2. Noteikumi neattiecas uz pazemes ūdeņiem un ogļūdeņražiem nodarīto zaudējumu, kas radies piesārņojuma dēļ.
3. Šo noteikumu izpratnē zemes dzīlēm nodarītais zaudējums ir zemes dzīļu resursu bojāšana vai to noderīgo īpašību iznīcināšana šādos gadījumos:
3.1. derīgo izrakteni iegūst neatbilstoši noteiktajam izstrādes projektam vai plānam;
3.2. bez atļaujas apbūvē derīgo izrakteņu atradņu platību vai iekārto tajā infrastruktūras elementus.
4. Zemes dzīlēm nodarīto zaudējumu nosaka un atlīdzina likumā “Par vides aizsardzību” noteiktajā kārtībā.
5. Zemes dzīlēm nodarīto zaudējumu nosaka, pamatojoties uz zemes dzīļu instrumentālu uzmērīšanu un akreditētu laboratoriju veiktajiem analīžu rezultātiem. Veicot zaudējuma aprēķinus, zemes dzīļu tilpuma mērījumu novirze nedrīkst pārsniegt ± 100 m3.
6. Lai aprēķinātu atlīdzības apmēru par zemes dzīlēm nodarīto zaudējumu, zaudējumu novērtē atbilstoši šādam zemes dzīļu iedalījumam grupās atkarībā no to nozīmīguma:
6.1. valsts nozīmes derīgo izrakteņu atradnes un valsts nozīmes zemes dzīļu nogabali;
6.2. derīgo izrakteņu atradnes;
6.3. bieži sastopamo derīgo izrakteņu atradnes.
7. Valsts nozīmes derīgo izrakteņu atradnēs un valsts nozīmes zemes dzīļu nogabalos zemes dzīlēm nodarīto zaudējumu atlīdzina četru minimālo mēnešalgu apmērā par katriem derīgā izrakteņa 1000 m3.
8. Derīgo izrakteņu atradnēs zemes dzīlēm nodarīto zaudējumu atlīdzina divu minimālo mēnešalgu apmērā par katriem derīgā izrakteņa 1000 m3.
9. Bieži sastopamo derīgo izrakteņu atradnēs zemes dzīlēm nodarīto zaudējumu atlīdzina vienas minimālās mēnešalgas apmērā par katriem derīgā izrakteņa 1000 m3.