Tiesību akts: spēkā esošs
Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 2025/6

2025. gada 18. februārī
Par mājas (istabas) dzīvnieku turēšanu Dienvidkurzemes novadā
APSTIPRINĀTI
ar Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes
18.02.2025. sēdes lēmumu Nr. 102 (prot. Nr. 2 3. §)

PRECIZĒTI
ar Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes
27.03.2025. sēdes lēmumu Nr. 249 (prot. Nr. 4 69. §)

Izdoti saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likuma
 8. panta trešo un ceturto daļu, 18.5 pantu,
Veterinārmedicīnas likuma 21.3 panta trešo daļu,
Ministru kabineta 2012. gada 2. oktobra noteikumu Nr. 678
"Klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanas prasības" 16. punktu,
Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi nosaka:

1.1. mājas (istabas) dzīvnieku, turpmāk – mājdzīvnieku, turēšanas kārtību;

1.2. klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušo mājdzīvnieku izķeršanas kārtību;

1.3. Dienvidkurzemes novada pašvaldības, turpmāk – pašvaldības, institūciju, kas ir pilnvarota pašvaldības vārdā veikt normatīvajos aktos par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību noteikto suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildes uzraudzību un kontroli;

1.4. atbildību par saistošo noteikumu neievērošanu.

2. Šo saistošo noteikumu mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem un mājdzīvniekiem drošu vidi, lai mājdzīvnieku turēšana neradītu draudus cilvēku veselībai un drošībai.

II. Mājdzīvnieku turēšanas kārtība

3. Pilsētā vai lauku apdzīvotā vietā dzīvojamo māju tuvumā drīkst turēt sterilizētu bezsaimnieka kaķi, ja tiek nodrošināta tā labturība un apzīmēšana.

4. Dienvidkurzemes novada pašvaldības administratīvās teritorijas publiskajās vietās ir atļauts atrasties ar suni jebkurā laikā un vietā, izņemot vietās, kurās uzstādītas speciālas zīmes (piktogrammas), vai vietās, kur aizliegums noteikts citos normatīvajos aktos, un ievērojot šo saistošo noteikumu 5. punkta nosacījumus.

5. Dienvidkurzemes novada pašvaldības administratīvās teritorijas pilsētu un ciemu publiskajās vietās sunim jāatrodas pavadā, izņemot suņu specializētajā pastaigu laukumā.

6. Saistošo noteikumu 5. punktā var tikt piemēroti izņēmuma gadījumi, kad suns var atrasties bez pavadas, ja, saskaņojot ar teritorijas īpašnieku vai tiesisko valdītāju, šajās teritorijās notiek suņu apmācības, izstāde, paraugdemonstrējumi vai sacensības.

III. Klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu mājdzīvnieku izķeršana

7. Par klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu mājdzīvnieku, bojā gājušu dzīvnieku publiskās vietās jāziņo pašvaldības policijai.

8. Klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu mājdzīvnieku izķeršanu veic pakalpojuma sniedzējs (dzīvnieku ķērājs), ar kuru ir noslēgts līgums un kurš ir tiesīgs veikt klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu mājdzīvnieku izķeršanu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un nogādāšanu veterinārajās praksēs vai Pārtikas un veterinārajā dienestā reģistrētā dzīvnieku patversmē par šādu dzīvnieku izķeršanu, izmitināšanu, uzturēšanu un aprūpi, turpmāk – dzīvnieku patversme.

9. Gadījumā, ja dzīvnieku ķērājs identificē noķerto mājdzīvnieku, tas informē īpašnieku par mājdzīvnieka atrašanās vietu. Īpašnieks sedz visus ar izķeršanu un transportēšanu saistītos izdevumus.

10. Mājdzīvnieka īpašnieks vai turētājs izņem mājdzīvnieku no dzīvnieku patversmes, uzrādot mājdzīvnieka pasi vai vakcinācijas apliecību, un sedz izmaksas, kas saistītas ar mājdzīvnieka noķeršanu, izmitināšanu un aprūpi, saskaņā ar dzīvnieku patversmes aktuālo cenrādi.

IV. Saistošo noteikumu izpildes kontrole

11. Saistošo noteikumu izpildi kontrolē Dienvidkurzemes novada pašvaldības policijas amatpersonas, kuras, konstatējot saistošo noteikumu prasību neievērošanu, izdod administratīvo aktu, kas uzliek adresātam pienākumu veikt noteiktas darbības saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai.

12. Dienvidkurzemes novada pašvaldības policijas amatpersonas uzrauga, kontrolē un ir tiesīgas izdot administratīvos aktus par normatīvajos aktos noteikto suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildi Dienvidkurzemes novada pašvaldības administratīvajā teritorijā.

V. Noslēguma jautājumi

13. Ar šo saistošo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē Dienvidkurzemes novada pašvaldības 2022. gada 24. novembra saistošie noteikumi Nr. 2022/43 "Par mājas (istabas) dzīvnieku turēšanu Dienvidkurzemes novadā".

Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja
vietnieks tautsaimniecības jautājumos A. Galeckis
Paskaidrojuma raksts
Dienvidkurzemes novada pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr. 2025/6 "Par mājas (istabas) dzīvnieku turēšanu Dienvidkurzemes novadā"
Paskaidrojuma raksta sadaļasNorādāmā informācija
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums 1.1. Saistošo noteikumu par mājas (istabas) dzīvnieku, turpmāk – mājdzīvnieku, turēšanas kārtību, mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem un mājdzīvniekiem drošu vidi Dienvidkurzemes novada pašvaldības, turpmāk – pašvaldības, administratīvajā teritorijā, lai mājdzīvnieku turēšana neradītu draudus cilvēku veselībai un drošībai.

1.2. Šobrīd mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas kārtību Dienvidkurzemes novadā nosaka Dienvidkurzemes novada pašvaldības 2022. gada 24. novembra saistošie noteikumi Nr. 2022/43 "Par mājas (istabas) dzīvnieku turēšanu Dienvidkurzemes novadā", kas izdoti pamatojoties arī uz spēku zaudējušā likuma "Par pašvaldībām" 43. panta pirmās daļas 10. punktu un Ministru kabineta 2006. gada 4. aprīļa noteikumiem Nr. 266 "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņu apmācībai" 13. punktu.

1.3. Mājdzīvnieku aizsardzības un labturības noteikumus Latvijā reglamentē vairāki normatīvie akti – Dzīvnieku aizsardzības likums, Veterinārmedicīnas likums, kā arī uz likumos noteiktā deleģējuma pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi. Minētajos normatīvajos aktos ir ietverts pilnvarojums attiecīgām institūcijām noteikt mājdzīvnieku aizsardzības un labturības prasības, kā arī veikt to kontroli un uzraudzību, tai skaitā, normatīvajos aktos ir dotas tiesības pašvaldībai saistošajos noteikumos noteikt savus nosacījumus mājdzīvnieku turēšanai, kā arī klaiņojošu un bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu mājdzīvnieku izķeršanai. Papildus tam, saskaņā ar Pašvaldību likuma 45. panta otrās daļas 5. punktu, dome ir tiesīga paredzēt administratīvos sodus par saistošo noteikumu pārkāpšanu, ja likumos nav noteikts citādi par mājas (istabas) dzīvnieku labturību.

1.4. Saistošie noteikumi nosaka:

1.4.1. pieļaujamību pilsētā vai lauku apdzīvotā vietā dzīvojamo māju tuvumā turēt sterilizētus bezsaimnieka kaķus;

1.4.2. nosacījumus par suņa atrašanos publiskās vietās;

1.4.3. kārtību, kādā pašvaldība organizē klaiņojošu vai bezpalīdzības stāvoklī nonākušu mājdzīvnieku izķeršanu;

1.4.4. institūciju, kas ir pilnvarota pašvaldības vārdā veikt normatīvajos aktos par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību noteikto suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildes uzraudzību un kontroli, un izdot administratīvos aktus par suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanu un reģistrāciju.

1.5. Saistošajos noteikumos ir paredzēts atļaut pilsētā vai lauku apdzīvotā vietā dzīvojamo māju tuvumā turēt sterilizētu bezsaimnieka kaķi, ja tiek nodrošināta tā labturība un apzīmēšana, un sakopta teritorija, kurā kaķis tiek barots un uzturas.

1.6. Saistošajos noteikumos noteikts, ka Dienvidkurzemes novada pašvaldības policijas amatpersonas, kuras, konstatējot saistošo noteikumu prasību neievērošanu, izdod administratīvo aktu, kas uzliek adresātam pienākumu veikt noteiktas darbības saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai. Ar saistošo noteikumu regulējumu tiks nodrošināts samērīgums starp personai uzlikto pienākumu un sabiedrības interesēs sasniedzamo mērķi.

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu 2.1. Saistošie noteikumi:

2.1.1. pašvaldības budžeta ieņēmumu daļu neietekmē;

2.1.2. pašvaldības budžeta izdevumu daļu ietekmē – pašvaldība sedz izdevumus, kas saistīti par klaiņojošu mājdzīvnieku izķeršanu, uzturēšanu un, ja nepieciešams, eitanāziju. 2023. gadā pašvaldības izdevumi, kas saistīti ar klaiņojošu mājdzīvnieku izķeršanu un turpmāku uzturēšanu – 65592 euro.

2.2. Saistošo noteikumu izpilde tiks nodrošināta Dienvidkurzemes novada pašvaldības budžeta ietvaros.

2.3. Nav nepieciešami resursi sakarā ar jaunu institūciju vai darba vietu veidošanu, lai nodrošinātu saistošo noteikumu izpildi.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci 3.1. Sociālā ietekme – pozitīva, ietekmējot gan mājdzīvnieku īpašniekus, gan sabiedrību kopumā. Saistošo noteikumu īstenošanas rezultātā tiks uzlabota mājdzīvnieku uzraudzība, sabiedrības veselība un drošība. Saistošie noteikumi attiecināmi uz jebkuru personu, kura vēlas turēt mājdzīvnieku vai ar to uzturēties pašvaldības administratīvajā teritorijā;

3.2. Ietekme uz vidi/iedzīvotāju veselību – saskaņā ar saistošo noteikumu mērķi ir sagaidāma pozitīva ietekme uz vidi un iedzīvotāju veselību.

3.3. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā – nav.

3.4. Ietekme uz konkurenci – nav.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām 4.1. Dienvidkurzemes novada pašvaldības policijas amatpersonas pilnvarotas pašvaldības vārdā veikt normatīvajos aktos par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību noteikto suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildes uzraudzību un kontroli, un izdot administratīvos aktus par suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanu un reģistrāciju.

4.2. Administratīvo aktu, kas uzliek adresātam pienākumu izpildīt noteiktu darbību vai aizliedz izpildīt noteiktu darbību, savas kompetences ietvaros izdod, un administratīvā akta nepildīšanas gadījumā piespiedu naudu uzliek pašvaldības policija Administratīvā procesa likuma noteiktajā kārtībā.

4.3. Nav paredzētas papildu administratīvo procedūru izmaksas.

5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem 5.1. Saistošie noteikumi izstrādāti Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 14. punktā noteiktās autonomās funkcijas izpildei – piedalīties sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā. Saistošie noteikumi neietekmēs citas pašvaldības funkcijas.

5.2. Saistošo noteikumu izpilde neietekmēs pašvaldībai pieejamos cilvēkresursus un tiks īstenota esošo funkciju un resursu ietvaros.

6. Informācija par izpildes nodrošināšanu 

 

6.1. Saistošo noteikumu izpildē nav paredzēts izveidot jaunas institūcijas, esošo likvidācija vai reorganizācija.

6.2. Izpildes nodrošināšana tiks veikta apstiprinātā pašvaldības budžeta ietvaros.

7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana Saistošie noteikumi ir atbilstoši iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai un paredz tikai to, kas ir vajadzīgs mērķa sasniegšanai, nosakot samērīgas prasības mērķa sasniegšanai, lai veicinātu tīras vides nodrošināšanu pašvaldības administratīvajā teritorijā, lai mājdzīvnieku turēšana neradītu draudus cilvēkiem un mājdzīvniekiem, tiktu novērsta mājdzīvnieku klaiņošana, kā arī paredzot samērīgu atbildību par saistošo noteikumu neievērošanu.
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām Sabiedrības viedokļa noskaidrošana veikta atbilstoši Pašvaldību likuma 46. panta trešajā daļā noteiktajam – saistošo noteikumu projekts un paskaidrojuma raksts no 2024. gada 14. decembra līdz 2024. gada 28. decembrim tika publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.dkn.lv, nodrošinot ikvienam interesentam iesniegt savus iebildumus vai priekšlikumus. Paredzētajā termiņā sabiedrības viedokļi, priekšlikumi vai iebildumi par saistošo noteikumu projektu netika saņemti.

Saskaņā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas, turpmāk – ministrija, priekšlikumiem precizēts saistošo noteikumu 3. punkts, svītrojot saistošo noteikumu 3. punktā vārdus "un sakopta teritorija, kurā kaķis tiek barots un uzturas", jo papildu prasību noteikšana ar normatīvajiem aktiem netiek paredzēta. Saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likuma 8. panta ceturto daļu vietējā pašvaldība saskaņā ar tās saistošajiem noteikumiem var atļaut pilsētā vai lauku apdzīvotā vietā dzīvojamo māju tuvumā turēt sterilizētu bezsaimnieka kaķi, ja tiek nodrošināta tā labturība un apzīmēšana.

Precizēts saistošo noteikumu izdošanas tiesiskais pamatojums, papildinot to ar norādi uz Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu, ņemot vērā, ka saistošie noteikumi nesatur administratīvās atbildības regulējumu, taču saistošo noteikumu IV nodaļa noteic pašvaldības amatpersonu tiesības izdot tiesiskus pienākumus nosakošus administratīvos aktus, ciktāl tie nepieciešami saistošajos noteikumos ietverto normu īstenošanai.

Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja
vietnieks tautsaimniecības jautājumos A. Galeckis
03.04.2025