Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: zaudējis spēku
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU KABINETS

Par Spirta monopola pārvaldi

Lēmums Nr. 80

(prot. Nr. 32 6. §)

1. Saskaņā ar Ministru kabineta 1994. g. 25. janvāra noteikumiem Nr. 37 «Par spirta un alkoholisko dzērienu valsts monopolu» izveidot Finansu ministrijas pakļautībā valsts institūciju ar juridiskās personas statusu un nodalītu budžeta finansējumu - Spirta monopola pārvaldi.

2. Apstiprināt pievienoto Spirta monopola pārvaldes nolikumu.

3. Piešķirt 1994. gadā no Ministru kabineta rezerves fonda Spirta monopola pārvaldei 111 tūkst, latu darbības uzsākšanai. Minētā summa tiek piešķirta līdz laikam, kad Spirta monopola pārvaldei tiks paredzēti līdzekļi valsts budžetā.

4. Finansu ministrijai:

4.1. pēc valsts budžeta līdzekļu iedalīšanas Spirta monopola pārvaldes darbības finansēšanai atjaunot Ministru kabineta rezerves fondu par šī lēmuma 3. punktā minēto summu;

4.2. ierādīt Spirta monopola pārvaldei darba telpas.

5. Atzīt par spēku zaudējušu Ministru Padomes 1993. gada 27. maija lēmuma Nr. 266 «Par kārtību, kādā izsniedzamas speciālas atļaujas (licences) atsevišķu uzņēmējdarbības veidu veikšanai» (Ziņotājs, 1993, 22/23) 1.2.1. apakšpunktu un Ministru kabineta 1993. gada 26. oktobra lēmuma Nr. 40 «Par speciālu atļauju (licenču) izsniegšanu» (Ziņotājs, 1993, 33) 1.1. apakšpunktu.

6. Papildināt Ministru Padomes 1993. gada 27. maija lēmumu Nr. 266 «Par kārtību, kādā izsniedzamas speciālas atļaujas (licences) atsevišķu uzņēmējdarbības veidu veikšanai» ar šāda satura 1.16. apakšpunktu:

«1.16. Spirta monopola pārvalde:

1.16.1. jēlspirta ražošanai un realizācijai; '.I 1.16.2. spirta pārstrādei (rektifikācijai) un realizācijai;

1.16.3. alkoholisko dzērienu ražošanai realizācijai;

1.16.4. alkoholisko dzērienu ievešanai (importam) brīvai realizācijai;

1.16.5. alkoholisko dzērienu (spirta) ievešanai (importam) bez tiesībām realizēt tos citām juridiskajām personām;

1.16.6. alkoholisko dzērienu, jēlspirta vai spirta ievešanai (eksportam) ;

1.16.7. alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai;

1.16.8. alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecībai.» 7. Lēmums stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi.

Ministru prezidents V. BIRKAVS

Finansu ministrs U. OSIS

Rīgā 1994. gada 21. jūnijā

 

APSTIPRINĀTS
ar Ministru kabineta
1994. gada 21. jūnija lēmumu Nr. 80

Spirta monopola pārvaldes nolikums

1. Spirta monopola pārvalde ir valsts pārvaldes institūcija, kas darbojas Finansu ministrijas pakļautībā.

Spirta monopola pārvaldei ir šādas struktūrvienības: Kanceleja, Juridiskā daļa, Kontroles (uzraudzības) daļa, Tarifu un kvotu daļa, Ražošanas uzņēmumu darbības analīzes un sertifikācijas daļa, Licenču daļa, Grāmatvedības uzskaites daļa un Informātikas daļa.

2. Spirta monopola pārvalde savā darbībā ievēro Satversmi, likumus, Ministru kabineta noteikumus, šo nolikumu un citus normatīvos aktus. Spirta monopola pārvalde noteiktos uzdevumus veic sadarbībā ar citām valsts institūcijām un nodrošina savas darbības atklātumu.

3. Spirta monopola pārvaldes galvenie uzdevumi:

3.1.sadarbībā ar citām valsts institūcijām nodrošināt Ministru kabineta 1994. gada 25. janvāra noteikumos Nr. 37 «Par spirta un alkoholisko dzērienu valsts monopolu» (Ziņotājs, 1994, 5) noteiktās kārtības ievērošanas uzraudzību un kontroli;

3.2. nodrošināt pārvaldes un Spirta monopola padomes darbību saskaņā ar Ministru kabineta 1994. gada 25. janvāra noteikumiem Nr. 37 «Par spirta un alkoholisko dzērienu valsts monopolu».

4. Spirta monopola pārvaldes tiesības:

4.1. izsniegt oficiālas atļaujas (licences) uzņēmējdarbības veikšanai, kas saistītas ar jēlspirta, spirta un alkoholisko dzērienu ražošanu, ievešanu (importu), izvešanu (eksportu), vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību;

4.2. anulēt izsniegtās speciālās atļaujas (licences) Ministru kabineta 1994. gada 25. janvāra noteikumos Nr. 37 «Par spirta un alkoholisko dzērienu valsts monopolu» paredzētajos gadījumos;

4.3. noteiktā kārtībā iesniegt priekšlikumus par diferencēto maksas apmēru par speciālās atļaujas (licences) saņemšanu;

4.4. apstiprināt kārtību, kādā spirta iekšzemes patērētāji iesniedz pieprasījumu pēc spirta (tālāk tekstā - «pieprasījums»);

4.5. izvērtēt pieprasījuma pamatotību;

4.6. izsniegt atļauju noteikta daudzuma spirta iegādei vai atteikt atļaujas izsniegšanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos;

4.7. noteikt iekšzemes pieprasījuma apjomu;

4.8. noteikt spirta iegādes vietas;

4.9. pieprasīt un saņemt jebkurus dokumentus un informāciju, kas apliecina iesniegto pieprasījumu pamatotību.

5. Ministru kabinets pēc finansu ministra ieteikuma ieceļ amatā Spirta monopola pārvaldes direktoru un nosaka šīs pārvaldes struktūru. Pārvaldes direktora prombūtnes laikā pārvaldi vada direktora vietnieks, kuru ieceļ pārvaldes direktors.

6. Ministru kabinets izveido Spirta monopola padomi, kuras sastāvā ir Ekonomikas ministrijas, Finansu ministrijas, Labklājības ministrijas, Iekšlietu ministrijas un Zemkopības ministrijas pārstāvji. Spirta monopola padomi vada Spirta monopola pārvaldes direktors. Spirta monopola padomes algotie darbinieki - padomes sekretārs un padomnieks - ietilpst Spirta monopola pārvaldes štatu sarakstā. Spirta monopola padomes darbību nodrošina Spirta monopola pārvalde.

7. Spirta monopola pārvaldes direktors:

7.1. vada Spirta monopola pārvaldi un Spirta monopola padomi;

7.2. ir atbildīgs par pārvaldei noteikto uzdevumu izpildi;

7.3. iesniedz Finansu ministrijai apstiprinātu gada bilanci un darbības pārskatu par iepriekšējo gadu;

7.4. apstiprina pamatbudžeta izdevumu tāmi un speciālā budžeta izdevumu tāmi;

7.5. apstiprina Spirta monopola pārvaldes štatus valsts budžetā apstiprinātā darba samaksas fonda ietvaros;

7.6. nosaka Spirta monopola pārvaldes direktora vietnieka un pārvaldes struktūrvienību vadītāju kompetenci, atbildību un pārvaldes struktūrvienību funkciju sadalījumu;

7.7. pieņem darbā un atlaiž no darba Spirta monopola pārvaldes darbiniekus un Spirta monopola padomes algotos darbiniekus;

7.8. izdod rīkojumus par Spirta monopola padomes pieņemto lēmumu stāšanos spēkā;

7.9. nosaka kartību, kāda Spirta monopola pārvaldes darbības pilnveidošanai un darbinieku materiālajai stimulēšanai 20% apmērā izmantojami līdzekļi, kas iegūti no Spirta monopola pārvaldes darbinieku kontroles rezultātā konfiscētā spirta un alkoholisko dzērienu realizācijas ieņēmumiem, no kuriem atskaitīti visi dokumentāri apliecinātie izdevumi, kā arī 20% apmērā izmantojami līdzekli, kas iegūti, piedzenot soda naudas par normatīvajos aktos paredzētajiem pārkāpumiem;

7.10. veic citus ar normatīvo aktu izpildi saistītus pienākumus.

8. Spirta monopola padome:

8.1. izvērtē priekšlikumus un pieņem lēmumus par jaunu jēlspirta, spirta un alkoholisko dzērienu ražošanas uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), cehu vai ražotņu izveides lietderību valstī;

8.2. izvērtē priekšlikumus un pieņem lēmumus par jēlspirta, spirta un alkoholisko dzērienu ražošanas (importa) vai izvešanas (eksporta) lietderību, kopapjomu, sortimentu un kvotu sadalījumu;

8.3. pieprasa un saņem informāciju par Spirta monopola pārvaldes darbību;

8.4. saskaņo spirta pārstrādes un alkoholisko dzērienu ražošanas uzņēmumu rekonstrukcijas projektus. 9. Spirta monopola padome apstiprina:

9.1. spirta zuduma normas ražošanas, pārstrādes (rektifikācijas) un uzglabāšanas procesā;

9.2. spirta un spirta zuduma uzskaites kārtību;

9.3. spirta daudzuma kontroles metodiku;

9.4. citas normas, kas nodrošina efektīvu spirta ražošanas un izmantošanas uzskaiti un kontroli valstī;

9.5. apstiprina ārvalstīs izdoto kvalitātes sertifikātu atzīšanas kārtību.

10. Spirta monopola padomes pieņemtie lēmumi stājas spēkā pēc tam, kad tos rīkojuma veidā ir parakstījis Spirta monopola pārvaldes direktors. Spirta monopola padomes sēdes sasauc Spirta monopola pārvaldes direktors pēc savas vai padomes dalībnieku iniciatīvas.

Padome lēmumus pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu, atklāti balsojot. Ja balsis sadalās līdzīgi, izšķirošā ir sēdes vadītāja balss. Katram padomes dalībniekam ir viena balss. Padome ir lemttiesīga, ja tās darbā piedalās ne mazāk kā 2/3 no padomes dalībniekiem.

Padomes sēdes tiek protokolētas. Sēdes protokolu paraksta sēdes vadītājs.

Padomes sēdes ir slēgtas, tajās piedalās padomes dalībnieki un sēdes vadītāja uzaicinātās personas. Uzaicinātajām personām nav balsstiesību, padome tām var piešķirt padomdevēja tiesības. Pastāvīgās padomdevēja tiesības ir Spirta monopola padomes padomniekam.

11. Spirta monopola pārvaldes finansēšanas avots ir valsts pamatbudžeta asignējumi, 20% no ieņēmumiem par Spirta monopola pārvaldes darbinieku kontroles rezultātā konfiscētā spirta un alkoholisko dzērienu realizāciju, no kuriem atskaitīti visi dokumentāri apliecinātie izdevumi, 20% no soda naudām par Ministru kabineta 1994. gada 25. janvāra noteikumu Nr. 37 «Par spirta un alkoholisko dzērienu valsts monopolu» pārkāpumiem un ieņēmumi no maksas par pakalpojumiem, kurus Spirta monopola pārvalde sniedz citām juridiskajām personām.

12. Spirta monopola pārvaldes darbinieku kontroles rezultāta konfiscētā spirta un alkoholisko dzērienu realizācijas ieņēmumi, no kuriem atskaitīti visi dokumentāri apliecinātie izdevumi, ka arī līdzekli, kas iegūti, piedzenot soda naudas par Ministru kabineta 1994. gada 25. janvāra noteikumu Nr. 37 «Par spirta un alkoholisko dzērienu valsts monopolu» pārkāpumiem, 20% apmērā izmantojami Spirta monopola pārvaldes darbības pilnveidošanai un darbinieku materiālajai stimulēšanai.

13. Lai kontrolētu ieņēmumus par licenču izsniegšanu un soda naudu iekasēšanu, Spirta monopola pārvalde pārzina atsevišķu valsts budžeta ieņēmumu kontu, un pārvaldei ir speciālā budžeta konts šī nolikuma 12. punktā minēto un citu ar Spirta monopola pārvaldes tiesību realizāciju saistīto administratīvo un saimniecisko darbību finansēšanai.

14. Spirta monopola pārvalde ir juridiska persona, tai ir zīmogs ar papildinātā Latvijas Republikas valsts mazā ģerboņa attēlu un pārvaldes nosaukumu.

15. Spirta monopola pārvalde savu darbību izbeidz saskaņa ar Ministru kabineta noteikumiem.

Finansu ministrs U.OSIS

17.07.1994