Valsts robežsardzes iekšējais normatīvais akts Nr.10
Rīgā 2004.gada 23.jūlijā
Instrukcija par atteikumu Eiropas Savienības, citu Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņiem ieceļot Latvijas Republikā
Izdota saskaņā ar Imigrācijas likuma 18.pantu, Ministru kabineta 2004.gada 13.aprīļa noteikumu Nr.297 "Kārtība, kādā Latvijas Republikā ieceļo un uzturas Eiropas Savienības pilsoņi un viņu ģimenes locekļi" 3.punktu
I. Vispārīgie noteikumi
1. Instrukcija nosaka kārtību, kādā Valsts robežsardzes amatpersona atsaka ārzemniekam, kas ir Eiropas Savienības, citas Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsonis (turpmāk - ES/EEZ/CH pilsonis), ieceļot Latvijas Republikā.
2. Lēmumu par atteikumu ES/EEZ/CH pilsonim ieceļot Latvijas Republikā ir tiesīgs pieņemt robežkontroles punkta priekšnieks vai viņa vietnieks, viņu prombūtnes laikā - maiņas vecākais.
3. ES/EEZ/CH pilsonim atsaka ieceļot Latvijas Republikā, rakstiski noformējot lēmumu par atteikumu ES/EEZ/CH pilsonim ieceļot Latvijas Republikā (turpmāk - rakstisks Lēmums), ja:
3.1. viņam nav derīga ceļošanas dokumenta (1., 2., 3. vai 4. pielikums);
3.2. viņš rada draudus valsts drošībai, sabiedriskajai kārtībai vai veselībai (5., 6. vai 7.pielikums).
4. Ja ES/EEZ/CH pilsonis neievēro Latvijas Republikai saistošos starpvalstu līgumos noteiktos valsts robežas šķērsošanas nosacījumus (mēģina ieceļot caur robežšķērsošanas vietu, kas paredzēta valsts robežas šķērsošanai tikai kaimiņvalsts pierobežas iedzīvotājiem, vai ar preci ierodas valsts robežas šķērsošanas vietā, kurā tās pārvadāšana nav paredzēta), ES/EEZ/CH pilsonim atsaka ieceļot Latvijas Republikā caur attiecīgu robežšķērsošanas vietu, informējot par iespēju ieceļot Latvijas Republikā caur citu robežšķērsošanas vietu. Pēc ES/EEZ/CH pilsoņa pieprasījuma Valsts robežsardzes amatpersona noformē rakstisku Lēmumu (8.pielikums).
5. Valsts robežsardzes amatpersona, pieņemot lēmumu par atteikumu ES/EEZ/CH pilsonim ieceļot Latvijas Republikā, ievēro šādus nosacījumus:
5.1. ceļošanas dokumentā neizdara attiecīgo atzīmi par atteikumu ārzemniekam ieceļot Latvijas Republikā;
5.2. personu nesauc pie administratīvās atbildības par valsts robežas režīma pārkāpumiem;
5.3. personu nodod pārvadātājam, kas viņu nogādājis Latvijas Republikā, vai kaimiņvalsts, no kuras persona ieradusies, robežapsardzības dienestam;
5.4. personu, kuru nav iespējams tūlīt nosūtīt atpakaļ uz valsti, no kuras viņa ieradusies, tur apsardzībā, ievērojot turēšanas apsardzībā noteikto termiņu saskaņā ar Imigrācijas likuma 60.pantu;
5.5. Imigrācijas likuma 61.panta piektās daļas 1.punktā paredzētajos gadījumos nodod informāciju Valsts robežsardzes priekšniekam lēmuma pieņemšanai par ārzemnieka iekļaušanu to personu sarakstā, kurām ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta;
5.6. lēmuma par atteikumu ES/EEZ/CH pilsonim ieceļot Latvijas Republikā pieņemšanas faktu atzīmē "Robežkontroles/robežpārejas punkta maiņas robežapsardzības uzdevumā" un iekļauj "Ziņojumā par stāvokli uz Latvijas Republikas valsts robežas un valsts iekšienē''.
6. Rakstisku Lēmumu nenoformē, ja:
6.1. ieceļošanas atteikuma iemeslu novērš robežkontroles vietā (laikā);
6.2. personu aiztur, lai uzsāktu izmeklēšanas darbības Latvijas Kriminālprocesa kodeksa noteiktajā kārtībā;
6.3. robežšķērsošanas vietā (apvienotajos/kopējos robežkontroles punktos vai vienpusējos robežpārejas punktos) konstatē kaimiņvalsts izceļošanas nosacījumu pārkāpumu.
II. Rakstiskā Lēmuma noformēšana, uzskaite un glabāšana
7. Rakstisku Lēmumu noformē divos eksemplāros, norādot šādu informāciju:
7.1. Valsts robežsardzes struktūrvienības nosaukums un adrese;
7.2. izdošanas datums;
7.3. numurs;
7.4. personas vārds (vārdi), uzvārds, dzimšanas datums vai personas kods, pilsonība (pavalstniecība), dzimums;
7.5. personas ceļošanas dokumenta izdevējvalsts, nosaukums, sērija, numurs, derīguma termiņš;
7.6. atteikuma ieceļot Latvijas Republikā iemesls un pamatojums;
7.7. iestāde, kurā lēmumu var apstrīdēt, un apstrīdēšanas termiņš;
7.8. personas paraksts un paraksta atšifrējums;
7.9. personas nosūtīšanas atpakaļ uz valsti, no kuras viņa ieradusies, laiks un veids;
7.10. atzīme par personas turēšanu apsardzībā un tās iemeslu;
7.11. Valsts robežsardzes amatpersonas, kas pieņēma lēmumu, ieņemamais amats, vārds, uzvārds un paraksts.
8. Rakstisku Lēmumu numurē, ierakstot Valsts robežsardzes struktūrvienības kodu un attiecīgā reģistrācijas žurnāla ieraksta kārtas numuru.
9. Ja persona atsakās parakstīt rakstisku Lēmumu, Valsts robežsardzes amatpersona uz rakstiskā Lēmuma izdara attiecīgu atzīmi.
10. Rakstiskā Lēmuma vienu eksemplāru izsniedz personai, izskaidrojot, ja nepieciešams ar tulka palīdzību, atteikuma pamatojumu un pieņemtā lēmuma apstrīdēšanas kārtību.
11. Rakstiskā Lēmuma otro eksemplāru nodod attiecīgajam Valsts robežsardzes teritoriālās pārvaldes Robežapsardzības dienestam, kur to glabā vienu gadu.
12. Valsts robežsardzes teritoriālās pārvaldes Robežapsardzības dienests veic rakstisko Lēmumu uzskaiti saskaņā ar noteikto formu (9.pielikums).
Saskaņots ar Iekšlietu ministriju 2004.gada 17.jūnijā.
Saskaņots ar Tieslietu ministriju 2004.gada 22.jūlijā.
Valsts robežsardzes priekšnieka pienākumu izpildītājs robežsardzes pulkvedis Ē.Ivanovs
1.pielikums
2.pielikums
3.pielikums
4.pielikums
5.pielikums
6.pielikums
7.pielikums
8.pielikums
9.pielikums