2. Invalīda apliecība (1.pielikums) ir numurēts stingrās uzskaites dokuments, kas apliecina personas invaliditāti. Invalīda apliecība ir laminēta, uz apdrukātas pamatnes (uz pelēka fona baltā krāsā rindās viena zem otras pakārtoti izkārtotas invalīda zīmes – ābele ar divām stutēm) izgatavota noteiktas formas kartīte (90 x 60 mm) ar tās reversā iestrādātu karstspiedes hologrammu.
4. Invalīda apliecību izsniedz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (turpmāk – valsts komisija) vai tās struktūrvienības – vispārējā un speciālā profila veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas (turpmāk – ārstu komisija), pamatojoties uz invaliditātes ekspertīzes aktu, ar kuru personai noteikta invaliditāte.
5. Invalīda apliecību invalīdam, invalīda pilnvarotai personai vai bērna invalīda likumiskajam pārstāvim izsniedz:
5.1. ārstu komisija pēc pirmreizējas un atkārtotas invaliditātes noteikšanas;
5.2. valsts komisija, ja tiek apstrīdēts vai pārbaudīts ārstu komisijas pieņemtais lēmums par invaliditātes noteikšanu;
5.3. ārstu komisija vai valsts komisija, kura pēdējo reizi personai noteica invaliditāti, ja invalīda apliecībai beidzies derīguma termiņš vai invalīda apliecība tiek izsniegta atkārtoti, ja tā nozaudēta, bojāta, gājusi bojā vai prettiesiski atņemta.
6. Invalīdam, kuram invaliditāte noteikta uz noteiktu laiku, izsniegtās invalīda apliecības derīguma termiņš ir tā mēneša pēdējais datums, kurā veicama atkārtota invaliditātes ekspertīze.
7. Invalīdam, kuram invaliditāte noteikta bez atkārtotas izmeklēšanas termiņa, izsniegtās invalīda apliecības derīguma termiņš ir 10 gadu.
8. Ja invaliditāte noteikta atkārtoti vai bez atkārtota izmeklēšanas termiņa, bet invalīda apliecībai ir beidzies derīguma termiņš, persona iesniedz ārstu komisijā vai valsts komisijā iepriekšējo invalīda apliecību. Ja iepriekšējā invalīda apliecība netiek iesniegta, invalīda apliecību izsniedz šo noteikumu 12.punktā minētajā kārtībā.
9. Persona, kas vēlas saņemt invalīda apliecību, iesniedz ārstu komisijā vai valsts komisijā fotokartīti (3 x 4 cm). Fotokartīte nav vajadzīga, ja invaliditāte noteikta bērnam, kurš nav sasniedzis triju gadu vecumu.
10. Ārstu komisija vai valsts komisija invalīda apliecību izsniedz dienā, kad pieņemts lēmums par invaliditātes noteikšanu.
11. Ārstu komisija vai valsts komisija invalīda apliecību izsniedz vai nosūta pa pastu apdrošinātā vēstulē:
11.1. piecu darbdienu laikā, ja ārstu komisija vai valsts komisija lēmumu par invaliditātes noteikšanu pieņem invalīda dzīvesvietā, stacionārā ārstniecības iestādē vai ieslodzījuma vietā;
11.2. dienā, kad tiek iesniegta fotokartīte, ja invalīds nav iesniedzis fotokartīti invaliditātes noteikšanas dienā vai invaliditāte noteikta bez attiecīgās personas klātbūtnes.
12. Lai atkārtoti saņemtu invalīda apliecību, invalīds, invalīda pilnvarotā persona vai bērna invalīda likumiskais pārstāvis šo noteikumu 5.3.apakšpunktā minētajā komisijā uzrāda personu apliecinošu dokumentu un iesniedz vai uzrāda šādus dokumentus:
12.1. rakstisku paskaidrojumu par invalīda apliecības nozaudēšanu, sabojāšanu vai prettiesisku atsavināšanu;
12.2. invalīda pilnvaru, ja invalīda apliecību pieprasa invalīda pilnvarotā persona;
12.3. bērna personu apliecinošu dokumentu, ja invalīda apliecību pieprasa bērna invalīda likumiskais pārstāvis.
14. Ārstu komisijām nodotās invalīdu apliecības valsts komisija reģistrē invalīdu apliecību izsniegšanas žurnālā (2.pielikums).
15. Invalīdiem izsniegtās invalīdu apliecības ārstu komisija un valsts komisija reģistrē invalīdu apliecību uzskaites žurnālā (3.pielikums).
16. Par invalīda apliecības saņemšanu invalīds, viņa pilnvarotā persona vai bērna invalīda likumiskais pārstāvis parakstās invalīdu apliecību uzskaites žurnālā. Ja invalīda apliecība nosūtīta pa pastu apdrošinātā vēstulē, par apliecību izsniegšanu atbildīgā persona invalīdu apliecību uzskaites žurnālā attiecīgā invalīda parakstam paredzētajā vietā norāda apdrošinātās vēstules nosūtīšanas datumu un pasta nodaļas izsniegtās kvīts numuru.
17. Invalīdu apliecību izsniegšanas žurnāla un invalīdu apliecību uzskaites žurnāla lapām jābūt numurētām, caurauklotām un apzīmogotām ar ārstu komisijas vai valsts komisijas zīmogu.
18. Invalīdu apliecību izsniegšanas žurnālu un invalīdu apliecību uzskaites žurnālu valsts komisija un ārstu komisija glabā atbilstoši apstiprinātajai lietu nomenklatūrai.
19. Šo noteikumu 8.punktā minētās iepriekšējās invalīda apliecības un citas par nederīgām atzītās invalīda apliecības valsts komisija iznīcina.
20. Invalīdu apliecības, kas izsniegtas līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, ir derīgas līdz tajās norādītā derīguma termiņa beigām.
1. Invalīda apliecības priekšpusē (aversā) ir ievietota šāda informācija:
1.1. “Invalīda apliecība” – dokumenta nosaukums;
1.2. apliecības sešzīmju kārtas numurs;
1.3. apliecības īpašnieka vārds;
1.4. apliecības īpašnieka uzvārds;
1.5. apliecības īpašnieka personas kods;
1.6. apliecības īpašniekam noteiktā invaliditātes grupa;
1.7. apliecības derīguma termiņš;
1.8. apliecības īpašnieka fotogrāfija.
2. Uz fotokartītes kreisā stūra tiek uzlīmēta apaļas formas 17 mm diametrā pašsabrūkoša hologramma ar iestrādātu uzrakstu “Invalīda apliecība”:
2.1. hologrammas krāsas mainās spektrā no sarkanās uz zilo. Mainot hologrammas apskates leņķi par 5–7 grādiem, mainās krāsas un attiecīgi parādās viens no plāniem ar šai pozīcijai atbilstošu krāsu izvietojumu;
2.2. plānu skaits – divi:
2.2.1. pirmais plāns (fons) ir spogulis;
2.2.2. otrais plāns ir uzraksts “Invalīda apliecība”, kurš aizņem apmēram 2/3 no hologrammas diametra un kura krāsas mainās spektrā no sarkanās uz zilo.
3. Invalīda apliecības aizmugurē (reversā) ir ievietota šāda informācija:
3.1. “Latvijas Republikas Labklājības ministrija” – ministrijas nosaukums, kuras padotībā atrodas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija;
3.2. apliecības izsniedzējs (Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija vai konkrētā veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisija);
3.3. apliecības izsniegšanas datums.
4. Apliecības veidlapas kreisajā stūrī ir iestrādāta karstspiedes hologramma četrstūra formā (18 x 18 mm) ar iestrādātu invalīdu zīmi (ābele ar divām stutēm):
4.1. hologrammas krāsas mainās spektrā no sarkanās uz zilo. Mainot hologrammas apskates leņķi par 5–7 grādiem, mainās krāsas un attiecīgi parādās viens no plāniem ar šai pozīcijai atbilstošu krāsu izvietojumu;
4.2. plānu skaits – četri:
4.2.1. pirmais plāns ir sarkans fons ar neizteiktu invalīdu zīmi, uz kura izteikti izceļas pieci melni āboli;
4.2.2. otrais plāns ir zils fons, uz kura izteikti izceļas zaļganzila invalīdu zīme un divi āboli tādā pašā krāsā;
4.2.3. trešais plāns ir zaļš fons, uz kura izceļas invalīdu zīmes – ābeles – lapas oranžā krāsā un pieci melni āboli;
4.2.4. ceturtais plāns ir balta kontūra apkārt visos plānos redzamajiem āboliem, kura ir redzama neatkarīgi no hologrammas apskates leņķa un gaismas, kas uz to krīt.
Nr. | Apliecību izsniegšanas datums | Izsniegto apliecību numuri | Ārstu | Pilnvaras numurs, apliecību saņēmēja vārds, uzvārds un amats | Apliecību saņēmēja |
Nr. | Invalīds | Lēmums par invaliditātes noteikšanu | Invalīda apliecība | Nodotās apliecības numurs | Invalīda pilnvarotās personas vai bērna invalīda likumiskā pārstāvja dati | Invalīda, invalīda pilnvarotās personas vai bērna invalīda likumiskā pārstāvja paraksts par apliecības saņemšanu | VDEĀK (VDEĀVK) atbildīgā amatpersona | ||||
vārds, uzvārds | personas kods | datums | numurs | numurs | izsniegšanas datums | vārds, uzvārds | paraksts | ||||