Precizēts 17.01.1996., Latvijas Vēstnesis Nr.8 (493)
Ministru kabineta noteikumi Nr. 11
Rīgā 1996.gada 5.janvārī (prot. nr.2, 7.§)
Izdoti Satversmes 81.pantā noteiktajā kārtībā
1. Izdarīt likumā "Par sabiedrībām ar ierobežotu atbildību" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 9./10., 23./24.nr.; oficiāls izdevums AP MP, 1992, 22.nr.; Latvijas Vēstnesis, 1994, 149.nr.) šādus grozījumus:
1.1. 14.pantā:
1.1.1. papildināt pirmo daļu ar 3.punktu šādā redakcijā:
"3) ar fondu biržā kotētiem vērtspapīriem.";
1.1.2. papildināt pantu ar ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:
"4. Ar fondu biržā kotētiem vērtspapīriem var segt ne vairāk kā 30 procentus no sabiedrības pamatkapitāla.
5. Sabiedrībā ieguldītais mantiskais ieguldījums, intelektuālais īpašums un fondu biržā kotētie vērtspapīri kļūst par sabiedrības īpašumu.";
1.2. papildināt 34.panta pirmo daļu ar 4.punktu šādā redakcijā:
"4) aizstājot sabiedrības parādus ar sabiedrības kapitāla daļām.";
1.3. papildināt likumu ar 34.1 pantu šādā redakcijā:
"34.1 pants. Sabiedrības pamatkapitāla palielināšana, aizstājot sabiedrības parādus ar sabiedrības kapitāla daļām
1. Ja sabiedrības pamatkapitālu palielina, aizstājot sabiedrības parādus ar kapitāla daļām, pamatkapitālā ieskaita tos parādus, kurus ir izvēlējusies sabiedrība un kuru aizstāšanai ar kapitāla daļām devuši rakstisku piekrišanu izvēlētie kreditori.
2. Palielinot pamatkapitālu šajā pantā paredzētajā veidā, piemērojami tie paši noteikumi, ko ievēro, ja pamatkapitālu palielina, pieaicinot jaunus dalībniekus.
3. Palielinot pamatkapitālu šajā pantā paredzētajā veidā, pamatkapitāla palielinājums nedrīkst pārsniegt sabiedrības pašas kapitālu vairāk kā divas reizes.";
1.4. papildināt 35.panta pirmo daļu ar šāda satura tekstu:
"Ja pamatkapitālu palielina, aizstājot parādus ar sabiedrības kapitāla daļām, jaunu dalībnieku iesaistīšanas noteikumos nav jānorāda šā panta otrās daļas 4.punktā paredzētās ziņas.";
1.5. izteikt 53.pantu šādā redakcijā:
"53.pants. Sabiedrības atzīšana par neesošu
1. Katram sabiedrības dalībniekam, dalībnieku sapulcei, izpildinstitūcijai, revīzijas komisijai vai revidentam, kā arī Uzņēmumu reģistram un prokuratūrai ir tiesības celt tiesā prasību atzīt akciju sabiedrību par neesošu šādos gadījumos:
1) ja sabiedrības statūti ir pretrunā ar šā likuma prasībām;
2) ja tiesiskās attiecības, uz kurām pamatojas sabiedrības dibināšana, ir apstrīdamas atbilstīgi likumu prasībām.
2. Bezpeļņas organizācijai valsts akciju sabiedrībai "Privatizācijas aģentūra" attiecībā uz valsts īpašumu, kā arī pilsētas domei, rajona vai pagasta padomei attiecībā uz savu īpašumu ir tiesības celt tiesā prasību atzīt sabiedrību par neesošu šā panta pirmās daļas 2.punktā minētajā gadījumā, ja sabiedrība izveidota, veicot privatizāciju.
3. Prasību atzīt sabiedrību par neesošu var celt:
1) šā panta pirmās daļas 1.punktā minētajā gadījumā - visu laiku, kamēr attiecīgās sabiedrības statūti neatbilst likumu prasībām;
2) šā panta pirmās daļas 2.punktā minētajā gadījumā - divu gadu laikā pēc sabiedrības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā, ja sabiedrība nav izveidota, veicot privatizāciju;
3) šā panta pirmās daļas 2.punktā minētajā gadījumā - sešu gadu laikā pēc sabiedrības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā, ja sabiedrība ir izveidota, veicot privatizāciju.
4. Ja prasību atzīt sabiedrību par neesošu ceļ bezpeļņas organizācija valsts akciju sabiedrība "Privatizācijas aģentūra", pilsētas dome, rajona vai pagasta padome, prokuratūra, Valsts kontrole vai Uzņēmumu reģistrs, tas darāms Latvijas civilprocesa kodeksā noteiktajā kārtībā un minētās institūcijas ir atbrīvotas no valsts nodevu samaksas šajās lietās.
5. Dalībnieku sapulcei ir tiesības novērst trūkumus sabiedrības statūtos, izdarot tajos grozījumus šajā likumā noteiktajā kārtībā, ja prasība tiek celta šā panta pirmās daļas 1.punktā minētajā gadījumā.
6. Ja tiesa pieņem nolēmumu par sabiedrības atzīšanu par neesošu, Uzņēmumu reģistrs uzsāk sabiedrības likvidācijas procesu, un tam piemērojami šā likuma 51.pantā paredzētie noteikumi.
7. Ja sabiedrību atzīst par neesošu, darījumi, kas tās vārdā noslēgti ar trešajām personām, paliek spēkā."
2. Izdarīt likumā "Grozījums likumā "Par sabiedrībām ar ierobežotu atbildību"" (Latvijas Vēstnesis, 1994, 149.nr.) šādus grozījumus:
2.1. aizstāt Pārejas noteikumu 1.punktā vārdus "līdz 1996.gada 1.janvārim" ar vārdiem "līdz 1996.gada 1.maijam";
2.2. papildināt Pārejas noteikumus ar 3.punktu šādā redakcijā:
"3. Noteikt valsts nodevas likmi par sabiedrības ar ierobežotu atbildību kapitāla palielināšanas līdz 2000 latiem reģistrāciju Uzņēmumu reģistrā - 10 latu."
Ministru prezidents A.Šķēle
Ekonomikas ministrs G.Krasts