1. pants. Latvijas Investīciju banka ir specializēta kredītiestāde, kas dibināta un darbojas kā akciju sabiedrība, ja Šajā likumā nav noteikts citādi.
Latvijas Investīcijas banka ir juridiskā persona. Bankas nosaukums ir:
latviešu valodā — «Latvijas Investīciju banka»; angļu valodā — «Investment Bank of Latvia»; saīsināts nesaukums latviešu valodā — «LIB». Latvijas Investīciju bankas (turpmāk — Bankas) pārvalde atrodas Rīgā.
2. pants. Banku saskaņā ar šo likumu dibina Latvijas Republikas Ministru Padome.
Par Bankas akcionāriem var būt starptautiskas finansu institūcijas, Latvijas Republikas un ārvalstu fiziskās un juridiskās personas, kas Bankas pamatkapitālā ieguldījušas līdzekļus brīvi konvertējama valūta.
3. pants. Bankas pamatmērķis ir veicināt Latvijas Republikas ekonomikas attīstību. Banka savu pamatmērķi īsteno, mobilizējot un iesaistot investīcijas un kredītus, kreditējot finansiāli stabilas un rentablas uzņēmējsabiedrības un uzņēmumus, kā arī sniedzot konsultatīvus pakalpojumus. Banka kā trešo personu pilnvarots pārstāvis var izmantot piesaistītos finansu resursus valsts uzņēmumu projektos, pati neuzņemoties finansiālu risku. Banka savā 'darbībā īpaši veicina mazu un vidēju privātu uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) izveidošanu un attīstību, kā arī kapitāla tirgus attīstību. Visa Bankas darbība tiek veikta, ievērojot komerciālos principus un intereses.
4. pants. Banka darbojas saskaņā ar šo likumu, citiem Latvijas Republikas likumiem, Latvijas Bankas norādījumiem, saviem statūtiem un starptautiskajiem banku darbības principiem.
5. pants. Banka neatbild par valsts saistībām. Valsts neatbild par Bankas saistībām, izņemot gadījumus, kad puses uzņemas šādas saistības.
Banka atbild par savām saistībām ar visu tai piederošo mantu. Akcionāri atbild par Bankas saistībām tikai ar ieguldījumiem Bankas pamatkapitālā, bet neatbild ar savu mantu.
Banka neatbild par savu akcionāru saistībām.
6. pants. Banka garantē savu klientu un korespondentu kontu, noguldījumu un operāciju noslēpumus. Bankas padomes locekļu, darbinieku, auditoru un citu pilnvaroto personu pienākums ir glabāt noguldījumu un operāciju noslēpumus. Šādu noslēpumu izpaušana pieļaujama tikai likumā noteiktajos gadījumos. Par šo noslēpumu izpaušanu šajā pantā minētās personas atbild saskaņā ar spēkā esošajiem Latvijas Republikas likumdošanas aktiem.
7. pants. Banka var izveidot filiāles un pārstāvniecības Latvijas Republikā un citās valstīs, ja tas nepieciešams Bankas darbības mērķu īstenošanai.
8. pants. Banka, kā arī tās filiāles un pārstāvniecības var uzsākt savu darbību pēc licences saņemšanas Latvijas Bankā un reģistrācijas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.
Reģistrācijas pieteikumam jāpievieno:
1) Latvijas Republikas Ministru Padomes lēmums par Bankas izveidošanu;
2) Bankas statūti.
9. pants. Banka maksā nodokļus likumā noteiktajā kārtībā.
Bankai tiek piemēroti nodokļu atvieglojumi, kādi paredzēti Latvijas Republikas 1991. gada 5. novembra likumā «Par ārvalstu ieguldījumiem Latvijas Republikā» (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 46).
10. pants. Bankas pamatkapitāls tiek veidots Vācijas Federatīvās Republikas naudas vienībās, nosakot ekvivalentu vērtību Latvijas Republikas naudas vienībās saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto apmaiņas kursu.
Bankas pamatkapitāls nevar būt mazāks par vienu miljonu (1000000) vācu marku.
Ar akcionāru pilnsapulces piekrišanu ieguldījumu pamatkapitālā var izdarīt naudas vai mantiskā ieguldījuma veidā.
11. pants. Iespējamo zaudējumu segšanai veido rezerves kapitālu, ik gadus atskaitot no Bankas peļņas ne mazāk par 10 procentiem, līdz tas sasniedz ne mazāk kā ceturto daļu no pamatkapitāla.
12. pants. Banka patstāvīgi nosaka brīvo un obligāto rezervju lielumu un izvēlas institūcijas to glabāšanai. Tā informē Latvijas Banku par rezervju lielumu un glabāšanas vietu.
13. pants. Banka saskaņā ar tās darbības mērķiem ir tiesīga:
1) veikt kredītoperācijas;
2) sniegt kredītgarantijas;
3) piedalīties projektu kopfinansēšanā;
4) investēt kapitālu citu uzņēmumu pamatkapitālā;
5) ņemt kredītus Latvijā un ārvalstīs Latvijas Republikas naudas vienībās un brīvi konvertējamā ārvalstu valūtā, izmantojot dažādas finansiālās metodes;
6) piesaistīt un pārvaldīt Latvijas un ārvalstu kapitālus (fondus), kuri ir tieši saistīti ar Bankas mērķu īstenošanu;
7) investēt līdzekļus Latvijas Republikā un ārvalstīs;
8) iesaistīties korespondentattiecībās ar ārvalstu bankām un atvērt brīvi konvertējamās valūtas kontus šajās bankās;
9) sniegt attiecīgus konsultatīvos pakalpojumus.
Banka var veikt arī citas darbības un operācijas, kas nepieciešamas tās turpmāko mērķu īstenošanai. Šai nolūkā Banka var pirkt un pārdot akcijas, obligācijas, citus vērtspapīrus un vekseļus.
Banka nedrīkst pieņemt noguldījumus tekošo norēķinu operāciju veikšanai.
Banka, pieņemot lēmumus par līdzekļu investēšanu, ievēro apkārtējās vides aizsardzības intereses.
14. pants. Banka sava darbībā ievēro finansiāli stabilu banku starptautiskās darbības pieredzi. Tas nozīmē, ka Banka:
1) izvēlas savus klientus patstāvīgi, saskaņā ar projektu rentabilitāti un kredītu atmaksāšanas iespējām;
2) izsniedz vidēja termiņa un ilgtermiņa kredītus; izņēmuma gadījumos ar Bankas padomes piekrišanu var izsniegt īstermiņa kredītus;
3) izsniedz kredītus kredītņēmējiem tieši vai ar citu banku starpniecību;
4) neuzņemas valūtas konvertācijas risku, veicot kredītoperācijas un veidojot kapitālus (fondus);
5) nosaka savu aktīvo un pasīvo operāciju procentu likmes, kā arī kredīta atmaksāšanas termiņus;
6) izsniedzot kredītus un kredītgarantijas, pieprasa no kredītņēmēja atbilstošu nodrošinājumu un pievērš uzmanību kredītņēmēja finansiālajām iespējām izpildīt līgumsaistības;
7) visus pakalpojumus sniedz par maksu.
15. pants. Bankas pārvaldes institūcijas ir:
1) akcionāru pilnsapulce,
2) Bankas padome,
3) prezidents.
16. pants. Akcionāru kārtējo pilnsapulci sasauc Bankas padome ik gadus ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc finansu gada beigām.
Akcionāru ārkārtas pilnsapulci sasauc Bankas padome pēc savas iniciatīvas vai tad, ja to pieprasa auditori vai akcionāri, kas pārstāv ne mazāk kā desmito daļu no pamatkapitāla.
Vienīgi akcionāru pilnsapulcei ir tiesības:
1) lemt jautājumus par Bankas statūtu grozīšanu;
2} lemt par pamatkapitāla palielināšanu vai samazināšanu;
3} apstiprināt auditoru atzinumu, Bankas darbības gada pārskatu, grāmatvedības gada pārskatu un iepriekšējā darbības gada peļņas (ja tāda ir) sadali;
4) ievēlēt amatā un atsaukt auditorus un likvidatorus, kā arī apstiprināt viņu darba samaksu;
5) ievēlēt amatā Bankas padomes locekļus un lemt par viņu atalgojumu;
6) lemt par Bankas likvidācijas uzsākšanu, darbības izbeigšanu vai apvienošanos ar citām sabiedrībām.
Akcionāru pilnsapulce var apspriest tikai darba kartībā iekļautus jautājumus. Ja akcionāru pilnsapulcē pārstāvēts viss pamatkapitāls un tam piekrīt visi akcionāri vai viņu pilnvarnieki, pilnsapulce var apspriest arī darba kārtībā neiekļautus jautājumus.
Lēmumi šā panta trešās daļas 1., 2. un 6. punktā minētajos jautājumos tiek pieņemti, ja par tiem nobalso akcionāri, kas pārstāv vairāk par divām trešdaļām no pamatkapitāla. Citi lēmumi tiek pieņemti ar vienkāršu balsu vairākumu.
Katra akcionāru pilnsapulce tiek protokolēta. Sapulces protokolu paraksta sapulces priekšsēdētājs un sekretārs.
Vienīgi akciju reģistrācijas grāmatā reģistrētajiem akciju turētājiem ir tiesības piedalīties akcionāru pilnsapulcē.
Akcionāru pilnsapulcē un tās dokumentos lietojama latviešu valoda un, ja nepieciešams, — angļu valoda.
17. pants. Bankas padomes sastāvā ir ne mazāk kā pieci, bet ne vairāk kā deviņi balsstiesīgi locekļi. Katram padomes loceklim tiek noteikts locekļa kandidāts. Akcionāru pilnsapulce nosaka padomes locekļu skaitu, kā ari viņu ievēlēšanas kārtību.
Akcionāriem tiesības uz vietu Bankas padomē tiek garantētas proporcionāli viņu akciju skaitam pamatkapitālā. Bankas padomes locekļus un locekļu kandidātus, izņemot prezidentu, ievēlē uz trim gadiem.
Par Bankas padomes locekļiem var ievēlēt gan akcionārus, gan citas personas.
Par padomes locekļiem var būt personas ar pieredzi ekonomikā, ka arī finansu un/vai banku operāciju jautājumos.
18. pants. Katru gadu pēc akcionāru pilnsapulces Bankas padomes locekļi no sava vidus ievēlē Bankas padomes priekšsēdētāju un viņa vietnieku. Vienu un to pašu personu var ievēlēt par Bankas padomes priekšsēdētāju ne vairāk kā sešas reizes pēc kārtas.
Prezidentu nevar ievēlēt par Bankas padomes priekšsēdētāju vai viņa vietnieku.
Bankas padomes locekļi ir atbildīgi akcionāru pilnsapulcei par savu uzdevumu pienācīgu izpildi.
Bankas padomes kompetencē ir visi tie jautājumi, kuri neietilpst akcionāru pilnsapulces izņēmuma kompetencē.
19. pants. Bankas padome ir tiesīga:
1) vadīt, pārvaldīt un uzraudzīt Bankas lietas, darījumus un operācijas;
2) iecelt amatā un atcelt no amata Bankas prezidentu;
3) apstiprināt Bankas finansiālo politiku un gada budžetu;
4) noteikt prezidenta darba samaksu;
5) iesniegt akcionāru pilnsapulcei izskatīšanai Bankas darbības gada pārskatu, grāmatvedības gada pārskatu, priekšlikumus par peļņas (ja tāda ir) sadali;
6) iesniegt akcionāru pilnsapulcei priekšlikumus par grozījumiem Bankas statūtos, pamatkapitāla palielināšanu vai samazināšanu;
7) apstiprināt kredītus un investīcijas gadījumos, kad Bankas padome šādas pilnvaras nav deleģējusi prezidentam.
20. pants. Bankas padomes sēdes sasauc padomes priekšsēdētājs vai priekšsēdētāja prombūtnes laikā — viņa vietnieks ne retāk kā Četras reizes gadā.
Bankas padomes sēde ir jāsasauc, ja to pieprasa ne mazāk kā divi padomes locekļi, prezidents vai auditori, motivējot sēdes sasaukšanas nepieciešamību.
Bankas padome ir lemttiesīga, ja tās sēdēs piedalās ne mazāk par pusi no Padomes locekļiem vai locekļu kandidātiem. Bankas padomes lēmumus pieņem ar klātesošo padomes locekļu balsu vairākumu. Bankas padomes lēmumi šā likuma 19. panta 2., 3. un 7. punktā norādītajos jautājumos tiek pieņemti ar padomes locekļu divu trešdaļu balsu vairākumu. Katram Bankas padomes loceklim ir viena balss. Ja balsis sadalās līdzīgi, izšķirošā ir priekšsēdētāja balss.
Ja nepieciešams, Bankas padome var pieņemt savus lēmumus neklātienē, balsošanā izmantojot pasta vai telegrāfa pakalpojumus. Lēmumi tiek pieņemti, ja ne mazāk kā puse no rakstveidā vai telegrāfiskā veidā saņemtajiem paziņojumiem dod pozitīvu apstiprinājumu, izņemot balsošanu par šā likuma 19. panta 2., 3. un 7. punktā minētajiem lēmumiem, kuru pieņemšanai ir nepieciešamas divas trešdaļas pozitīvu apstiprinājumu.
Rakstveida paziņojums par balsošanu visiem Bankas padomes locekļiem nosūtāms ierakstītā vēstulē. Telegrāfa sakaru izmantošanas gadījumā Bankas padomes loceklim pēc paziņojuma saņemšanas nekavējoties tas telegrāfiski jāapstiprina. Šādas balsošanas rezultāti tiek pasludināti nākamajā Bankas padomes sēdē.
Katra Bankas padomes sēde tiek protokolēta. Sēdes protokolu paraksta sēdes priekšsēdētājs un sekretārs.
Bankas padomes darbībā un to atspoguļojošajā dokumentācijā lietojama latviešu valoda un, ja nepieciešams, — angļu valoda.
21. pants. Bankas darbu vada prezidents. Prezidentu ieceļ amatā uz pieciem gadiem, paredzot atkārtotas iecelšanas iespēju.
Par Bankas prezidentu var būt tikai Latvijas Republikas pilsonis.
Prezidents vada visu Bankas darbību padomes noteikto darbības virzienu ietvaros.
Prezidents apstiprina Bankas struktūru, pieņem darbā un atbrīvo no darba Bankas darbiniekus.
Prezidents ir balsstiesīgs Bankas padomes loceklis.
22. pants. Visus dokumentus Bankas vārdā paraksta divas personas: viens no Bankas padomes locekļiem un prezidents vai citas personas, kuras tam pilnvarojusi Bankas padome.
23. pants. Bankas padomes locekļi un prezidents ir pilna apmērā
solidāri atbildīgi ar visu savu mantu par Bankas akcionāriem un kreditoriem nodarītajiem zaudējumiem, ja ir rīkojušies nelikumīgi, pārkāpuši savu pilnvaru ietvarus, nav ievērojuši likumu un Bankas statūtu noteikumus vai akcionāru pilnsapulču lēmumus un instrukcijas, rīkojušies nolaidīgi vai apzināti ļaunprātīgi.
24. pants. Banka organizē lietvedību, grāmatvedību un statistisko uzskaiti, sastāda un iesniedz pārskatus saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanas aktiem.
Grāmatvedības gada pārskats un auditoru atzinums jāsastāda, ievērojot Latvijas Republikas 1992, gada 14. oktobra likumu «Par grāmatvedību» (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 44), kā arī saskaņā ar starptautiski pieņemtajiem grāmatvedības principiem.
Bankas grāmatvedības uzskaite tiek veikta Vācijas Federatīvās Republikas naudas vienībās, kā arī izdarot pārrēķinu Latvijas Republikas naudas vienībās saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto apmaiņas kursu.
25. pants. Bilances peļņa pēc tam, kad izdarīti visi nepieciešamie atskaitījumi, arī atskaitījumi kredītu apdrošināšanas rezervē, tiek sadalīta saskaņā ar akcionāru pilnsapulces lēmumu šādi:
1) .atskaitījumi nedalāmajos kapitālos;
2) dividenžu izmaksa akcionāriem;
3) atskaitījumi rīcības un citos dalāmajos kapitālos.
26. pants. Dividendes, kuras izmaksā par ieguldīto kapitālu, nosaka akcionāru pilnsapulce. Dividendes izmaksājamas tikai par samaksātām akcijām.
Banka izmaksā akcionāriem dividendes ne vēlāk kā četras nedēļas pēc peļņas sadales.
27. pants. Bankas darbību kontrolē Bankā nestrādājoši neatkarīgi auditori, kurus apstiprina akcionāru pilnsapulce uz vienu gadu. Bankas padomes locekļi un Bankas darbinieki nevar pildīt auditoru pienākumus.
Auditori ir jāizraugās no auditordienestiem, kuri sadarbojas ar starptautiski atzītiem auditordienestiem.
28. pants. Latvijas Banka veic Bankas darbības uzraudzību un revīziju saskaņā ar Latvijas Republikas 1992. gada 19. maija likumu «Par Latvijas Banku» (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 22).
29. pants. Auditoriem ir tiesības pieprasīt visu informāciju, kas attiecas uz Bankas grāmatvedību, tās norēķiniem un operācijām.
30. pants. Ja to pieprasa akcionāri, kas pārstāv ne mazāk kā desmito daļu no pamatkapitāla, var veikt ārkārtas revīziju speciāli izraudzītu auditoru vadībā. Izdevumus, kas saistīti ar šādu revīziju, sedz akcionāri, kas to pieprasījuši.
31. pants. Bankas padome ne vēlāk kā četras nedēļas pēc finansu gada beigām auditoriem nodod Bankas darbības gada pārskatu un grāmatvedības gada pārskatu.
Auditori nodod Bankas padomei savu atzinumu ne vēlāk kā trīs nedēļas pirms akcionāru pilnsapulces sasaukšanas dienas.
Bankas padome sagatavo un iesniedz akcionāru pilnsapulcei darbības gada pārskatu, grāmatvedības gada pārskatu un auditoru atzinumu ne vēlāk kā divas nedēļas pirms akcionāru pilnsapulces sasaukšanas dienas.
32. pants. Banka izbeidz savu darbību un tiek likvidēta šādos gadījumos:
1) ar tiesas lēmumu, ja Banka savā darbībā pārkāpj Latvijas Republikas likumus;
2) ar akcionāru pilnsapulces lēmumu;
3) maksātnespējas un bankrota gadījumā.
33. pants. Bankas darbības izbeigšanas kārtību un procedūru, ka ari kārtību, kādā izdarāma galīgā norēķināšanās ar kreditoriem, nosaka likums «Par akciju sabiedrībām».
(13.01.1994. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 26.01.1994.)
34. pants. Bankas manta pēc obligātajiem norēķiniem tiek sadalīta akcionāriem proporcionāli viņu akciju daļai pamatkapitālā.