1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā fiziskās personas ienākums no kokmateriālu un augoša meža pārdošanas apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, paredzot meža atjaunošanas izmaksas ietvert ar minēto saimnieciskās darbības veidu saistītajos attaisnotajos izdevumos.
2. Fiziskās personas ienākums, kas gūts, pārdodot tās īpašumā esoša vai lietošanā piešķirta meža ciršanas tiesības (augošu mežu), ir likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.pantā noteiktajā kārtībā aprēķinātā ieņēmumu un izdevumu starpība.
5. Fiziskā persona, rezumējošā kārtībā aprēķinot taksācijas gada apliekamo ienākumu, ar augoša meža pārdošanu saistītās saimnieciskās darbības attaisnotajos izdevumos ietver meža atjaunošanas izmaksas, piemērojot šādu normatīvu:
5.1. 25% apmērā, ja paredzēta meža mākslīgā atjaunošana;
5.2. 5% apmērā, ja paredzēta meža dabiskā atjaunošana.
(MK 03.02.1998. noteikumu Nr.39 redakcijā)
6. Fiziskā persona, kura pēc cirsmas izstrādes ir veikusi meža apsaimniekošanas projektā paredzētos darbus un kuras faktiskie augsnes sagatavošanas darbu veikšanas, meža stādāmā materiāla iegādes un stādīšanas darbu veikšanas izdevumi meža atjaunošanas darbiem paredzētajā laikposmā pārsniedz šo noteikumu 5.punktā noteikto normatīvu, starpību starp meža atjaunošanas faktiskajiem un normatīvajiem izdevumiem drīkst ietvert savas saimnieciskās darbības izdevumos tajā taksācijas gadā, kurā šī starpība ir izveidojusies.
(MK 03.02.1998. noteikumu Nr.39 redakcijā)
7. Ja fiziskā persona triju gadu laikā pēc cirsmas izstrādes nav veikusi meža apsaimniekošanas projektā paredzētos meža atjaunošanas darbus, šo noteikumu 5.punktā noteiktā meža atjaunošanas izmaksu summa ietverama attiecīgā taksācijas gada ieņēmumos, pamatojoties uz Meža atjaunošanas noteikumos noteiktajā kārtībā sastādītu Valsts meža dienesta meža atjaunošanas darbu pieņemšanas aktu, kura viens eksemplārs tiek izsniegts fiziskajai personai, otrs eksemplārs tiek nosūtīts Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei pēc virsmežniecības atrašanās vietas, bet trešais eksemplārs paliek virsmežniecībā.
8. Šo noteikumu 7.punktā minētajā gadījumā, aprēķinot attiecīgā taksācijas gada iedzīvotāju ienākuma nodokli no summas, kas nav izlietota meža atjaunošanai, nodokli palielina atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 31.panta otrās un trešās daļas prasībām.
9. Fiziskā persona, veicot mežizstrādi (sagatavojot kokmateriālus), ar to saistītos izdevumus uzskaita atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.panta prasībām.
15. Fiziskā persona, kura sagatavojusi, piegādājusi un pārdevusi kokmateriālus, likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteiktajā termiņā iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pēc savas dzīvesvietas taksācijas gada ienākumu deklarāciju, kurā rezumējošā kārtībā aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis no taksācijas gada laikā gūtā kokmateriālu sagatavošanas, piegādes un pārdošanas ienākuma, kā arī pievieno vai uzrāda izdevumus apliecinošus dokumentus.
16. Fiziskā persona, kurai mežs ir īpašumā vai lietošanā un kura ir sagatavojusi kokmateriālus kailcirtē vai joslu izlases cirtē, ar kokmateriālu sagatavošanu, piegādi un pārdošanu saistītajos izdevumos ietver meža atjaunošanas izmaksas atbilstoši šo noteikumu 5. - 8.punktam.
17. Fiziskā persona, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, uzrāda kokmateriālu pārdošanas līgumu, kurā ir norādīti pircēja identifikācijas dati (juridiskajai personai — nosaukums, reģistrācijas numurs Tieslietu ministrijas reģistrācijas iestādēs, ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas reģistrācijas numurs, adrese; fiziskajai personai — vārds, uzvārds, personas kods, adrese).
18. Ja fiziskā persona attiecīgajā taksācijas gadā nav nocirtusi visu ciršanas apliecinājumā vai koku ciršanas biļetē noteikto kokmateriālu daudzumu vai arī ir nocirtusi tādu kokmateriālu daudzumu, par kuru ir saņēmusi ciršanas termiņa pagarinājumu, fiziskā persona kopā ar gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pēc savas dzīvesvietas iesniedz pārskatu, kurā norādīts taksācijas gada laikā izcirsto un neizcirsto kokmateriālu daudzums.
19. Fiziskā persona, nosakot taksācijas gada apliekamo ienākumu, ar kokmateriālu sagatavošanu, piegādi un pārdošanu saistītajos izdevumos ietver tikai tos izdevumus, kas attiecināmi uz taksācijas gada laikā pārdotajiem kokmateriāliem, kuri sagatavoti taksācijas gadā vai pirmstaksācijas gados, proporcionāli taksācijas gadā izcirsto kokmateriālu daudzumam vai pirmstaksācijas gados izcirsto kokmateriālu daudzumam.
20. Fiziskā persona, kura ir pārdevusi kokmateriālus, darījumu apliecinošus attaisnojuma dokumentus uzglabā likumā "Par nodokļiem un nodevām" noteikto laiku.
21. Ja fiziskā persona, iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju, nevar uzrādīt attaisnojuma dokumentus par izdevumiem, kas saistīti ar kokmateriālu sagatavošanu, piegādi un pārdošanu, taksācijas gada apliekamā ienākuma aprēķināšanā uz izdevumiem drīkst attiecināt summu 25% apmērā no ieņēmumiem.