1. Instrukcija nosaka ārtelpu balsošanas kārtību vietās, kur vēlētāji var iebraukt ar transportlīdzekļiem.
2. Lai nodrošinātu vēlētājiem ērtākas balsošanas iespējas, pašvaldības vēlēšanu komisija var lemt par vēlēšanu iecirkņa papildu telpas izveidošanu speciāli iekārtotā publiski pieejamā vietā ārtelpās (turpmāk – balsošanas vieta), kur vēlētāji var iebraukt ar transportlīdzekļiem.
3. Pašvaldības vēlēšanu komisija 2. punktā minēto lēmumu var pieņemt, pastāvot šādiem nosacījumiem:
3.1. balsošanas vietā iespējams nodrošināt drošību un sabiedrisko kārtību;
3.2. balsošanas vietā ir iespējams nodrošināt vēlēšanu materiālu drošību;
3.3. ir saņemts pašvaldības saskaņojums;
3.4. ir nodrošināts balsošanas vietai nepieciešamais materiāltehniskais aprīkojums;
3.5. ir pietiekams skaits vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu (līgumdarbinieku) darbam balsošanas vietā;
3.6. ir nodrošināts balsošanas vietas drošai un netraucētai darbībai nepieciešamais valsts un pašvaldību iestāžu atbalsts.
4. Pašvaldības vēlēšanu komisija lēmumu par balsošanas vietu pieņem ne vēlāk kā desmit dienu pirms vēlēšanām, nosakot, kura iecirkņa komisija rīkos balsošanu balsošanas vietā un to, vai balsošanas vietā varēs nobalsot arī vēlētāji, kuri neierodas ar transportlīdzekli (turpmāk – gājēji). Pašvaldības vēlēšanu komisija var mainīt savu lēmumu par balsošanas vietu, ja iestājušies nepārvaramas varas apstākļi.
5. Balsošana notiek saskaņā ar attiecīgo vēlēšanu iecirkņa komisijas darbības instrukciju, ciktāl šajā kārtībā un citos normatīvajos aktos nav noteikts citādi.
6. Balsošanas laiku nosaka pašvaldības vēlēšanu komisija ne vēlāk kā desmit dienas pirms vēlēšanām. Pašvaldības vēlēšanu komisija var mainīt savu lēmumu par balsošanas laiku, ja iestājušies nepārvaramas varas apstākļi.
7. Balsošanu drīkst novērot attiecīgajā vēlēšanu apgabalā reģistrēto kandidātu sarakstu novērotāji (turpmāk – novērotāji), ievērojot balsošanas aizklātību un personas datu aizsardzību.
8. Balsošanas aizklātuma ievērošanu uzrauga vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja norīkots darbinieks.
10. Iebraukšanas vietā iecirkņa komisijas loceklis pēc uzrādītā personu apliecinošā dokumenta pārliecinās, vai atbraukusī persona, kas vēlas balsot, ir vēlētājs, un pārbauda, vai dokumentam nav beidzies derīguma termiņš.
11. Ja transportlīdzeklī ir pieaudzis pasažieris, kas nebalso, tas iebraukšanas vietā izkāpj no transportlīdzekļa un neiesaistās balsošanā. Ja transportlīdzeklī ir cits pasažieris, kas vēlas balsot, viņš izkāpj no transportlīdzekļa un dodas balsot uz vēlēšanu iecirkni vai, ja tas nav tuvumā, uz turpat ierīkotu gājēju balsošanas vietu.
12. Ja vēlētājs, kas vēlas balsot, ir pasažieris, transportlīdzekli balsošanas vietā turpina vadīt tā vadītājs. Vadītājs neiesaistās balsošanā un balsošanas stāvvietā izkāpj no transportlīdzekļa, līdz vēlētājs aizlīmējis vēlēšanu aploksni. Ja arī vadītājs vēlas balsot, tas balsošanas stāvvietā izkāpj no transportlīdzekļa un dodas balsot uz vēlēšanu iecirkni vai, ja tas nav tuvumā, uz turpat ierīkotu gājēju balsošanas vietu.
13. Līdz ar vēlētāju, kurš fizisku trūkumu dēļ pats nevar izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē vai parakstīties balsotāju sarakstā, balsošanas vietā tiek ielaista arī 17. punktā minētā persona.
14. Ja persona ir vēlētājs, transportlīdzekli novirza uz nākamo pieturas vietu, kur cits iecirkņa komisijas loceklis ar viedierīci nolasa personas apliecinošā dokumenta svītrkodu vai kvadrātkodu vai ieraksta tiešsaistes vēlētāju reģistrā vēlētāja personas kodu un pārliecinās, ka personai ir balsstiesības attiecīgā vēlēšanu apgabalā un vēlētāju reģistrā nav atzīmes, ka vēlētājs jau nobalsojis. Ja vēlētāju reģistrā nav atzīmes, ka vēlētājs jau nobalsojis, iecirkņa komisijas loceklis vēlētāju reģistrā izdara atzīmi par vēlētāja dalību vēlēšanās un balsotāju saraksta veidlapā ieraksta vēlētāja vārdu, uzvārdu un personas kodu. Vēlētājs parakstās balsotāju sarakstā par vēlēšanu aploksnes un visu kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmju saņemšanu. Pēc tam transportlīdzekli novirza uz nākamo pieturas punktu.
15. Ja tiek konstatēts, ka vēlētājs jau nobalsojis, transportlīdzekli novirza uz izbraukšanas vietu.
16. Nākamā pieturas punktā ierādītās balsošanas stāvvietās vēlētājs vienatnē balso, neizkāpjot no transportlīdzekļa.
17. Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj balsot vai parakstīties balsotāju sarakstā, vēlētāja klātbūtnē pēc viņa norādījumiem atzīmes vēlēšanu zīmē izdara vai balsotāju sarakstā parakstās vēlētāja ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas vai kuru vēlētājs ir pilnvarojis. Par to balsotāju sarakstā tiek izdarīta attiecīga atzīme. Šāda persona var būt attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis, ja tā ir apmācīta Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā kārtībā un rakstveidā apliecinājusi, ka neietekmēs un neizpaudīs vēlētāja balsojumu.
18. Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un aploksnes aizlīmēšanas sabojājis šo vēlēšanu zīmi vai aploksni, viņam izsniedz jaunus vēlēšanu materiālus.
19. Pēc vēlēšanu aploksnes aizlīmēšanas vēlētājs brauc līdz vēlēšanu kastei, kur iecirkņa komisijas locekļa klātbūtnē, neizkāpjot no transportlīdzekļa, iemet aploksni. Pēc aploksnes iemešanas kastē transportlīdzeklī drīkst atgriezties citi tā pasažieri.
20. Pēc aploksnes iemešanas vēlēšanu kastē vēlētājs pēc pieprasījuma var iegūt pilnu vēlēšanu zīmju komplektu no iecirkņa komisijas locekļa, kas uzturas pie vēlēšanu kastes.
21. Kārtību balsošanas vietā uzrauga iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai viņa norīkots darbinieks sadarbībā ar attiecīgās pašvaldības policiju.
22. Pēc balsošanas beigām vēlēšanu kastes aizzīmogo, vēlēšanu materiālus iesaiņo un nogādā skaitīšanai attiecīgajā vēlēšanu iecirknī. Vēlēšanu kastu aizzīmogošanu, vēlēšanu materiālu iesaiņošanu, vēlēšanu kastu un materiālu nogādāšanu attiecīgā vēlēšanu iecirknī drīkst novērot novērotāji.
23. Ar šīs instrukcijas spēkā stāšanos spēku zaudē ar Centrālās vēlēšanu komisijas 2021. gada 13. maija lēmumu Nr. 27 apstiprinātā Ārtelpu balsošanas kārtība.