LATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS
Latvijas Republikas Augstākā Padome nolemj:
Izdarīt Latvijas Republikas 1990. gada 29. novembra likumā «Par valsts pensijām» (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 1/2) šādus grozījumus un papildinājumus:
1. Izteikt 1. panta pirmo un otro daļu šādā redakcijā:
«Latvijas Republikas pilsoņiem ir tiesības uz valsts pensijām šajā likumā paredzētajos gadījumos.
Tādas pašas tiesības uz darba pensijām ir:
1) repatriantiem, viņu ģimenes locekļiem un pēcnācējiem neatkarīgi no tā, kad viņi atgriezušies Latvijas Republikā;
2) visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuru pastāvīga dzīvesvieta likuma spēkā stāšanās brīdī bija Latvijas Republika;
3) ārvalstu pilsoņiem un personām bez pilsonības, kas ieradušās Latvijas Republikā uz pastāvīgu dzīvi pēc likuma spēkā stāšanās dienas, ja nepieciešamo darba stāžu tām pilnībā veido darbs Latvijas Republikā.»
2. Izteikt 5. pantu šādā redakcijā:
«Pilsoņiem, kuriem vienlaikus ir tiesības uz dažādiem pensiju veidiem vai pensijas kompensāciju, tiek piešķirta viena valsts pensija pēc viņu izvēles.
Pensionārs vienlaikus nevar saņemt Latvijas Republikas valsts pensiju un citas valsts pensiju, izņemot pensiju, kurai ir kaitējuma atlīdzības raksturs.
Pensiju var lūgt piešķirt jebkurā laikā bez termiņa ierobežojuma, tiklīdz ir radušās tiesības uz pensiju.»
3. Izteikt 7. pantu šādā redakcijā:
«Pensijas, kas piešķirtas Latvijas Republikā pirms izbraukšanas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs, izmaksā 6 mēnešus uz priekšu, tālāku pensiju izmaksu pārtraucot.»
4. 12. pantā:
papildināt 1. un 2. punktu pēc vārdiem «profesiju un rādītāju saraksta» ar vārdiem «un atbilstoši darbavietu atestācijas rezultātiem»;
izslēgt 1. un 2. punktā vārdus «un Latvijas Republikas Augstākās Padomes apstiprinātā»;
papildināt pantu ar šāda satura 3. punktu:
«personām, kas piedalījušās Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas darbos vai kas evakuētas no radiācijas ietekmes zonas:
vīriešiem - sasniedzot 55 gadu vecumu, ja viņu darba stāžs nav mazāks par 25 gadiem.
sievietēm - sasniedzot 50 gadu vecumu, ja viņu darba stāžs nav mazāks par 20 gadiem.»
5. Izteikt 13. panta pirmo daļu šādā redakcijā:
«Vecuma pensija veidojas no pamatpensijas, kas nosakāma vecuma sociālās pensijas (66. panta 2. punkts) apmērā, un papildpensijas, kuru aprēķina 55 procentu apmērā no izpeļņas (39. pants). Par katru pilnu darba gadu virs vecuma pensijas saņemšanai nepieciešamā darba stāža papildpensija tiek palielināta par 2 procentiem no izpeļņas ar noteikumu, kad papildpensijas apmērs nepārsniedz 80 procentus no izpeļņas, izņemot pensijas invalīdiem un nepamatoti represētajiem.»
6. Izteikt 14. panta pirmās daļas otro teikumu šādā redakcijā:
«Papildpensijas apmēru nosaka proporcionāli darba stāžam.»
7. Izteikt 16. pantu šādā redakcijā:
«Papildpensijas strādājošiem pensionāriem izmaksā pilnā apmērā, turklāt tās nedrīkst būt mazākas par sociālo vecuma pensiju. Strādājošiem pensionāriem netiek izmaksātas pamatpensijas un piemaksas par viņu apgādībā esošajiem nepilngadīgajiem ģimenes locekļiem (15. pants).»
8. Izteikt 20. panta pirmās daļas pirmo rindkopu šādā redakcijā:
«Invaliditātes pensija veidojas no pamatpensijas, kas nosakāma attiecīgajai invaliditātes grupai paredzētās sociālās pensijas apmērā, un papildpensijas, kuru piešķir šādos apmēros».
9. Izteikt 22. pantu šādā redakcijā:
«I un II grupas invalīdiem, kuriem invaliditāte iestājusies vispārējas saslimšanas rezultātā un kuriem nav pilnas pensijas piešķiršanai nepieciešamā darba stāža (19. pants), tiek noteikta papildpensija par nepilnu darba stāžu proporcionāli esošajam stāžam.»
10. Izteikt 23. pantu šādā redakcijā:
«Pamatpensijas, papildpensijas un visa veida piemaksas strādājošiem invalīdiem izmaksā pilnā apmērā.»
11. Papildināt 24. panta 1. punktu ar vārdiem:
«kā arī bērni, kas apgādnieka nāves brīdī mācās vidējās vai augstākajās mācību iestādēs (ja specialitātē nav neklātienes vai vakara nodaļas), ja viņi nav vecāki par 24 gadiem».
12. Izteikt 30. panta pirmo daļu šādā redakcijā:
«Apgādnieka zaudējuma pensija veidojas no pamatpensijas, kas nosakāma attiecīgās sociālās pensijas apmērā, un papildpensijas, kuru aprēķina 40 procentu apmērā no apgādnieka izpeļņas par katru darba nespējīgo ģimenes locekli. Papildpensijas summa, ko apgādnieka zaudējuma gadījumā piešķir tā darba nespējīgiem ģimenes locekļiem, nevar pārsniegt apgādnieka vidējo izpeļņu.»
13. Izteikt 31. pantu šādā redakcijā:
«Ja apgādniekam nav bijis pilnas invaliditātes pensijas piešķiršanai nepieciešamā darba stāža (19. pants), papildpensiju piešķir proporcionāli pierādītajam darba stāžam.»
14. Izteikt 33. pantu šādā redakcijā:
«Apgādnieka zaudējuma pensiju strādājošiem pensionāriem izmaksā pilnā apmērā, turklāt tā nedrīkst būt mazāka par attiecīgo sociālo pensiju. Strādājošiem pensionāriem netiek izmaksāta pamatpensija.»
15. Izslēgt 34. pantā vārdus «un apstiprina Latvijas Republikas Augstākā Padome».
16. Aizstāt 36. pantā tekstu «- dienestu militarizētajā apsardzē un speciālo sakaru iestādēs neatkarīgi no to resorpakļautības, kā arī speciālās vai dienesta pakāpes» ar tekstu «- virsdienestu karavīriem un dienestu virsniekiem Latvijas Republikas armijā, kā arī PSRS Bruņotajos Spēkos, ja viņiem sakarā ar darbību republikas interesēs atņemta dienesta pakāpe,
- dienestu ierindas un komandējošā sastāva amatos iekšlietu iestādēs».
17. Papildināt likumu ar šāda satura 36.1 pantu:
«36.1 pants. Ierobežojumi, aprēķinot darba stāžu
Periodu, kurā personas, gūstot darba ienākumus ārpus darba tiesiskajām attiecībām, maksā pazeminātu sociālo nodokli (Latvijas Republikas likuma «Par sociālo nodokli» 5. panta 2. punkts), ieskaita darba stāžā uz pusi samazinātā apmērā.»
18. Papildināt 40. panta sesto daļu ar šāda satura tekstu: «bet, ja tas tiek maksāts pazeminātā apmērā (likuma «Par sociālo nodokli» 5. panta 2. punkts), tad aprēķinot pensiju, ņem vērā pusi no summas, no kuras ir maksāts sociālais nodoklis».
19. Papildināt 42. pantu ar šāda satura otro daļu:
«Ja pensionārs izvēlas cita veida pensiju, jaunā veida pensiju var aprēķināt no tās pašas izpeļņas, no kuras bija aprēķināta iepriekšējā veida pensija.»
20. Papildināt likumu ar šāda satura 66.1 pantu:
«66.1 pants. Piemaksas pie pensijas
Pie sociālās pensijas I un II grupas invalīdiem kopš bērnības un bērniem invalīdiem līdz 16 gadu vecumam nosaka piemaksu par invalīdu ārstēšanu un kopšanu - oficiālā iztikas minimuma līmenī, izņemot to periodu, kurā invalīds atrodas pansionātā.»
21. Papildināt likumu ar šāda satura 67.1 pantu:
«67.1 pants. Pensiju izmaksa bērniem, kuri atrodas pilnīgā valsts apgādībā
Bērniem, kuri atrodas pilnīgā valsts apgādībā, pensiju izmaksā 15 procentu apmērā, pārskaitot naudu bērna personiskajā kontā.»
Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs A. GORBUNOVS
Latvijas Republikas Augstākās Padomes sekretārs I. DAUDIŠS
Rīgā 1991. gada 4. decembrī