Ministru kabineta noteikumi Nr.927
Rīgā 2005.gada 6.decembrī (prot. Nr.72 19.§)
Noteikumi par uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarāciju un tās aizpildīšanas kārtību
Izdoti saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 22.panta pirmo daļu
1.Noteikumi:
1.1.apstiprina uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarācijas veidlapas paraugu (pielikums);
1.2.nosaka uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
2.Deklarācijā summas norāda tikai latos. Summu līdz 49 santīmiem atmet, bet summu, sākot ar 50 santīmiem, noapaļo uz augšu līdz latam.
3.Uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāji deklarācijas 1.rindā norāda peļņas vai zaudējumu apmēru pirms uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas, kas noteikts saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu gada pārskatiem" 11. un 12.pantu, Kredītiestāžu likumu, Krājaizdevu sabiedrību likumu vai Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumu. Nerezidentu pastāvīgās pārstāvniecības deklarācijas 1.rindā norāda normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sastādītā peļņas vai zaudējumu aprēķinā norādīto peļņas vai zaudējumu apmēru pirms uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas.
4.Deklarācijas 19.rindā norāda rezervju un uzkrājumu summu, ja tā ņemta vērā, nosakot nodokļa maksātāja ar nodokli apliekamo ienākumu. Deklarācijas 19.rindā nenorāda likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 7., 8. un 8.1pantā minēto rezervju un uzkrājumu summas.
5.Deklarācijas 26.rindu aizpilda nodokļa maksātājs, kas ir piemērojis likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 8.1pantā minēto atlaidi, bet triju taksācijas periodu laikā nav iegādājies pasažieru pārvadājumos izmantojamos autobusus vai kura iegādāto autobusu vērtība ir mazāka par rezerves lielumu, kas bijusi izveidota saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 8.1pantu. Deklarācijas 26.rindā norāda pasažieru pārvadājumos izmantojamo autobusu iegādei izveidotās rezerves lieluma (trešā taksācijas perioda beigās) un faktiski iegādāto pasažieru pārvadājumos izmantojamo autobusu vērtības starpību.
6.Deklarācijas 32.rindā norāda bez izpirkuma tiesībām nomātu pamatlīdzekļu rekonstrukcijas, uzlabošanas vai atjaunošanas darbu izmaksu summu, ko iznomātājs saskaņā ar nomas līgumu kompensē nomniekam.
7.Deklarācijas 33.rindā norāda rekonstrukcijas, uzlabošanas vai atjaunošanas darbu izmaksu summu, ja tos veic nomnieks un tie nav paredzēti nomas līgumā vai ja nomas līgums nav noslēgts.
8.Deklarācijas 34.rindā norāda citas apliekamo ienākumu palielinošas summas saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kuras atšifrē deklarācijas 35., 36. un 37.rindā (piemēram, ārvalstīs samaksāto ienākuma nodokli, ja šī summa ir ņemta vērā, nosakot maksātāja peļņu vai zaudējumus, vai komersantapastāvīgās pārstāvniecības (piemēram, Lietuvā) taksācijas perioda izdevumu summas, kuras iekļautas komersanta peļņas vai zaudējumu aprēķinā, ja, nosakot uzņēmumu ienākuma nodokli par taksācijas periodu, tiek piemērota atbrīvošanas metode).
9.Deklarācijas 61.rindā norāda citas apliekamo ienākumu samazinošas summas saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kuras atšifrē deklarācijas 62., 63. un 64.rindā (piemēram, samazinot apliekamo ienākumu par komersanta pastāvīgās pārstāvniecības (piemēram, Lietuvā) taksācijas perioda ieņēmumu summām (kuras iekļautas uzņēmuma peļņas vai zaudējumu aprēķinā), ja, nosakot uzņēmumu ienākuma nodokli par taksācijas periodu, tiek piemērota atbrīvošanas metode).
10.Deklarācijas 67.rindā norādītā summa nedrīkst pārsniegt deklarācijas 66.rindā norādīto summu. Ja deklarācijas 66.rindā norādītā summa ir negatīva, zaudējumus konkrētajā taksācijas periodā nevar segt, un deklarācijas 67.rindā ieraksta "X".
11.Deklarācijas 67.1.rindā norāda pirmstaksācijas periodu zaudējumu summu piecu (desmit) pēc kārtas sekojošu taksācijas periodu laikā no zaudējumu rašanās dienas.
12.Aprēķinot deklarācijas 67.rindas vērtību, deklarācijas 67.2.rindā norādītā summa jāatņem no kopējo zaudējumu summas, kas samazina apliekamo ienākumu (t.i., jāatņem no deklarācijas 67.1.rindā norādītās summas), jo zaudējumus vai zaudējumu palielinājumu, kas radies pirmstaksācijas periodā, koriģējot apliekamo ienākumu par summām, kuras lauksaimniecības produkcijas ražotāji saņēmuši subsīdiju veidā, nedrīkst segt no nākamo taksācijas periodu apliekamā ienākuma.
13.Deklarācijas 67.3.rindā norāda pirmstaksācijas periodu zaudējumus no vērtspapīru pārdošanas, kuri neatrodas publiskajā apgrozībā. Deklarācijas 67.3.rindā norādītā summa nepārsniedz deklarācijas 4.1.rindā norādīto summu.
14.Nodokļu maksātājs, kurš ir uzņēmumu grupas dalībnieks un uz kuru ir pārnesti cita uzņēmumu grupas dalībnieka zaudējumi, deklarācijas 67.5.rindā norāda pārnesto zaudējumu summu, par kuru tas samazina savu taksācijas perioda apliekamo ienākumu. Uzņēmumu grupas dalībnieki, kuri pārnes zaudējumus vai samazina apliekamo ienākumu par uzņēmumu grupā pārnestajām zaudējumu summām, vienlaikus ar uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestam iesniedz minētās deklarācijas 5.pielikumu.
15.Nodokļa maksātājs, kas likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" IIInodaļā paredzētās nodokļa atlaides nepiemēro (izņemot atlaidi par ārvalstīs samaksāto nodokli saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 16.pantu un atlaidi ziedotājiem saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 20.pantu), bet piemēro nodokļa atlaides saskaņā ar citiem Latvijas Republikas likumiem (piemēram, likumu "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās"), deklarācijas 76., 77., 78., 79., 80. un 81.rindu neaizpilda. Šādā gadījumā deklarācijas 75.rindā norādītā nodokļa summa ir vienāda ar deklarācijas 82.rindā norādīto summu.
16.Uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarāciju aizpilda, aprēķinot nodokli par taksācijas periodu, kas sākas 2005.gadā, un turpmākajiem taksācijas periodiem.
17.Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2003.gada 23.decembra noteikumus Nr.741 "Noteikumi par uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarāciju" (Latvijas Vēstnesis, 2003, 183.nr.).
18.Noteikumi stājas spēkā ar 2006.gada 1.janvāri.
Ministru prezidents A.Kalvītis
Finanšu ministrs O.Spurdziņš
Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2006.gada 1.janvāri.