1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka Ķekavas novada pašvaldības (turpmāk – pašvaldība) kapsētu darbības un kārtības noteikumus.
2. Noteikumos lietotie termini:
2.1. kapsēta – īpaša teritorija, kas ierādīta mirušas personas apbedīšanai un ar to saistītiem pasākumiem, tā var ietvert arī ēkas un citas būves;
2.2. atvērtā kapsēta – kapsēta, kurā ierāda jaunas kapavietas mirušas personas apbedīšanai;
2.3. daļēji slēgtā kapsēta – kapsēta, kurā mirušo personu apbedī ģimenes kapavietā vai aktētā kapavietā;
2.4. slēgtā kapsēta – kapsēta, kurā mirušas personas apbedīšana nenotiek;
2.5. sēru birzs – laukums kapsētas teritorijā urnas apbedīšanai;
2.6. kapavieta (ģimenes kapavieta) – noteikumos noteiktajā kārtībā noteikta zemes teritorija kapsētā mirušas personas apbedīšanai;
2.7. aktēta kapavieta – ilgstoši (vairāk kā piecus gadus) nekopta kapavieta;
2.8. kapavietas uzturētājs – fiziska persona, kurai piešķirta kapavieta;
2.9. kapliča – ēka kapsētā mirušas personas novietošanai pirms apbedīšanas un bēru ceremonijas norisei;
2.10. kapsētu pārvaldnieks – amatpersona, kura pilda kapsētu uzturēšanas pienākumus;
2.11. kapavietu uzskaites pamatdokumenti – mirušo personu reģistrācijas grāmata, var būt arī apbedījumu vietu shēma, kartotēka vai elektroniska datubāze;
2.12. ekshumācija – mirstīgo atlieku izrakšana;
2.13. virsapbedījums – mirušas personas vai urnas ar kremētas mirušas personas pelniem apbedīšana virs esošā apbedījuma;
2.14. amatnieks – persona, kura kapsētas teritorijā uzstāda vai demontē kapu aprīkojumu, vai veic kapavietas labiekārtošanu.
3. Kapsētas statusu nosaka ar pašvaldības domes lēmumu. Ķekavas novada teritorijā ir šādas atvērtās kapsētas:
3.1. Katlakalna kapsēta;
3.2. Ķekavas Jaunā kapsēta;
3.3. Bramberģes kapsēta;
3.4. Čandaru kapsēta;
3.5. Plakanciema kapsēta;
3.6. Mellupu kapsēta;
3.7. Ratnieku kapsēta;
3.8. Baldones pilsētas kapsēta;
3.9. Klapu kapsēta;
3.10. Bernestu kapsēta;
3.11. Vilšķērstu kapsēta;
3.12. Lipšu kapsēta;
3.13. Trimdu kapsēta;
3.14. Dekmeru kapsēta;
3.15. Andžu kapsēta;
3.16. Kažoku kapsēta;
3.17. Kannenieku kapsēta.
4. Kapsēta ir paredzētas mirušas personas, kuras pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir Ķekavas novada teritorijā, apbedīšanai, kā arī agrāk apbedītas personas piederīgā un Ķekavas novada teritorijā mirušas bezpiederīgo personas apbedīšanai. Citas personas apbedīšanai saņem pašvaldības saskaņojumu, pamatojoties uz mirušās personas piederīgā iesnieguma pamata.
5. Iepriekš izveidotā ģimenes kapavietā atļauts apbedīt mirušu personu neatkarīgi no tā pēdējās deklarētās dzīvesvietas.
6. Kapsētas apmeklētāji, kapavietas uzturētāji, amatnieki un citas personas, kuras atrodas kapsētā, izturas godbijīgi un klusi, ievēro noteikumus, kā arī citus kapsētas īpašnieka vai apsaimniekotāja norādījumus.
7. Kapsētā aizliegts:
7.1. atrasties dzīvniekiem bez pavadas;
7.2. stādīt kokus apbedīšanai ierādītajās vietās;
7.3. veikt dzīvnieku apbedījumus;
7.4. ņemt zemi un smiltis brīvās kapsētas teritorijās;
7.5. postīt kapsētas aprīkojumu (piemēram, sētas, solus, pieminekļus) un stādījumus;
7.6. patvaļīgi aizņemt kapavietu vai mainīt kapsētas pārvaldnieka ierādītās kapavietas robežas;
7.7. iebraukt ar automašīnu un citu mehānisko transporta līdzekli, izņemot katafalku;
7.7. traucēt bēru ceremonijas norisi.
9. Kapsētas pārvaldnieks lēmumu par kapavietas atvērtā kapsētā, kurā mirušo personu apbedī ģimenes kapavietā vai aktētā kapavietā, piešķiršanu, ierādot kapavietu (kapavietas izmērus nosaka saskaņā ar noteikumu pielikumu), vai atteikumu piešķirt kapavietu, pieņem vienas dienas laikā, pamatojoties uz:
9.1. personas vai sociālās aprūpes institūcijas amatpersonas rakstveida iesniegumu par kapavietas piešķiršanu un ierādīšanu;
9.2. dzimtsarakstu nodaļas izsniegtu miršanas apliecības kopiju (uzrādot oriģinālu);
9.3. izziņu, kas apliecina, ka mirušās personas pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir bijusi Ķekavas novada teritorijā;
9.4. urnas ar mirušās personas pelniem apbedīšanas gadījumā iesniedzot dokumentu par kremēšanas faktu – uzrādot dokumenta oriģinālu.
10. Kapsētas pārvaldnieka pieņemto lēmumu var apstrīdēt pašvaldības nolikumā noteiktā kārtībā. Pašvaldības nolikumā noteiktā kārtībā pieņemto lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.
11. Kapsētas pārvaldnieks, pēc kapavietas piešķiršanas, ierāda kapavietu un saskaņo apbedīšanas laiku, atbilstoši kapsētas darba laikam.
12. Apbedīšanu organizē kapavietas uzturētājs vai apbedīšanas pakalpojumu pasūtītāja izvēlēts apbedītājs.
13. Apbedīšana var notikt otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās no 0900 līdz 1500.
15. Kapa bedres garums jāatbilst zārka izmēriem, ar dziļumu 1,4–1,5 m līdz zārka vākam, veicot virsapbedījumu – 1,0 m līdz zārka vākam. Standarta kapa bedres garums – 2 m, platums 0,8–1 m. Urnu var tikt apbedīt jaunā vai esošā kapavietā ne mazāk kā 1 m dziļumā. Vienā kapavietā pieļaujama vairāku urnu apbedīšana.
16. Virsapbedījumu ģimenes kapa vietā var izdarīt 20 gadus pēc pēdējā apbedījuma. Atsevišķos gadījumos, saņemot kompetento iestāžu saskaņojumu, šo termiņu var samazināt līdz 15 gadiem.
18. Pārapbedīšanu, kā arī mirušās personas atlieku ekshumāciju, organizē normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, saskaņojot ar kapsētas pārvaldnieku, bet kritušo karavīru kapsētās – saņemot pašvaldības saskaņojumu.
21. Kapliča izmantojama bēru ceremonijas laikā – mirušās personas novietošanai īsi pirms apbedīšanas. Saskaņojot ar kapsētas pārvaldnieku, mirušo personu kapličā var novietot arī iepriekš.
23. Kapličas izmantošana ārpus noteikumu 21. punktā noteiktā laika nav atļauta. Laikā, kad kapliča netiek izmantota šīs nodaļas noteiktajiem mērķiem, tā ir slēgta.
25. Kapavietas uzturētājam ir pienākums:
25.1. trīs mēnešu laikā pēc apbedīšanas sakopt kapavietu;
25.2. uzturēt kārtībā tam ierādīto kapavietu;
25.3. nogādāt kapavietas kopšanas laikā radušos atkritumus savākšanas vietās novietotajos konteineros;
25.4. pirms kapavietas aprīkojuma uzstādīšanas, precizēt kapavietas izmērus.
26. Kapavietas uzturētāja nāves gadījumā kapavietu tā apbedīšanai var piešķirt kapavietas uzturētāja laulātajam vai radiniekam, vai arī kapavietā iepriekš apbedītā mirušā laulātajam vai radiniekam, vai arī personai, kura veic kapavietas uzturētāja apbedīšanu.
27. Profesionālu darbību kapsētā (apbedīšanas pakalpojumus, kapavietas kopšanas pakalpojumus, kapavietas aprīkojuma uzstādīšanas un amatnieka pakalpojumu sniegšana) atļauts veikt tikai kapsētas darba laikā – darba dienās no 0900 līdz 1600, izņemot brīvdienās – svētdienās, pirmdienās.
28. Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji, kapavietu kopēji un amatnieki darba dienas beigās, vai, beidzot darbus, sakārto darba vietas.
29. Kapavietā demontēto aprīkojumu (kapu pieminekļi, apmales un to lauskas, kā arī citu aprīkojumu) kapsētās izvietotajos sadzīves atkritumu konteineros izmest ir aizliegts.
30. Par noteikumu prasību neievērošanu, ja sods nav paredzēts citos normatīvajos aktos, fiziskai personai piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no 5 līdz 50 naudas soda vienībām, bet juridiskai personai piemēro naudas sodu no 10 līdz 300 naudas soda vienībām.
31. Kontrolēt noteikumu izpildi un veikt administratīvā pārkāpuma procesu līdz administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanai ir tiesīgas Reģionālās pašvaldības policijas amatpersonas.
33. Ar noteikumu spēkā stāšanās dienu spēku zaudē:
33.1. Ķekavas novada pašvaldības 2010. gada 11. novembra saistošie noteikumi Nr. 12/2010 "Ķekavas novada kapsētu apsaimniekošanas noteikumi.";
33.2. Baldones novada pašvaldības 2008. gada 13. augusta saistošie noteikumi Nr. 11 "Par Baldones novada kapsētu apsaimniekošanu.".
Kapavieta | Platums, m | Garums, m | Laukums, m2 |
Vienvietīga | 2,00 | 3,00 | 6,00 |
Divvietīga | 3,00 | 3,00 | 9,00 |
Trīsvietīga | 4,00 | 3,00 | 12,00 |
Četrvietīga | 5,00 | 3,00 | 15,00 |
Paskaidrojuma raksta sadaļas | Norādāmā informācija |
1. Projekta nepieciešamības pamatojums | Saistošie noteikumi nepieciešami, lai izdotu jaunu normatīvo aktu, kas aizstātu līdz 2021. gada 1. jūlijam pastāvošos Ķekavas un Baldones novadu pašvaldību saistošos noteikumus. |
2. Īss projekta satura izklāsts | Saistošie noteikumi nosaka Ķekavas novada pašvaldības kapsētu darbības un kārtības noteikumus. |
3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu | Plānotā ietekme uz pašvaldības budžetu saistībā ar šiem noteikumiem nav paredzama. |
4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz sabiedrību un uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā | Saistošie noteikumi attiecas tai skaitā arī uz pašvaldības administratīvajā teritorijā esošām komercsabiedrībām, kas nodarbojas ar apbedīšanas pakalpojumu, kapavietas kopšanas pakalpojumu, kapavietas aprīkojuma uzstādīšanas un amatnieka pakalpojumu sniegšanu. |
5. Informācija par administratīvajām procedūrām | Institūcija, kurā privātpersona var vērsties saistošo noteikumu piemērošanā, ir Ķekavas novada pašvaldība. |
6. Informācija par konsultācijām | Saistošo noteikumu projekts izstrādāts pašvaldības speciālistu darba grupā. |