LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU PADOMES LĒMUMS Nr. 40
Pamatojoties uz Latvijas PSR Augstākās Padomes 1990. gada 1. marta lēmumu «Par preču ievešanas un izvešanas regulēšanas kārtību», Latvijas Republikas Ministru Padome nolemj:
1. Lai veicinātu iekšējā produkcijas un pakalpojumu tirgus sabalansētību, turpmāk, līdz attiecīga likuma pieņemšanai, noteikt ar 1990. gada 1. jūliju juridiskām un fiziskām personām, ja tās veic uzņēmējdarbību, atsevišķu produkcijas un pakalpojumu veidu ievešanas Latvijas Republikā un izvešanas no tās pagaidu regulēšanu ar kvotu un licenču palīdzību.
Uzdot Ekonomikas ministrijai organizēt kvotu noteikšanu un licenču izsniegšanu.
2. Apstiprināt Nolikumu par produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas regulēšanas kārtību Latvijas Republikā.
3. Ekonomikas ministrijai kopīgi ar Finansu ministriju, Iekšlietu ministriju, Latvijas banku un Muitas departamentu mēneša laikā izstrādāt un iesniegt Latvijas Republikas Ministru Padomē priekšlikumus par produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas kontroles kārtību.
4. Apstiprināt:
4.1. Produkcijas sarakstu, kuras izvešanai no Latvijas Republikas nepieciešama licence;
4.2. Produkcijas un preču sarakstu, kuras pilsoņiem aizliegts izvest no Latvijas Republikas.
5. Noteikt, ka juridiskā un fiziskā persona (ja tās veic uzņēmējdarbību), kas ieved vai izved produkciju vai saņem un sniedz pakalpojumus bez licences, iemaksā republikas budžetā šīs produkcijas vai pakalpojumu vērtību pieckārtīgā apmērā. Piedziņas kārtību nosaka Finansu ministrija.
Ja izdotā licence tiek mainīta vai anulēta valsts interesēs, zaudējumus par nodarīto kaitējumu licences saņēmējam kompensē no republikas budžeta.
6. Uzdot Ekonomikas ministrijai izstrādāt un apstiprināt veidlapu paraugus licenču izsniegšanai, produkcijas (pakalpojumu) ievešanas un izvešanas kvotas pamatojuma noformēšanai, kā arī pārskata iesniegšanai par licences izmantošanu.
7. Valsts statistikas komitejai nodrošināt produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas uzskaiti.
8. Pilsoņi personīgām vajadzībām var izvest no Latvijas Republikas pārtiku un jaunus (nelietotus) tautas patēriņa priekšmetus šādos apjomos:
- pārtikas produktus - par summu līdz 20 rubļiem;
- alkoholiskos dzērienus - l litru;
- pārējās tautas patēriņa preces - par summu līdz 200 rubļiem;
- medikamentus - ne vairāk par l fasējumu no katra veida.
Latvijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs I. GODMANIS
Latvijas Republikas valdības lietu ministrs K. LĪCIS
Rīgā 1990. gada 29. jūnijā
APSTIPRINĀTS
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1990. gada 29. jūnija lēmumu
Nr. 40
I. Vispārīgie noteikumi
1. Nolikums regulē produkcijas un pakalpojumu ievešanu Latvijas Republikā no PSRS savienotajām republikām un to izvešanu no Latvijas Republikas uz PSRS savienotajām republikām juridiskām un fiziskām personām, ja tās veic uzņēmējdarbību (tālāk tekstā - «juridiskās un fiziskās personas»).
Regulēšana tiek noteikta, pamatojoties uz PSRS likumu «Par Lietuvas PSR, Latvijas PSR un Igaunijas PSR ekonomisko patstāvību», Latvijas PSR Augstākās Padomes 1990. gada 1. marta lēmumu «Par preču ievešanas un izvešanas regulēšanas kārtību», un ir spēkā pārejas posmā līdz pilnīgai Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanai.
2. Produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas regulēšanas mērķis ir nodrošināt iespējami sabalansētu iekšējo preču un pakalpojumu tirgu, ražotāju un patērētāju interešu aizsardzību, saudzīgu republikas dabas resursu izmantošanu, garantētu līgumsaistību izpildi ar PSRS savienotajām republikām, kā arī novērst varbūtējas tīšas republikas ekonomikas deformācijas no ārpuses.
II. Ievešanas un izvešanas licencēšana
3. Atsevišķu produkcijas un pakalpojumu veidu ievešanu Latvijas Republikā un izvešanu no tās regulē ar kvotu un licenču palīdzību.
Kvota ir ievešanai vai izvešanai paredzētās produkcijas mi pakalpojumu daudzums naturālos, nosacīti naturālos rādītājos vai naudas izteiksmē.
Licence ir atļauja attiecīgas produkcijas un pakalpojuma ievešanai vai izvešanai.
Var būt gada (ceturkšņa) licence (izdod uz gadu vai ceturksni vairumtirdzniecības organizācijām un citām juridiskām un fiziskām personām, kurām licencējamā produkcija ir pamatprodukcija) un vienreizējā licence (izdod laikposmam, kas nepieciešams viena atsevišķa darījuma veikšanai).
4. Licencēšanu veic sociāli un stratēģiski nozīmīgas produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas regulēšanai. Licencējamās produkcijas un pakalpojumu nomenklatūru apstiprina Latvijas Republikas Ministru Padome.
Priekšlikumus par izmaiņām nomenklatūrā atkarībā no konkrētās situācijas republikas tirgū gatavo un iesniedz Ekonomikas ministrija.
5. Licenci produkcijas un pakalpojumu ievešanai republikā un izvešanai no tās juridiskajām un fiziskajām personām izsniedz Ekonomikas ministrija.
Licenci izsniedz atsevišķi katram līgumsaistību veidam (valsts pasūtījumam, republikas apmaiņas fondam, tiešiem līgumiem). No tiešajiem līgumiem prioritāte piešķirama tām līgumsaistībām, kuras nodrošina uzņēmuma apgādi ar izejvielām.
Par licences izsniegšanu iekasē 50 rubļus ieskaitīšanai republikas budžetā. Valsts pasūtījuma izpildes nodrošināšanai licenci izsniedz bez maksas.
6. Tautas patēriņa priekšmetu un materiāltehniskās apgādes vairumtirdzniecības organizācijas, kurām preču resursu aprites nodrošināšana ir viņu pamatfunkcija, var saņemt bezmaksas gada (ceturkšņa) licences.
Licencēšana pilnā mērā attiecas arī uz juridisko personu filiālēm, kas atrodas ārpus Latvijas teritorijas.
7. Licencējamās produkcijas un pakalpojumu kvotas noteikšanas kārtība:
- juridiskā un fiziskā persona, kura ieinteresēta noteikt ievešanas vai izvešanas kvotu, iesniedz Ekonomikas ministrijai pamatojumu;
- Ekonomikas ministrija, ja nepieciešams, organizē ekspertīzi ar iniciatora piedalīšanos un ne vēlāk kā 15 dienu laikā pieņem attiecīgu lēmumu.
8. Ja rodas apstākļi, kad kvota jāpārskata, ieinteresētā juridiskā vai fiziskā persona ar iesniegumu ierosina atcelt vai izmainīt agrāk noteikto kvotu. Šādus iesniegumus Ekonomikas ministrija izskata iepriekš minētajā kārtībā.
9. Licences var izsniegt uz konkursa pamata, kā arī izmantojot citus kritērijus, kas nodrošina pretendentiem līdzīgas tiesības licenču iegādei.
III. Uzskaite, kontrole un atbildība
10. Ekonomikas ministrija informē uzņēmumus, iestādes, organizācijas un iedzīvotājus par produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas kārtību un izmaiņām tajā, oficiālajos preses izdevumos publicē licencējamās un kvotējamās produkcijas sarakstus, informē banku iestādes, Finansu ministriju un Iekšlietu ministriju, kā arī citas ar produkcijas un pakalpojumu ievešanu un izvešanu saistītās kontroles organizācijas.
11. Katra juridiskā un fiziskā persona, kurai ir ekonomiskie sakari ar darījuma partneriem PSRS savienotajās republikās, obligāti uzskaita visu Latvijas Republikā ievesto un no tās izvesto produkciju naturālos radītājos un naudas izteiksmē neatkarīgi no tā, vai produkcija ir vai nav licencējama.
12. Juridiskā un fiziskā persona, kura saņēmusi un izmanto licenci, iesniedz Ekonomikas ministrijai ikmēneša operatīvo pārskatu par licences izmantošanu, kas ir pamats produkcijas vai pakalpojumu ievešanas un izvešanas kontrolei uzņēmumā.
13. Kontroli par produkcijas un pakalpojumu ievešanu un izvešanu savu funkciju ietvaros veic Ekonomikas ministrijas, Finansu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Satiksmes ministrijas, Sakaru ministrijas, Baltijas dzelzceļa, civilās aviācijas pārvaldes, kā arī citu valsts iestāžu attiecīgie dienesti, Muitas departaments un bankas.
14. Nosūtot licencēto produkciju, licences numurs un izdošanas datums jāuzrāda transporta dokumentos.
Licenču nodošana citām juridiskām un fiziskām personām ir aizliegta.
15. Ja licences saņēmējs konstatē, ka licences izmantošana (daļēji vai pilnīgi) nav iespējama, viņš nodod to atpakaļ Ekonomikas ministrijai.
16. Ja, saņemot licenci, apzināti tiek sniegtas nepatiesas ziņas, izdoto licenci atsavina un uzņēmums uz gadu var zaudēt tiesības saņemt jaunu licenci.
Ekonomikas ministrija ir tiesīga pilnīgi vai daļēji anulēt kvotu un licenci, ja tās saņēmējs pārkāpj licencējamās produkcijas un pakalpojumu ievešanas un izvešanas kārtību.
APSTIPRINĀTS
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1990. gada 29. jūnija lēmumu
Nr. 40
I. Pārtikas preces
1. Gaļa un gaļas produkti
2. Piens un piena produkti
3. Olas
4. Augļi, ogas, dārzeņi, kartupeļi
5. Konditorejas izstrādājumi
6. Maizes raugs
7. Kartupeļu ciete
8. Zivis, zivju konservi.
9. Alkoholiskie dzērieni (šampanietis, degvīna un liķieru izstrādājumi, alus, vīns)
10. Bezalkoholiskie dzērieni
11. Cukurs
12. Kafija
13. Augu eļļa
14. Augļu un dārzeņu konservi
II. Nepārtikas preces
1. Audumi
2. Šūtās preces
3. Trikotāžas izstrādājumi
4. Zeķes
5. Kažokādas un to izstrādājumi
6. Ādas apavi
7. Radiouztvērējierīces
8. Klavieres
9. Mopēdi
10. Mikroautobusi «Latvija»
11. Mēbeles
12. Veļas mazgājamās mašīnas
13. Centrifūgas
14. Elektriskās kafijas dzirnaviņas
15. Elektroputotāji (mikseri)
16. Elektriskās gaļas maļamās mašīnas
17. Virtuves kombaini
18. Elektriskie gludekļi
19. Lustras, sienas un galda lampas
20. Elektriskie zāģi
21. Elektriskās ēveles
22. Elektroperforatori
23. Elektriskās slīpējamās mašīnas
24. Elektriskie urbji
25. Elektriskās kokapstrādes mašīnas
26. Elektriskie betona maisītāji
27. Elektriskie ūdens sūkņi
28. Porcelāna un fajansa trauki
29. Parfimērijas un kosmētikas preces
30. Saimniecības un tualetes ziepes
31. Dārza mājiņas
32. Tabakas izstrādājumi
III. Ražošanas tehniskā produkcija
1. Cements
2. Ķieģeļi
3. Šīferis
4. Gāzbetona bloki
5. Ģipsis un ģipšakmens
6. Jumta kārniņi
7. Linolejs
8. Logu stikls
9. Minerālvate
10. Lietkoksne
11. Zāģmateriāli
12. Skaidu plātnes
13. Kokšķiedras plātnes
14. Finieris
15. Melno metālu velmējumi
16. Spirts
17. Jēlādas
18. Mājlopi
APSTIPRINĀTS
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1990. gada 29. jūnija lēmumu
Nr. 40
1. Pārtikas produkti, izņemot alkoholiskos dzērienus, - par summu virs 20 rubļiem valsts mazumtirdzniecības cenās
2. Alkoholiskie dzērieni - vairāk par l litru
3. Televizori
4. Magnetofoni, magnetolas, rnagnetoradiolas
5. Kompaktkasetes
6. Videomagnetofoni
7. Klavieres
8. Mopēdi un motocikli
9. Autoriepas
10. Vieglo automobiļu piekabes
11. Velosipēdi
12. Ledusskapji un saldējamie skapji
13. Šujmašīnas
14. Veļas mazgājamās mašīnas
15. Centrifūgas
16. Elektriskie putekļu sūcēji
17. Gaisa kondicionētāji
18. Elektriskās gludināmās mašīnas
19. Elektriskās mikroviļņu krāsnis
20. Elektriskās plītis (stacionārās)
21. Adāmmašīnas
22. Elektriskie eļļas radiatori
23. Elektriskie betona maisītāji
24. Elektriskās kokapstrādes mašīnas
25. Elektriskie ūdens sūkņi
26. Kompresori
27. Motobloki un motokultivatori
28. Minitraktori
29. Dārza mājiņas
30. Mēbeles
31. Paklāji
32. Cements
33. Ķieģeļi
34. Šīferis
35. Gāzbetona bloki
36. Ģipsis un ģipšakmens
37. Jumta kārniņi
38. Linolejs
39. Logu stikls
40. Minerālvate
41. Lietkoksne
42. Zāģmateriāli
43. Skaidu plātnes
44. Kokšķiedras plātnes
45. Finieris
46. Visas importa preces
47. Bērnu preces
48. Pārējās nepārtikas preces, kuru vērtība lielāka par 200 rubļiem
49. Medikamenti - vairāk par l fasējumu no katra veida