LATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS
Latvijas Republikas Augstākā Padome nolemj:
Izdarīt grozījumus un papildinājumus šādos likumdošanas aktos:
I. Latvijas kriminālkodeksā:
1. Izteikt 10. panta ceturto daļu šādā redakcijā:
«Ja ir šā panta trešajā daļā paredzētie apstākļi, nepilngadīgo var atbrīvot no kriminālatbildības un soda, nosūtot viņu uz tiesu jautājuma izskatīšanai par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu viņam.»
2. Izteikt 58. pantu Šādā redakcijā:
«58. pants. Audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana nepilngadīgajiem
Nepilngadīgajiem, kuri izdarījuši krimināllikumā paredzētus nodarījumus, tiesa var piemērot šādus audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus:
1) izteikt brīdinājumu;
2) nepilngadīgajam, kas sasniedzis 15 gadu vecumu, uzlikt par pienākumu atlīdzināt nodarīto zaudējumu, ja nepilngadīgais pats pelna un zaudējuma summa nepārsniedz pusi no valdības noteiktās minimālās mēneša darba samaksas;
3) nepilngadīgajam, kas sasniedzis 15 gadu vecumu, uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst nodarītā zaudējuma sekas;
4) nepilngadīgo nodot galvojumā vecākiem vai personām, kas tos aizstāj, kā arī citām personām vai organizācijām;
5) nepilngadīgo ievietot mācību un pāraudzināšanas iestādē. Šā panta pirmajā daļā minētie audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi piemērojami likumā noteiktajā kārtībā.»
II. Latvijas kriminālprocesa kodeksā:
1. Izteikt 8. pantu šādā redakcijā:
«8. pants. Materiālu vai izbeigtas krimināllietas nosūtīšana uz tiesu audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai
Ja nepilngadīgā izdarītā nodarījuma sabiedriskā bīstamība nav liela, izziņas iestādei vai izmeklētājam ar prokurora piekrišanu ir tiesības pieņemt lēmumu par atteikšanos ierosināt krimināllietu vai par krimināllietas izbeigšanu sakarā ar materiālu vai izbeigtās krimināllietas nosūtīšanu uz tiesu audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai nepilngadīgajam.
Nav pieļaujams atteikties ierosināt krimināllietu vai krimināllietu izbeigt un nosūtīt materiālus vai izbeigtās krimināllietas uz tiesu audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai, ja pret to iebilst nepilngadīgais vai viņa likumiskais pārstāvis.»
III. Likums stājas spēkā ar 1993. gada 15. augustu.
Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs A. GORBUNOVS
Latvijas Republikas Augstākās Padomes sekretārs I. DAUDIŠS
Rīgā 1993. gada 1. jūnijā