1. Saistošie noteikumi nosaka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Tukuma novadā, vienreizējas materiālās palīdzības apmēru, saņemšanas un piešķiršanas kārtību un šādu sociālās palīdzības veidu apmēru, piešķiršanas un izmaksas kārtību Tukuma novadā:
1.1. mājokļa pabalsts;
1.2. materiālais pabalsts un psihosociālā palīdzība krīzes situācijā;
1.3. vienreizēja materiāla palīdzība;
1.4. pabalsts atsevišķu izmaksu segšanai:
1.4.1. pabalsts veselības aprūpei;
1.4.2. pabalsts izglītības ieguvei.
2. Saistošajos noteikumos lietotie termini:
2.1. Mājsaimniecība – vairākas personas, kuras dzīvo vienā mājoklī (pastāvīgai dzīvošanai paredzēta dzīvojamā māja vai dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā, vai istaba komunālajā dzīvoklī u.c.) un kopīgi sedz izdevumus, vai viena persona, kura saimnieko atsevišķi.
2.2. Krīzes situācija – situācija, kurā ģimenei (personai) katastrofas vai citu ārēju notikumu dēļ vairs nav iespējams izmantot ierastos problēmu risināšanas veidus, tā pati saviem spēkiem nespēj pārvarēt šo notikumu radītās sekas un tai ir nepieciešama psihosociāla vai materiāla palīdzība.
2.3. Sociālā funkcionēšana – personas spējas darboties dzīvei nepieciešamās jomās un pildīt atbilstošās sociālās lomas, kuras nemitīgi tiek pakļautas apkārtējās vides ietekmei un ietver sabiedrības gaidas un objektīvās prasības.
3. Tukuma novadā noteiktais maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 60 % no Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē līdz kārtējā gada 1. februārim publicētās aktuālās ienākumu mediānas pirmajai vai vienīgajai mājsaimniecībā esošai personai, noapaļots līdz veseliem euro, savukārt pārējām personām mājsaimniecībā maznodrošinātas mājsaimniecības slieksnis tiek aprēķināts, minētajam ienākuma slieksnim piemērojot koeficientu 0,7 un noapaļojot līdz veseliem euro.
(Tukuma novada domes 26.10.2023. saistošo noteikumu Nr. 23 redakcijā)
4. Maznodrošinātas mājsaimniecības statusa saņemšanas kārtība, kā arī mājsaimniecības izvērtēšanas kārtība maznodrošinātas mājsaimniecības statusam noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Ministru kabineta noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu.
5. Tukuma novada pašvaldības teritorijā esošas mājsaimniecības atbilstību vai neatbilstību maznodrošinātas mājsaimniecības statusam nosaka Tukuma novada sociālais dienests ar lēmumu. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par mājsaimniecības atbilstību maznodrošinātas mājsaimniecības statusam mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijā.
6. Mājokļa pabalsta saņemšanas, aprēķināšanas un piešķiršanas kārtība ir noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un 2020. gada 17. decembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 809 "Par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 809).
7. Aprēķinot Mājokļa pabalstu, aprēķinā piemēro MK noteikumu Nr. 809 3. pielikumā noteiktos mājokļa lietošanas izdevumus. Mājokļa pabalstu izmaksā vienu reizi mēnesī.
8. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par mājokļa pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt mājokļa pabalstu mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.
9. Lai saņemtu materiālo pabalstu krīzes situācijā, Tukuma novada pašvaldības teritorijā esošās mājsaimniecības pārstāvim viena mēneša laikā pēc krīzes situācijas rašanās ir jāiesniedz Tukuma novada sociālajā dienestā iesniegums par materiālā pabalsta krīzes situācijā pieprasīšanu un dokumenta kopiju (uzrādot oriģinālu), kas apliecina krīzes situācijas faktu.
10. Materiālais pabalsts krīzes situācijā ir operatīvi sniegts materiāls atbalsts Tukuma novada pašvaldības teritorijā esošā mājsaimniecībā deklarētām personām ārēju notikumu seku novēršanai vai mazināšanai krīzes situācijā.
11. Materiālu pabalstu krīzes situācijā piešķir Tukuma novada sociālais dienests, pamatojoties uz sociālā darbinieka sniegto atzinumu par mājsaimniecības sociālo situāciju un to atbilstību krīzes situācijai. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par materiālā pabalsta krīzes situācijā piešķiršanu vai atteikumu piešķirt minēto pabalstu mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.
12. Materiāla pabalsta krīzes situācijā apmērs ir 272,00 euro mēnesī uz vienu mājsaimniecībā deklarēto personu vai atsevišķi dzīvojošu personu un 190,00 euro uz katru nākamo mājsaimniecībā deklarēto personu mēnesī. Gadījumos, ja nepieciešams materiāls atbalsts konkrētas pamatvajadzības nodrošināšanai (pakalpojuma vai preces iegādei), pabalsta apmērs ir faktisko izmaksu apmērā, nepārsniedzot šajā punktā noteikto apmēru.
13. Materiālo pabalstu krīzes situācijā pēc sociālā darbinieka ieteikuma var aizstāt ar pabalstu natūrā, kas nozīmē, ka Tukuma novada sociālais dienests sedz izdevumus par mājsaimniecībai nepieciešamo preču vai pakalpojumu izdevumu segšanu sociālo funkcionēšanas spēju nodrošināšanai.
14. Psihosociālo palīdzību krīzes situācijā sniedz saskaņā ar sociālā darbinieka sniegto izvērtējumu par personas psihoemocionālo stāvokli un nepieciešamību pēc psihosociālā atbalsta, sedzot personai, kura faktiski dzīvo mājsaimniecībā Tukuma novada teritorijā, nepieciešamā psihosociālā atbalsta pakalpojumu izmaksas krīzes situācijā radušos seku novēršanai vai mazināšanai.
15. Vienreizēju materiālo palīdzību ir tiesīga saņemt persona, kurai objektīvu apstākļu dēļ nav mājokļa vai deklarētās dzīvesvietas un tā savu patstāvīgo dzīvesvietu ir izvēlējusies Tukuma novadā, kuras administratīvā teritorija nav personas pēdējā deklarētā dzīvesvieta.
16. Vienreizējas materiālās palīdzības apmēru aprēķina kā starpību starp personas ienākumiem un garantēto minimālo ienākumu slieksni.
17. Vienreizēju materiālo palīdzību saņem un piešķir sociālās palīdzības saņemšanas un piešķiršanas kārtībā, kura noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Ministru kabineta noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par vienreizējās materiālās palīdzības piešķiršanu vai atteikumu piešķirt vienreizējo materiālo palīdzību mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.
18. Pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai mērķis ir sniegt materiālu palīdzību sociālās funkcionēšanas un neatkarīgas dzīves veicināšanai personai, ja tā deklarēta Tukuma novada administratīvajā teritorijā un dzīvo mājsaimniecībā, kurai piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss.
19. Tukuma novadā noteiktie pabalsti atsevišķu izmaksu segšanai:
19.1. pabalsts veselības aprūpei:
19.1.1. ārstniecības izdevumiem par mēnesi, kurā radušies izdevumi par veselības aprūpi, ja personas mājsaimniecībai attiecīgajā mēnesī ir spēkā trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss, bet ne vēlāk kā trīs mēnešus no pabalsta pieprasīšanas dienas. Veselības pabalsta ārstniecības izdevumiem apmēru aprēķina, izmantojot šādu aprēķinu un nepārsniedzot faktisko izdevumu apmēru:
NIL – noteiktais ienākumu līmenis 25 % apmērā no Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē līdz attiecīgā gada, kad radušies izdevumi, 1. februārim publicētās aktuālās ienākumu mediānas, noapaļojot līdz veseliem euro;
N – personu skaits mājsaimniecībā;
I – mājsaimniecības kopējais ienākuma līmenis mēnesī;
IVA – viena mēneša veselības aprūpes izdevumi saskaņā ar čeku, kvīti, maksājuma uzdevumu vai komersanta izsniegtu apliecinājumu, par:
19.1.1.1. medikamentiem, ja tos izrakstījis ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts;
19.1.1.2. ārstnieciskajām manipulācijām, nepieciešamajām operācijām, stacionāriem, medicīniskajām rehabilitācijām, izmeklējumiem, speciālistu konsultācijām, ja ir ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums, kā arī par ģimenes ārstu konsultācijām. Aprēķinā netiek iekļauti ārstniecības pakalpojumi, kurus iespējams saņemt par valsts budžeta līdzekļiem vai līdzfinansējumu, ja vien ārstējošais ārsts nav izsniedzis apliecinājumu, ka šāds pakalpojums personai nepieciešams akūti, steidzami, un ja tiek konstatēts, ka pakalpojumu objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams saņemt nepieciešamajā termiņā;
19.1.1.3. ārstēšanos no alkohola, narkotisko vielu vai azartspēļu atkarības, ja ir ārstējošā ārsta nosūtījums;
19.1.1.4. redzes korekcijas līdzekļiem līdz 150,00 euro gadā katrai mājsaimniecībā dzīvojošai personai, ja ir ārstējošā ārsta izraksts par to nepieciešamību;
19.1.1.5. medicīniskajām ortozēm, sedzot faktiskos izdevumus līdz 150,00 euro gadā katrai mājsaimniecībā dzīvojošai pilngadīgai personai, saskaņā ar čeku, kvīti, maksājuma uzdevumu vai ārsta izsniegtu apliecinājumu;
19.1.2. zobārstniecības un protezēšanas (tai skaitā protēžu labošana) pakalpojumiem, sedzot faktiskos izdevumus līdz 150,00 euro gadā katrai mājsaimniecībā dzīvojošai pilngadīgai personai, saskaņā ar čeku, kvīti, maksājuma uzdevumu vai ārsta izsniegtu apliecinājumu;
19.2. pabalsts izglītības ieguvei:
19.2.1. pusdienu faktiskās izmaksas bērnam līdz 20 gadu vecumam, ja bērns mācās valsts vai citas pašvaldības vispārizglītojošā skolā, kur apgūst pamatizglītības vai vidusskolas izglītības programmu;
19.2.2. brokastu, pusdienu un launaga faktiskos izdevumus, ja bērns apmeklē valsts vai citas pašvaldības izglītības iestādi, kura nodrošina pirmsskolas izglītības programmu;
19.2.3. skolas piederumu iegādei 30,00 euro katram bērnam, uzsākot mācības 1. septembrī vispārizglītojošā skolā vai speciālās izglītības iestādē, kur tiek apgūta pamatizglītības vai vidējās izglītības programma, ja pabalsts pieprasīts ne vēlāk kā līdz attiecīgā gada 30. septembrim;
19.2.4. skolas piederumu iegādei 30,00 euro katram bērnam, ja bērns apgūst piecus un sešus gadus veco bērnu pirmsskolas apmācību, ja pabalsts pieprasīts ne vēlāk kā līdz attiecīgā gada 30. septembrim.
(Grozīts ar Tukuma novada domes 26.10.2023. saistošajiem noteikumiem Nr. 23)
20. Pabalstu atsevišķu izmaksu segšanai piešķir, pamatojoties uz personas iesniegumu Tukuma novada sociālajam dienestam par attiecīgā pabalsta pieprasīšanu. Lēmumu par pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu atsevišķu izmaksu segšanai pieņem Tukuma novada sociālais dienests viena mēneša laikā no pabalsta pieprasīšanas dienas. Tukuma novada sociālā dienesta lēmumu par pabalsta atsevišķu izmaksu segšanai piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu atsevišķu izmaksu segšanai mājsaimniecībā esoša pilngadīga persona vai tās likumiskais pārstāvis var apstrīdēt Tukuma novada domes Administratīvo aktu strīdu komisijā.
22. Ar saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienu spēku zaudē Tukuma novada domes 2021. gada 25. augusta saistošie noteikumi Nr. 25 "Par sociālo palīdzību Tukuma novada pašvaldībā".