1. Noteikumi nosaka Latvijā izveidotas lauksaimniecības dzīvnieku šķirnes apstiprināšanas un reģistrācijas kārtību.
2. Latvijā izveidoto lauksaimniecības dzīvnieku šķirni (turpmāk – jaunā šķirne) apstiprina valsts aģentūras "Lauksaimniecības datu centrs" (turpmāk – datu centrs) izveidota komisija piecu cilvēku sastāvā. Komisijā ir datu centra un lauksaimniecības zinātnes un izglītības iestāžu deleģēti pārstāvji.
3. Komisijas priekšsēdētāju, sekretāru un komisijas priekšsēdētāja vietnieku ievēlē no komisijas locekļu vidus.
4. Piecu darbdienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas par Latvijā izveidotas lauksaimniecības dzīvnieku šķirnes apstiprināšanu (turpmāk – iesniegums) (pielikums) komisijas priekšsēdētājs iepazīstina komisijas locekļus ar saņemtajiem dokumentiem, paredzamo komisijas sēdes norises laiku un darba kārtību.
6. Komisija lēmumus pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu. Ja balsis sadalās līdzīgi, izšķirošā ir komisijas priekšsēdētāja balss.
9. Apstiprinot jaunu šķirni, komisija ņem vērā šādus kritērijus:
9.1. vientipisku, ražojošu šķirnes īpatņu skaits ar šķirnei raksturīgām pazīmēm nav mazāks par 4500 sieviešu un 150 vīriešu kārtas īpatņiem (ieskaitot vaislas materiālu);
9.2. ir definētas jauno šķirni raksturojošās pazīmes, kurās tā ir argumentēti pārāka (labāka) par esošajām šķirnēm;
9.3. ir norādīti jaunās šķirnes īpatņu vidējie produktivitātes rādītāji;
9.4. dots jaunās šķirnes populācijas ģenētiskās struktūras raksturojums.
10. Lai izvērtētu jaunās šķirnes atbilstību šo noteikumu 9.punktā minētajiem kritērijiem, šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācija, kurai ir piešķirts šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijas statuss atbilstoši normatīvajiem aktiem par šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizāciju atbilstības kritērijiem un šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijas statusa piešķiršanas kārtību (turpmāk – organizācija), datu centrā iesniedz:
10.1. iesniegumu;
10.2. jaunās šķirnes aprakstu, kurā norāda:
10.2.1. jaunās šķirnes nosaukumu, kas atšķiras no jau esošo šķirņu nosaukumiem;
10.2.2. jaunās šķirnes veidošanas laikposmu, audzēšanas metodes un izmantotās audzēšanas programmas shēmu;
10.2.3. jaunās šķirnes izveidošanā izmantotās šķirnes, to vidējos produktivitātes rādītājus;
10.2.4. jaunās šķirnes veidošanas un izmantošanas mērķi;
10.2.5. dzīvnieku morfoloģiskās pazīmes;
10.2.6. jaunās šķirnes īpatņu vidējos produktivitātes rādītājus;
10.3. informāciju par sieviešu un vīriešu kārtas īpatņu skaitu (ieskaitot vaislas materiālu);
10.4. to ganāmpulku sarakstu, kas iesaistīti jaunās šķirnes izveidošanā (dzīvnieku skaits, vidējie produktivitātes rādītāji ganāmpulkā).
11. Komisija mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas izvērtē jaunās šķirnes atbilstību šo noteikumu 9.punktā minētajiem kritērijiem un pieņem vienu no šādiem lēmumiem:
11.1. par jaunās šķirnes apstiprināšanu;
11.2. par atteikumu apstiprināt jauno šķirni.
12. Datu centrs komisijas apstiprinātās jaunās šķirnes reģistrē lauksaimniecības dzīvnieku šķirņu reģistrā, kas ietilpst datu centra pārziņā esošajā valsts informācijas sistēmā – Lauksaimniecības datu centra informācijas sistēma. Reģistrā norāda šādas ziņas:
12.1. sugu;
12.2. šķirnes nosaukumu un tā apzīmējumu;
12.3. šķirnes reģistrācijas datumu;
12.4. šķirnes izmantošanas virzienu (pēc produktivitātes).
13. Ja komisija, izvērtējot organizācijas iesniegtos dokumentus par jaunās šķirnes atbilstību šo noteikumu 9.punktā minētajiem kritērijiem, konstatē trūkumus, tā pieņem lēmumu, kurā nosaka ne vairāk kā 10 dienu ilgu termiņu konstatēto trūkumu novēršanai.
14. Ja organizācija komisijas lēmumā noteiktajā termiņā nenovērš norādītos trūkumus, komisija pieņem lēmumu par atteikumu apstiprināt jauno šķirni.
15. Komisijas lēmumu var apstrīdēt mēneša laikā pēc tā pieņemšanas, iesniedzot attiecīgu iesniegumu datu centra direktoram. Datu centra direktora pieņemto lēmumu var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.