Izdarīt Ministru kabineta 2000.gada 30.maija noteikumos Nr.186 "Noteikumi par mašīnu drošību" (Latvijas Vēstnesis, 2000, 201./204.nr.) šādus grozījumus:
1. Papildināt noteikumus ar 1.2.1apakšpunktu šādā redakcijā:
"1.2.1 atdalītas celšanas palīgierīces - palīgierīces, ar kurām montē vai lieto stiprinājuma ierīces, piemēram, āķus, apskavas, stīpas, sviras;".
2. Svītrot 2.punktā vārdus "lai, piedāvājot mašīnas un drošības sastāvdaļas iekšējā tirgū (turpmāk - tirgus), neradītu draudus cilvēku veselībai, dzīvībai vai videi".
3. Aizstāt 3.3.apakšpunktā vārdu "tirgū" ar vārdiem "iekšējā tirgū (turpmāk - tirgus)".
4. Papildināt 4.11.apakšpunktu aiz vārda "piekarceļiem" ar vārdiem "arī uz kalnu dzelzceļiem ar trošu vilkmi (funikuleriem)".
5. Izteikt 4.12.apakšpunktu šādā redakcijā:
"4.12. lauksaimniecībā un mežizstrādē izmantojamiem riteņtraktoriem un kāpurķēžu traktoriem (arī tādiem, kas paredzēti kravu un pasažieru pārvadāšanai) ar vismaz divām asīm, kuri ir īpaši konstruēti, lai vilktu, stumtu, pārvietotu vai darbinātu noteiktus lauksaimniecībā un mežsaimniecībā izmantojamus darbarīkus, mehānismus vai piekabes (treilerus);".
6. Izteikt 4.14.apakšpunktu šādā redakcijā:
"4.14. liftiem - ēkās un būvēs pastāvīgi ierīkotām celšanas iekārtām, kas ir paredzētas cilvēku, cilvēku un kravas vai tikai kravas pārvietošanai dažādos līmeņos speciāli izbūvētā kabīnē. Celšanas iekārtas vadības līdzekļi ir novietoti kabīnē vai ir aizsniedzami no kabīnes. Kabīne pārvietojas noteiktā virzienā pa nekustīgām slīpām vadotnēm, kas attiecībā pret horizontāli atrodas vairāk nekā 15 grādu leņķī;".
7. Papildināt noteikumus ar 4.17.1apakšpunktu šādā redakcijā:
"4.17.1 būvlaukumos lietojamām pacelšanas ierīcēm, kas paredzētas cilvēku vai cilvēku un kravas celšanai;".
8. Izteikt 4.18.apakšpunktu šādā redakcijā:
"4.18. mašīnām, kuras rada galvenokārt elektriskas izcelsmes risku un uz kurām attiecas normatīvie akti par iekārtu elektrodrošību;".
9. Izteikt 5. un 6.punktu šādā redakcijā:
"5. Labklājības ministrija sadarbībā ar attiecīgu standartu tehnisko komiteju iesaka bezpeļņas organizācijai valsts sabiedrībai ar ierobežotu atbildību "Latvijas standarts" atbilstošus Eiropas harmonizētos standartus.
6. Bezpeļņas organizācija valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas standarts" iesniedz publicēšanai laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" to Latvijas nacionālā standarta statusā adaptēto Eiropas harmonizēto standartu sarakstus, kurus piemēro šajos noteikumu noteikto prasību izpildei (turpmāk - piemērojamie standarti)."
10. Aizstāt 9.punktā vārdus "tās, atbilstoši uzstādītas, uzturētas un lietotas, neapdraud cilvēku veselību, dzīvību vai vidi" ar vārdiem "tās atbilst šo noteikumu prasībām".
11. Svītrot 12.punktā vārdus "lai nenodarītu kaitējumu cilvēku veselībai, dzīvībai vai videi".
12. Papildināt 13.punktu aiz vārdiem "apliecina ar" ar vārdiem "šo noteikumu 4.nodaļā noteiktajām".
13. Svītrot 14.punktu.
14. Aizstāt 16.punktā vārdus "apdraud cilvēku veselību, dzīvību vai vidi" ar vārdiem "neatbilst šo noteikumu prasībām".
15. Papildināt noteikumu 3.1.apakšnodaļu ar 16.1, 16.2 un 16.3punktu šādā redakcijā:
"16.1 Saistības, ko nosaka drošības un veselības aizsardzības prasības, ir spēkā tikai tad, ja mašīnas rada attiecīgo apdraudējumu, lietojot tās atbilstoši ražotāja nosacījumiem. Šo noteikumu 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 118., 119., 120., 121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133. un 134.punktā noteiktās prasības attiecas uz visām tām mašīnām, uz kurām attiecas šie noteikumi.
16.2 Ja mašīna var radīt vairākus apdraudējumus, tai piemēro visas attiecīgās šajos noteikumos noteiktās drošības prasības.
16.3 Ražotāja pienākums ir:
16.31. noteikt un novērtēt visus apdraudējumus, kuri attiecas uz tā ražoto mašīnu;
16.32. ja šajos noteikumos noteiktās būtiskās drošības un nekaitīguma prasības attiecīgajai mašīnai nav iespējams nodrošināt, to projektēt un konstruēt tā, lai būtiskās drošības un nekaitīguma prasības būtu pēc iespējas nodrošinātas, ņemot vērā šo noteikumu 16.3 1.apakšpunktā noteikto."
16. Izteikt 19.punktu šādā redakcijā:
"19. Projektējot un konstruējot mašīnas un izstrādājot instrukcijas, ražotājs ņem vērā ne tikai mašīnas izmantošanu paredzētajiem mērķiem, bet arī iespējamo to izmantošanu citiem mērķiem. Ražotājs projektē un konstruē mašīnu tā, lai atturētu lietotāju no mašīnas izmantošanas neparedzētiem mērķiem, ja šāda izmantošana var palielināt risku. Ražotājs instrukcijā brīdina lietotāju par darbībām, kas, izmantojot mašīnu, ir aizliegtas."
17. Izteikt 31.punktu šādā redakcijā:
"31. Vadības sistēmas projektē un konstruē tā, lai tās būtu drošas un izturīgas un varētu novērst bīstamas situācijas. Projektējot un konstruējot vadības sistēmas, vispirms nodrošina šādu prasību izpildi:
31.1. vadības sistēma iztur slodzi, kas rodas, mašīnu izmantojot paredzētajiem mērķiem, kā arī ārējo faktoru iedarbību;
31.2. kļūdas programmas darbībā nerada bīstamas situācijas."
18. Papildināt 34.punktu ar tekstu šādā redakcijā:
"un lai tiktu ņemta vērā iedarbība, ko var radīt individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana (ikdienā un ārkārtas situācijā)."
19. Svītrot 38.1.apakšpunktu.
20. Izteikt 42.2.apakšpunktu šādā redakcijā:
"42.2. sviru katrā darba vietā, lai atkarībā no iespējamā briesmu veida varētu apstādināt kādu atsevišķu vai visas mašīnas darbīgās (kustīgās) daļas."
21. Izteikt 45., 46. un 47.punktu šādā redakcijā:
"45. Lai nodrošinātu mašīnas apstādināšanu, ja notikusi avārija, un novērstu reālas vai iespējamas briesmas, mašīnu aprīko ar vienu vai vairākām avārijas apstādināšanas ierīcēm. Izņēmums pieļaujams attiecībā uz:
45.1. mašīnām, kurām avārijas gadījumam paredzētās apstādināšanas ierīces nesamazinātu risku, jo tās nevar samazināt attiecīgās mašīnas apstādināšanas laiku vai nodrošināt īpašus pasākumus riska mazināšanai;
45.2. portatīvām rokas mašīnām un ar roku vadāmām mašīnām.
46. Avārijas apstādināšanas ierīces:
46.1. ir skaidri redzamas un ātri pieejamas, to funkcijas ir nepārprotamas;
46.2. pēc iespējas ātri aptur bīstamo procesu, neradot papildu briesmas;
46.3. ja nepieciešams, ar sprūdierīci iedarbina aizsargierīci vai ļauj tai veikt noteiktas darbības.
47. Ja pēc aktīvas iedarbības uz avārijas apstādināšanas ierīci ir dota apstādināšanas komanda, tā nodrošina ilgstošu avārijas apstādināšanas ierīces darbību, kamēr tā tiek speciāli pārtraukta. Nav pieļaujama avārijas apstādināšanas ierīces patvaļīga iedarbošanās, ja nav dota apstādināšanas komanda. Avārijas apstādināšanas ierīci var izslēgt tikai ar atbilstošu darbību. Ierīces izslēgšana nedrīkst iedarbināt mašīnu, bet tikai dod iespēju to atkārtoti iedarbināt."
22. Izteikt 71.punktu šādā redakcijā:
"71. Aizsargus vai aizsargierīces, kas pasargā no kustīgajām daļām, izvēlas atkarībā no riska veida un pakāpes, ievērojot šādus nosacījumus:
71.1. aizsargi, kas paredzēti pakļauto personu aizsardzībai no pārvadu kustīgajām daļām (piemēram, skriemeļiem, siksnām, zobratiem, vārpstām, asīm), ir nostiprināti nekustīgi saskaņā ar šo noteikumu 73. un 74.punktā noteiktajām prasībām vai noņemami saskaņā ar šo noteikumu 73. un 75.punktā noteiktajām prasībām;
71.2. noņemamus aizsargus lieto, ja nepieciešams bieži piekļūt attiecīgajai vietai;
71.3. aizsargi vai aizsargierīces, kas paredzētas pakļauto personu aizsardzībai no kustīgajām daļām (piemēram, griezējinstrumentiem, prešu slīdņiem, cilindriem, apstrādājamām detaļām), atbilst šādām prasībām:
71.3.1. ja iespējams, aizsargi ir nostiprināti nekustīgi saskaņā ar šo noteikumu 73. un 74.punktā noteiktajām prasībām;
71.3.2. noņemamie aizsargi atbilst šo noteikumu 73. un 76.punktā noteiktajām prasībām;
71.3.3. aizsargierīces, kas paredzētas operatora vai viņa ķermeņa daļu aizsargāšanai no iekļūšanas bīstamajā zonā un ir apgādātas ar sensoriem (piemēram, nemateriālas barjeras, sensoru paklāji), ir novietotas blakus (piemēram, ar abām rokām darbināmas) vai darbojas automātiski un atbilst šo noteikumu 73. un 78.punktā noteiktajām prasībām".
23. Izteikt 103.punktu šādā redakcijā:
"103. Ja mašīna darbojas automātiski un, ja nepieciešams, arī citos gadījumos ražotājs paredz iespēju mašīnu aprīkot ar savienotājierīcēm diagnostisko detektoru iekārtu un devēju uzstādīšanai."
24. Papildināt 106.punkta pirmo teikumu ar tekstu šādā redakcijā:
"un kas ir bloķējami, ja atkārtota savienošana var apdraudēt riskam pakļautās personas."
25. Izteikt 107.punktu šādā redakcijā:
"107. Ja operatoram nav iespējams no jebkuras vietas pārbaudīt, vai elektroenerģijas padeve joprojām ir pārtraukta, izolatoram jābūt bloķējamam."
26. Izteikt 117.punktu šādā redakcijā:
"117. Lai brīdinātu par šo noteikumu 116.punktā minētajiem riska draudiem, lieto saprotamas piktogrammas un uzrakstus valsts valodā. Pēc pieprasījuma ražotājs nodrošina attiecīgos uzrakstus arī citās valodās."
27. Izteikt 122.punktu šādā redakcijā:
"122. Uz maināmām iekārtām, kas minētas šo noteikumu 3.3.apakšpunktā, norāda šo noteikumu 118., 119., 120. un 121.punktā minēto informāciju."
28. Izteikt 124.punkta otro teikumu šādā redakcijā:
"Instrukciju tulkošanu valsts valodā nodrošina ražotājs, tā pilnvarots pārstāvis vai persona, kura mašīnu piedāvā tirgū."
29. Izteikt 126.punktu šādā redakcijā:
"126. Mašīnas tehniskajā dokumentācijā iekļauj informāciju par trokšņa izplatīšanos atbilstoši šo noteikumu 128.punktam, bet portatīvās vai ar roku vadāmās mašīnas tehniskajā dokumentācijā - arī informāciju par vibrāciju atbilstoši šo noteikumu 136.5.apakšpunktam. Jebkurš apraksts, kas raksturo mašīnu, nedrīkst būt pretrunā ar drošības instrukcijām."
30. Izteikt 135.5.apakšpunktu šādā redakcijā:
"135.5. šķidrumi, kas rodas no pārtikas produktiem, kā arī tīrīšanas, dezinfekcijas un skalojamie šķidrumi ir viegli iztecināmi no mašīnas, arī mašīnai strādājot tīrīšanas režīmā;".
31. Papildināt 139.punktu ar otro teikumu šādā redakcijā:
"Lai pārliecinātos, ka augsnes frēzes un pašgājējas ecēšas nerada risku pakļautajām personām, ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis pārbauda katra tipa mašīnu vai nodrošina attiecīgo pārbaudi."
32. Izteikt 142.punktu šādā redakcijā:
"142. Mašīnu projektē tā, lai, rīkojoties ar mašīnu vai tās daļām saskaņā ar ražotāja norādījumiem, nevarētu rasties risks mašīnas vai tās daļu pēkšņas kustības vai nestabilitātes dēļ."
33. Papildināt 155.punktu ar otro teikumu šādā redakcijā:
"Uz mašīnas kustīgumu neattiecas šo noteikumu 37.punktā noteiktās prasības."
34. Papildināt 164.punktu ar otro teikumu šādā redakcijā:
"Uz pārvietošanās (braukšanas) funkciju neattiecas šo noteikumu 42., 43., 44., 45., 46., 47. un 48.punktā noteiktās prasības."
35. Papildināt 201.punktu aiz vārda "veikšanas" ar vārdu "vispiemērotāko".
36. Izteikt 205.punktu šādā redakcijā:
"205. Lai pārliecinātos par mašīnas stabilitāti, ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis lieto atbilstošas pārbaudes metodes, īpaši pašgājējiem autoiekrāvējiem, kuru platformas pacelšanas augstums ir lielāks par 1,80 metriem. Ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis katra tipa autoiekrāvējam veic stabilitātes pārbaudi vai līdzvērtīgu pārbaudi vai nodrošina minēto pārbaužu veikšanu."
37. Izteikt 208.punktu šādā redakcijā:
"208. Mašīnām, celšanas palīgierīcēm un noņemamiem mezgliem jāiztur spriegumi, kuriem tie ir pakļauti lietošanas, transportēšanas, montāžas un demontāžas laikā ražotāja paredzētajos uzstādīšanas un ekspluatācijas apstākļos, kā arī izmantojot visas attiecīgās konfigurācijas. Ja nepieciešams, ņem vērā arī atmosfēras un cilvēku iedarbības ietekmi."
38. Izteikt 211.punkta ievaddaļu šādā redakcijā:
"211. Mašīnas un celšanas palīgierīces projektē un konstruē tā, lai tās bez paliekošām deformācijām vai redzamiem defektiem izturētu pārslodzes statiskajā pārbaudē. Lai garantētu pietiekamu drošības līmeni, aprēķinos ievēro šādas statiskās pārbaudes koeficienta vērtības:".
39. Izteikt 212.punktu šādā redakcijā:
"212. Mašīnu projektē un konstruē tā, lai tā nebojāta izturētu dinamisko pārbaudi ar maksimālo darba kravu, kas reizināta ar dinamiskās pārbaudes koeficientu. Dinamiskās pārbaudes koeficientu nosaka, lai nodrošinātu pietiekamu drošību. Koeficienta lielums ir 1,1."
40. Izteikt 218.punktu šādā redakcijā:
"218. Lai nodrošinātu atbilstošu drošības līmeni, darba koeficients ir:
218.1. metāla trosēm un trošu savienojuma galiem (arī neierobežotām trosēm un to galiem) - 5; trosēm nedrīkst būt citu salaidumu vai cilpu kā tikai galos;
218.2. jebkura veida ķēdēm (arī celšanas ķēdēm) - 4; ja ķēdei ir metināti posmi, tie drīkst būt tikai īsā tipa posmi;
218.3. tekstilmateriāla virvēm un siksnām - 7, ja izmantotie materiāli ir labas kvalitātes un ražošanas metode piemērota paredzētajai virvju vai siksnu lietošanai (drošības koeficients ir atkarīgs no materiāla, izgatavošanas veida, izmēriem un lietojuma). Ja minētie nosacījumi nav nodrošināti, nosaka lielāku darba koeficientu, lai nodrošinātu ekvivalentu drošības līmeni. Tekstilmateriāla virvēm un siksnām mezgli, savienojumi un salaidumi drīkst būt tikai siksnu galos, izņemot siksnas noslēgtas cilpas veidā;
218.4. visiem metāla elementiem, kas tiek lietoti kopā ar siksnu vai papildina to, - 4."
41. Aizstāt 219.punktā vārdu "stropes" ar vārdu "siksnas".
42. Izteikt 220.punktu šādā redakcijā:
"220. Lai pārliecinātos, ka darba koeficients ir pietiekams, ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis katra tipa detaļām, kas minētas šo noteikumu 218.punktā, veic atbilstošus testus vai nodrošina attiecīgo testu veikšanu."
43. Izteikt 226.punktu šādā redakcijā:
"226. Šo noteikumu 148.1., 148.2., 148.3., 148.4.apakšpunktā, 149. un 150.punktā noteiktās prasības sēdvietām attiecas arī uz nepārvietojamām mašīnām."
44. Izteikt 228.punktu šādā redakcijā:
"228. Mašīnas ar maksimālo darba kravu, ne mazāku par 1000 kg, un apgāšanās momentu, ne mazāku par 40000 Nm, apgādā ar attiecīgām ierīcēm, lai brīdinātu vadītāju un novērstu bīstamu kravas kustību, ja:
228.1. mašīna ir pārslogota, jo pārsniegta maksimālā darba slodze vai slodzes pārsniegšanas dēļ radušies spēka momenti;
228.2. paceltās kravas dēļ ir pārsniegti spēka momenti, kas veicina apgāšanos."
45. Papildināt 232. un 233.punktu aiz vārda "ražotāja" ar vārdiem "vai tā pilnvarota pārstāvja".
46. Izteikt 234. un 235.punktu šādā redakcijā:
"234. Šo noteikumu 233.punktā minētajā sertifikātā ietver informāciju, ko nosaka piemērojamie standarti vai, ja tādu nav, vismaz šādas ziņas:
234.1. ražotāja vai tā pilnvarota pārstāvja nosaukums;
234.2. ražotāja vai tā pilnvarota pārstāvja adrese;
234.3. ķēdes vai troses apraksts, kas ietver informāciju par:
234.3.1. nominālo izmēru;
234.3.2. konstrukciju;
234.3.3. materiālu, no kura ķēde vai trose izgatavota;
234.3.4. jebkuru speciālu metalurģisko apstrādi, kas lietota materiālam;
234.4. standarts, ar kuru saskaņā ķēde vai trose ir pārbaudīta;
234.5. maksimālā slodze, kādai ķēdi vai trosi drīkst pakļaut lietošanas laikā (ja nepieciešams, norāda vērtību amplitūdu).
235. Par celšanas palīgierīcēm sniedz šādu informāciju:
235.1. ražotāja identifikācija;
235.2. palīgierīces identifikācija (starptautiskā klasifikācija), ja tas nepieciešams, lai palīgierīces varētu savstarpēji apmainīt;
235.3. norāde par maksimālo celtspēju;
235.4. CE marķējums."
47. Papildināt 240.3.apakšpunktu ar tekstu šādā redakcijā:
"īpaši attiecībā uz palīgierīcēm, kas neatbilst šo noteikumu 221.5.apakšpunktā noteiktajai prasībai".
48. Izteikt 242.4.apakšpunktu šādā redakcijā:
"242.4. mašīnām, kas pārvietojas pa sliedēm, paātrinājuma un bremžu vadībai nepieciešama rokas piedziņa. Kājas piedziņa drīkst būt tikai avārijas apstāšanās mehānisma vadībai. Pašgājēju pārseguma balstu vadības ierīces projektē tā, lai pārseguma balsta pārvietošanas laikā operatora drošība tiktu nodrošināta ar cita nekustīga balsta palīdzību. Pārseguma balstu vadības ierīces nodrošina pret jebkuru nejaušu atlaišanu;".
49. Izteikt 251.punktu šādā redakcijā:
"251. Ja šo noteikumu 100.punktā minētie pasākumi nav pietiekami, lai novērstu cilvēka izkrišanu no transporta ierīces, transporta ierīci apgādā ar pietiekamu skaitu atbalsta punktu, kas atbilst paredzētajam transporta ierīces lietotāju skaitam un ir pietiekami izturīgi, lai piestiprinātu individuālos aizsardzības līdzekļus aizsardzībai pret nokrišanu."
50. Izteikt 260.1.apakšpunktu šādā redakcijā:
"260.1. ja mašīna nav iekļauta šo noteikumu 1.pielikumā minētajā sarakstā, noformē mašīnas tehnisko dokumentāciju saskaņā ar šo noteikumu 6.nodaļas prasībām;".
51. Aizstāt 260.3.1.apakšpunktā skaitli un vārdu "6.nodaļas" ar skaitli un vārdu "7.nodaļas".
52. Izteikt 266.punktu šādā redakcijā:
"266. Mašīnas atbilstības deklarācijā iekļauj šādu informāciju:
266.1. ražotāja vai tā pilnvarota pārstāvja nosaukums un adrese;
266.2. mašīnas apraksts (piemēram, izstrādājums, tips, sērijas numurs);
266.3. to normatīvo aktu saraksts, kuriem mašīna atbilst;
266.4. tās pilnvarotās institūcijas nosaukums, adrese un sertifikāta numurs, kura izsniegusi tipa pārbaudes sertifikātu (ja šāds sertifikāts ir izsniegts);
266.5. tās pilnvarotās institūcijas nosaukums un adrese, kura saskaņā ar šo noteikumu 260.3.1.apakšpunktu glabā tehnisko dokumentāciju (ja tehniskā dokumentācija tiek glabāta);
266.6. tās pilnvarotās institūcijas nosaukums un adrese, kura saskaņā ar šo noteikumu 260.3.2.apakšpunktu izvērtējusi tehnisko dokumentāciju un izsniegusi tehniskās dokumentācijas atbilstības sertifikātu (ja šāds sertifikāts ir izsniegts);
266.7. norāde uz piemērojamiem standartiem (ja šādi standarti tiek izmantoti);
266.8. norāde uz citiem izmantotajiem standartiem un specifikācijām (ja citi standarti un specifikācijas tiek izmantotas);
266.9. ražotāja vai tā pilnvarota pārstāvja atbildīgās personas (persona, kura ir tiesīga parakstīt deklarāciju) paraksts un tā atšifrējums, deklarācijas izsniegšanas vieta un datums."
53. Izteikt 268.punkta ievaddaļu šādā redakcijā:
"268. Tirgū atsevišķi piedāvājamās drošības sastāvdaļas atbilstības deklarācijā iekļauj šādu informāciju:".
54. Svītrot 280.2.apakšpunktu.
55. Izteikt 1.pielikuma 15.punktu šādā redakcijā:
"15. Transportlīdzekļu pacēlāji."