Tiesību akts: zaudējis spēku
Tiesību akts ir zaudējis spēku.
Latvijas Bankas noteikumi Nr.45

Rīgā 2009.gada 5.novembrī
"Ārvalstu valūtu tīrās atklātās pozīcijas pārskata" sagatavošanas noteikumi
Izdoti saskaņā ar likuma "Par Latvijas Banku" 39.pantu
I. Vispārīgie jautājumi

1. "Ārvalstu valūtu tīrās atklātās pozīcijas pārskats" (tālāk tekstā – pārskats) tiek sagatavots nolūkā iegūt naudas un ārvalstu valūtas tirgu raksturojošo statistisko informāciju, lai nodrošinātu kredītiestāžu likviditātes novērtējumu un monetārās politikas īstenošanu.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. kredītiestāde – Latvijas Republikā reģistrēta kredītiestāde, kas iekļauta pārskata sniedzēju sarakstā (tālāk tekstā – saraksts) saskaņā ar šo noteikumu 3. punkta prasībām;

2.2. pārskata nedēļa – kalendārā nedēļa, par kuru tiek gatavots pārskats;

2.3. valūtas mijmaiņas darījums – darījums, kurā pērk vai pārdod latus par ārvalstu valūtu pēc darījuma sākumkursa (tagadnes daļa – spot) ar nosacījumu atpārdot vai atpirkt latus pēc darījuma beigu kursa (nākotnes daļa – forward) darījuma termiņa beigās.

2.4. Termini "pozīcija", "garā pozīcija" un "īsā pozīcija" atbilst Finanšu un kapitāla tirgus komisijas "Minimālo kapitāla prasību aprēķināšanas noteikumos" sniegtajam skaidrojumam.

2.5. Terminu "rezidents", "nerezidents", "MFI" un "ne-MFI" lietojums atbilst Latvijas Bankas noteikumiem "Monetāro finanšu iestāžu mēneša bilances pārskata sagatavošanas noteikumi".

II. Kredītiestāžu iekļaušana sarakstā

3. Sarakstā tiek iekļautas kredītiestādes, kuras ir aktīvas naudas un ārvalstu valūtas tirgus dalībnieces un kuru dati ir nozīmīgi Latvijas kredītiestāžu likviditātes novērtēšanai un monetārās politikas īstenošanai.

4. Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvalde rakstiski informē kredītiestādes par iekļaušanu sarakstā ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms to pirmā pārskata iesniegšanas termiņa.

5. Ja kādas kredītiestādes darījumu apjoms naudas un ārvalstu valūtas tirgū ievērojami samazinājies, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs var pieņemt lēmumu par tās svītrošanu no saraksta.

6. Par kredītiestādes svītrošanu no saraksta Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvalde attiecīgo kredītiestādi informē rakstiski.

III. Pārskata sagatavošana un iesniegšanas kārtība

7. Pārskatā (pielikums) uzrāda kopējo ārvalstu valūtu tīro atklāto pozīciju pārskata nedēļas sākumā un pārskata nedēļas beigās un atspoguļo pārskata nedēļā noslēgtos ārvalstu valūtas pirkšanas par latiem un pārdošanas par latiem līgumus, t.sk. valūtas mijmaiņas darījumus, kā arī citus kopējo ārvalstu valūtu tīro atklāto pozīciju ietekmējošos faktorus un darījumus.

8. Kopējo ārvalstu valūtu tīro atklāto pozīciju aprēķina, veicot šādus soļus:

8.1. nosaka katras ārvalstu valūtas tīro atklāto pozīciju (garā pozīcija – pozitīvs skaitlis; īsā pozīcija – negatīvs skaitlis) saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas "Minimālo kapitāla prasību aprēķināšanas noteikumiem";

8.2. katras ārvalstu valūtas tīro atklāto pozīciju pārrēķina latos, izmantojot Latvijas Bankas noteikto attiecīgās ārvalstu valūtas kursu pārskata nedēļas pēdējā dienā;

8.3. summē latos pārrēķināto katras ārvalstu valūtas tīro atklāto pozīciju.

9. Kopējo ārvalstu valūtas tīro atklāto pozīciju pārskata nedēļas sākumā aprēķina, pamatojoties uz iepriekšējās pārskata nedēļas beigās noteikto katras ārvalstu valūtas tīro atklāto pozīciju. Kopējās ārvalstu valūtas tīrās atklātās pozīcijas noteikšanai gan pārskata nedēļas sākumā, gan pārskata nedēļas beigās izmanto šo noteikumu 8.2. apakšpunktā noteikto attiecīgās ārvalstu valūtas kursu.

10. Skaidrā naudā veiktos darījumus ar mājsaimniecībām, kuru rezidence nav uzrādīta, pārskata sniedzēja kredītiestāde uzrāda kā darījumus ar rezidentiem ne-MFI.

11. Valūtas mijmaiņas darījumiem uzrāda:

11.1. valūtas mijmaiņas darījumu tagadnes daļu, pērkot ārvalstu valūtu (pārskata attiecīgo ārvalstu valūtas pirkšanas līgumu pozīcijas 02. ailē), un šo darījumu nākotnes daļu, atpārdodot ārvalstu valūtu (pārskata attiecīgo ārvalstu valūtas pārdošanas līgumu pozīcijas 03. ailē);

11.2. valūtas mijmaiņas darījumu tagadnes daļu, pārdodot ārvalstu valūtu (pārskata attiecīgo ārvalstu valūtas pārdošanas līgumu pozīcijas 02. ailē), un šo darījumu nākotnes daļu, atpērkot ārvalstu valūtu (pārskata attiecīgo ārvalstu valūtas pirkšanas līgumu pozīcijas 03. ailē).

12. Šo noteikumu 11. punktā minētās valūtas mijmaiņas darījumu summas pārskatā norāda atbilstoši kredītiestādes pērkamo vai pārdodamo latu apjomam.

13. Pozīcijā "Citi kopējo ārvalstu valūtu tīro atklāto pozīciju ietekmējošie faktori un darījumi (+, –)" uzrāda tos ārvalstu valūtu tīro atklāto pozīciju ietekmējošos faktorus un darījumus, kuri nav iekļauti kā ārvalstu valūtas pirkšanas par latiem un/vai pārdošanas par latiem līgumi.

14. Pārskatā datus uzrāda veselos tūkstošos latu.

15. Pārskatu iesniedz Latvijas Bankai nākamās pārskata nedēļas pirmajā darbadienā līdz plkst. 13.00 elektroniskā veidā Latvijas Bankas noteiktajā kārtībā.

IV. Noslēguma jautājumi

16. Atzīt par spēku zaudējušu Latvijas Bankas padomes 2003. gada 17. jūlija lēmumu Nr. 104/4 "Par ""Ārvalstu valūtu tīrās atklātās pozīcijas pārskata" sagatavošanas noteikumu" apstiprināšanu" (Latvijas Vēstnesis, 2003, Nr. 111; 2005, Nr. 13).

17. Noteikumi stājas spēkā 2010. gada 1. jūnijā.

Latvijas Bankas prezidents I.Rimšēvičs
Pielikums
Latvijas Bankas
2009.gada 5.novembra noteikumiem Nr.45

Latvijas Bankas prezidents I.Rimšēvičs
01.06.2010