1. Šie saistošie noteikumi nosaka sociālā dzīvokļa uzturēšanas, apsaimniekošanas, pārvaldīšanas un uzskaites kārtību, to personu loku, kas ir tiesīgas īrēt sociālos dzīvokļus, kā arī kārtību, kādā Carnikavas novada pašvaldība sniedz palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, izīrējot sociālos dzīvokļus Carnikavas novadā deklarētajām personām.
2. Sociālo dzīvokļu uzskaiti un apsaimniekošanu veic pašvaldības aģentūra "Carnikavas Komunālserviss". Apsaimniekotāja pienākumi ir:
2.1. veikt sociālo dzīvokļu visu telpu apskati, pārbaudīt labierīcību un ierīču funkcionēšanu un sastādīt par to apsekošanas aktu;
2.2. kontrolēt īrnieku veikto apmaksu par īri un komunālajiem pakalpojumiem;
2.3. informēt pašvaldību par parādiem, kuru apmērs pārsniedz 3 mēnešu maksājumus.
3. Sociālo dzīvokļu uzturēšanu un apsaimniekošanu finansē likuma "Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām" 3.pantā noteiktajā kārtībā.
4. Sociālo dzīvokļu īrnieki slēdz īres līgumus ar Carnikavas novada domi un īres līguma darbības laikā maksā 1/3 (vienu trešdaļu) no kopējās pašvaldībā noteiktās īres/apsaimniekošanas maksas attiecīgās kategorijas dzīvokļiem.
5. Īres maksas starpību, pamatojoties uz apsaimniekotāja iesniegtajiem dokumentiem, sedz no pašvaldības sociālā budžeta līdzekļiem.
6. Sociālā dzīvokļa īrniekam ir pienākums norēķināties par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem pilnā apmērā pēc saņemtajiem rēķiniem.
7. Papildus likumā "Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām dzīvojamām mājām" 5.pantā noteiktajiem nosacījumiem, kas dod tiesības īrēt sociālo dzīvokli, sociālo dzīvokli ir tiesības īrēt maznodrošinātai (trūcīgai) personai (ģimenei), kura ir:
7.1. atsevišķi dzīvojoša pensijas vecuma persona, kurai nav apgādnieku;
7.2. invalīds, kuram nav apgādnieku;
7.3. politiski represēta persona;
7.4. ģimene, sastāvoša no pensionāriem vai invalīdiem, kuriem nav apgādnieku;
7.5. ģimene ar trim vai vairāk nepilngadīgiem bērniem.
8. Persona, kura vēlas īrēt sociālo dzīvokli, Carnikavas novada pašvaldībā iesniedz:
8.1. iesniegumu, ko parakstījuši visi pilngadīgie ģimenes locekļi, kuri pretendē uz palīdzību;
8.2. dokumentus vai to apliecinātas kopijas, kas pamato personai pienākošo palīdzību, ja minētie dokumenti nav pašvaldības rīcībā.
9. Personas iesniegumu un tam pievienotos dokumentus, kas apliecina tiesības saņemt palīdzību, reģistrē un nodod izskatīšanai Izglītības, kultūras un sociālo jautājumu komitejai.
10. Izglītības, kultūras un sociālo jautājumu komiteja izskata personas iesniegumu un sagatavo domes lēmuma projektu par personas atzīšanu par tiesīgu saņemt palīdzību un iekļaušanu Carnikavas novada pašvaldības sociālo dzīvokļu un sociālo māju izīrēšanas reģistrā (turpmāk – Izīrēšanas reģistrs) vai par atteikumu atzīt personu par tiesīgu saņemt palīdzību.
11. Lēmumu par personas reģistrēšanu Izīrēšanas reģistrā vai par atteikumu reģistrēt pieņem Carnikavas novada dome.
12. Personas (ģimenes), kuras ir tiesīgas īrēt sociālos dzīvokļus, tiek reģistrētas Izīrēšanas reģistrā.
13. Personas (ģimenes), kuras noteiktajā kārtībā atzītas par tiesīgām īrēt sociālo dzīvokli, ir iekļaujamas Izīrēšanas reģistrā iesniegumu saņemšanas secībā.
14. Persona, kura ir zaudējusi tiesības īrēt sociālo dzīvokli, tiek izslēgta no Izīrēšanas reģistra ar Carnikavas novada domes lēmumu.
15. Lēmumu par sociālā dzīvokļa izīrēšanu personai (ģimenei) un īres līguma atjaunošanu pieņem Carnikavas novada dome.
16. Sociālo dzīvokli vispirms piedāvā īrēt bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, kuri ir reģistrēti reģistrā, pēc tam pārējām personām reģistrācijas secībā.
17. Ja bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni nepamatoti atsakās no vismaz diviem dzīvojamo telpu īres piedāvājumiem, turpmāk viņiem dzīvojamo telpu piedāvā īrēt reģistrācijas secībā.
18. Ja personai (ģimenei), kura īrē sociālo dzīvokli, ir tiesības atjaunot īres līgumu, vienu mēnesi pirms īres termiņa izbeigšanās tā iesniedz Carnikavas novada pašvaldībā dokumentus, kas apliecina tiesības atjaunot īres līgumu.
19. Saistošie noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to pilna teksta publicēšanas izdevumā "CARNIKAVAS NOVADA VĒSTIS".
Paskaidrojuma raksta sadaļas | Norādāmā informācija |
1. Projekta nepieciešamības pamatojums | Izdoti "Par pašvaldībām" 15.panta pirmās daļas 9.punkts noteic, ka pašvaldības autonomā funkcija ir sniegt palīdzību iedzīvotājiem dzīvokļa jautājumu risināšanā. |
2. Īss projekta satura izklāsts | Saistošie noteikumi nosaka dzīvokļu uzturēšanas, apsaimniekošanas un pārvaldīšanas kārtību, kā arī personu loku, kurām ir tiesības īrēt sociālo dzīvokli |
3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu | Ir paredzēts, ka, nodrošinot šo atbalstu, varētu tikt izlietoti līdz Ls 5 000, ja pieņemam, ka gadā Carnikavas novadā tiek deklarēti apmēram 50 jaundzimušie un turklāt abi viņa vecāki ir Carnikavas novadā deklarēti. |
4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz sabiedrību (mērķgrupām) un uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā | Saistošo noteikumu īstenošanai tiek prognozēta labvēlīga ietekme uz sociāli vismazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām – maznodrošinātiem, maznodrošinātām ģimenēm ar bērniem, bāreņiem, kā arī ārkārtas situācijā nonākušiem ļaudīm. |
5. Informācija par administratīvajām procedūrām | 5.1. Institūcijas, kurās personas var vērsties saistošo noteikumu piemērošanā, ir: 5.1.1. pašvaldības Sociālais dienests; 5.1.2. pašvaldības izpilddirektors. |
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām | 6.1. Pēc saistošo noteikumu projekta un tam pievienotā paskaidrojuma raksta izskatīšanas domes pastāvīgās komitejas sēdē un publicēšanas pašvaldības mājaslapā internetā w.w.w.carnikava.lv un saņemto sabiedrības pārstāvju izteikto priekšlikumu vai iebildumu apkopošanas, izvērtējot lietderības apsvērumus, tie iekļauti saistošajos noteikumos. 6.2. Sabiedrības līdzdalības veids – informācijas publicēšana pašvaldības mājaslapā internetā un iesniegto priekšlikumu izvērtēšana. |