Tiesību akts: zaudējis spēku
Attēlotā redakcija: 12.12.2009. - 30.09.2014. / Vēsturiskā
Tiesību akts ir zaudējis spēku.
Ministru kabineta noteikumi Nr.342

Rīgā 2003.gada 25.jūnijā (prot. Nr.37 16.§)
Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 304-03 “Būvdarbu autoruzraudzības noteikumi”
Izdoti saskaņā ar Būvniecības likuma 2.panta ceturto daļu

1. Noteikumi apstiprina pievienoto Latvijas būvnormatīvu LBN 304-03 “Būvdarbu autoruzraudzības noteikumi”.

2. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 1997.gada 6.maija noteikumus Nr.167 “Būvdarbu autoruzraudzības noteikumi (Latvijas būvnormatīvs LBN 304-97)” (Latvijas Vēstnesis, 1997, 114.nr.).

3. Noteikumi stājas spēkā ar 2003.gada 1.jūliju.

Ministru prezidents E.Repše

Ekonomikas ministra vietā — satiksmes ministrs R.Zīle
Apstiprināts ar
Ministru kabineta
2003.gada 25.jūnija noteikumiem Nr.342
Latvijas būvnormatīvs LBN 304-03 “Būvdarbu autoruzraudzības noteikumi”
I. Vispārīgie jautājumi

1. Būvnormatīvs nosaka būvdarbu autoruzraudzības (turpmāk — autoruzraudzība) kārtību.

2. Būvprojekta autors veic autoruzraudzību Ministru kabineta 1997.gada 1.aprīļa noteikumu Nr.112 “Vispārīgie būvnoteikumi” (turpmāk — Vispārīgie būvnoteikumi) 161.punktā noteiktajos gadījumos.

3. Autoruzraudzības mērķis ir nodrošināt būvprojekta autora tiesības īstenot būvprojekta autentisku realizāciju dabā, nepieļaujot būvniecības dalībnieku patvaļīgas atkāpes no akceptētā būvprojekta, kā arī saistošo normatīvo aktu un standartu pārkāpumus būvdarbu gaitā.

4. Autoruzraudzība neatbrīvo pasūtītāju un būvuzņēmēju no atbildības par būvdarbu kvalitāti, atbilstību būvprojektam un Latvijas būvnormatīvu prasībām.

II. Autoruzraudzības līgums

5. Autoruzraudzību veic visā būvdarbu laikā saskaņā ar pasūtītāja un būvprojekta autora līgumu par autoruzraudzību.

6. Autoruzraudzības līgumā norāda autoruzraugu, kas var būt pats būvprojekta autors vai viņa pilnvarots pārstāvis — attiecīgi sertificēts speciālists (speciālistu grupa).

7. Ja autoruzraudzības izdevumi nav noteikti līgumā par būvprojektēšanu vai būvprojekta maksas aprēķina sadaļā, minētos izdevumus un to samaksas kārtību nosaka autoruzraudzības līgumā.

III. Autoruzraudzības žurnāls

8. Autoruzraugs apseko būvobjektu atbilstoši autoruzraudzības plānam un apsekojuma rezultātus ieraksta noteikta parauga autoruzraudzības žurnālā (pielikums).

9. Autoruzraudzības žurnālu reģistrē tā būvvalde, kura izsniedz būvatļauju. Autoruzraudzības žurnāla lapas ir numurētas un paškopējošas. Autoruzraudzības žurnāls ir cauršūts un apzīmogots ar attiecīgās būvvaldes vai pašvaldības zīmogu.

10. Autoruzraudzības žurnāls glabājas pie būvdarbu vadītāja, bet aizpildīto lapu kopijas — pie autoruzrauga.

11. Pēc būvobjekta nodošanas ekspluatācijā autoruzraudzības žurnālu kopā ar būvdarbu izpildes dokumentāciju nodod pasūtītājam glabāšanai.

IV. Autoruzrauga pienākumi

12. Autoruzraugam ir šādi pienākumi:

12.1. būvdarbu gaitā pārbaudīt būvobjekta arhitektonisko apjomu atbilstību būvprojekta arhitektūras risinājumiem;

12.2. laikus pārbaudīt objekta būvē lietoto konstrukciju, tehnoloģisko un citu iekārtu, būvizstrādājumu un materiālu atbilstību būvprojektam un nepieļaut neatbilstošu konstrukciju, tehnoloģisko un citu iekārtu, būvizstrādājumu un materiālu iestrādāšanu būvē, ja tie nav pilnvērtīgi aizstājēji būvprojektā paredzētajiem;

12.3. piedalīties komisijas darbā, pieņemot būvobjektu ekspluatācijā;

12.4. pārbaudīt, vai būvprojektā ir atbilstoša būvprojekta un būvdarbu izpildes dokumentācija;

12.5. iesniegt pasūtītājam, būvvaldei vai Valsts darba inspekcijai motivētu rakstisku pieprasījumu pārtraukt būvdarbus, ja konstatētas patvaļīgas atkāpes no būvprojekta vai netiek ievērotas Latvijas būvnormatīvu vai darba aizsardzības normatīvo aktu prasības;

12.6. ierosināt institūcijai, kura izdevusi atbildīgā būvdarbu vadītāja būvprakses sertifikātu, tā anulēšanu, ja autoruzrauga norādījumi par konstatēto atkāpju un pārkāpumu novēršanu nav izpildīti noteiktajos termiņos;

12.7. veicot autoruzraudzību valsts aizsargājamos kultūras pieminekļos un to aizsardzības zonā, iesniegt Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā un vietējā pašvaldībā pārskatu par veiktajiem darbiem, ja tas pieprasīts plānošanas un arhitektūras uzdevumā.

(Grozīts ar MK 08.12.2009. noteikumiem Nr.1386)

V. Būvprojekta autora tiesības

13. Būvprojekta autoram ir šādas tiesības:

13.1. pieprasīt pasūtītājam pārtraukt būvdarbus, ja būvuzņēmējs neievēro autoruzrauga pamatotās prasības;

13.2. lauzt autoruzraudzības līgumu, ja pasūtītājs neievēro būvprojekta autora prasību pārtraukt būvdarbus, un ierosināt būvvaldei vai būvinspekcijai pārtraukt būvdarbus, par ko būvprojekta autors rakstiski paziņo pasūtītājam;

13.3. veikt autoruzraudzību, izmantojot visas šajā būvnormatīvā noteiktās tiesības, arī tad, ja saskaņā ar Vispārīgajiem būvnoteikumiem autoruzraudzība nav nepieciešama un autoruzraudzības līgums nav noslēgts. Minētajā gadījumā autoruzraudzības izdevumus sedz būvprojekta autors.

VI. Atbildība par autoruzraudzību

14. Būvprojekta autors vai viņa pilnvarotā persona, ar kuru noslēgts autoruzraudzības līgums, atbild par attiecīgā būvprojekta autentisku īstenošanu atbilstoši šajā būvnormatīvā un citos būvniecību regulējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

15. Būvprojekta autors neatbild par būvprojekta risinājumu kvalitāti, ja būvdarbu gaitā netiek novērstas autoruzraudzības žurnālā ierakstītās atkāpes no būvprojekta.

16. Autoruzraugs ir atbildīgs par pasūtītājam vai būvuzņēmējam nodarītajiem zaudējumiem, kas radušies autoruzrauga bezdarbības vai vainas dēļ.

17. (Svītrots ar MK 08.12.2009. noteikumiem Nr.1386)

VII. Izmaiņas būvprojektā

18. Ja nav nepieciešama būvprojekta saskaņošana, izmaiņas būvprojektā būvdarbu gaitā var izdarīt būvprojekta autors vai autoruzraugs pēc rakstiskas vienošanās ar pārējiem būvniecības dalībniekiem saskaņā ar Vispārīgo būvnoteikumu 107.punktā noteiktajām prasībām.

19. Ja būvniecību paredzēts veikt par valsts vai pašvaldības līdzekļiem un darbu izpildītāju izvēlas konkursa kārtībā, būvdarbu gaitā būvprojektā veiktās izmaiņas nedrīkst mainīt līgumcenas apmēru vairāk kā par 10 % no iepriekš noteiktajām būvniecības izmaksām.

Ekonomikas ministra vietā — satiksmes ministrs R.Zīle
Pielikums
Latvijas būvnormatīvam LBN 304-03
"Būvdarbu autoruzraudzības noteikumi"
(apstiprināts ar Ministru kabineta
2003.gada 25.jūnija noteikumiem Nr.342)

Ekonomikas ministra vietā — satiksmes ministrs R.Zīle
12.12.2009