Darbības ar dokumentu

Tiesību akts ir zaudējis spēku.

LATVIJAS PSR MINISTRU PADOMES LĒMUMS Nr. 96

Par Latvijas PSR valsts finansu inspekcijas izveidošanu

 

Saskaņā ar Latvijas PSR 1989. gada 27. jūlija likumu «Par Latvijas PSR ekonomisko patstāvību», kā arī lai nodrošinātu kontroles un uzraudzības pasākumu kopumu par likumdošanas un valsts disciplīnas ievērošanu, nosakot nodokļus un cenas, un paaugstinātu uzņēmumu un iedzīvotāju atbildību par pilnīgu un savlaicīgu norēķināšanos ar budžetu valsts ieņēmumu, nodokļu un nodevu maksājumu jomā un par cenu un tarifu piemērošanas pareizību, Latvijas PSR Ministru Padome nolemj:

1. Izveidot Latvijas PSR Finansu ministrijas sistēmā Galveno valsts finansu inspekciju un tai pakļautās Latvijas PSR rajonu, republikānisko pilsētu un pilsētas rajonu valsts finansu inspekcijas.

2. Noteikt, ka Latvijas PSR Finansu ministrijas Galvenās valsts finansu inspekcijas, kā arī vietējo valsts finansu inspekciju galvenie uzdevumi ir:

2.1. nodrošināt valsts nodokļu un cenu disciplīnas nostiprināšanu Latvijas PSR teritorijā;

2.2. kontrolēt, kā fiziskās un juridiskās personas republikas teritorijā ievēro un izpilda nodokļu un cenu likumdošanu, kā arī valsts ieņēmumu, nodokļu un nodevu savlaicīgu iemaksāšanu budžetā;

2.3. sniegt palīdzību vietējiem pašvaldības orgāniem nodokļu un nodevu iekasēšanas un uzskaites darbā.

3. Noteikt, ka:

3.1. Latvijas PSR Finansu ministrijas Galveno valsts finansu inspekciju vada Latvijas PSR finansu ministra vietnieks, galvenais valsts finansu inspektors;

3.2. rajonu, republikānisko pilsētu un pilsētas rajonu valsts finansu inspekciju* vada priekšnieks, kuru pēc saskaņošanas ar Latvijas PSR Finansu ministrijas kolēģiju ieceļ amatā un atbrīvo no tā Latvijas PSR finansu ministra vietnieks, galvenais valsts finansu inspektors.

4. Latvijas PSR Finansu ministrijas Galvenajai valsts finansu inspekcijai, kā arī vietējām valsts finansu inspekcijām piešķirt tiesības:

4.1. pārbaudīt Latvijas PSR teritorijā esošo valsts, sabiedrisko un kooperatīvo uzņēmumu, iestāžu un organizāciju, to filiāļu, nodaļu un citu struktūrvienību (neatkarīgi no to resorpakļautības un īpašuma formas) saimniecisko darbību, finansu, nodokļu, cenu un norēķinu kārtības ievērošanu un grāmatvedības un citus dokumentus, kā arī šajā sakarībā brīvi apmeklēt visas to telpas. Saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu pārbaudīt to pilsoņu darbību, kas veic individuālo darbu;

4.2. saņemt no Latvijas PSR teritorijā esošajiem uzņēmumiem, iestādēm, organizācijām un pilsoņiem (fiziskām personām), kā arī bankas iestādēm un citām finansu un kredīta iestādēm nepieciešamos paskaidrojumus, izziņas, aktu norakstus, valsts ieņēmumu un nodokļu aprēķinus, pārskatus, bilances un deklarācijas;

4.3. dot uzņēmumu un organizāciju vadītājiem, kā arī pilsoņiem (fiziskām personām) obligātus norādījumus par konstatēto pārkāpumu novēršanu;

4.4. pieņemt lēmumus par Latvijas PSR teritorijā esošo uzņēmumu, iestāžu un organizāciju nelikumīgā ceļā iegūtās peļņas (ienākumu), kā arī attiecīgās soda naudas ieskaitīšanu budžetā likumā noteiktajā kārtībā;

4.5. apturēt vietējo Tautas deputātu padomju, to izpildkomiteju pieņemto lēmumu izpildi, kā arī atcelt Latvijas PSR teritorijā esošo resoru, uzņēmumu, iestāžu un organizāciju pieņemtos lēmumus, ja tie ir pretrunā spēkā esošajai nodokļu un cenu likumdošanai vai ja tie pieņemti, pārkāpjot piešķirtās tiesības un neievērojot apstiprinātās cenas un tarifus, kā arī norēķinu kārtību.

5. Noteikt, ka Latvijas PSR Finansu ministrijas Galvenās valsts finansu inspekcijas sistēmas iestāžu uzturēšanas izdevumi sedzami no republikas valsts budžeta.

6. Noteikt, ka Latvijas PSR Finansu ministrijas Galvenās valsts finansu inspekcijas sistēmas iestādēm ir zīmogs, kurš izgatavojams Latvijas PSR Ministru Padomes noteiktajā kārtībā.

7. Atstāt Latvijas PSR Finansu ministrijas Galvenās valsts finansu inspekcijas rīcībā telpas Rīgā, Smilšu ielā l (580 m2 platībā), kuras ar Latvijas PSR Ministru Padomes 1988. gada 1. septembra rīkojumu Nr. 290-r iedalītas Latvijas PSR Valsts cenu komitejas izvietošanai.

8. Rajonu, republikānisko pilsētu un pilsētas rajonu Tautas deputātu padomju izpildkomitejām nodrošināt jaunizveidojamās vietējās valsts finansu inspekcijas ar nepieciešamajām telpām.

9. Latvijas PSR Finansu ministrijai divu mēnešu laikā iesniegt Latvijas PSR Ministru Padomei apstiprināšanai Latvijas PSR Finansu ministrijas sistēmā esošo valsts finansu inspekciju nolikumu.

__________________________
* Tālāk tekstā- «vietējā valsts finansu inspekcija».

Latvijas PSR Ministru Padomes priekšsēdētājs V. BRESIS

Latvijas PSR Ministru Padomes lietu pārvaldnieks K. LĪCIS

Rīgā 1990. gada 3. aprīlī

 

 

03.04.1990