1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā finanšu ministrs valsts vārdā sniedz galvojumus saskaņā ar kārtējā gada valsts budžeta likumā noteikto galvojuma summu par kredīta ņēmēja finanšu saistībām, un kārtību, kādā tiek uzraudzīta projekta īstenošana un galvoto saistību izpilde.
2. Galvojumus valsts budžetā plāno saskaņā ar Valsts investīciju programmu un komercdarbības atbalsta programmām, kā arī studiju un studējošo kreditēšanai.
3. Pirms dokumentu iesniegšanas juridiskā persona, kura pretendē uz galvojuma saņemšanu, rīko konkursu par kredītiestādes izvēli. Konkursa nolikumu saskaņo ar Finanšu ministriju, un konkursa komisijā iekļauj Finanšu ministrijas pārstāvi.
4. Juridiskā persona, kura pretendē uz galvojuma saņemšanu (turpmāk — kredīta ņēmējs), līdz saimnieciskā gada 15.oktobrim iesniedz Finanšu ministrijā šajos noteikumos paredzētos dokumentus. Ja pēc minētā datuma kārtējā gada valsts budžeta likumā ir izdarīti grozījumi, kas paredz jaunu galvojumu sniegšanu, dokumentus iesniedz pēc attiecīgā likuma spēkā stāšanās, bet ne vēlāk kā līdz saimnieciskā gada 1.decembrim.
5. Lai saņemtu galvojumu, kredīta ņēmējs iesniedz Finanšu ministrijā šādus dokumentus:
5.1. galvojuma sniegšanas pieprasījumu;
5.2. pēdējā ceturkšņa finanšu pārskatu;
5.3. zvērināta revidenta pārbaudītus gada pārskatus:
5.3.1. par visu darbības periodu, ja saimnieciskā darbība ilgst mazāk par trim gadiem;
5.3.2. par pēdējo triju gadu saimniecisko darbību, ja saimnieciskā darbība ilgst vairāk par trim gadiem;
5.4. projekta biznesa plānu, kura īstenošanai plānots izmantot galvojamo kredītu;
5.5. nozares ministrijas atzinumu, kurā raksturota projekta tautsaimnieciskā nozīme, izteikts pamatojums projekta īstenošanai un galvojuma sniegšanai, kā arī sniegta informācija par nozares ministrijas politiku projekta īstenošanas atbalstam, un nozares ministrijas rīkotā Valsts investīciju programmas projekta konkursa komisijas lēmumu par projekta īstenotāja izvēli (kopiju), ja par projekta īstenotāja izvēli ir rīkots konkurss;
5.6. informāciju par paredzamo galvojuma nodrošinājumu (īpašuma tiesības apstiprinošus dokumentus un īpašuma novērtējumu);
5.7. juridiskās personas statūtus (nolikumu) un reģistrācijas apliecību vai citus darbību reglamentējošus dokumentus (kopijas);
5.8. zvērināta revidenta atzinumu par projekta biznesa plāna kvalitāti, projekta īstenošanas iespējām, kredīta ņēmēja finansiālo stāvokli un spēju atmaksāt galvojamo kredītu;
5.9. līguma projektu ar kredītiestādi;
5.10. informāciju par kredīta ņēmēja īpašuma apgrūtinājumiem;
5.11. līgumus, kas veicina projekta īstenošanu (sadarbības līgumi, nodomu protokoli un citu veidu vienošanās ar piegādātājiem, pircējiem un sadarbības partneriem), ja tādi ir noslēgti.
6. Par sniegto galvojumu kredīta ņēmējs maksā galvojuma riska procentu likmi līdz 2,5% gadā no kredīta atlikuma. Galvojuma riska procentu likmes apmēru nosaka finanšu ministrs pēc galvojuma sniegšanai nepieciešamo dokumentu izvērtēšanas, ņemot vērā šādus kritērijus:
6.1. kredīta ņēmēja īpašuma forma un juridiskais statuss;
6.2. saistību rādītājs;
6.3. aktīvu rentabilitātes rādītājs;
6.4. projekta risks;
6.5. kredīta nodrošinājums.
8. Ja pieņemts lēmums par galvojuma sniegšanu, finanšu ministrs saskaņo šo noteikumu 3.punktā noteiktajā kārtībā izvēlētās kredītiestādes un kredīta ņēmēja noslēgto kredītlīgumu un paraksta galvojuma līgumu ar kredītiestādi. Vienlaikus finanšu ministrs un kredīta ņēmējs paraksta līgumu par saistību nodrošinājumu, kā arī galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līgumu.
9. Ja plānotais valsts galvojums ir klasificējams kā komercdarbības atbalsts, pirms saskaņošanas atbilstoši šo noteikumu 8.punktam nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas lēmumu par galvojuma atbilstību Eiropas Kopienas dibināšanas līgumam. Valsts galvojums sniedzams, ievērojot Eiropas Komisijas lēmumā izvirzītos nosacījumus.
10. Ja pieņemts lēmums nesniegt galvojumu, lēmumu 10dienu laikā pēc tā pieņemšanas nosūta kredīta ņēmējam, pamatojot atteikuma iemeslus.
11. Galvojuma līguma darbības laikā kredītiestāde katru mēnesi (ne vēlāk kā līdz piektajam datumam) iesniedz Finanšu ministrijā šādu informāciju par iepriekšējo mēnesi:
11.1. veiktās kredīta izmaksas;
11.2. pārskata periodā noteiktās kredītu likmes;
11.3. kredīta ņēmēja veiktie maksājumi;
11.4. kavētie maksājumi;
11.5. kredīta atlikums.
12. Galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līguma darbības laikā kredīta ņēmējs iesniedz Finanšu ministrijā šādu informāciju:
12.1. katru gadu līdz 30.aprīlim — zvērināta revidenta pārbaudītu iepriekšējā gada pārskatu, bet juridiskās personas, attiecībā uz kurām normatīvajos aktos par gada pārskatiem noteikts, ka iepriekšējā gada pārskats jāsagatavo līdz 31.jūlijam, pārskatu iesniedz attiecīgi līdz 31.jūlijam;
12.2. katru gadu līdz 30.aprīlim, 31.jūlijam un 31.oktobrim — bilanci, peļņas vai zaudējumu aprēķinu un naudas plūsmas pārskatu attiecīgi par trim, sešiem vai deviņiem mēnešiem;
12.3. līdz kredīta pilnīgai saņemšanai katru mēnesi līdz piektajam datumam — informāciju par kredītiestādes izmaksātajām summām, norādot kredīta saņemšanas datumu, valūtu, kādā saņemts kredīts, un attiecīgajai kredīta daļai piemērojamo procentu likmi;
12.4. par kredīta ņēmēja veikto kredīta pamatsummas un procentu atmaksu (arī maksājumu apliecinoša dokumenta un rēķina kopiju)— ne vēlāk kā piecu darbdienu laikā pēc minētā maksājuma veikšanas;
12.5. ja kredīta ņēmējs pilnīgi vai daļēji nevarēs veikt jebkuru maksājumu saskaņā ar kredītlīgumu, galvojuma vai galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līgumu, viņš par to paziņo ne vēlāk kā 30dienas pirms maksājuma veikšanas;
12.6. papildu informāciju par kredīta ņēmēja finansiālo stāvokli (pēc Finanšu ministrijas pieprasījuma);
12.7. par jebkuras personas tiesā celtu prasību pret kredīta ņēmēju par saistību neizpildi — nekavējoties pēc šādas informācijas saņemšanas;
12.8. par maksātnespējas procesu, ja tāds ir uzsākts, — nekavējoties pēc šādas informācijas saņemšanas.
13. Ne vēlāk kā 10darbdienu laikā pēc galvojuma līguma parakstīšanas (izņemot gadījumus, ja galvojumi piešķirti šo noteikumu Vnodaļā noteiktajā kārtībā) Finanšu ministrija informāciju par kredīta ņēmēju (nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese un galvojuma līguma parakstīšanas datums) nosūta Iepirkumu uzraudzības birojam iekļaušanai pasūtītāju reģistrā.
14. Kredīta ņēmējs ir atbildīgs par projekta īstenošanu un saņemtā valsts galvotā kredīta izmantošanu atbilstoši projekta mērķim. Kredīta ņēmējs visus maksājumus veic laikus saskaņā ar iepirkuma līgumiem un veiktos maksājumus precīzi atspoguļo grāmatvedības uzskaitē, kā arī veic projekta finanšu un tehniskās izpildes analītisko uzskaiti.
16. Galvojuma līguma darbības laikā Valsts kase kārto galvojuma finanšu uzskaiti, reģistrē visus norēķinus un finanšu saistības sakarā ar galvojuma līgumu un galvojuma apkalpošanas līgumu.
17. Lai mainītu galvotā kredīta līguma nosacījumus, kredīta ņēmējam izmaiņas iepriekš jāsaskaņo ar Finanšu ministriju. Ja galvojums klasificējams kā komercdarbības atbalsts, izmaiņas jāsaskaņo arī ar Eiropas Komisiju atbilstoši Komercdarbības atbalsta kontroles likuma normām.
18. Reizi gadā līdz projekta īstenošanas beigām kredīta ņēmējs iesniedz nozares ministrijā ziņojumu par projekta īstenošanas gaitu. Divus mēnešus pēc projekta īstenošanas beigām kredīta ņēmējs iesniedz nozares ministrijā projekta gala ziņojumu.
19. Sešu mēnešu laikā pēc projekta īstenošanas beigām nozares ministrija iesniedz Ministru kabinetā ziņojumu par projekta izpildi.
20. Galvojumu kredītiestādēm par studējošo saistībām atbilstoši Ministru kabineta 2001.gada 29.maija noteikumu Nr.220 “Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu” nosacījumiem sniedz pēc izglītības un zinātnes ministra apstiprināta kredīta ņēmēju kopsavilkuma saraksta saņemšanas Finanšu ministrijā.
21. Izglītības un zinātnes ministrija kredīta ņēmēju kopsavilkuma sarakstā norāda šādu informāciju:
21.1. kredīta ņēmēji;
21.2. kredīta summa;
21.3. galvinieki (fiziskās personas vārds, uzvārds, personas kods vai pašvaldības nosaukums un nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs) vai informācija par ķīlu (vērtspapīriem norāda to nosaukumu, skaitu un tirgus vērtību, nekustamajam īpašumam — tirgus vērtību).
22. Pēc kredīta ņēmēju kopsavilkuma saraksta saņemšanas finanšu ministrs paraksta galvojuma līgumu ar kredītiestādi un galvojuma apkalpošanas līgumu, kuru noslēdz Finanšu ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija un kredītiestāde.