuma
4. panta trešo daļu un 17. panta otro daļu
I. Vispārīgais jautājums

1. Noteikumi nosaka:

1.1. notariālās funkcijas, kuras Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs (turpmāk – pārstāvniecība) veic konsulārā amatpersona un goda konsuls, kā arī šo funkciju veikšanas kārtību;

1.2. valsts nodevas apmēru, samaksas kārtību, kā arī atbrīvojumus no valsts nodevas samaksas par notariālo funkciju veikšanu pārstāvniecībās.

II. Notariālo funkciju veikšanas kārtība

2. Konsulārā amatpersona un goda konsuls notariālās funkcijas veic ārlietu ministra pilnvarojumā noteiktajā apjomā un konsulārajā apgabalā. Notariālajām funkcijām, kuras veiktas citā konsulārajā apgabalā, nav notariālās darbības spēka.

3. Uzsākot darbību, konsulārā amatpersona un goda konsuls iesniedz Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā sava paraksta un pārstāvniecības zīmoga nospieduma paraugus.

4. Konsulārā amatpersona un goda konsuls notariālās funkcijas veic attiecīgās pārstāvniecības telpās darba laikā. Konsulārā amatpersona un goda konsuls var noteikt atsevišķas dienas vai stundas, kad tiek veiktas tikai notariālās funkcijas.

5. Veicot notariālās funkcijas, konsulārā amatpersona un goda konsuls iekasē valsts nodevu saskaņā ar šiem noteikumiem.

6. Personām, kuras objektīvu apstākļu dēļ nevar ierasties pārstāvniecībā, bet atrodas konsulārās amatpersonas vai goda konsula pilnvarojumā noteiktajā konsulārajā apgabalā, konsulārā amatpersona un goda konsuls var veikt notariālās funkcijas šo personu atrašanās vietā un arī ārpus darba laika, par to iekasējot papildu samaksu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par Ārlietu ministrijas konsulārās atlīdzības apmēru.

7. Konsulārā amatpersona un goda konsuls notariālās funkcijas veic:

7.1. tiem Latvijas pilsoņiem, Latvijas nepilsoņiem un personām, kurām Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka, bēgļa vai alternatīvais statuss, kuri dzīvo pārstāvniecības konsulārajā apgabalā vai ārvalstīs ārpus jebkuras citas pārstāvniecības konsulārā apgabala un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir paziņojuši savas dzīvesvietas adresi ārvalstī;

7.2. tiem Latvijas pilsoņiem, Latvijas nepilsoņiem un personām, kurām Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka, bēgļa vai alternatīvais statuss, kas neatbilst šo noteikumu 7.1. apakšpunktā minētajām prasībām, – tikai konsulārās palīdzības lietas ietvaros;

7.3. ārzemniekiem, ja tas ir nepieciešams bērnu vai personu ar ierobežotu rīcībspēju – Latvijas pilsoņu vai Latvijas nepilsoņu – interešu pārstāvībai.

8. Notariālās funkcijas neveic šo noteikumu 7. punktā minētajai personai, kura īsteno pārstāvības tiesības juridiskas personas vārdā.

9. Konsulārā amatpersona un goda konsuls var veikt šādas notariālās darbības:

9.1. taisīt pilnvaras un piekrišanas notariālā akta formā konsulārās palīdzības lietas ietvaros un bērnu un personu ar ierobežotu rīcībspēju interešu pārstāvībai;

9.2. taisīt apliecinājumus. Konsulārā amatpersona un goda konsuls apliecina:

9.2.1. paraksta īstumu (arī tulkotāja paraksta īstumu);

9.2.2. to, ka persona ir dzīva;

9.2.3. dokumentu atvasinājumus un tulkojumus;

9.3. izsniegt izrakstus no notariālo aktu grāmatas, aktu un apliecinājumu reģistra.

10. Konsulārā amatpersona un goda konsuls ved:

10.1. reģistrus aktu un apliecinājumu ierakstīšanai;

10.2. notariālo aktu grāmatas.

11. Kārtību, kādā konsulārā amatpersona un goda konsuls ved, glabā un nodod reģistrus aktu un apliecinājumu ierakstīšanai un notariālo aktu grāmatas, nosaka ārlietu ministrs.

III. Valsts nodevas apmērs, samaksas kārtība un atbrīvojumu piemērošana

12. Valsts nodevas apmērs par notariālo funkciju veikšanu pārstāvniecībā ir 10 euro:

12.1. par notariālā akta taisīšanu;

12.2. par izraksta no notariālo aktu grāmatas, aktu un apliecinājumu reģistra, kā arī notariālo aktu norakstu izsniegšanu;

12.3. par paraksta īstuma apliecināšanu uz dokumenta, kā arī par tulkotāja paraksta īstuma apliecināšanu (par vienu dokumentu). Valsts nodevu par paraksta īstuma apliecināšanu neiekasē, ja paraksta īstumu apliecina, lai saskaņā ar likuma "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" 22. panta pirmo daļu šā likuma 22. panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā iesniegtu Centrālajai vēlēšanu komisijai pilnīgi izstrādātu likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu;

12.4. par dokumenta tulkojuma citā valodā pareizības apliecināšanu (par vienu lappusi);

12.5. par dokumenta atvasinājuma pareizības apliecināšanu (par vienu lappusi).

(Grozīts ar MK 27.04.2021. noteikumiem Nr. 261)

13. Valsts nodevu maksā pirms notariālās darbības veikšanas.

14. Valsts nodevas maksājumus valsts budžetā par notariālo funkciju izpildi persona veic atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka kārtību, kādā Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs tiek iekasēta valsts nodeva.

15. Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktors vai viņa pilnvarota amatpersona, pamatojoties uz motivētu personas iesniegumu, var pieņemt lēmumu par atbrīvošanu no valsts nodevas samaksas humānu apsvērumu dēļ.

IV. Noslēguma jautājums

16. Atzīt par spēku zaudējušiem:

16.1. Ministru kabineta 2008. gada 21. aprīļa noteikumus Nr. 283 "Noteikumi par notariālo funkciju veikšanu Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās" (Latvijas Vēstnesis, 2008, 63. nr.; 2016, 154. nr.);

16.2. Ministru kabineta 2016. gada 9. augusta noteikumus Nr. 521 "Noteikumi par konsulāro pakalpojumu valsts nodevu par notariālo darbību izpildi, ko veic konsulārās amatpersonas ārvalstīs" (Latvijas Vēstnesis, 2016, 154. nr.).

Ministru prezidents Māris Kučinskis

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
30.04.2021