1. Saistošie noteikumi (turpmāk – Noteikumi) nosaka materiālā atbalsta veidus, apmērus, pieprasīšanas un piešķiršanas kārtību pilngadību sasniegušiem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās bērnu aprūpes iestādē, audžuģimenē vai pie aizbildņa, aizbildņiem un audžuģimenēm.
2. Materiālā atbalsta veidi bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās, sasniedzot pilngadību, ir:
2.1. vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai;
2.2. vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei;
2.3. pabalsts ikmēneša izdevumiem.
3. Lai saņemtu materiālo atbalstu, tā pieprasītājs vēršas Krāslavas novada pašvaldības iestādes Sociālajā dienestā (turpmāk – Sociālais dienests) ar iesniegumu, kā arī iesniedz vai uzrāda citus attiecīgā materiālā atbalsta saņemšanai nepieciešamos dokumentus.
4. Lēmumu pieņemšanu un materiālā atbalsta izmaksu organizē Sociālais dienests. Lēmumu par materiālā atbalsta piešķiršanu vai par atteikumu piešķirt materiālo atbalstu Sociālais dienests pēc iesnieguma saņemšanas pieņem:
4.1. Par noteikumu 2.1., 2.2. apakšpunktos minēto materiālo atbalstu desmit darbdienu laikā pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās audžuģimenē vai pie aizbildņa, ja pilngadību sasniegušais bērns neatrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā (atrodas ieslodzījumā, ievietots ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pilngadīgām personām, u.c.) un 3. punktā noteiktā iesnieguma saņemšanas. Ja pilngadību sasniegušais bērns pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā, Sociālais dienests lēmumu par noteikumu 2.1. un 2.2. apakšpunktā minēto materiālo atbalstu, ievērojot noteikumu 3. punktā noteikto, pieņem desmit darbdienu laikā pēc tam, kad beigusies pilna valsts vai pašvaldības apgādība;
4.2. Par noteikumu 2.3. apakšpunktā minēto materiālo atbalstu desmit darba dienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas.
5. Pēc vienošanās ar saņēmēju, materiālais atbalsts var tikt izmaksāts Sociālā dienesta kasē vai pārskaitīts uz saņēmēja atvērto kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontu.
6. Pēc materiālā atbalsta piešķiršanas tā saņēmējam ir pienākums nekavējoties informēt Sociālo dienestu par apstākļiem, kas varētu būt par pamatu piešķirtā pabalsta izmaksas pārtraukšanai vai pabalsta apmēra grozīšanai.
7. Vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās, izmaksājams 40 procentu apmērā (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības 60 procentu apmērā (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.
(Krāslavas novada domes 24.08.2023. saistošo noteikumu Nr. 2023/14 redakcijā)
8. Vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās apmērs ir Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, kurai piemērots koeficients 1,7 (noapaļots līdz pilniem euro).
(Krāslavas novada domes 24.08.2023. saistošo noteikumu Nr. 2023/14 redakcijā)
9. Pabalsts ikmēneša izdevumiem, ja persona mācās līdz 24 gadu vecumam, tiek piešķirts 20 procentu apmērā (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības 30 procentu apmērā (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.
(Krāslavas novada domes 24.08.2023. saistošo noteikumu Nr. 2023/14 redakcijā)