1. Gaujas nacionālā parka konsultatīvā padome (turpmāk — padome) ir koleģiāla konsultatīva institūcija, kas izveidota, lai veicinātu dabas un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un izmantošanu, kā arī teritorijas ilgtspējīgas attīstības plānošanu īpaši aizsargājamā dabas teritorijā — Gaujas nacionālajā parkā.
2. Padomes galvenās funkcijas ir šādas:
2.1. piedalīties Gaujas nacionālā parka aizsardzību un izmantošanu reglamentējošo normatīvo aktu izstrādāšanā un pilnveidošanā, kā arī veicināt to ieviešanu;
2.2. veicināt un atbalstīt Gaujas nacionālā parka administrācijas sadarbību ar valsts un pašvaldību institūcijām, sabiedriskajām organizācijām, uzņēmumiem un fiziskajām personām, kā arī ar ārvalstu institūcijām Gaujas nacionālā parka izveidošanas mērķu īstenošanai;
2.3. veicināt un atbalstīt ārvalstu palīdzības projektu izpildi Gaujas nacionālā parka darbības mērķu sasniegšanai.
3. Padomei ir šādas tiesības:
3.1. izskatīt ar Gaujas nacionālā parka teritoriju saistītos teritoriālplānojumus un projektus, kuri var būtiski ietekmēt ekosistēmas, kā arī ar kultūrvēsturiskās vides pārveidošanu saistītos projektus to izstrādāšanas stadijās un izvērtēt minēto projektu atbilstību Gaujas nacionālā parka darbības mērķiem;
3.2. pieaicināt padomes darbā nozaru speciālistus un citu valsts un pašvaldību institūciju pārstāvjus;
3.3. ierosināt grozījumus Gaujas nacionālā parka dabas aizsardzības plānā;
3.4. izvērtēt Gaujas nacionālā parka dabas aizsardzības plānā paredzēto administrācijas uzdevumu izpildi;
3.5. reizi gadā pieprasīt un saņemt pārskatu par Gaujas nacionālā parka administrācijas darbību.
4. Padomes sastāvā ir 10 pilnvaroti pārstāvji — pa vienam pārstāvim no Vides ministrijas, Zemkopības ministrijas, Kultūras ministrijas, Satiksmes ministrijas, Latvijas Dabas fonda, Pasaules dabas fonda un Dabas aizsardzības pārvaldes un trīs Gaujas nacionālā parka teritorijā esošo pašvaldību pārstāvji.
(MK 28.10.2003. noteikumu Nr.591 redakcijā)
6. Padomes priekšsēdētājs plāno un organizē padomes darbu, apstiprina padomes sēžu darba kārtību un pēc padomes pilnvarojuma pārstāv padomi.
7. Padomes sēdes sasauc pēc padomes priekšsēdētāja ierosinājuma vai, ja to pieprasa vairāk nekā puse no padomes locekļiem. Sēdes ir atklātas, un tās notiek ne retāk kā reizi ceturksnī.
8. Padomes sēdēs ar padomdevēja tiesībām piedalās Gaujas nacionālā parka direktors vai viņa pilnvarota persona.
10. Padomes lēmumus pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu, atklāti balsojot. Ja balsis sadalās vienādi, izšķirošā ir padomes priekšsēdētāja balss (padomes priekšsēdētāja prombūtnes laikā — padomes priekšsēdētāja vietnieka balss).
11. Padomes sēdes protokolē un padomes lēmumus ieraksta protokolā. Ja kāds no padomes locekļiem nepiekrīt padomes lēmumam, viņam ir tiesības izteikt savu viedokli rakstiski un pievienot to sēdes protokolam. Protokolu paraksta visi padomes locekļi, kas piedalījušies sēdē.
12. Padomes darbību materiāltehniski nodrošina un tās lietvedību kārto Gaujas nacionālā parka administrācija tai paredzētā budžeta ietvaros.