LATVIJAS REPUBLIKAS AUGSTĀKĀS PADOMES LĒMUMS
Lai nodrošinātu Latvijas Republikas teritorijā pēc 1940. gada 17. jūnija nacionalizēto un citādi nelikumīgi atņemto nekustamo īpašumu (uzņēmumu un citu īpašuma objektu) īpašnieku - fizisko personu - un viņu mantinieku tiesības valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas procesā un ņemot vērā to, ka:
- Latvijas valsts un pašvaldību īpašuma privatizācija nav atliekama,
- Latvijas Republikas Augstākās Padomes 1991. gada 20. marta lēmumā «Par valsts īpašumu un tā konversijas pamatprincipiem» (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 19/20) tika noteikts, ka bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem īpašums ir atdodams tieši vai kompensējams ar valsts vērtspapīriem tādā apjomā kādā tas saglabājies līdz pēckara periodam un pēc otrā pasaules kara fiksēts pamatfondu inventarizācijas aktos, turklāt tika izsludināta bijušo īpašnieku un viņu mantinieku pieteikšanās uz saviem īpašumiem,
- valsts un pašvaldības pēc uzņēmumu nacionalizācijas vai citādas nelikumīgas atņemšanas ir izdarījušas ieguldījumus tajos.
Latvijas Republikas Augstākā Padome nolemj:
1. Uzdot Latvijas Republikas rajonu un pilsētu Tautas deputātu padomju valdēm (izpildkomitejām), kā arī Latvijas Republikas diplomātiskajām iestādēm un konsulātiem nodrošināt pieteikumu pieņemšanu no Latvijas Republikas teritorijā nacionalizēto un citādi nelikumīgi atņemto nekustamo īpašumu (uzņēmumu, viesnīcu, kinoteātru, aptieku, slimnīcu u. c. īpašuma objektu, izņemot zemi un namīpašumus) īpašniekiem - fiziskajām personām - un viņu mantiniekiem.
Pieteikumi netiek pieņemti no nacionalizēto un citādi nelikumīgi atņemto uzņēmējsabiedrību dalībniekiem (akciju, paju u. tml. īpašniekiem) un viņu mantiniekiem, ja īpaši Latvijas Republikas likumi vai Latvijas Republikas Augstākās Padomes lēmumi neparedz citādu kārtību.
2. Noteikt, ka mantinieku loku nosaka saskaņā ar Latvijas Republikas 1937. gada Civillikumu.
3. Noteikt, ka pieteikumi iesniedzami līdz 1992. gada 20. jūlijam pilsētu vai, ja īpašuma objekti atrodas lauku apvidū, rajonu Tautas deputātu padomju valdēm (izpildkomitejām) vai Latvijas Republikas diplomātiskajām iestādēm un konsulātiem.
Pieteikumā jānorāda, kādā veidā bijušais īpašnieks - fiziskā persona - vai viņa mantinieki vēlas atjaunot savas īpašuma tiesības:
- atgūstot savu īpašumu;
- saņemot kompensāciju valsts vērtspapīros, kas segti ar nekustamu īpašumu.
Pieteikumā bijušais īpašnieks - fiziskā persona - vai viņa mantinieki var izteikt vēlēšanos izpirkt visu īpašuma objektu, ja valsts vai pašvaldības pēc nacionalizācijas vai citādas nelikumīgas atņemšanas ir izdarījušas ieguldījumu tajā.
Mantinieku pieteikumam jāpievieno radniecību vai mantošanas tiesības apliecinoši dokumenti.
4. Noteikt, ka bijušajiem īpašniekiem - fiziskajām personām - vai viņa mantiniekiem, kuri nav iesnieguši pieteikumu līdz 1992. gada 20. jūlijam, tiek garantēta īpašuma kompensācija vērtspapīros.
5. Uzdot Latvijas Republikas Ārlietu ministrijai nodrošināt šā lēmuma publicēšanu ārvalstīs mēneša laikā no lēmuma pieņemšanas brīža.
Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs A.GORBUNOVS
Latvijas Republikas Augstākās Padomes sekretārs I. DAUDIŠS
Rīgā 1992. gada 31. martā