(Noteikumu nosaukums MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
1. Noteikumi nosaka apmaksājamos veselības aprūpes pakalpojumus:
1.1. bijušajiem zemessargiem, ja līgums par dienestu Latvijas Republikas Zemessardzē (turpmāk – Zemessardze) ir izbeigts zemessarga invaliditātes vai ievainojuma (sakropļojuma, kontūzijas) dēļ, kas iegūts, pildot Zemessardzes uzdevumus vai piedaloties apmācībā, vai slimības dēļ, kuras cēlonis ir saistīts ar Zemessardzes uzdevumu pildīšanu vai dalību apmācībā, kā arī attiecīgo izdevumu apjomu un samaksas kārtību;
1.2. valsts aizsardzības dienesta karavīriem, kuri no dienesta atvaļināti veselības stāvokļa neatbilstības dēļ, kam par iemeslu bijusi trauma, kas gūta dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus, vai slimība, kuras cēlonis saistīts ar valsts aizsardzības militāro dienestu, kā arī attiecīgo izmaksu apmēru.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
2. Izdevumus par šajos noteikumos noteiktajiem veselības aprūpes pakalpojumiem sedz Aizsardzības ministrija no valsts pamatbudžeta līdzekļiem, kas Aizsardzības ministrijai piešķirti saskaņā ar likumu par valsts budžetu kārtējam gadam.
3. Bijušajiem zemessargiem un atvaļinātajiem valsts aizsardzības dienesta karavīriem sedz šādus ar veselības aprūpes pakalpojumiem saistītus izdevumus:
3.1. pacienta līdzmaksājumus, kas noteikti saskaņā ar normatīvajiem aktiem par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību;
3.2. par zālēm, kuras iekļautas Latvijas Republikas zāļu reģistrā kā recepšu zāles;
3.3. par laboratoriskiem izmeklējumiem saskaņā ar medicīniskajām indikācijām un ārstējošā ārsta norīkojumu;
3.4. par fizikālās terapijas procedūrām un medicīniskajām manipulācijām saskaņā ar medicīniskajām indikācijām un ārstējošā ārsta norīkojumu;
3.5. par medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumiem reizi gadā, nepārsniedzot 569,15 euro, ja tie saistīti ar dienesta laikā (pildot Zemessardzes uzdevumus vai piedaloties apmācībā, vai valsts aizsardzības dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus) gūtajām traumām un ievainojumiem vai to sekām;
3.6. par maksas veselības aprūpes pakalpojumiem, ja tie saistīti ar dienesta laikā (pildot Zemessardzes uzdevumus vai piedaloties apmācībā, vai valsts aizsardzības dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus) gūtajām traumām un ievainojumiem vai to sekām;
3.7. par medicīnisko ierīču iegādi, ja tās nepieciešamas saistībā ar dienesta laikā (pildot Zemessardzes uzdevumus vai piedaloties apmācībā, vai valsts aizsardzības dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus) gūtajām traumām un ievainojumiem vai to sekām.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
4. Šo noteikumu 3.5., 3.6. un 3.7. apakšpunktā minētos izdevumus sedz, pamatojoties uz Nacionālo bruņoto spēku Centrālās medicīniskās ekspertīzes komisijas lēmumu par nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu saistību ar dienesta laikā (pildot Zemessardzes uzdevumus vai piedaloties apmācībā, vai valsts aizsardzības dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus) gūto traumu vai ievainojumu un ņemot vērā ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta rekomendācijas.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
5. Bijušais zemessargs un atvaļinātais valsts aizsardzības dienesta karavīrs izdevumus par viņam sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem sedz no personiskajiem līdzekļiem, un Aizsardzības ministrija viņam kompensē šajos noteikumos minētos izdevumus. Lai saņemtu kompensāciju, bijušais zemessargs vai atvaļinātais valsts aizsardzības dienesta karavīrs iesniedz Aizsardzības ministrijā rakstisku iesniegumu par izdevumu atlīdzināšanu, ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu pakalpojumu saņemšanai, kā arī veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu un to samaksu apliecinošus ārstniecības iestādes (ārsta) izsniegtus dokumentus (piemēram, rēķinus, kvītis, kases čekus), kuros norādīts pakalpojumu saņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, datums, iestādes nosaukums un sniegtie ārstniecības pakalpojumi.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
6. Ja bijušais zemessargs vai atvaļinātais valsts aizsardzības dienesta karavīrs saņēmis šajos noteikumos minētos veselības aprūpes pakalpojumus, viņš iesniedz Aizsardzības ministrijā iesniegumu par izdevumu atlīdzināšanu, ņemot vērā šādus nosacījumus:
6.1. ja ir iegādātas šo noteikumu 3.2. apakšpunktā minētās zāles, iesniegumam pievieno normatīvajos aktos par recepšu izrakstīšanu noteiktajā kārtībā izrakstītās receptes kopiju vai elektroniskās receptes izdruku un aptiekas izsniegtu maksājuma dokumentu par zāļu iegādi, kurā norādīts zāļu pircēja vārds, uzvārds un personas kods, zāļu nosaukums, cena un samaksātā summa;
6.2. ja ir iegādātas šo noteikumu 3.7. apakšpunktā minētās medicīniskās ierīces, iesniegumam pievieno ārstējošā ārsta, ergoterapeita vai normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos cita funkcionālā speciālista atzinumu, izrakstu no stacionārā/ambulatorā pacienta medicīniskās kartes (veidlapa Nr. 027/u) vai receptes kopiju vai elektroniskās receptes izdruku, kurā norādīts, kāda medicīniskā ierīce un kādā daudzumā ir nepieciešama, kā arī dokumentus, kas apliecina tās iegādi (piemēram, kases čekus, stingrās uzskaites kvītis, rēķinus), kuros norādīts medicīniskās ierīces saņēmēja vārds, uzvārds, personas kods, datums, iestādes nosaukums, saņemtās medicīniskās ierīces veids un samaksātā summa.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
7. Pamatojoties uz bijušā zemessarga vai atvaļinātā valsts aizsardzības dienesta karavīra lūgumu, kam pievienots ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums, kā arī šo noteikumu 3.5., 3.6. un 3.7. apakšpunktā noteiktajos gadījumos Nacionālo bruņoto spēku Centrālās medicīniskās ekspertīzes komisijas lēmums par veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanu saistībā ar dienesta laikā (pildot Zemessardzes uzdevumus vai piedaloties apmācībā, vai valsts aizsardzības dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus) gūto traumu vai ievainojumu, Aizsardzības ministrija var izsniegt garantijas vēstuli par veselības aprūpes pakalpojuma samaksu.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
8. Veselības aprūpes pakalpojuma sniedzējs par veselības aprūpes pakalpojumu, kas bijušajam zemessargam vai atvaļinātajam valsts aizsardzības dienesta karavīram sniegts saskaņā ar šo noteikumu 7. punktā minēto garantijas vēstuli, nosūta rēķinu Aizsardzības ministrijai. Rēķinam par bijušajam zemessargam vai atvaļinātajam valsts aizsardzības dienesta karavīram sniegto pakalpojumu pievieno dokumentus, kas apliecina rēķinā norādītos izdevumus.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
9. Aizsardzības ministrija, pamatojoties uz bijušā zemessarga vai atvaļinātā valsts aizsardzības dienesta karavīra rakstisku piekrišanu, ir tiesīga pieprasīt no veselības aprūpes pakalpojuma sniedzēja pārbaudei nepieciešamo papildu informāciju, lai pārbaudītu iesniegto dokumentu atbilstību faktiski saņemtajiem pakalpojumiem un noteiktajai diagnozei.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)
10. Bijušais zemessargs un atvaļinātais valsts aizsardzības dienesta karavīrs rakstisku iesniegumu par izdevumu atlīdzināšanu saistībā ar saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem iesniedz Aizsardzības ministrijā sešu mēnešu laikā no izdevumus apliecinošu dokumentu izsniegšanas dienas. Veselības aprūpes pakalpojumu izdevumu kompensāciju pārskaita bijušā zemessarga vai atvaļinātā valsts aizsardzības dienesta karavīra iesniegumā norādītajā kredītiestādes vai valsts akciju sabiedrības "Latvijas Pasts" maksājumu kontā 30 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas. Ja bijušais zemessargs vai atvaļinātais valsts aizsardzības dienesta karavīrs lūdz kompensēt izdevumus par tādiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas saskaņā ar šiem noteikumiem netiek apmaksāti, viņu par to informē rakstiski un pēc bijušā zemessarga vai atvaļinātā valsts aizsardzības dienesta karavīra pieprasījuma atdod iesniegtos dokumentus.
(MK 20.06.2023. noteikumu Nr. 309 redakcijā)