Darbības ar dokumentu

Konsolidēto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta redakciju skatīt kultūras mantojuma pārvaldības informācijas sistēmā "Mantojums".

Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5-1-102

Rīgā 2025. gada 25. jūnijā

Grozījums Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojumā Nr. 128 "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu"

Izdots saskaņā ar Ministru kabineta
2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241
"Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. apakšpunktu

Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" (turpmāk - Likums) 14. panta devīto daļu un izvērtējot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (turpmāk - Pārvaldes) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījuma projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:

1. Pārvalde ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par Kalna Doļu senkapu, Smiltenes novads, Drustu pagasts, "Kalna Doles" (turpmāk - Objekts) iekļaušanu Pieminekļu sarakstā.

2. Saskaņā ar Likuma 1. pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Atbilstoši Likuma 2. pantam nekustami kultūras pieminekļi - kompleksi objekti - ir arheoloģiskās senvietas, arhitektūras ansambļi un kompleksi, pilsētu un citu apdzīvoto vietu vēsturiskie centri, ielas, laukumi, kvartāli, kultūrslānis, kapsētas, kultūrvēsturiskas ainavas, piemiņas vietas, vēsturiskas vietas un teritorijas. Likuma 14. panta - ceturtā daļa nosaka, ka Pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes kultūras pieminekli var iekļaut starptautiskā vai Latvijas mērogā nozīmīgus objektus ar izcilu zinātnisku, kultūrvēsturisku vai izglītojošu nozīmi.

3. Saskaņā ar Likuma 1., 2. un 14. pantu ir izvērtēta Objekta atbilstība valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums (Pārvaldes Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2024. gada 7. oktobra sēde Nr. 08-09.4/7/2024 1. §) rosināt iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes nekustamu arheoloģisko pieminekli. Objekta īpašnieki, saskaņā ar Likuma 14. panta pirmo daļu un Administratīvā procesa likuma 62. panta pirmo daļu, informēti par priekšlikumu ar 2025. gada 20. janvāra lēmumu Nr. 08-09.1/35 un 2025. gada 20. janvāra lēmumu Nr. 08-09.1/37. Likumā noteiktajā termiņā īpašnieku iebildumi Objekta iekļaušanai pieminekļu sarakstā nav saņemti. Saskaņā ar Likuma 14. panta divpadsmito daļu Objekta iekļaušanai Pieminekļu sarakstā nav vajadzīga īpašnieka (valdītāja) piekrišana.

4. Objekta kultūrvēsturiskā vērtība atbilst Likuma 1., 2. un 14. panta ceturtās daļas un Ministru kabineta 2021. gada 26. oktobra noteikumu Nr. 720 "Kultūras pieminekļu uzskaites, aizsardzības, izmantošanas un restaurācijas noteikumi" 2. punkta un 3.1. apakšpunkta kritērijiem.

4.1. Objekts ir akmens krāvuma senkapi, kas aizņem ap 35,5 x 11,5 m lielu reljefa pacēlumu. Tos atklāja SIA "Archeo arheologi" darbinieki, veicot apzināšanas darbus vēja parka "Augstkalni" teritorijā. Akmens krāvums daļēji atsegts, to veido blīvs dūres lieluma akmeņu klājums, ko vietām sedz meža augsnes zeme. Krāvuma R daļā atsegti akmeņi diametrā līdz 0,5 m, kas veido taisnstūra formas konstrukcijas. Daži no akmeņiem ir šķelti. Senkapu R daļā izrakta 1 x 1 m liela, sena mantraču bedre. Citu arheoloģisko liecību tuvumā nav, taču visu pauguru, kur atrodas senkapi, sedz akmeņu koncentrācijas vietas un akmeņu rindas, kas varētu liecināt par citiem postītiem akmeņu krāvuma senkapiem vai senām agrārajām sistēmām. Senkapi saistāmi ar Baltijas somu kultūras izplatības areālu.

4.2. Objekta saglabājamās vērtības: ārējais veidols ainavā, reljefs, apbedījumu struktūra, apbedījumu inventārs, arheoloģiskās senlietas.

5. Pamatojoties uz Likuma 14. panta devīto daļu, kā arī uz iepriekš konstatēto, Kultūras ministrija nolemj:

izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojuma Nr. 128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2. punktu apstiprinātajā Pieminekļu sarakstā grozījumu un iekļaut Pieminekļu sarakstā šādu objektu:

Nr.9420 Valsts nozīmes Arheoloģija Kalna Doļu senkapi Smiltenes novads, Drustu pagasts, "Kalna Doles";

170 m uz ZA no Kalna Dolēm

Agrais - vidējais dzelzs laikmets

6. Objekta sastāvs: Daļa no zemes vienības ar kadastra apzīmējumu 4248 001 0012.

7. Atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 23. panta pirmajai daļai Objektam noteikta individuālā aizsardzības zona. Apstiprinātās individuālās aizsardzības zonas kartogrāfiskais materiāls ir šī rīkojuma grafiskais pielikums.

8. Lēmuma pamatojums: Likuma 1. pants un 14. panta pirmā un ceturtā daļa, 23. panta pirmā daļa, Administratīvā procesa likuma 13. pants, 62. panta pirmā daļa, 65. panta otrā daļa, 66. panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2021. gada 26. oktobra noteikumu Nr. 720 "Kultūras pieminekļu uzskaites, aizsardzības, izmantošanas un restaurācijas noteikumi" 2. punkts un 3.1. apakšpunkts, Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. apakšpunkts.

9. Rīkojums stājas spēkā nākamajā dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šā rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 184. panta pirmās daļas 1.punktu, 188. panta pirmo un otro daļu un 189. panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Valmieras tiesu namā (Voldemāra Baloža iela 13A, Valmiera, LV-4201).

Kultūras ministre A. Lāce

 

Pielikums
Kultūras ministrijas
25.06.2025. rīkojumam Nr. 2.5-1-102

Kalna Doļu senkapi

Smiltenes novads, Drustu pagastā, īpašumā "Kalna Doles"

Teritorijas un individuālās aizsardzības zonas robežu plāns

Apzīmējumi:

Kultūras piemineklis

Kultūras pieminekļa individuālās aizsardzības zonas robeža

02.07.2025