1. Saistošie noteikumi (turpmāk - noteikumi) nosaka kārtību, kādā saņemama atļauja koku ciršanai ārpus meža Siguldas novada teritorijā, publiskās apspriešanas procedūras kārtību un zaudējumu atlīdzības samaksas kārtību par dabas daudzveidības samazināšanu Siguldas novada teritorijā.
2. Lai saņemtu pašvaldības atļauju koku ciršanai Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumu Nr. 309 "Noteikumi koku ciršanai ārpus meža" 4. punktā noteiktajās teritorijās, zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs Siguldas novada pašvaldībā (turpmāk – pašvaldība) iesniedz:
2.1. iesniegumu par koku ciršanu, norādot zemesgabala kadastra apzīmējumu, kurā paredzēta koku ciršana, pievienojot ciršanas tiesību apliecinošu dokumentu kopijas (ja ierosinātājs nav nekustamā īpašuma īpašnieks) un shēmu, kurā iespējams identificēt atrašanās vietu cērtamiem kokiem;
2.2. kopīpašuma gadījumā iesniegumam papildus pievieno rakstisku saskaņojumu ar pārējiem zemes īpašniekiem;
2.3. daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu par koka ciršanu, ja koks atrodas uz daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai piesaistītā zemesgabala;
2.4. pēc pieprasījuma iesniedz koka, ēkas vai komunikāciju u.c. bīstamību pamatojošus dokumentus (atzinumu), ko izsnieguši sertificēti speciālisti.
(Grozīts ar Siguldas novada domes 26.09.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. 48, kas piemērojami ar 01.10.2024., sk. grozījumu 2. punktu)
3. Pašvaldības Meža un meliorācijas speciālists veic iesniegumu pamatotības izvērtēšanu un koku ciršanas atbilstību normatīvajiem aktiem, pēc koku apsekošanas dabā pieņem lēmumu par koku ciršanas atļaujas izsniegšanu, nosaka zaudējumu atlīdzības apmēru un pēc zaudējumu atlīdzības samaksas izsniedz koku ciršanas atļauju vai pieņem lēmumu par atteikumu izsniegt koku ciršanas atļauju.
(Siguldas novada domes 26.09.2024. saistošo noteikumu Nr. 48 redakcijā, kas piemērojama ar 01.10.2024., sk. grozījumu 2. punktu)
4. Pirms lēmuma par koku ciršanas atļaujas izsniegšanu vai atteikumu izsniegt koku ciršanas atļauju pašvaldības speciālisti apseko kokus dabā.
(Siguldas novada domes 26.09.2024. saistošo noteikumu Nr. 48 redakcijā, kas piemērojama ar 01.10.2024., sk. grozījumu 2. punktu)
5. Ja koku ciršana ir saistīta ar būvniecības īstenošanu, zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu jāatlīdzina pirms būvatļaujas saņemšanas.
6. Koku ciršanas atļauja no izsniegšanas brīža ir derīga divus gadus. Ja koku ciršana saistīta ar būvniecību un būvniecībai ir izsniegta būvatļauja vai akceptēts paskaidrojuma raksts, vai apliecinājuma karte, tad atļauja koku nociršanai ir derīga, kamēr ir spēkā esoša būvatļauja, paskaidrojuma raksts vai apliecinājuma karte.
8. Publisko apspriešanu sabiedrībai nozīmīgos gadījumos par koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā pašvaldība rīko pirms lēmuma pieņemšanas šādos gadījumos:
8.1. ja izcērtamais koks iekļaujas konkrētā labiekārtojuma plānā un ir nozīmīga tā sastāvdaļa un atrodas publiski pieejamā teritorijā (aleja, apstādījumi veido zīmējumu, pilda noteiktu funkciju – aizsedz vai balsta kaut ko);
8.2. ja izcērtamais koks atrodas Siguldas novada valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu aizsardzības zonā;
8.3. ja izcērtamais koks ir nozīmīgs ainavas elements;
8.4. ja izcērtamais koks ir dendroloģiski vērtīgs koks;
8.5. ja izcērtamais koks stādīts kādas sabiedrības iniciatīvas rezultātā publiski pieejamā teritorijā (talka, svētki utt.).
9. Publisko apspriešanu par plānoto koku ciršanu sabiedrībai nozīmīgos gadījumos pašvaldība nerīko, ja:
9.1. teritorijā, kur plānota koku ciršana, ir apstiprināts detālplānojums;
9.2. veikta būvniecības vai būvniecības ieceres publiskā apspriešana;
9.3. nocērtamā koka stāvoklis apdraud vai traucē infrastruktūras darbību, apdraud cilvēka veselību, dzīvību vai īpašumu;
9.4. ja publiski pieejamā objektā pēc darbu pabeigšanas ir būtiski mainījies vizuālais skats un var radīt apdraudējumu cilvēka veselībai, dzīvībai vai īpašumam.
10. Publiskā apspriešana ilgst 10 darba dienas no publicēšanas dienas pašvaldības mājaslapā www.sigulda.lv un Siguldas novada pašvaldības informatīvajā izdevumā "Siguldas Novada Ziņas", kuras laikā pašvaldībā iesniedzamas atsauksmes, priekšlikumi vai ierosinājumi.
11. Publiskās apspriešanas procedūra uzskatāma par notikušu arī tad, ja tās laikā nav saņemta neviena atsauksme, priekšlikums vai ierosinājums.
12. Personai jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazinājumu saistībā ar koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā, ko aprēķina atbilstoši Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumos Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" noteiktajiem koeficientiem.
13. Pašvaldības koeficients zaudējumu atlīdzības aprēķināšanai par koku ciršanu Siguldas pilsētas un ciema teritorijā ir 1 (viens).
14. Ar noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē:
14.1. Krimuldas novada domes 2016. gada 26. augusta saistošie noteikumi Nr. 7 "Par koku ciršanu ārpus meža Krimuldas novadā";
14.2. Inčukalna novada domes 2012. gada 19. decembra saistošie noteikumi Nr. 21/2012 "Par koku ciršanu ārpus meža Inčukalna novada pašvaldības administratīvajā teritorijā";
14.3. Mālpils novada domes 2014. gada 27. augusta saistošie noteikumi Nr. 9 "Par koku ciršanu ārpus meža Mālpils novadā".