Darbības ar dokumentu

Tiesību akts ir zaudējis spēku.

LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU PADOMES LĒMUMS Nr. 398

Par pagaidnolikumu «Par valsts uzņēmuma revīzijas komisiju un tās darba samaksu»

Latvijas Republikas Ministru Padome nolemj:

Apstiprināt pievienoto pagaidnolikumu «Par valsts uzņēmuma revīzijas komisiju un tās darba samaksu».

Latvijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs I. GODMANIS

Latvijas Republikas finansu ministrs E. SILIŅŠ

Rīgā 1992. gada 21. septembrī

APSTIPRINĀTS
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1992. gada 21. septembra lēmumu Nr. 398

PAGAIDNOLIKUMS
par valsts uzņēmuma revīzijas komisiju un tās darba samaksu

1. Valsts uzņēmuma revīzijas komisija (turpmāk tekstā - «revīzijas komisija») ir neatkarīgs pastāvīgs dienests, kas izveidots saskaņā ar Latvijas Republikas likumu «Par valsts uzņēmumu», un tās galvenais uzdevums ir valsts uzņēmuma darbības pārbaude.

2. Revīzijas komisija tiek izveidota to valsts uzņēmumu darbības pārbaudei, kuros strādājošo skaits pārsniedz 500 cilvēku. Revīzijas komisijas priekšsēdētāju ieceļ amatā un atbrīvo no amata attiecīgais ministrs vai Valsts statistikas komitejas (turpmāk tekstā - «komiteja») priekšsēdētājs. Vienu no revīzijas komisijas locekļiem ieceļ amatā un atbrīvo no amata galvenais valsts kontrolieris. Pārējos revīzijas komisijas locekļus ieceļ amatā un atbrīvo no amata finansu ministrs. Revīzijas komisija tiek izveidota trīs vai piecu cilvēku sastāvā. Tās skaitlisko sastāvu katram konkrētam uzņēmumam nosaka attiecīgās ministrijas ministrs vai komitejas priekšsēdētājs, kuras pārziņā ir uzņēmums. Ja nepieciešams, revīzijas komisija revīzijas un pārbaudes veikšanai var pieaicināt arī citus speciālistus.

Revīzijas komisija uzņēmuma darbību un mantu var revidēt un pārbaudīt pēc savas iniciatīvas, kā arī pēc attiecīgās ministrijas Latvijas Valsts finansu inspekcijas iestādes, kredītiestādes vai tiesībaizsardzības institūciju iniciatīvas.

Revīziju valsts uzņēmuma var izdarīt ne biežāk kā divas reizes

3. Revīzijas komisijas priekšsēdētājs un tās locekļi nedrīkst būt pārbaudāma valsts uzņēmuma darbinieki, kā ari nedrīkst būt rad-niecībā ar attiecīga uzņēmuma direktoru, viņa vietniekiem un galveno grāmatvedi.

4. Revīzijas komisijas uzdevumi ir:

4.1. pārbaudīt, kā valsts uzņēmuma darījumi ar pamatlīdzekļiem atbilst spēka esošajiem likumdošanas aktiem un likumam «Par valsts uzņēmumu»;

4.2. kontrolēt finansu disciplīnas ievērošanu, naudas un materiālo vērtību izmantošanu un valsts īpašuma saglabāšanu valsts uzņēmumā;

4.3. kontrolēt valsts uzņēmuma grāmatvedības uzskaiti un dot atzinumu par uzņēmuma gada pārskatu.

5. Revīzijas komisija ir tiesīga:

5.1. pārbaudīt valsts uzņēmuma naudas, grāmatvedības uzskaites, atskaišu un citus dokumentus, skaidrās naudas summas, vērtspapīrus un materiālās vērtības;

5.2. saņemt no valsts uzņēmuma amatpersonām paskaidrojumus un nepieciešamās izziņas ar revīziju saistītajos jautājumos;

5.3. saņemt no jebkuriem uzņēmumiem, iestādēm un organizācijām izziņas un dokumentus par operācijām un norēķiniem ar revidējamo valsts uzņēmumu;

5.4. ja revīzijā un pārbaudē tiek konstatēta likuma neievērošana, nopietni valsts finansu disciplīnas pārkāpumi vai naudas un materiālo vērtību izšķērdēšana, ierosināt jautājumu par to amatpersonu atstādināšanu un atbrīvošanu no amata, kuras vainojamas šajos pārkāpumos, kā arī nodot revīzijas pārbaudes materiālus tiesībaizsardzības iestādēm, lai vainīgos sauktu pie atbildības.

6. Revīzijas un pārbaudes rezultātus izskata revīzijas komisijas sēdē. Sēžu protokolu norakstus kopā ar revīziju un pārbaužu aktiem un atzinumiem revīzijas komisija iesniedz Latvijas Republikas Valsts kontrolei, Finansu ministrijai, Galvenajai Valsts finansu inspekcijai, attiecīgajai ministrijai vai komitejai, kuras pārziņā ir uzņēmums, kā arī uzņēmuma direktoram.

7. Revīzijas komisijas priekšsēdētājam un tās locekļiem par darbu tiek samaksāts no pārbaudāmā uzņēmuma līdzekļiem.

8. Katra valsts uzņēmuma revīzijas komisijas priekšsēdētāja un tās locekļu konkrēto darba algas apmēru nosaka attiecīgās ministrijas ministrs vai komitejas priekšsēdētājs, kuras pārziņā ir uzņēmums, ņemot vērā šī uzņēmuma galvenā grāmatveža un pārējo grāmatvedības darbinieku algas.

21.09.1992