Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: zaudējis spēku

 

Ministru kabineta noteikumi Nr.443

Rīgā 2004.gada 27.aprīlī (prot. Nr.25 31.§)

Noteikumi par nesēja atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, sadales un izmaksas kārtību

Izdoti saskaņā ar Autortiesību likuma 34.panta septīto daļu

 

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka atlīdzības lielumu par tukšajiem materiālajiem nesējiem un reproducēšanai izmantojamām iekārtām (turpmāk - atlīdzība), tās iekasēšanas, atmaksāšanas un izmaksas kārtību, kā arī kārtību, kādā atlīdzība tiek proporcionāli sadalīta starp autoriem, izpildītājiem un fonogrammu un filmu producentiem.

2. Atlīdzību iekasē, sadala un izmaksā viena mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kas saņēmusi Kultūras ministrijas atļauju (turpmāk - organizācija).

II. Atlīdzības lielums

3. Atlīdzības lielumu aprēķina, reizinot šo noteikumu 4.punktā noteikto likmi ar tukšā materiālā nesēja iespējamo ieraksta ilgumu vai datu ietilpību (atbilstoši šo noteikumu 5.punktā noteiktajiem kritērijiem), kuru noteicis izgatavotājs.
4. Likme par tukšajiem materiālajiem nesējiem ir 0,025 lati par audioieraksta stundu (turpmāk - audiolikme) un 0,05 lati par videoieraksta stundu (turpmāk - videolikme).
5. 64 MB datu ietilpības apjoms uzskatāms par tukšo materiālo nesēju audioieraksta stundu, 2,35 GB - par videoieraksta stundu.
6. Atlīdzību maksā par šādiem tukšajiem materiālajiem nesējiem (tās lielumu nosaka procentos no likmes):

6.1. audiokasetēm - audiolikme 100 % apmērā;
6.2. videokasetēm - videolikme 100 % apmērā;
6.3. minidiskiem (MD) - audiolikme 100 % apmērā;
6.4. CD-R un CD-RW - 40 % no audiolikmes un 10 % no videolikmes;
6.5. DVD-R un DVD-RW - 10 % no audiolikmes un 40 % no videolikmes;
6.6. pārējiem tukšajiem materiālajiem nesējiem ar ietilpību 3MB un vairāk - audiolikme 100 % apmērā.

7. Atlīdzību maksā par šādām reproducēšanai izmantojamām iekārtām (tās lielumu nosaka kā individuālo likmi katram iekārtu veidam):

7.1. tikai skaņu ierakstošajām iekārtām (izņemot diktofonus) - divi lati;
7.2. videomagnetofoniem - divi lati;
7.3. MP3 atskaņotājiem ar integrētu cieto disku - divi lati un audiolikme 100 % apmērā;
7.4. satelītu uztvērējiem ar datu ieraksta iespējām - četri lati un videolikme 100 % apmērā;
7.5. visu veidu CD rakstītājiem, kas pievienojami datoram, - divi lati;
7.6. visu veidu DVD rakstītājiem, kas pievienojami datoram, - divi lati;
7.7. pārējiem DVD rakstītājiem - četri lati;
7.8. datoru cietajiem diskiem - videolikme 100 % apmērā.

8. Ja atlīdzība nav samaksāta šo noteikumu 9. vai 10.punktā noteiktajā termiņā, atlīdzības lielumu aprēķina divkāršā apmērā.

III. Administrēšana

9. Tukšo materiālo nesēju vai reproducēšanai izmantojamo iekārtu izgatavotājam ir pienākums samaksāt atlīdzību pirms to atsavināšanas.

10. Personai, kas ieved Latvijā tukšos materiālos nesējus vai reproducēšanai izmantojamās iekārtas, ir pienākums samaksāt atlīdzību 15 dienu laikā pēc to ievešanas Latvijā.
11. Pamatojoties uz maksātāja iesniegumu, kurā atbilstoši Eiropas Savienības Kombinētās nomenklatūras kodam norādīts tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu skaits un kuram pievienota preču pavaddokumenta kopija, organizācija izsniedz apliecību par atlīdzības samaksu.
12. Realizējot tukšos materiālos nesējus un reproducēšanai izmantojamās iekārtas, vairumtirgotājs nodrošina, lai precēm tiktu pievienota šo noteikumu 11.punktā minētā apliecība.
13. Autortiesību likuma 34.panta ceturtajā daļā paredzētajā gadījumā atlīdzība tiek atmaksāta, pamatojoties uz personas iesniegumu un tam pievienotajiem dokumentiem, kas apstiprina faktu, ka konkrētās preces ievestas citā valstī.
14. Atlīdzību starp tiesību subjektu grupām procentuāli sadala šādi:

14.1. par šo noteikumu 6.1. un 6.3.apakšpunktā minētajiem tukšajiem materiālajiem nesējiem un 7.1., 7.3. un 7.5.apakšpunktā minētajām iekārtām:
14.1.1. autoriem - 40 %;
14.1.2. izpildītājiem - 30 %;
14.1.3. fonogrammu producentiem - 30 %;
14.2. par šo noteikumu 6.2.apakšpunktā minētajiem tukšajiem materiālajiem nesējiem un 7.2., 7.4., 7.6. un 7.7.apakšpunktā minētajām iekārtām:
14.2.1. autoriem - 33,3 %;
14.2.2. izpildītājiem - 33,3 %;
14.2.3. filmu producentiem - 33,3 %.

15. Atlīdzību, kas iekasēta par šo noteikumu 6.4., 6.5. un 6.6.apakšpunktā minētajiem tukšajiem materiālajiem nesējiem un 7.8.apakšpunktā minētajām iekārtām, sadala šādi: 80 % pievieno šo noteikumu 14.1.apakšpunktā minēto tiesību subjektu atlīdzības daļai un 20 % pievieno šo noteikumu 14.2.apakšpunktā minēto tiesību subjektu atlīdzības daļai.
16. Organizācijai ir tiesības no kopējās iekasētās atlīdzības ieturēt tikai tos izdevumus, kas saistīti ar atlīdzības iekasēšanas, sadales un izmaksas administrēšanu.
17. Mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām ir pienākums katru gadu līdz 15.decembrim savstarpēji saskaņot atlīdzību administrējošās organizācijas izdevumu tāmi nākamajam gadam.
18. Pēc administratīvo izdevumu ieturēšanas organizācija līdz kārtējā gada 1.martam izmaksā atlīdzību mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām, kas pārstāv autorus, izpildītājus, fonogrammu producentus un filmu producentus.
19. Pēc organizācijas pieprasījuma statistikas iestādēm un personām, kas maksā atlīdzību, ir pienākums sniegt organizācijai informāciju, kas nepieciešama atlīdzības iekasēšanai, izmaksai vai atmaksāšanai, ja attiecīgā informācija nav uzskatāma par ierobežotas pieejamības informāciju. Minēto informāciju organizācija ir tiesīga izmantot tikai atlīdzības iekasēšanai, izmaksai vai atmaksāšanai.
20. Pēc organizācijas pieprasījuma personas, kas tukšos materiālos nesējus vai reproducēšanai izmantojamās iekārtas ieved Autortiesību likuma 34.panta trešajā daļā paredzētajiem mērķiem, sniedz dokumentāri pamatotu informāciju par ievesto nesēju un iekārtu izlietojumu.

IV. Uzraudzība

21. Organizācija līdz kārtējā gada 1.aprīlim iesniedz Kultūras ministrijā pārskatu par atlīdzības iekasēšanu, sadali un izmaksu, kā arī ar to saistītajiem administratīvajiem izdevumiem.
22. Kultūras ministrijai ir tiesības iepazīties ar organizācijas grāmatvedību jautājumos, kas saistīti ar atlīdzības iekasēšanu, sadali un izmaksu, kā arī ar to saistītajiem administratīvajiem izdevumiem.

V. Noslēguma jautājumi

23. Noteikumi stājas spēkā ar 2004.gada 1.maiju.

24. Ar šo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē Ministru kabineta 2001.gada 27.decembra noteikumi Nr.530 "Noteikumi par nesēja atlīdzības par fonogrammu un filmu reproducēšanu personiskām vajadzībām lieluma noteikšanu, iekasēšanu, sadali un izmaksāšanu" (Latvijas Vēstnesis, 2001, 188.nr.).

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:
1) Padomes 1992.gada 19.novembra Direktīvas 92/100/EEK par nomas tiesībām un patapinājuma tiesībām, un dažām blakustiesībām, kas attiecas uz autortiesībām intelektuālā īpašuma jomā;
2) Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 22.maija Direktīvas 2001/29/EK par dažu autortiesību un blakustiesību aspektu saskaņošanu informācijas sabiedrībā.

Ministru prezidents I.Emsis
Kultūras ministra vietā - tieslietu ministre
 V.Muižniece

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2004.gada 1.maiju




01.05.2004