1. Noteikumi nosaka kārtību un apmēru, kādā valsts izglītības iestāžu pedagogiem var kompensēt transporta izdevumus un dzīvojamās telpas īres izdevumus, kā arī nosacījumus šo kompensāciju piešķiršanai.
2. Kompensāciju par sabiedriskā transporta izmantošanas izdevumiem vai pedagoga īpašumā vai valdījumā esoša personīgā transportlīdzekļa (turpmāk – personīgais transportlīdzeklis) izmantošanas izdevumiem (turpmāk – transporta izdevumi) un kompensāciju par dzīvojamās telpas īres izdevumiem izglītības iestādes pedagogam var piešķirt neatkarīgi no pedagoga darba slodzes.
3. Transporta izdevumus un dzīvojamās telpas īres izdevumus pedagogam var kompensēt pilnībā vai daļēji izglītības iestādei piešķirto budžeta līdzekļu ietvaros.
4. Izglītības iestāde transporta izdevumu kompensāciju un dzīvojamās telpas īres izdevumu kompensāciju pedagogam izmaksā reizi mēnesī par iepriekšējo mēnesi, pārskaitot uz pedagoga norādīto kontu kredītiestādē.
5. Kompensāciju par transporta izdevumiem un dzīvojamās telpas īres izdevumiem nepiešķir, ja pedagogs saņem cita veida kompensācijas, pabalstus vai atlīdzību minēto izdevumu segšanai.
6. Pedagogam var kompensēt sabiedriskā transporta (izņemot taksometru) izmantošanas izdevumus, kas radušies, lai nokļūtu no deklarētās dzīvesvietas vai faktiskās dzīvesvietas (turpmāk – dzīvesvieta) līdz izglītības iestādei un atpakaļ, ja dzīvesvieta atrodas vairāk nekā 20 kilometru attālumā no izglītības iestādes.
7. Lai saņemtu kompensāciju par sabiedriskā transporta izmantošanas izdevumiem iepriekšējā mēnesī, pedagogs izglītības iestādes noteiktajā termiņā iesniedz izglītības iestādes vadītājam šādus dokumentus:
7.1. iesniegumu, kurā norāda dzīvesvietas adresi, attālumu no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei, sabiedriskā transporta veidu, maršrutu un grafiku, ņemot vērā šo noteikumu 8. punktā minēto nosacījumu;
7.2. sabiedriskā transporta izmantošanas izdevumus apliecinošus dokumentus (piemēram, biļetes, čekus, elektroniskās braukšanas kartes rēķinus par biļešu iegādi tīmeklī).
8. Sabiedriskā transporta izmantošanas izdevumu kompensāciju izmaksā atbilstoši šo noteikumu 4. punktam pēc attaisnojošo dokumentu iesniegšanas, ņemot vērā konkrētajam maršrutam atbilstošāko lētāko iespējamo sabiedriskā transporta variantu.
9. Pedagogs, iesniedzot izglītības iestādes vadītājam iesniegumu par sabiedriskā transporta izmantošanas izdevumu kompensēšanu, apliecina, ka nesaņem cita veida kompensācijas, pabalstus vai atlīdzību iesniegumā minēto izdevumu segšanai.
10. Pedagogam var kompensēt personīgā transportlīdzekļa izmantošanas izdevumus (izdevumus par patērēto degvielu vai elektroenerģiju un nolietojumu), kas radušies, lai nokļūtu no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ, ja dzīvesvieta atrodas vairāk nekā 20 kilometru attālumā no izglītības iestādes un ir spēkā viens no šādiem nosacījumiem:
10.1. pedagogam nav iespējams izmantot sabiedrisko transportu, jo līdz izglītības iestādei sabiedriskais transports nekursē vai sabiedriskais transports nenodrošina ierašanos izglītības iestādē noteiktā laikā vai atgriešanos dzīvesvietā iespējami saprātīgā laikā;
10.2. ja pedagogs pamato, ka personīgā transportlīdzekļa izmantošana ir ekonomiski pamatoti lētāka vai laika ziņā izdevīgāka nekā sabiedriskā transporta izmantošana.
11. Lai saņemtu kompensāciju par personīgā transportlīdzekļa izmantošanas izdevumiem, pedagogs izglītības iestādes noteiktajā termiņā iesniedz izglītības iestādes vadītājam šādus dokumentus:
11.1. iesniegumu, kurā pamato personīgā transportlīdzekļa izmantošanas nepieciešamību, kā arī norāda dzīvesvietas adresi, attālumu no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei, personīgā transportlīdzekļa marku, izmantojamās degvielas veidu un patēriņa normu uz 100 kilometru nobraukumu vai elektroenerģijas patēriņu. Ja ir mainījušies iesniegumā minētie faktiskie apstākļi, pedagogs par to rakstiski informē izglītības iestādes vadītāju;
11.2. pārskatu par personīgā transportlīdzekļa izmantošanu iepriekšējā mēnesī, norādot personīgā transportlīdzekļa izmantošanas datumu un personīgā transportlīdzekļa izmantošanas izdevumus apliecinošus dokumentus (piemēram, patērētās degvielas vai elektroenerģijas iegādes čekus).
12. Pedagogs, iesniedzot izglītības iestādes vadītājam iesniegumu par personīgā transportlīdzekļa izmantošanas izdevumu kompensēšanu, apliecina, ka nesaņem cita veida kompensācijas, pabalstus vai atlīdzību iesniegumā minēto izdevumu segšanai.
13. Kompensācijas apmērs par personiskā transportlīdzekļa nolietojumu nedrīkst pārsniegt četrus centus par katru nobraukto kilometru. Izdevumus par patērēto degvielu vai elektroenerģiju kompensē, ņemot vērā faktiskos izdevumus.
14. Pedagogam, kura dzīvesvieta atrodas ne mazāk kā 70 kilometru attālumā no izglītības iestādes un kuram nokļūšana no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ ir apgrūtināta, izglītības iestāde var kompensēt izdevumus saistībā ar dzīvojamās telpas īri, ja pedagogs nemaina dzīvesvietu un papildus īrē dzīvojamo telpu. Izglītības iestāde var izmaksāt dzīvojamās telpas īres izdevumu kompensāciju arī citos gadījumos, ja ir īpaši apstākļi nepieciešamībai īrēt dzīvojamo telpu.
15. Ja izglītības iestādes rīcībā ir dienesta viesnīca vai cita dzīvojamā platība (brīvs dzīvoklis), pedagogam var kompensēt minētās dzīvojamās telpas īres izdevumus faktiskās īres maksas apmērā, bet nepārsniedzot 250 euro mēnesī.
16. Ja izglītības iestādes rīcībā nav dienesta viesnīcas vai citas dzīvojamās platības (brīva dzīvokļa), pedagogam var kompensēt citas dzīvojamās telpas īres izdevumus faktiskās īres maksas apmērā, bet nepārsniedzot 250 euro mēnesī.
17. Ja atbilstoši pedagoga nodarbinātības apjomam (slodzei, stundu skaitam) pedagogam dzīvojamā platība (naktsmītne) nepieciešama īslaicīgi un ir ekonomiski nepamatoti īrēt dzīvojamo telpu, izglītības iestāde var kompensēt pedagogam viesnīcas izdevumus saskaņā ar normatīvajos aktos par komandējumu izdevumu atlīdzināšanu noteiktajām viesnīcas maksas normām.
18. Lai saņemtu kompensāciju par dzīvojamās telpas īres izdevumiem iepriekšējā mēnesī, pedagogs izglītības iestādes noteiktajā termiņā iesniedz izglītības iestādes vadītājam šādus dokumentus:
18.1. iesniegumu, kurā pamato nepieciešamību īrēt dzīvojamo telpu, kā arī norāda dzīvesvietas adresi un attālumu no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei. Ja ir mainījušies iesniegumā minētie faktiskie apstākļi, pedagogs par to rakstiski informē izglītības iestādes vadītāju;
18.2. īres līguma kopiju (ja attiecināms);
18.3. īres maksu vai viesnīcas izdevumus apliecinošus dokumentus.
19. Pedagogs, iesniedzot izglītības iestādes vadītājam iesniegumu par dzīvojamās telpas īres izdevumu kompensēšanu, apliecina, ka nesaņem cita veida kompensācijas, pabalstus vai atlīdzību iesniegumā minēto izdevumu segšanai.
20. Transporta izdevumu kompensāciju un dzīvojamās telpas īres izdevumu kompensāciju pedagogiem var izmaksāt par izdevumiem, kas radušies, sākot ar 2025. gada 1. augustu.