1. Vīzu instrukcija nosaka Imigrācijas likuma un Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.217 “Vīzu noteikumi” (turpmāk – Vīzu noteikumi) piemērošanas kārtību Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (turpmāk – Pārvalde) un Valsts robežsardzē.
2. Pārvaldes priekšnieks un Valsts robežsardzes priekšnieks nosaka amatpersonas vai darbinieka (turpmāk – amatpersona) kompetenci, izskatot vīzas pieprasījumu un pieņemot lēmumu par vīzas izsniegšanu, anulēšanu vai atcelšanu, kā arī strādājot ar Vīzu informācijas sistēmu.
3. Lai pieņemtu lēmumu par vīzas izsniegšanu, Pārvaldes un Valsts robežsardzes amatpersonai ir tiesības veikt pārrunas ar ārzemnieku un pārbaudīt:
3.1. vīzas anketu;
3.2. ceļošanas dokumentu;
3.3. veselības apdrošināšanas polisi, ja tāda nepieciešama;
3.4. dokumentus, kas apliecina nepieciešamos finanšu līdzekļus, lai ārzemnieks uzturētos Latvijas Republikā un atgrieztos mītnes zemē vai izceļotu uz trešo valsti;
3.5. dokumentus, kas pamato ieceļošanas un uzturēšanās mērķi;
3.6. dokumentus, kas apliecina uzturēšanās vietu;
3.7. dokumentus par ieceļošanas un izceļošanas veidu (piemēram, transporta biļetes vai transporta līdzekļa dokumenti);
3.8. dokumentus, kas apliecina valsts nodevas samaksu (piemēram, bankas izsniegts apliecinājums vai dokuments, kas apliecina, ka ārzemnieks atbrīvots no valsts nodevas samaksas saskaņā ar Ministru kabineta 2006.gada 31.janvāra noteikumu Nr.84 „Noteikumi par valsts nodevu par vīzas vai uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai nepieciešamo dokumentu izskatīšanu un ar to saistītajiem pakalpojumiem” 11.punktu).
(Grozīts ar Iekšlietu ministrijas 15.06.2006. instrukciju Nr.25)
4. Pārrunas ar ārzemnieku amatpersona veic pēc iespējas visos gadījumos, taču kā izņēmums var būt gadījums:
4.1. ja pieprasa vīzu ar atzīmi „Diplomātiskā vīza” vai „Dienesta vīza” un ir iesniegts Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta (turpmāk – Konsulārais departaments) pieprasījums;
4.2. ja vīzas pieprasa ārvalstu jūrnieku grupa robežkontroles punktā;
4.3. ja vīzu pieprasa Pārvaldē un ārzemnieks nelaimes gadījuma vai saslimšanas dēļ uzturas ārstniecības iestādē vai nav vēlama viņa pārvietošana;
4.4. ja vīzu pieprasa ārzemnieks, kurš ceļo kopā ar ģimenes locekli – Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoni, un viņš iesniedz laulību vai radniecību apliecinošu dokumentu kopijas;
4.5. ja vīzu pieprasa ārzemnieku grupa un visiem grupas locekļiem ir kopīgs ieceļošanas mērķis.
(Grozīts ar Iekšlietu ministrijas 13.09.2004. instrukciju Nr.22; Iekšlietu ministrijas 15.06.2006. instrukciju Nr.25)
5. Vīzas anketu pieņem pilnīgi aizpildītu un parakstītu, tajā jābūt ārzemnieka fotogrāfijai un norādītam vizītes mērķim.
6. Amatpersona pārbauda ārzemnieka identitāti un salīdzina fotogrāfiju vīzas anketā ar fotogrāfiju ārzemnieka ceļošanas dokumentā.
7. Amatpersona neprasa ārzemniekam iesniegt vai uzrādīt dokumentus, kas apliecina tās rīcībā jau esošo informāciju.
8. Valsts robežsardzes un Pārvaldes informācijas sistēmās amatpersona pārbauda:
8.1. ārzemnieka personas datus;
8.2. vai ārzemniekam ir Pārvaldē apstiprināts ielūgums vai izsaukums;
8.3. vai ārzemnieks nav iekļauts Ieceļošanas aizliegumu reģistrā;
8.4. cik dienas pusgada laikā ārzemnieks ir uzturējies Latvijas Republikā;
8.5. vai ārzemnieks iepriekšējās vizītes laikā nav pārsniedzis atļauto uzturēšanās termiņu.
9. Pārbaudot ceļošanas dokumentu, amatpersona pārliecinās, ka tas atbilst Imigrācijas likuma 4.panta pirmās daļas 1.punktam un nesatur viltojumu pazīmes.
(Iekšlietu ministrijas 15.06.2006. instrukcijas Nr.25 redakcijā)
10. Amatpersona pārbauda, vai veselības apdrošināšanas polise vai Starptautiskās tūrisma alianses (AIT) tūrista karnete (turpmāk – tūrista karnete) ir derīga Latvijas Republikā un garantē ar veselības aprūpi saistīto izdevumu segšanu Latvijas Republikā, ieskaitot nogādāšanu atpakaļ ārzemnieka mītnes zemē viņa smagas slimības vai nāves gadījumā.
(Grozīts ar Iekšlietu ministrijas 15.06.2006. instrukciju Nr.25)
11. Vīzu izsniedz uz termiņu, kas nepārsniedz veselības apdrošināšanas polises vai tūrista karnetes derīguma termiņu.
(Grozīts ar Iekšlietu ministrijas 15.06.2006. instrukciju Nr.25)
12. Amatpersona pārliecinās, ka ārzemnieka rīcībā ir pietiekami finanšu līdzekļi, lai vīzas pieprasījumā noteikto laiku uzturētos Latvijas Republikā un atgrieztos mītnes zemē vai izceļotu uz trešo valsti. Nepieciešamo finanšu līdzekļu apmēru, kā arī pietiekamu finanšu līdzekļu pierādījumu veidus amatpersona pārbauda atbilstoši Ministru kabineta 2005.gada 12.jūlija noteikumos Nr.515 “Noteikumi par ārzemniekiem nepieciešamo finanšu līdzekļu apmēru un finanšu līdzekļu esības konstatēšanas kārtību” noteiktajai kārtībai.
(Iekšlietu ministrijas 15.06.2006. instrukcijas Nr.25 redakcijā)
13. Dokumenti, kas apliecina paredzamo uzturēšanās vietu, var būt:
13.1. norāde ielūgumā, ka ārzemnieks tiks izmitināts uzaicinātāja dzīvesvietā vai citā uzaicinātāja norādītā uzturēšanās vietā;
13.2.tūristu mītnes apliecinājums, ka ārzemniekam ir rezervēta vieta tūristu mītnē, kurā norādīts ārzemnieka vārds (vārdi) un uzvārds, kā arī uzturēšanās termiņš un apmaksas kārtības nosacījumi;
13.3. dokuments, kas apliecina, ka ārzemniekam pieder nekustamais īpašums Latvijas Republikā un viņš tajā var uzturēties vai viņš ir noslēdzis īres līgumu (piemēram, zemesgrāmatas akts).
14. Ja iesniegtie dokumenti un intervijā iegūtās ziņas par ārzemnieku nesniedz pilnīgu informāciju vai rodas šaubas par ārzemnieka patieso ieceļošanas mērķi, amatpersonai ir pienākums pieprasīt, lai ārzemnieks iesniedz dokumentus, kas pierāda viņa noturīgu saikni ar viņa mītnes zemi un to, ka nav pamata uzskatīt, ka ārzemnieks rada nelegālas imigrācijas risku.
15. Dokumenti, kas apliecina ārzemnieka noturīgu saikni ar viņa mītnes zemi un to, ka nav pamata uzskatīt, ka ārzemnieks rada nelegālas imigrācijas risku, var būt:
15.1. dokumenti par ārzemnieka ģimenes stāvokli;
15.2. informācija par ārzemnieka darba vai mācību vietu (piemēram, izziņa no darba devēja);
15.3. dokumenti par ārzemnieka īpašumiem viņa mītnes zemē.
16. Lai uzsāktu izskatīt vīzas pieprasījumu robežkontroles punktā, amatpersona pārliecinās, ka ārzemniekam steidzami jāierodas Latvijas Republikā un viņam objektīvu iemeslu dēļ nav bijis iespēju pieprasīt vīzu pārstāvniecībā.
17. Pamatojoties uz Vīzu noteikumu 3.punktu un 11.5.apakšpunktu, amatpersonai ir tiesības pieprasīt ārzemniekam uzrādīt vai iesniegt dokumentus, kas pamato ārzemnieka ieceļošanas un uzturēšanās mērķi un nepieciešamību pieprasīt vīzu robežkontroles punktā un apliecina, ka ārzemniekam nebija iespējams pieprasīt vīzu pārstāvniecībā.
18. Šīs instrukcijas 17.punktā minētie dokumenti var būt:
18.1. apstiprināta telegramma vai miršanas apliecības kopija un radniecību apliecinošu dokumentu kopijas;
18.2. Latvijas Republikas ārstniecības iestādes izsniegta izziņa, kas apliecināta ar ārstējošā ārsta parakstu un individuālo spiedogu, – ja vīzu pieprasa saskaņā ar šīs instrukcijas 19.1.apakšpunktā minētajiem gadījumiem;
18.3. rakstisks uzaicinātāja iesniegums, kas pirms ārzemnieka ierašanās robežkontroles punktā saņemts Valsts robežsardzē;
18.4. Latvijas Republikā reģistrētas juridiskas personas vēstule;
18.5. ārvalstu juridiskas personas vēstule;
18.6. citi dokumenti, kas apliecina Imigrācijas likuma 13.panta trešajā daļā, Vīzu noteikumu 23.punktā un šīs instrukcijas 17.punktā minēto apstākļu esību;
18.7. ārvalstu jūrnieka iesniegums, kurā norādīts iemesls, kāpēc vīza nav pieprasīta pārstāvniecībā.
(Grozīts ar Iekšlietu ministrijas 13.09.2004. instrukciju Nr.22)
19. Vīzu nepārvaramas varas apstākļu vai humānu apsvērumu dēļ izsniedz, ja ārzemnieka ieceļošana un uzturēšanās Latvijas Republikā saistīta ar:
19.1. Latvijas Republikā dzīvojoša tuvinieka smagu slimību vai nāvi;
19.2. laika apstākļu vai tehnisku iemeslu dēļ pārceltu vai atceltu kuģa vai gaisa kuģa reisu vai kavētu sauszemes starptautisko satiksmi;
19.3. citiem gadījumiem saskaņā ar Pārvaldes priekšnieka, Konsulārā departamenta direktora vai Valsts robežsardzes priekšnieka vai viņu pilnvarotu amatpersonu lēmumu.
20. Ārvalstu jūrniekam var izsniegt tranzītvīzu, ja viņš:
20.1. ieceļo Latvijas Republikā, lai dotos uz kuģi Latvijas Republikas ostā;
20.2. ieceļo Latvijas Republikā, lai šķērsotu Latvijas Republikas teritoriju tranzītā, ceļojot uz kuģi citā valstī vai atgriežoties mītnes zemē;
20.3. norakstās no kuģa Latvijas Republikas ostā, lai dotos uz kuģi citā Latvijas Republikas ostā;
20.4. norakstās no kuģa Latvijas Republikas ostā, lai šķērsotu Latvijas Republikas teritoriju tranzītā, dodoties uz kuģi citā valstī vai atgriežoties mītnes zemē.
21. Tranzītvīzu ārvalstu jūrniekam izsniedz, ja viņš uzrāda derīgu ceļošanas dokumentu (nacionālo pasi vai jūrnieka personas apliecību, kas izsniegta saskaņā ar “Konvencijas par jūrnieku nacionālajām personas apliecībām” noteikumiem) un papildus Vīzu noteikumu 11.2. – 11.6.apakšpunktā noteiktajiem dokumentiem iesniedz vienu no šādiem dokumentiem:
21.1. izrakstu no kuģa apkalpes saraksta (kuģa rulli);
21.2. dokumentu, kas apliecina jūrnieka norīkojumu darbā uz kuģa Latvijas Republikas ostā vai citā valstī vai norakstīšanos no kuģa.
21.1 Ja ārvalstu jūrnieku grupai izsniedz grupas tranzītvīzu, ārvalstu jūrniekus, kuriem izsniegta vīza, ieraksta veidlapā “Ārvalstu jūrnieku saraksts grupas tranzītvīzai”” (pielikumā).
(Iekšlietu ministrijas 13.09.2004. instrukcijas Nr.22 redakcijā)
22. Ja ārzemnieka ieceļošanas un uzturēšanās mērķis ir piedalīties tiesas vai izmeklēšanas procesā Latvijas Republikā, amatpersona var izsniegt īstermiņa vīzu, ja viņš iesniedz tiesas, prokuratūras vai izziņas iestādes vēstuli vai pavēsti, kas apliecināta ar attiecīgās iestādes atbildīgās amatpersonas parakstu un ģerboņzīmogu un kurā norādīta uzaicinātā persona un nepieciešamais uzturēšanās termiņš Latvijas Republikā.
23. Ārzemniekam, kura ieceļošanas un uzturēšanās mērķis ir veikt pasažieru pārvadājumus uz Latvijas Republiku, amatpersona var izsniegt īstermiņa vīzu, ja viņš iesniedz pasažieru pārvadājumu licenci un dokumentu, kas apliecina, ka ārzemniekam steidzami nepieciešams ierasties Latvijas Republikā un viņam objektīvu iemeslu dēļ nav bijis iespēju pieprasīt vīzu pārstāvniecībā (piemēram, dokuments par iepriekš neplānotu autovadītāju maiņu).
24. Ārzemniekam, kura ieceļošanas un uzturēšanās mērķis ir veikt kravu pārvadājumus uz Latvijas Republiku, var izsniegt īstermiņa vīzu, ja viņš iesniedz autopārvadājumu atļauju un dokumentu, kas apliecina, ka ārzemniekam steidzami jāierodas Latvijas Republikā un viņam objektīvu iemeslu dēļ nav bijis iespēju pieprasīt vīzu pārstāvniecībā (piemēram, dokuments par ātri bojājošos kravu).
25. Vīzu ar atzīmi “Diplomātiskā vīza” vai “Dienesta vīza” robežkontroles punktā izsniedz, ja saņemts Konsulārā departamenta pieprasījums.
26. Izskatot vīzas pieprasījumu Pārvaldē, Pārvaldes amatpersona pārliecinās, ka pēc iepriekšējās vīzas saņemšanas ir mainījušies apstākļi un jaunas vīzas pieprasīšana atbilst starptautiskajām tiesību normām, Latvijas valsts interesēm vai ir pamatota ar nepārvaramas varas apstākļiem vai humāniem apsvērumiem.
27. Izskatot vīzas pieprasījumu, Pārvaldes amatpersona pārliecinās, ka:
27.1. ārzemnieks likumīgi uzturas Latvijas Republikā;
27.2. dokumentus jaunas vīzas pieprasīšanai ārzemnieks iesniedzis ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms iepriekšējās vīzas derīguma termiņa beigām vai šajā termiņā dokumentus viņš nav iesniedzis nepārvaramas varas apstākļu dēļ.
28. Pamatojoties uz Vīzu noteikumu 3.punktu un 11.5.apakšpunktu, Pārvaldes amatpersonai ir tiesības pieprasīt ārzemniekam uzrādīt vai iesniegt dokumentus, kas apliecina šīs instrukcijas 26.punktā minēto apstākļu esību.
29. Šīs instrukcijas 28.punktā minētie dokumenti var būt:
29.1. Latvijas Republikā reģistrētas juridiskas personas vēstule;
29.2. Latvijas Republikas ārstniecības iestādes izsniegta izziņa, kas apliecināta ar ārstniecības iestādes vadītāja un vismaz viena ārsta parakstu, kā arī šīs iestādes zīmogu, vai trīs ārstu komisijas parakstiem;
29.3. miršanas apliecības kopija;
29.4. radniecību apliecinošu dokumentu kopijas;
29.5. citi dokumenti, kas pamato minēto apstākļu esību.
30. Vīzu nepārvaramas varas apstākļu vai humānu apsvērumu dēļ var izsniegt, ja ārzemnieka uzturēšanās Latvijas Republikā saistīta ar:
30.1. Latvijas Republikā dzīvojoša tuvinieka smagu slimību vai nāvi;
30.2. nelaimes gadījumu vai saslimšanu, kuras rezultātā ārzemniekam nepieciešams uzturēties ārstniecības iestādē vai nav vēlama viņa pārvietošana;
30.3. laika apstākļu vai tehnisku iemeslu dēļ pārceltu vai atceltu kuģa vai gaisa kuģa reisu vai kavētu sauszemes starptautisko satiksmi;
30.4. citiem gadījumiem saskaņā ar Pārvaldes priekšnieka, Konsulārā departamenta direktora vai Valsts robežsardzes priekšnieka vai viņu pilnvarotu amatpersonu lēmumu.
31. Ārzemniekam, kura uzturēšanās Latvijas Republikā saistīta ar Latvijas valsts interesēm, vīzu var izsniegt, ja viņš iesniedz dokumentus, kas apliecina, ka pēc iepriekšējās vīzas saņemšanas ir mainījušies apstākļi un atbilstoši Latvijas valsts interesēm ārzemniekam nepieciešams pagarināt uzturēšanās termiņu Latvijas Republikā.
32. Ja ārzemniekam ir derīga ilgtermiņa vīza vai viņš Latvijas Republikā ieceļojis un uzturas saskaņā ar starptautiskajiem līgumiem par vīzas prasības atcelšanu un viņa ieceļošanas un uzturēšanās mērķis atbilst Latvijas valsts interesēm vai starptautiskām tiesību normām, viņam izsniedz jaunu ilgtermiņa vīzu, ja viņš iesniedz valsts vai pašvaldības iestādes vai citas Latvijas Republikas juridiskas personas vēstuli, kurā norādīti vīzas pieprasītāja dati – vārds (vārdi), uzvārds, pilsonība (pavalstniecība), dzimšanas datums, ceļošanas dokumenta numurs, ceļošanas dokumenta derīguma termiņš, kā arī izvērsta un motivēta informācija par ārzemnieka ieceļošanas un uzturēšanās mērķi un pieprasītās vīzas derīguma termiņš.
33. Ārzemniekam, kuram nepieciešams uzturēties Latvijas Republikā ilgāk par 90 dienām pusgada laikā, ilgtermiņa vīzu var izsniegt, ja viņš iesniedz dokumentus, kas apliecina, ka vīzas pieprasīšana pamatota ar nepārvaramas varas apstākļiem vai humāniem apsvērumiem (piemēram, šīs instrukcijas 30.1. un 30.2.apakšpunktā minētajos gadījumos).
34. Ja izsniegta grupas vīza un nepārvaramas varas apstākļu dēļ kādam no grupas dalībniekiem, izceļojot no Latvijas Republikas, nav iespējams valsts robežu šķērsot vienlaikus ar pārējiem grupas dalībniekiem, Pārvalde viņam izsniedz individuālo vīzu, atceļ grupai iepriekš izsniegto grupas vīzu un tās vietā atlikušajiem grupas dalībniekiem izsniedz jaunu grupas vīzu, kuras derīguma termiņš nepārsniedz iepriekš izsniegtās vīzas derīguma termiņu.
(Pielikums Iekšlietu ministrijas 13.09.2004. instrukcijas Nr.22 redakcijā)