Tiesību akts: spēkā esošs
Attēlotā redakcija: 01.01.2025. - ... / Spēkā esošā
Ministru kabineta noteikumi Nr.98

Rīgā 2012.gada 7.februārī (prot. Nr.7 18.§)
Noteikumi par meža apsaimniekošanu iežogotā meža platībā, kas izveidota dzīvnieku turēšanai nebrīvē
Izdoti saskaņā ar Meža likuma 16.panta ceturto daļu

1. Noteikumi nosaka meža apsaimniekošanas prasības iežogotā meža platībā, kas izveidota dzīvnieku turēšanai nebrīvē (turpmāk – iežogota meža platība).

2. Noteikumi attiecas uz iežogotām meža platībām, kas izveidotas atbilstoši normatīvajiem aktiem par dzīvnieku izcelsmes produktu ieguvei vai sugas selekcijai izmantojamo savvaļas sugu dzīvnieku turēšanas kārtību iežogotās platībās, kā arī šādu platību ierīkošanu.

3. Uz iežogotu meža platību neattiecas normatīvo aktu prasības par meža atjaunošanu, kopšanu un medījamo dzīvnieku nodarīto zaudējumu noteikšanu.

4. Iežogotā meža platībā aizliegta:

4.1. (svītrots ar MK 10.12.2020. noteikumiem Nr. 740);

4.2. (svītrots ar MK 10.12.2020. noteikumiem Nr. 740);

4.3. kopšanas cirte, ja vien to neveic:

4.3.1. priežu, bērzu, apšu, melnalkšņu un baltalkšņu mežaudzē, kurā valdošās sugas koku vidējais augstums ir no pieciem līdz 10 metriem, un tiek radīts mākslīgais pielūžņojums, aizlaužot izcērtamos kokus vai izcērtot vismaz viena metra augstumā no sakņu kakla un neizvācot no mežaudzes;

4.3.2. priežu, bērzu, melnalkšņu un baltalkšņu mežaudzē, kurā valdošās sugas koku vidējais augstums ir virs 10 metriem;

4.3.3. apšu mežaudzē, ja tā vecāka par 10 gadiem;

4.3.4. egļu, ozolu, ošu, vīksnu, gobu, kļavu, liepu, dižskābaržu un skābaržu mežaudzē, ja tā vecāka par 60 gadiem.

(Grozīts ar MK 10.12.2020. noteikumiem Nr. 740)

5. Galvenajā cirtē intensīvās audzēšanas zonā, kas izveidota atbilstoši normatīvajiem aktiem par dzīvnieku izcelsmes produktu ieguvei vai sugas selekcijai izmantojamo savvaļas sugu dzīvnieku turēšanas kārtību iežogotās platībās:

5.1. izlases veidā kokus cērt, ievērojot šādus papildnosacījumus:

5.1.1. katru nākamo cirtes paņēmienu tajā pašā cirsmā atļauts uzsākt ne agrāk kā trīs gadus (neskaitot ciršanas gadu) pēc iepriekšējā paņēmiena pabeigšanas;

5.1.2. veicot pēdējo cirtes paņēmienu, saglabā vismaz 25 augtspējīgus kokus uz cirsmas hektāru, tai skaitā ekoloģiskos kokus;

5.2. kailcirtē vai rekonstruktīvajā cirtē kokus cērt, ievērojot šādus papildnosacījumus:

5.2.1. cirsmas robežas veido tā, lai pēc iespējas samazinātu cirsmas perimetru;

5.2.2. gada laikā pēc koku nociršanas cirsmu iežogo un žogu saglabā, līdz atjaunotā mežaudze sasniegusi 20 gadu vecumu.

(MK 10.12.2020. noteikumu Nr. 740 redakcijā)

6. Ja dzīvnieku turēšana iežogotā meža platībā atbilstoši normatīvajiem aktiem par lauksaimniecības dzīvnieku, to ganāmpulku un novietņu reģistrēšanas kārtību un lauksaimniecības dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tiek pārtraukta, dzīvnieku īpašnieka pienākums ir:

6.1. mēneša laikā elektroniski vai papīra formā par to paziņot Valsts meža dienestam (turpmāk – dienests), norādot savu vārdu un uzvārdu, novietnes nosaukumu un atrašanās vietas adresi;

6.2. gada laikā nodrošināt atkārtotu meža inventarizāciju šajās platībās un tās datus iesniegt dienestā atbilstoši normatīvajiem aktiem par meža inventarizāciju un Meža valsts reģistra informācijas apriti.

7. Dienests pēc šo noteikumu 6.1. apakšpunktā minētās informācijas saņemšanas Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā, ja nepieciešams, iegūst papildu informāciju no Lauku atbalsta dienesta par novietnes un ganāmpulka likvidēšanu.

(MK 17.12.2024. noteikumu Nr. 837 redakcijā)

8. Iežogotā meža platībā, kurā dzīvnieku turēšana ir pārtraukta, mežu apsaimnieko atbilstoši Meža likuma prasībām, pamatojoties uz šo noteikumu 6.2.apakšpunktā minētās meža inventarizācijas rezultātiem. Ja dzīvnieku turēšana pārtraukta, ievērojot šo noteikumu 5.2. apakšpunktā minētos nosacījumus, nav nepieciešama meža inventarizācija.

(Grozīts ar MK 10.12.2020. noteikumiem Nr. 740)

9. Normatīvajos aktos par meža atjaunošanu noteikto meža atjaunošanas un kopšanas prasību izpildes termiņu skaita, sākot no gada, kurā veikta šo noteikumu 6.2.apakšpunktā minētā meža inventarizācija.

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Zemkopības ministre L.Straujuma
01.01.2025