1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka kārtību, kādā Saulkrastu novada administratīvajā teritorijā (turpmāk – Saulkrastu novads) noformējamas un izvietojamas ielu nosaukumu un nekustamo īpašumu nosaukumu, ēku (savrupmāju, rindu māju, daudzdzīvokļu dzīvojamo namu, vasarnīcu /dārza māju) numuru vai nosaukumu plāksnes un dzīvokļu numuru plāksnes.
2. Nekustamo īpašumu nosaukumu plāksnes vai ēku, vasarnīcu /dārza māju numerācijas plāksnes jāizvieto pie visiem apbūvētiem nekustamajiem īpašumiem Saulkrastu novadā pirms ēkas nodošanas ekspluatācijā.
3. Ielu un nekustamo īpašumu, ēku numuru vai nosaukumu plākšņu, vasarnīcu /dārza māju numuru plākšņu un dzīvokļu numuru plākšņu izvietotāji ir atbildīgi par to uzturēšanu labā tehniskā un vizuālā stāvoklī un informācijas aktualizāciju.
4. Ielu norādes izvietojamas ielu krustojumos uz ielas stūra. Informējot nekustamā īpašuma īpašnieku, Saulkrastu novada pašvaldība, var izvietot ielu norādes uz nekustamā īpašuma žoga ielas pusē.
5. Saulkrastu novada pašvaldība ielu krustojumos Saulkrastu pilsētā un Zvejniekciemā un ciemos Murjāņi, Sēja, Pabaži, Loja, pie īpaši uzstādīta norāžu staba izvieto ielu nosaukumu norādes un, ja nepieciešams, virziena rādītājus uz infrastruktūras, kultūras vai tūrisma objektiem. Norāžu staba augstums ir 3,0 m un diametrs – 50 līdz 100 mm.
6. Ielu nosaukumu plāksnes izgatavo, izvieto, uztur un, ielas nosaukuma maiņas gadījumā, nomaina Saulkrastu novada pašvaldība par pašvaldības budžeta līdzekļiem.
7. Ielu nosaukumu norādes atbilst šādām prasībām:
7.1. ielu nosaukumu norādes (atbilstoši 1. pielikuma paraugam) izmēri ir: 160x420 mm, 160x640 mm vai 160x840 mm atkarībā no ielas nosaukuma burtu zīmju skaita;
7.2. ielu nosaukumu norādes fona krāsa ir tumši zaļa, bet burti balti.
8. Virziena rādītāji uz infrastruktūras, kultūras vai tūrisma objektiem atbilst šādām prasībām:
8.1. virziena rādītāju izmēri (atbilstoši 1. pielikuma paraugam) ir: 160x640 mm vai 160x840 mm atkarībā no infrastruktūras, kultūras vai tūrisma objekta nosaukuma burtu zīmju skaita;
8.2. virziena rādītāju fona krāsa ir balta, bet burti tumši zaļi;
8.3. izvietotā informācija uz norāžu plāksnes ietver nosaukumu latviešu valodā, attālumu līdz objektam un ikonu, kas raksturo objektu.
9. Pie viena ielu nosaukumu norāžu staba atļauts izvietot ne vairāk kā piecus virziena rādītājus uz infrastruktūras, kultūras vai tūrisma objektiem.
10. Saulkrastu novada pašvaldība lemj par virziena rādītāju uz infrastruktūras, kultūras vai tūrisma objektiem izvietošanas nepieciešamību un skaitu, nodrošina to izgatavošanu un uzstādīšanu, izvērtējot:
10.1. katra jauna virziena rādītāja atbilstību normatīvo aktu prasībām un iederību pilsētvidē;
10.2. objekta, uz kuru vērsts virziena rādītājs, sabiedrisko nozīmi;
10.3. attālumu no virziena rādītāja līdz objektam;
10.4. esošo virziena rādītāju daudzumu pie ielu un laukumu nosaukuma norāžu stabiem;
10.5. vai tas nerada apdraudējumu satiksmes drošībai, aizsedzot ceļa zīmes, netraucē transportlīdzekļu vai gājēju redzamību.
11. Ēku numuru vai nosaukumu plāksnes (turpmāk – plāksne) tiek izgatavotas, ievērojot šādus noteikumus:
11.1. ēkas numura plāksnes izmēri ir: 320x220 mm un 320x280 mm;
11.2. plāksnes fona krāsa ir zila, teksts uz plāksnes rakstīts baltiem burtiem;
11.3. adresei ēkas numura zīmē jāatbilst Valsts adrešu reģistra datiem;
11.4. uz ēkas numura plāksnes (atbilstoši 2. pielikuma 2.1. punkta paraugam) norāda:
11.4.1. ielas nosaukumu;
11.4.2. mājas numuru;
11.4.3. norādi par ēkas piederību:
11.4.3.1. vārdu "privātīpašums";
11.4.3.2. vārdus "valsts īpašums", ja ēkas īpašniece ir valsts;
11.4.3.3. vārdus "pašvaldības īpašums", ja ēkas īpašniece ir pašvaldība;
11.4.3.4. vārdu "kopīpašums", ja ēka ir valsts un pašvaldības, valsts un privātpersonas, pašvaldības un privātpersonas īpašumā (jebkurā salikumā).
11.5. uz ēkas numura plāksnes, ja ēka atrodas ciema teritorijā un ielai nav piešķirts nosaukums, atbilstoši Valsts adrešu reģistra datiem (atbilstoši 2. pielikuma 2.2. punkta paraugam) norāda:
11.5.1. ciema nosaukumu;
11.5.2. būves numuru;
11.5.3. norādi par ēkas piederību – vārdu "privātīpašums" vai ēkas īpašnieka iniciāļus un uzvārdu.
11.6. uz ēkas numura plāksnes, ja ēka atrodas ciema teritorijā un ielai ir piešķirts nosaukums, atbilstoši Valsts adrešu reģistra datiem (atbilstoši 2. pielikuma 2.3. punkta paraugam) norāda:
11.6.1. ciema nosaukumu;
11.6.2. ielas nosaukumu;
11.6.3. būves numuru;
11.6.4. norādi par ēkas piederību – vārdu "privātīpašums" vai ēkas īpašnieka iniciāļus un uzvārdu.
12. Nekustamā īpašuma un ēkas nosaukuma plāksnes (atbilstoši 3. pielikuma paraugam) izmēri ir: 160x420 mm, 160x640 mm vai 160x840 mm atkarībā no nekustamā īpašuma nosaukuma burtu zīmju skaita.
12.1. plāksnes fona krāsa ir zila, teksts uz plāksnes rakstīts baltiem burtiem;
12.2. uz nekustamā īpašuma un mājas nosaukuma plāksnes tiek rakstīts nekustamā īpašuma vai mājas nosaukums.
13. Plāksne novietojama pie ēkas fasādes vai žoga ielas pusē tā, lai uzraksts uz tās būtu labi saskatāms. Uz ēkas fasādes plāksne izvietojama ne zemāk kā 2,5 m augstumā no zemes un ne augstāk kā 3,0 m no zemes, uz žoga ne zemāk kā 1,4 m augstumā no zemes.
14. Vietās, kur ēkas fasāde vai žogs nav piemēroti (redzamību apgrūtina koki vai krūmi, ēka vai žogs atrodas tālāk par 10 m no braucamās daļas u.tml. gadījumi) plāksnes izvietošanai, plāksne piestiprināma šim nolūkam piemērotam statnim, kas izvietots nekustamā īpašuma robežās pie nobrauktuves no ielas vai no ceļa.
15. Ja piekļūšanai zemes vienībai noteikts ceļa servitūts, tad mājas numura zīmi, nekustamā īpašuma nosaukuma plāksni uzstāda tā, lai tā būtu redzama no ielas.
17. Par nekustamā īpašuma nosaukuma, ēkas numura vai nosaukuma plāksnes izvietošanu atbilstoši noteikumiem, ir atbildīgs attiecīgā nekustamā īpašuma īpašnieks vai tiesiskais valdītājs.
18. Vietās, kur nav māju numerācijas, zemes vienības īpašniekam jānodrošina, lai uz ceļa pie iebrauktuves būtu uzstādīts mājas nosaukums.
19. Daudzdzīvokļu dzīvojamo namu kāpņu telpā esošo telpu grupu numura zīmes izvieto:
19.1. ēkas ārpusē virs ieejas kāpņu telpā – plāksni, uz kuras norādīti dzīvokļu numuri attiecīgajā kāpņu telpā. Plāksnes izmēri ir: 100x300 mm;
19.2. uz katra dzīvokļa ārdurvīm – individuālais dzīvokļa numurs.
20. Kāpņu telpā esošo telpu grupu numura zīmes ēkas ārpusē fona krāsa ir zila, bet numuri rakstīti ar baltiem arābu cipariem (atbilstoši 4. pielikuma paraugam).
21. Ja ēkai ir divas vai vairākas ieejas, dzīvokļu numuru plāksnes ārpusē tiek izvietotas pie visām ieejām kāpņu telpās.
23. Par individuālo dzīvokļa numura izvietošanu uz dzīvokļa ārdurvīm atbilstoši noteikumiem, ir atbildīgs dzīvokļa īpašnieks vai tiesiskais valdītājs.
24. Saistošo noteikumu ievērošanas uzraudzību nodrošina Saulkrastu novada pašvaldības policija un Saulkrastu novada būvvalde.
25. Konstatējot saistošo noteikumu neievērošanu, Saulkrastu novada pašvaldības policija vai Saulkrastu novada būvvalde ir tiesīga izdot adresātam tiesisku pienākumu nosakošu administratīvo aktu, kuru administratīvā akta adresāts ir tiesīgs apstrīdēt domē Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
26. Ja ar Saulkrastu novada domes lēmumu ir mainīta nekustamā īpašuma adrese, nekustamā īpašuma īpašnieka/ tiesiskā valdītāja pienākums ir aktualizēt informāciju nodrošinot atbilstošas nekustamā īpašumu nosaukuma, ēku numura vai nosaukuma plāksnes izvietošanu sešu mēnešu laikā no dienas, kad nekustamā īpašuma īpašnieks/tiesiskais valdītājs ir ieguvis informāciju par adreses maiņu vai tam būtu bijis jābūt informētam par adreses maiņu.
27. Saulkrastu novada pašvaldība piecu gadu laikā no šo noteikumu spēkā stāšanās dienas veic noteikumiem neatbilstošu ielu un laukumu nosaukuma zīmju uz norāžu stabiem un virziena rādītāju uz infrastruktūras, kultūras vai tūrisma objektiem nomaiņu.
2.1. Ēkas numura plāksnes, Saulkrastu pilsētā un ciemos: Zvejniekciems, Murjāņi, Sēja, Pabaži, Loja
2.2. Ēkas numura plāksnes, ja ēka atrodas ciema teritorijā un ielai nav piešķirts nosaukums
2.3. Ēkas numura plāksnes, ja ēka atrodas ciema teritorijā un ielai ir piešķirts nosaukums
Paskaidrojuma raksta sadaļas | Norādāmā informācija |
Mērķis, nepieciešamības pamatojums, tostarp raksturojot iespējamās alternatīvas, kas neparedz tiesiskā regulējuma izstrādi | Saistošie noteikumi izstrādāti ar mērķi, nodrošināt, ka ir viegli un nepārprotami nosakāma nekustamā īpašuma atrašanās vieta, kā arī, lai izveidotu vienotu ielu un nekustamo īpašumu nosaukumu, ēku numuru vai nosaukumu plākšņu, dzīvokļu numuru plākšņu vizuālo tēlu Saulkrastu novadā. Tiesiskā regulējuma izstrāde nepieciešama, lai noteiktu vienotas prasības, kā noformējamas un izvietojamas ielu un laukumu nosaukuma zīmes, ēku un telpu grupu numura zīmes, ceļa norādes u. tml. 01.01.2023. stājās spēkā Pašvaldību likums, un spēku zaudēja likums "Par pašvaldībām". Pašvaldību likuma Pārejas noteikumu 6. punktā noteikts, ka pašvaldības dome izvērtē uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdoto saistošo noteikumu atbilstību Pašvaldību likumam un līdz 30.06.2024. izdod jaunus saistošos noteikumus atbilstoši Pašvaldību likumā ietvertajam pilnvarojumam. Tiesiskais regulējums atšķirībā no iepriekšējiem saistošajiem noteikumiem, kas bija spēkā līdz 30.06.2024. neparedz administratīvās atbildības piemērošanu par saistošo noteikumu neievērošanu. Lai nodrošinātu adresācijas objektu atbilstību šo noteikumu prasībām, pašvaldības iestādēm – Saulkrastu novada būvvaldei un Saulkrastu novada pašvaldības policijai, saistošo noteikumu kontroles ietvaros ir tiesības izdot adresātam tiesisku pienākumu nosakošu administratīvo aktu. Līdz ar to nav nepieciešama administratīvā atbildība noteikšana. |
Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu, iekļaujot attiecīgus aprēķinus | Lai nodrošinātu pašvaldības īpašumu aprīkošanu ar ēku numurzīmēm un ielu norādēm, kā arī nodrošinātu norāžu uzturēšanu, pašvaldība 2024. gada budžetā ir paredzējusi 2000 euro. |
Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekmi uz konkurenci | Tiesiskais regulējums rada ietekmi uz sociālo vidi, jo nekustamo īpašumu īpašniekiem / valdītājiem ir pienākums izvietot nekustamo īpašumu nosaukumu, ēku numuru vai nosaukumu plākšņu, dzīvokļu numuru plāksnes atbilstoši šo noteikumu prasībām. Tiesiskajam regulējumam nav tiešas ietekmes uz iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi un konkurenci. |
Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām – gan attiecībā uz saimnieciskās darbības veicējiem, gan fiziskajām personām un nevalstiskā sektora organizācijām, gan budžeta finansētām institūcijām | Saistošo noteikumu kontroli nodrošina pašvaldības iestādes – Saulkrastu novada būvvalde un Saulkrastu novada pašvaldības policija. Saistošo noteikumu kontrolei nav nepieciešams izveidot papildus darba vietas. |
Ietekmi uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem | Noteikumu piemērošanai papildus cilvēkresursu piesaiste nav nepieciešama un pašvaldības funkciju pārskatīšana nav nepieciešama. Tiesiskais regulējums paredz, ka gadījumā, ja īpašumam ar Saulkrastu novada domes lēmumu ir mainīta adrese, nekustamā īpašuma īpašniekam ir pienākums ir aktualizēt informāciju, nodrošinot atbilstošas nekustamā īpašumu nosaukuma, ēku numura vai nosaukuma plāksnes izvietošanu sešu mēnešu laikā no dienas, kad nekustamā īpašuma īpašnieks / tiesiskais valdītājs ir ieguvis informāciju par adreses maiņu vai tam būtu bijis jābūt informētam par adreses maiņu |
Izpildes nodrošināšana | Saistošo noteikumu izpildē nav paredzēts izveidot jaunas institūcijas vai manīt esošo institūciju kompetenci. Izpildes nodrošināšana tiks veikta apstiprinātā pašvaldības budžeta ietvaros. |
Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana | Prasības, kas minētas saistošajos noteikumos ir piemērotas iecerētā mērķa sasniegšanai un paredz vienīgi to, kas ir vajadzīgs minētā mērķa sasniegšanai. |
Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām (tostarp saistošo noteikumu projekta publiskās izvērtēšanas laikā saņemtie sabiedrības viedokļi) | Saistošo noteikumu projekts laika posmā no 2024. gada 17. jūlija līdz 2024. gada 31. jūlijam tika ievietoti Saulkrastu novada pašvaldības tīmekļa vietnē sadaļā Saistošo noteikumu projekti. Norādītajā termiņā priekšlikumi un ierosinājumi nav saņemti. Laika posmā, kad saistošo noteikumu projekts bija publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē sabiedrības viedokļa noskaidrošanai, tika saņemts viens priekšlikums izteikt 26. punktu šādā redakcijā: "Ja ar Saulkrastu novada domes lēmumu ir mainīta nekustamā īpašuma adrese, Saulkrastu novada pašvaldības pienākums ir segt visus ar informācijas aktualizēšanu saistītos izdevumus (iepriekšējās informācijas plāksnes demontāžu, aktuālās informācijas plāksnes montāžu, informācijas plāksnes izgatavošanas un piegādes izdevumus), lai nodrošinātu atbilstošas nekustamā īpašumu nosaukuma, ēku numura vai nosaukuma plāksnes izvietošanu sešu mēnešu laikā no dienas, kad Saulkrastu novada dome ir pieņēmusi lēmumu par adreses maiņu.". Izvērtējot iesniegto priekšlikumu Saulkrastu novada pašvaldība ir konstatējusi, ka saistošo noteikumu 17. punkts noteic, ka par nekustamā īpašuma nosaukuma, ēkas numura vai nosaukuma plāksnes izvietošanu atbilstoši noteikumiem, ir atbildīgs attiecīgā nekustamā īpašuma īpašnieks vai tiesiskais valdītājs. Savukārt, atbilstoši saistošo noteikumu 3. punktā noteiktajam, ielu un nekustamo īpašumu, ēku numuru vai nosaukumu plākšņu, vasarnīcu /dārza māju numuru plākšņu un dzīvokļu numuru plākšņu izvietotāji ir atbildīgi par to uzturēšanu labā tehniskā un vizuālā stāvoklī un informācijas aktualizāciju. Izsakot saistošo noteikumu 26. punktu piedāvātajā redakcijā, tā būtu pretrunā ar saistošo noteikumu 3. un 17. punktu. Civillikuma 864. pants noteic, ka visas uz lietu gulošās nastas un apgrūtinājumi jānes lietas īpašniekam. No minētās normas izriet, ka nekustamā īpašuma īpašnieks ir atbildīgs par nekustamo īpašumu un uz to gulošajām nastām. Līdz ar to konstatējams, ka papildus nekustamā īpašuma īpašnieka tiesībām, pastāv arī pienākums ievērot un rūpēties par nekustamā īpašuma adreses un dzīvokļa numura plāksnes noformējumu, izvietojamu un aktualizēšanu. Ņemot vērā minēto ierosinājums nav iestrādāts saistošajos noteikumos. |