Ministru kabineta noteikumi Nr.146
Rīgā 2000.gada 18.aprīlī (prot. Nr.18, 5.§)
Izdoti saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likuma 14.panta 3.punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Šie noteikumi nosaka kuģu pasažieru reģistrācijas kārtību, lai palielinātu pasažieru drošību uz kuģiem, kuri veic reisus starp Latvijas un citu valstu ostām, un pasažieru un apkalpes glābšanas iespējas, ja notikusi kuģa avārija, kā arī lai nodrošinātu meklēšanas un glābšanas pasākumu efektivitāti.
2. Pasažieris ir persona, kas noslēgusi pārvadājuma līgumu ar pasažieru kuģa operatoru (personu, kura nav kuģa aģents un kuru kuģa īpašnieks pilnvarojis kuģa pārvaldīšanai un ekspluatācijai) vai tā pilnvarotu amatpersonu.
3. Šie noteikumi attiecas uz Latvijas pasažieru kuģiem, kā arī ārvalstu pasažieru kuģiem, kuri ienāk Latvijas ostās, izņemot:
3.1. karakuģus un kuģus, kuri pārvadā karaspēku;
3.2. izpriecceļojumu jahtas, ja tās komerciālos nolūkos pārvadā ne vairāk par 12 pasažieriem.
II. Pasažieru reģistrācija
4. Ja pasažieru kuģis veic reisu tālāk nekā 20 jūras jūdzes no izbraukšanas ostas, attiecīgi pilnvarots kuģa apkalpes loceklis par katru uz kuģa esošo pasažieri iegūst šādu informāciju:
4.1. vārda pirmais burts un uzvārds;
4.2. dzimums;
4.3. vecuma kategorija (pieaugušais, bērns vai zīdainis) un vecums vai dzimšanas gads;
4.4. speciālas aprūpes vai palīdzības nepieciešamība kritiskās situācijās.
5. Pilnvarotais kuģa apkalpes loceklis apkopo šo noteikumu 4.punktā minēto informāciju un pirms kuģa atiešanas iesniedz to pasažieru reģistratoram, kuģa aģentam vai citai kuģa operatora pilnvarotai personai.
6. Pasažieru reģistrators ir kuģa operatora norīkota atbildīgā persona krastā, kuras pienākums ir nodrošināt ISM kodeksa (starptautisks drošas pārvaldes kodekss kuģu drošai vadībai un vides piesārņošanas novēršanai) prasību ievērošanu vai reģistrēt un uzglabāt informāciju par pasažieriem.
7. Pasažieru reģistrators, kuģa aģents vai cita kuģa operatora pilnvarota persona nogādā šo noteikumu 4.punktā minēto informāciju, kā arī kuģa apkalpes sarakstu ostas kapteiņa dienestā ne vēlāk kā 30 minūtes pēc kuģa atiešanas no piestātnes.
8. Ostas kapteiņa dienests pēc Latvijas Jūras administrācijas meklēšanas un glābšanas dienesta pieprasījuma nekavējoties nosūta tam attiecīgo informāciju, kas saņemta no pasažieru reģistratora, kuģa aģenta vai citas kuģa operatora pilnvarotas personas.
9. Šo noteikumu 4.punktā noteiktā informācija jāglabā līdz brīdim, kamēr kuģis ir sasniedzis nākamo ostu.
10. Par pasažieru reģistrācijas sistēmas izveidošanu un uzturēšanu atbilstoši šiem noteikumiem ir atbildīgs kuģa operators.
11. Kuģa operators iekļauj pasažieru reģistrācijas sistēmā šo noteikumu 4.punktā minēto informāciju.
12. Pasažieru reģistrācijas sistēmai jāatbilst šādiem kritērijiem:
12.1. viegli lasāms formāts;
12.2. informācija ir viegli pieejama Latvijas un citu valstu atbildīgajām institūcijām, kas izmeklē negadījumus ar pasažieru kuģiem un likvidē negadījumu sekas;
12.3. pasažierus, kas iekāpj kuģī vai izkāpj no tā, reģistrācija nedrīkst aizkavēt;
12.4. informācija ir aizsargāta pret nejaušu vai nelikumīgu iznīcināšanu, pazaudēšanu, pret neatļautu pārveidošanu, atklāšanu vai piekļūšanu tai.
III. Pasažieru reģistrācijas kontrole
13. Latvijas Jūras administrācija kontrolē, lai kuģa operators nodrošinātu šo noteikumu 4.punktā minētās informācijas apkopošanu un uzturēšanu, kā arī pieejamību (kopā ar informāciju par kuģa nosaukumu, izbraukšanas un iebraukšanas ostām, izbraukšanas laiku no ostas un aprēķināto iebraukšanas laiku nākamajā ostā) atbildīgajām institūcijām, ja attiecīgā informācija nepieciešama pasažieru meklēšanai un glābšanai vai negadījuma seku likvidēšanai.
14. Par šo noteikumu neievērošanu kuģa operatoru soda saskaņā ar Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksu. Kuģa operatoram var anulēt licenci pasažieru pārvadāšanai.
IV. Noslēguma jautājums
15. Noteikumi stājas spēkā ar 2000.gada 1.jūniju.
Ministru prezidents A.Šķēle
Satiksmes ministrs A.Gorbunovs