1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā Latvijas pilsoņi, kas iegūst izglītību akreditētā augstskolā (turpmāk – augstskola), var apgūt speciālu militārās apmācības kursu (turpmāk – militārās mācības).
2. Militārās mācības organizē pēc brīvprātības principa, lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts teritorijas un sabiedrības aizsardzībai. Militārajās mācībās sniedz zināšanas, kas izmantojamas, dienot Zemessardzē, Nacionālo bruņoto spēku rezervē vai Nacionālo bruņoto spēku regulārajos spēkos.
3. Aizsardzības ministrija un augstskola noslēdz līgumu par sadarbību militāro mācību organizēšanā. Līgumā nosaka līguma priekšmetu, pušu tiesības un pienākumus, saistības attiecībā uz studentiem, līguma izpildes termiņu un vietu, līguma grozīšanas un izbeigšanas kārtību, kā arī citus ar militāro mācību organizēšanu saistītus noteikumus.
4. Nacionālie bruņotie spēki saskaņā ar Nacionālo bruņoto spēku attīstības plāniem informē, apzina un atlasa tos Latvijas pilsoņus, kas iegūst izglītību augstskolā (turpmāk – studenti).
5. Studenti militārajām mācībām piesakās katru gadu līdz 1.oktobrim kādā no Zemessardzes reģionālajiem bataljoniem. Zemessardzes novadi apkopo reģionālajos bataljonos saņemtos iesniegumus un informē Nacionālos bruņotos spēkus par studentiem, kuri vēlas iesaistīties militārajās mācībās.
6. Studentiem, kuri pilda dienestu Zemessardzē, obligāto veselības pārbaudi pirms militāro mācību uzsākšanas veic tad, ja no pēdējās obligātās veselības pārbaudes ir pagājis vairāk nekā gads.
7. Lai sāktu militārās mācības, studenti iestājas Zemessardzē, un viņiem veic obligāto veselības pārbaudi. Izdevumus par obligāto veselības pārbaudi sedz no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.
8. Militārās mācības notiek šādās programmās:
8.1. kareivja kurss (viena gada programma);
8.2. jaunākā instruktora kurss (viena gada programma);
8.3. komandējošā sastāva virsnieka pamatkurss (divu gadu programma);
8.4. virsnieka speciālista pamatkurss (pusgada programma).
9. Kareivja kursā apgūst Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikto kareivja pamatapmācības programmu. Programmas apgūšanu organizē Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skola saskaņā ar tās izstrādātiem mācību plāniem. Uz mācībām šajā kursā var kandidēt visu specialitāšu studenti. Pēc sekmīgas kareivja kursa programmas apgūšanas studenti saņem Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolas sertifikātu par kareivja kvalifikācijas iegūšanu un var kandidēt uz militārajām mācībām jaunākā instruktora kursā. Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skola pieņem lēmumu par studenta iekļaušanu nākamā līmeņa militārajās mācībās.
10. Ja militārajām mācībām pieteicies students, kurš ne vairāk kā pirms pieciem gadiem militārā dienesta laikā ir apguvis Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikto kareivja pamatapmācības programmu vai šāda līmeņa programmu sekmīgi apguvis Jaunsardzē, viņš pēc attiecīgu Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikto iestājpārbaudījumu nokārtošanas var sākt militārās mācības jaunākā instruktora kursā.
11. Jaunākā instruktora kursā apgūst Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikto jaunākā instruktora apmācības programmu. Programmas apgūšanu organizē Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skola saskaņā ar tās izstrādātiem mācību plāniem. Mācībām šajā kursā uzņem studentus, kuri iepriekš sekmīgi apguvuši kareivja kursu. Pēc sekmīgas jaunākā instruktora kursa programmas apgūšanas studenti saņem Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolas sertifikātu par jaunākā instruktora kvalifikācijas iegūšanu. Studenti, kuri paredzējuši turpināt militārās mācības virsnieka speciālista pamatkursā, apgūst Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteiktās jaunākā instruktora apmācības pirmā mācību semestra programmu.
12. Komandējošā sastāva virsnieka pamatkursā apgūst Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikto komandējošā sastāva virsnieka pamatapmācības programmu. Programmas apgūšanu organizē Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija saskaņā ar tās izstrādātu mācību plānu. Mācībām šajā kursā saskaņā ar Nacionālo bruņoto spēku uzņemšanas komisijas lēmumu ieskaita studentus, kuri iepriekš sekmīgi apguvuši jaunākā instruktora kursu. Pēc sekmīgas komandējošā sastāva virsnieka kursa programmas apgūšanas studenti saņem Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas izglītības dokumentu par vada komandiera kvalifikācijas iegūšanu.
13. Virsnieka speciālista pamatkursā apgūst Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikto virsnieka speciālista pamatapmācības programmu. Programmas apgūšanu organizē Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija saskaņā ar tās izstrādātu mācību plānu. Mācībām šajā kursā saskaņā ar Nacionālo bruņoto spēku uzņemšanas komisijas lēmumu ieskaita studentus, kuri iepriekš sekmīgi apguvuši Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteiktās jaunākā instruktora apmācības pirmā mācību semestra programmu. Pēc sekmīgas virsnieka speciālista pamatkursa programmas apgūšanas studenti saņem Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas izglītības dokumentu par virsnieka speciālista kvalifikācijas iegūšanu.
14. Militārajās mācībās iekļauj teorētiskās nodarbības, praktiskās nodarbības un vasaras lauka nometnes.
15. Nacionālie bruņotie spēki plāno militārās mācības un nodrošina ar pasniedzējiem, mācību līdzekļiem, ieročiem, formas tērpiem, ekipējumu un munīciju, kā arī nodrošina uzturdevu praktisko nodarbību un vasaras lauka nometņu laikā.
16. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2008.gada 3.marta noteikumus Nr.142 "Augstskolu studentu speciālās militārās apmācības kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2008, 36.nr.).