Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr. 820
Rīgā 2003.gada 20.maijā
Par Kārtību, kā muitas iestādes piešķir uzņēmumiem pilnvarojumu patstāvīgi deklarēt preču izcelsmi
1. Pamatojoties uz Brīvās tirdzniecības līgumu protokola "Par "izcelsmes produkcijas" jēdziena definējumu un administratīvas sadarbības metodēm" 22.pantu "Atzīts eksportētājs", nosaku Kārtību, kā muitas iestādes piešķir uzņēmumiem pilnvarojumu patstāvīgi deklarēt preču izcelsmi.
2. Rīkojumu publicēt laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors K.Ketners
Kārtība, kā muitas iestādes piešķir uzņēmumiem pilnvarojumu patstāvīgi deklarēt preču izcelsmi
1. Saskaņā ar brīvās tirdzniecības līgumiem (turpmāk - līgumi), kurus Latvija ir noslēgusi, muitas pilnvaru par preču izcelsmes deklarēšanu, neievērojot nosūtāmās preces vērtību, uzņēmumam izsniedz muitas iestādes.
2. Līgumu protokola "Par "izcelsmes produkcijas" jēdziena definējumu un administratīvas sadarbības metodēm" 22.pants "Atzīts eksportētājs" nosaka, ka eksportētājvalsts muitas iestādes var pilnvarot jebkuru eksportētāju, kas veic regulārus produkcijas sūtījumus līguma ietvaros, aizpildot deklarāciju uz rēķina-faktūras, neatkarīgi no attiecīgās produkcijas vērtības.
3. Muitas iestādes var garantēt atzītā eksportētāja statusu, izvirzot jebkuru nosacījumu, kuru tās uzskata par nepieciešamu.
4. Lēmumu par atzītā eksportētāja statusa piešķiršanu un atļauju patstāvīgi deklarēt savu ražoto preci pieņem Valsts ieņēmumu dienesta Galvenā muitas pārvalde (turpmāk - VID GMP).
5. Uzņēmumam, kas vēlas iegūt atzītā eksportētāja statusu, jāatbilst šādām prasībām:
5.1. uzņēmumam jābūt reģistrētam Uzņēmumu reģistrā;
5.2. uzņēmuma saimnieciskā darbība ir ne mazāka kā divi gadi;
5.3. uzņēmuma izcelsmes produkcijas eksporta pieredze ir ne mazāka kā viens gads;
5.4. preču sūtījumu skaits, kuru vērtība pārsniedz 6 000 eiro nedēļā, ir ne mazāks kā pieci sūtījumi;
5.5. uzņēmumam jābūt eksportējamās produkcijas ražotājam;
5.6. uzņēmums iepriekšējā gada laikā nedrīkstēja būt atkārtoti sodīts par administratīvajiem pārkāpumiem muitas jomā;
5.7. uzņēmumam nedrīkst būt obligāto valsts maksājumu parāds.
6. VID GMP īpašos gadījumos, izvērtējot iesniegtos dokumentus un iepazīstoties ar ražošanas procesu, var izlemt jautājumu par atzītā eksportētāja statusa piešķiršanu uzņēmumam, kurš neatbilst kādam no 5.1.-5.4.apakšpunktā minētajiem nosacījumiem.
7. Lai saņemtu muitas pilnvaru, uzņēmumam VID GMP jāiesniedz šādi dokumenti:
7.1. uzņēmuma reģistrācijas apliecība (kopija);
7.2. uzņēmuma statūti (kopija);
7.3. Valsts ieņēmumu dienesta reģionālās iestādes nodaļas izziņa par to, ka nodokļi ir nomaksāti noteiktajos termiņos;
7.4. eksportējamās produkcijas saraksts saskaņā ar Latvijas kombinēto nomenklatūru;
7.5. preču ražošanā izmantojamo izejvielu saraksts, norādot izejvielu izcelsmi;
7.6. ražošanas procesa tehnoloģiskais apraksts;
7.7. atzinums no attiecīgās Valsts ieņēmumu dienesta reģionālās muitas iestādes par to, ka nav iebildumu par atzītā eksportētāja statusa piešķiršanu uzņēmumam;
7.8. citi dokumenti, kuri nepieciešami, lai pierādītu, ka prece atbilst līgumos noteiktajiem nosacījumiem.
8. Ja VID GMP uzskata, ka iesniegtās ziņas nav pietiekošas preču izcelsmes noteikšanai, tad tā pieprasa papildu informāciju.
9. Pēc visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas VID GMP Tarifu daļa trīsdesmit kalendāru dienu laikā izskata iesniegtos dokumentus un iepazīstas ar preču ražošanas procesu, pārbauda, vai ražotā prece atbilst līguma normām, un izlemj jautājumu par iespēju piešķirt uzņēmumā ražotai produkcijai preferenciālo izcelsmi.
10. Pamatojoties uz dokumentu un ražošanas procesa pārbaudes izskatīšanas rezultātiem, tiek sagatavots attiecīgais lēmums par atzītā nosūtītāja statusa piešķiršanu un muitas pilnvaras izsniegšanu, vai atteikums piešķirt atzītā eksportētāja statusu.
11. Ja atzītais eksportētājs nenodrošina nosacījumus, kas uzskaitīti 5.punktā, vai citādi nekorekti izmanto pilnvarojumu, tad muitas iestādes var atsaukt pilnvarojumu jebkurā brīdī saskaņā ar līguma 22.panta 5.punktu.