Tiesību akts: spēkā esošs
Attēlotā redakcija: 06.11.2014. - ... / Spēkā esošā
Ministru kabineta noteikumi Nr.916

Rīgā 2005.gada 6.decembrī (prot. Nr.72 3.§)
Noteikumi par kārtību, kādā tirgus uzraudzības iestādes informē Patērētāju tiesību aizsardzības centru par veiktajiem pasākumiem, kas ierobežo vai liedz preču laišanu apgrozībā, un kādā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs saņemto informāciju nosūta Eiropas Komisijai un rīkojas ar informāciju, kas saņemta no Eiropas Komisijas
Izdoti saskaņā ar Preču un pakalpojumu drošuma likuma 16.panta otro daļu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā tirgus uzraudzības iestādes, kā arī mui­tas iestādes un Pārtikas un veterinārais dienests (turpmāk – tirgus uzraudzības un kontroles iestādes) informē Patērētāju tiesību aizsardzības centru (turpmāk – centrs) par veiktajiem pasākumiem, kas ierobežo vai liedz preču laišanu apgrozībā, un kārtību, kādā centrs saņemto informāciju nosūta Eiropas Komisijai un rīkojas ar informāciju, kas saņemta no Eiropas Komisijas.

2. Šie noteikumi neattiecas uz informācijas apmaiņu par zālēm, veterinārfarmaceitiskiem produktiem, medicīniskām ierīcēm, medicīniskām precēm, medicīniskām in vitro diagnostikas ierīcēm un pārtiku.

3. Informācijas apmaiņa starp centru un tirgus uzraudzības un kontroles iestādēm par precēm vai pakalpojumiem notiek gadījumā, ja tirgus uzraudzības un kontroles iestāde veic pasākumus atbilstoši Preču un pakalpojumu drošuma likuma 13.pantā noteiktajām prasībām vai rīkojas atbilstoši 2008. gada 9. jūlija Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas Nr. 765/2008, ar ko nosaka akreditācijas un tirgus uzraudzības prasības attiecībā uz produktu tirdzniecību un atceļ Regulu (EEK) Nr. 339/93, 27. panta trešajā daļā noteiktajām prasībām.

(Grozīts ar MK 03.11.2014. noteikumiem Nr.679)

4. Tirgus uzraudzības un kontroles iestāde informē centru arī gadījumā, ja tā ir saņēmusi ražotāja, izplatītāja vai pakalpojumu sniedzēja informāciju par precēm, kas rada risku, kurš nav savienojams ar vispārējām drošuma prasībām, un attiecīgā prece vai lieta ir izplatīta arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Attiecīgā tirgus uzraudzības iestāde informē informācijas sniedzēju – ražotāju, izplatītāju vai pakalpojumu sniedzēju –, ka tā minēto informāciju ir nosūtījusi centram.

II. Informācijas apmaiņa starp tirgus uzraudzības un kontroles iestādēm un centru

(Nodaļas nosaukums 03.11.2014. noteikumu Nr.679 redakcijā)

5. Centrs nodrošina informācijas apmaiņu starp tirgus uzraudzības un kontroles iestādēm, pildot Kopienas ātrās ziņošanas sistēmas "RAPEX" (turpmāk – RAPEX sistēma) nacionālā kontaktpunkta funkcijas.

(MK 03.11.2014. noteikumu Nr.679 redakcijā)

6. (Svītrots ar MK 03.11.2014. noteikumiem Nr.679)

7. (Svītrots ar MK 03.11.2014. noteikumiem Nr.679)

8. Sniedzot centram informāciju, tirgus uzraudzības un kontroles iestādes novērtē preču vai pakalpojumu risku atbilstoši prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par preču un pakalpojumu drošumu un prasībām, kas noteiktas Pamatnostādnēs, ar ko nosaka Kopienas ātrās ziņošanas sistēmas "RAPEX", kas izveidota saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK (direktīva par produktu vispārēju drošību) 12. pantu, vadību un paziņošanas procedūru, kas izveidota saskaņā ar minētās direktīvas 11. pantu (turpmāk – RAPEX pamatnostādnes).

(MK 03.11.2014. noteikumu Nr.679 redakcijā)

8.1 RAPEX pamatnostādnes valsts valodā pieejamas Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē (www.em.gov.lv).

(MK 03.11.2014. noteikumu Nr.679 redakcijā)

9. Tirgus uzraudzības un kontroles iestādes, informējot centru par pasākumiem, kas veikti, lai ierobežotu vai liegtu preču laišanu apgrozībā, sniedz RAPEX pamatnostādnēs paredzēto informāciju.

(Grozīts ar MK 03.11.2014. noteikumiem Nr.679)

10. Tirgus uzraudzības un kontroles iestādes ir atbildīgas par paziņojumā iekļautās informācijas pamatotību un precizitāti.

III. Informācijas apmaiņa starp centru un Eiropas Komisiju Kopienas ātrās informācijas apmaiņas sistēmas RAPEX ietvaros

11. Pēc tirgus uzraudzības un kontroles iestādes informācijas saņemšanas par pasākumiem, kas veikti, lai ierobežotu vai liegtu preču laišanu apgrozībā, centrs informē Eiropas Komisiju, izmantojot RAPEX sistēmu.

(Grozīts ar MK 03.11.2014. noteikumiem Nr.679)

12. Centrs un tirgus uzraudzības un kontroles iestādes, sagatavojot ziņojumu vai sniedzot atbildi uz RAPEX sistēmas paziņojumu, ievēro RAPEX pamatnostādnēs noteiktos atbildes sniegšanas termiņus un sniedz norādīto informāciju.

(Grozīts ar MK 03.11.2014. noteikumiem Nr.679)

13. Pēc paziņojuma saņemšanas no Eiropas Komisijas centrs vai par attiecīgo jomu atbildīgā tirgus uzraudzības un kontroles iestāde pārbauda saņemto informāciju un, ja nepieciešams, veic darbības atbilstoši normatīvajos aktos par preču un pakalpojumu drošumu noteiktajām prasībām.

(MK 03.11.2014. noteikumu Nr.679 redakcijā)

14. Ja Eiropas Komisijas paziņojumā ir pieprasīta steidzama rīcība un konstatēts nopietns risks patērētāju veselībai un drošībai, tirgus uzraudzības un kontroles iestāde atbildi par veikto tirgus uzraudzības pasākumu rezultātiem nosūta centram, izmantojot RAPEX sistēmu. Centrs šo informāciju nosūta Eiropas Komisijai.

(MK 03.11.2014. noteikumu Nr.679 redakcijā)

15. Centrs un tirgus uzraudzības un kontroles iestādes nodrošina, lai Komisija ar tām varētu nekavējoties sazināties, ja nepieciešama steidzama rīcība.

16. Tirgus uzraudzības un kontroles iestādes sagatavo ziņojumu vai sniedz atbildi uz RAPEX sistēmas paziņojumu neatkarīgi no tā, vai ražotājs, izplatītājs vai pakalpojumu sniedzējs ir uzsācis pārsūdzības procedūru.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 3.decembra Direktīvas 2001/95/EK par produktu vispārēju drošumu.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Ekonomikas ministrs A.K.Kariņš
06.11.2014