Tiesību akts: zaudējis spēku
Attēlotā redakcija: 24.11.2017. - 08.07.2021. / Vēsturiskā
Ministru kabineta noteikumi Nr.896

Rīgā 2010.gada 21.septembrī (prot. Nr.48 26.§)
Izdoti saskaņā ar Latvijas Republikas Zemessardzes likuma
6. panta 5.1 daļu un 29. panta ceturto daļu
(MK 30.09.2014. noteikumu Nr.584 redakcijā)

1. Noteikumi nosaka:

1.1. kārtību, kādā zemessargu nosūta paaugstināt kvalifikāciju uz aizsardzības ministra noteiktajiem kursiem vai iegūt militāro izglītību uz militārās izglītības iestādi Latvijā vai ārvalstīs vai Nacionālo bruņoto spēku vienību, kuras uzdevumos ietilpst pieaugušo izglītības programmu īstenošana;

1.2. kārtību, kādā sedz ar zemessarga kvalifikācijas paaugstināšanu vai mācībām saistītos izdevumus;

1.3. gadījumus, kad zemessargs neatmaksā ar kvalifikācijas paaugstināšanu vai mācībām saistītos izdevumus;

1.4. kārtību, kādā zemessargs proporcionāli nenodienētajam laikam kompensē attiecīgo izdevumu daļu par militārās izglītības iegūšanu (ieskaitot ārvalstu izglītības iestādēs (kursos) radušos mācību izdevumus, kurus, palīdzot Latvijai, segusi ārvalsts) vai kvalifikācijas paaugstināšanu, kā arī atlīdzina viņam izsniegtā aprīkojuma, ekipējuma un formas tērpa atlikušo vērtību.

(MK 30.09.2014. noteikumu Nr. 584 redakcijā, kas grozīta ar MK 21.11.2017. noteikumiem Nr. 682)

2. Ar zemessarga militārās izglītības iegūšanu vai kvalifikācijas paaugstināšanu saistītie izdevumi ir šādi:

2.1. militārās izglītības iestādes Latvijā vai Nacionālo bruņoto spēku aprēķinātā izdevumu kopsumma, kas saistīta ar zemessarga kvalifikācijas paaugstināšanu vai karjeras kursa apgūšanu kārtējās dienesta pakāpes piešķiršanai (turpmāk – karjeras kurss), par visu militārās sagatavošanas laiku, ja zemessarga militāro sagatavošanu nodrošinājuši Nacionālie bruņotie spēki;

2.1.1 maksa par aizsardzības ministra noteiktajiem kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem;

2.2. zemessarga kvalifikācijas paaugstināšanas kursu vai karjeras kursu maksa par visu militārās sagatavošanas laiku ārvalsts militārās izglītības iestādēs, kā arī visas ar zemessarga komandējumu saistītās izmaksas (dienas nauda, izdevumi par naktsmītni, ceļu un apdrošināšanu, kā arī citi izdevumi, kas radušies mācību komandējuma laikā), kas segtas no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem;

2.3. zemessarga kvalifikācijas paaugstināšanas kursa vai karjeras kursa maksa par visu militārās sagatavošanas laiku, kā arī visas ar zemessarga komandējumu saistītās izmaksas (dienas nauda, izdevumi par naktsmītni, ceļu un apdrošināšanu, kā arī citi izdevumi, kas radušies mācību komandējuma laikā), kuras, palīdzot Latvijai, segusi ārvalsts;

2.4. citi šo noteikumu 3.punktā minētajā līgumā paredzētie izdevumi, kas saistīti ar zemessarga kvalifikācijas paaugstināšanu vai karjeras kursa apgūšanu.

(Grozīts ar MK 30.09.2014. noteikumiem Nr.584)

2.1 Ar zemessargu militārās izglītības iegūšanu vai kvalifikācijas paaugstināšanu saistītos izdevumus sedz no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

(MK 30.09.2014. noteikumu Nr.584 redakcijā)

3. Pirms zemessarga nosūtīšanas uz aizsardzības ministra noteiktajiem kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem vai mācību uzsākšanas militārās izglītības iestādē Latvijā vai ārvalstīs vai Nacionālo bruņoto spēku vienībā, kuras uzdevumos ietilpst pieaugušo izglītības programmu īstenošana, vienības komandieris ar zemessargu noslēdz līgumu par mācībām vai kvalifikācijas paaugstināšanu. Šis līgums ir neatņemama sastāvdaļa zemessarga līgumam par dienestu Zemessardzē.

(MK 30.09.2014. noteikumu Nr.584 redakcijā)

3.1 Pamatojoties uz Nacionālo bruņoto spēku komandiera pavēli, zemessargu nosūta uz aizsardzības ministra noteiktajiem kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem iegūt militāro izglītību vai paaugstināt kvalifikāciju.

(MK 30.09.2014. noteikumu Nr.584 redakcijā)

4. Līgumā par mācībām vai kvalifikācijas paaugstināšanu paredz:

4.1. līdzējus un līguma priekšmetu;

4.2. līdzēju tiesības un pienākumus;

4.3. saskaņā ar šiem noteikumiem aprēķināto mācību izdevumu apmēru katram gadam vai konkrētam militārās sagatavošanas laikposmam;

4.4. līguma spēkā stāšanās un izpildes termiņu.

5. Zemessargam pēc karjeras kursa pabeigšanas ir pienākums nodienēt Zemessardzē laiku, kas nav mazāks par pieciem gadiem, bet pēc kvalifikācijas paaugstināšanas kursa pabeigšanas – laiku, kas nav mazāks par četrkāršu šā kursa ilgumu.

6. Ja līgums par dienestu Zemessardzē tiek izbeigts pirms termiņa, izņemot gadījumu, ja to izbeidz zemessarga veselības stāvokļa dēļ, zemessargs atmaksā:

6.1. ar militārās izglītības iegūšanu vai kvalifikācijas paaugstināšanu saistīto izdevumu summu, kas aprēķināta proporcionāli laikam, kas nav nodienēts pēc militārās sagatavošanas kursa pabeigšanas;

6.2. izsniegtā un Zemessardzei nenodotā aprīkojuma un ekipējuma atlikušo vērtību;

6.3. izsniegtā formas tērpa atlikušo vērtību, ja viņam kā bijušajam zemessargam nav piešķirtas tiesības valkāt formas tērpu.

(Grozīts ar MK 30.09.2014. noteikumiem Nr.584)

6.1 Ja persona mēneša laikā no dienas, kad izbeigts līgums par dienestu Zemessardzē, noslēdz līgumu par profesionālo dienestu un uzrāda tā oriģinālu Zemessardzes komandiera pilnvarotai personai, ar kuru bija noslēgts līgums par dienestu Zemessardzē, persona neatlīdzina proporcionāli nenodienētajam laikam aprēķināto izdevumu daļu par tās militāro sagatavošanu.

(MK 21.11.2017. noteikumu Nr. 682 redakcijā)

7. Zemessarga militārās izglītības iegūšanai vai kvalifikācijas paaugstināšanai (ieskaitot ārvalstu izglītības iestādēs (kursos) radušos mācību izdevumus, kurus, palīdzot Latvijai, segusi ārvalsts) izlietoto finanšu līdzekļu summu un izsniegtā aprīkojuma, ekipējuma un formas tērpa atlikušo vērtību aprēķina vienība, kurā zemessargs pilda dienestu.

(Grozīts ar MK 30.09.2014. noteikumiem Nr.584)

8. Formas tērpa, aprīkojuma un ekipējuma atlikušo vērtību aprēķina, ievērojot formas tērpam, aprīkojumam un ekipējumam noteikto lietošanas laiku saskaņā ar aizsardzības ministra reglamentētajiem apgādes nosacījumiem, normām un kārtību, kādā zemessargs nodrošināms ar materiāltehniskajiem līdzekļiem.

9. Zemessardzes komandieris, ņemot vērā šo noteikumu 2., 6., 7. un 8.punktā minēto izdevumu apmēru, izdod pavēli par mācību izdevumu, aprīkojuma, ekipējuma un formas tērpa atlikušās vērtības atmaksas termiņu un kārtību.

9.1 Zemessardzes komandieris, ņemot vērā šo noteikumu 6.1 punktu, sagatavo informāciju par mācību izdevumu apmēru un norāda laiku, kuru pēc karjeras kursa vai kvalifikācijas paaugstināšanas kursa pabeigšanas personai būtu pienākums nodienēt Zemessardzē. Zemessardzes komandiera sagatavoto informāciju nosūta tās Nacionālo bruņoto spēku vienības komandierim, kurā persona pilda profesionālo dienestu.

(MK 21.11.2017. noteikumu Nr. 682 redakcijā)

9.2 Nacionālo bruņoto spēku vienības komandieris, saņemot šo noteikumu 9.punktā minēto informāciju, noslēdz ar personu mācību līgumu. Šis līgums ir neatņemama sastāvdaļa personas līgumam par profesionālo dienestu.

(MK 21.11.2017. noteikumu Nr. 682 redakcijā)

10. Zemessargs šo noteikumu 2., 6., 7. un 8.punktā minētos izdevumus atmaksā vienā vai vairākos maksājumos Zemessardzes komandiera pavēlē noteiktajā termiņā, ieskaitot tos Zemessardzes štāba kontā Valsts kasē. Izdevumu atmaksas kopējais termiņš nevar būt ilgāks par diviem gadiem.

11. Ja zemessargs šo noteikumu 2., 6., 7. un 8.punktā minētos izdevumus Zemessardzes komandiera noteiktajā termiņā un kārtībā neatmaksā, tos piedzen tiesas ceļā.

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Aizsardzības ministrs, tieslietu ministra pienākumu izpildītājs I.V.Lieģis
24.11.2017