Ministru kabineta noteikumi Nr. 198
Rīgā 1994. gada 4. oktobrī (prot. Nr. 49 2. §)
Izdoti saskaņā
ar likuma
«Par Valsts ieņēmumu dienestu» 8. pantu
1. Noteikumi «Par konfiscētās, bezīpašnieka, bezmantinieka, pēc mantošanas tiesībām valstij vai pašvaldībai pārgājušās, dāvinājuma, atrastās un atrastās apslēptās mantas uzskaiti, novērtēšanu un realizāciju» regulē valsts vai pašvaldības īpašumā pārgājušās mantas realizācijas rezultātā gūto ienākumu ieskaitīšanu valsts vai pašvaldības budžetā un mantas bezatlīdzības nodošanu valsts institūcijām.
2. Budžetā tiek ieskaitīti ieņēmumi, kas gūti, realizējot:
2.1. mantu, kas konfiscēta, pamatojoties uz tiesas spriedumu (Civillikuma 1033. panta trešais apakšpunkts), muitas lēmumu (Muitas kodeksa 91. pants), kā arī institūciju un iestāžu, kas minētas Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 304. pantā, lēmumu;
2.2. nekustamās bezīpašnieka lietas, kas piekrīt valstij (Civillikuma 930. pants);
2.3. atrasto apslēpto mantu (zemē ieraktas, iemūrētas vai kā citādi noslēptas vērtīgas lietas, kuru īpašnieks notecējušā laika ilguma dēļ vairs nav uzzināms), kura pāriet valsts vai pašvaldības kā atradēja īpašumā (Civillikuma 952., 953. pants);
2.4. atrastas lietas, kas pāriet valsts vai pašvaldības kā atradēja īpašumā (Civillikuma 949. pants);
2.5. bezmantinieka mantu, kas piekrīt valstij (Civillikuma 416., 417. pants);
2.6. pēc mantošanas tiesībām valsts vai pašvaldības īpašumā pārgājušo mantu (Civillikuma 385., 494. pants);
Publikācija «Latvijas Vēstnesī», 1994, 118.
2.7. dāvinājumu valstij vai pašvaldībai (Civillikuma 1912., 1913. pants).
3. Mantas pirmreizējo uzskaiti veic:
3.1. tiesas izpildītāji, ja manta konfiscēta, pamatojoties uz tiesas spriedumu;
3.2. muitas iestādes, ja manta konfiscēta, pamatojoties uz muitas iestāžu lēmumu;
3.3. attiecīgā institūcija, ja manta konfiscēta uz citu pilnvaroto institūciju lēmuma pamata;
3.4. tiesībaizsardzības institūcijas - lietisko pierādījumu uzskaiti;
3.5. policija - atrastās apslēptās mantas uzskaiti;
3.6. policija - atrasto lietu uzskaiti;
3.7. tiesa vai pašvaldība - valsts vai pašvaldības mantotās mantas uzskaiti;
3.8. tiesa - bezmantinieka mantas uzskaiti (Civillikuma 416 pants);
3.9. nodokļu inspekcija - mantas uzskaiti, kas pielīdzināma bezmantinieka mantai un piekrīt valstij (Civillikuma 417. pants).
4. Valsts vai pašvaldības uzņēmumi, iestādes un organizācijas atrastās lietas nodod policijai.
5. Personas, kuras veic mantas sākotnējo uzskaiti, atbild par šīs mantas saglabāšanu līdz realizācijai.
Mantu, kurai uzlikts arests, pamatojoties uz spriedumu krimināllietā daļā par mantas konfiskāciju, tiesu izpildītājs saskaņā ar aktu nodod Valsts ieņēmumu dienesta rajonu (pilsētu) nodaļu nodokļu inspekcijai.
6. Valsts ieņēmumu dienesta rajonu (pilsētu) nodaļu nodokļu inspekcija pēc attiecīgās institūcijas lēmuma pieņemšanas uzskaita konfiscēto, bezīpašnieka, bezmantinieka, pēc mantošanas tiesībām valstij vai pašvaldībai pārgājušo, dāvinājuma, atrasto un atrasto apslēpto mantu, organizē tās realizāciju un kontrolē, kā realizācijas ieņēmumi tiek iemaksāti attiecīgajos budžetos.
Mantas novērtēšanu veic komisija, kuras sastāvā ir nodokļu inspekcijas pārstāvis, attiecīgās nozares speciālists, pārstāvis no institūcijas, kas mantu realizē vai saņem, kā arī pārstāvis no institūcijas, kuras glabāšanā ir atradusies manta.
Ja konfiscētās mantas vai priekšmeti ir atzīti par kontrabandu un tos aizturējuši vai to aizturēšanā ir piedalījušies Robežapsardzības spēki, mantu novērtēšanas komisijas sastāvā iekļauj arī Robežapsardzības spēku pārstāvi.
Ja nepieciešams papildus novērtēt priekšmetus (šo noteikumu 11.-13. punkts), komisijā tiek iekļauti attiecīgi speciālisti (eksperti) no iestādes, kuras valdījumā pāriet priekšmets.
7. Mantas realizācija notiek ar tirdzniecības uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) vai izsoļu starpniecību.
8. Administratīvā kārtā konfiscētā, atrastā un atrastā apslēptā dārgmetāla pirmreizējā aprakstē obligāti jāpiedalās nodokļu inspekcijas pārstāvjiem.
9. Dārgmetālu nodošanu Latvijas Dārgmetālu fondā nodrošina nodokļu inspekcija.
10. Ieņēmumus no konfiscētās, bezīpašnieka, bezmantinieka, pēc mantošanas tiesībām valstij vai pašvaldībai pārgājušās, dāvinājuma, atrastās un atrastās apslēptās mantas realizācijas ieskaita šādā kārtībā:
10.1. valsts budžetā (izņemot gadījumus, kad Ministru kabineta noteikumos vai citos likumdošanas aktos noteikta citāda kārtība):
10.1.1. ieņēmumus no konfiscētās mantas realizācijas;
10.1.2. ieņēmumus no konfiscēto lietisko pierādījumu realizācijas;
10.1.3. ieņēmumus no Latvijas Republikai novēlētās mantas realizācijas;
10.1.4. ieņēmumus no vērtspapīru un valūtas realizācijas;
10.1.5. ieņēmumus no bezmantinieka mantas realizācijas;
10.1.6. ieņēmumus no nekustamas bezīpašnieka lietas realizācijas;
10.1.7. ieņēmumus no atrastās apslēptās mantas realizācijas;
10.1.8. ieņēmumus no dāvinājumu realizācijas; 10.2. pašvaldības budžetā:
10.2.1. ieņēmumus no atrasto lietu realizācijas;
10.2.2. ieņēmumus no atrastās apslēptās mantas realizācijas;
10.2.3. ieņēmumus no pašvaldībai novēlētas mantas realizācijas;
10.2.4. ieņēmumus no dāvinājuma realizācijas.
11. Dārgmetālus, dārgakmeņus un to izstrādājumus Finansu ministrijas noteiktajā kārtībā bez maksas nodod Latvijas Republikas Dārgmetālu fondā.
12. Priekšmetus, kuriem ir vēsturiska vai zinātniska vērtība, un mākslas priekšmetus pēc to piekritības bez maksas nodod valsts vai pašvaldības muzejiem un kultūras vai zinātnes iestādēm.
13. Reliģiskā kulta priekšmetus (izņemot šo noteikumu 11. un 12. punktā minētos priekšmetus) bez maksas pēc to piekritības nodod reliģiskām organizācijām.
14. Grāmatas, rokrakstus, dokumentus, ja tiem ir zinātniska, tehniska, literāra, mākslinieciska vai vēsturiska nozīme, bez maksas nodod attiecīgajām valsts vai pašvaldības iestādēm.
15. Priekšmeta glabāšanas un realizācijas izdevumi tiek segti no ieņēmumiem, kas gūti, realizējot priekšmetu.
16. Ja realizācijas un glabāšanas izdevumi pārsniedz ieņēmumus, kas gūti, realizējot priekšmetu, tos atlīdzina no valsts vai pašvaldības budžeta.
17. Uzskaiti un kontroli par konfiscētās, bezīpašnieka, bezmantinieka, pēc mantošanas tiesībām valstij vai pašvaldībai pārgājušās, dāvinājuma, atrastās un atrastās apslēptās mantas realizāciju nodrošina nodokļu inspekcija.
Noslēguma jautājumi
18. Ar šo noteikumu spēkā stāšanās brīdi atzīt par spēku zaudējušu Ministru Padomes 1993. gada 8. janvāra lēmumu Nr. 15 «Par Nolikumu par konfiscētās, bezīpašnieka, bezmantinieka, pēc mantošanas tiesībām valstij vai pašvaldībai pārgājušās, dāvinājuma, atrastās vai atrastās apslēptās mantas uzskaiti, novērtēšanu un realizāciju».
Ministru prezidents M. GAILIS
Ekonomikas ministrs J. ZVANĪTĀJS