1. Saistošie noteikumi nosaka:
1.1. siltumapgādes sistēmu ekspluatācijas un aizsardzības noteikumus;
1.2. siltumapgādes attīstības kārtību Salaspils novadā, kas jāievēro plānojot un īstenojot pasākumus siltumapgādes pieejamībai, siltumapgādes sistēmu modernizācijai un energoefektivitātei, kā arī siltumapgādes pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai.
2. Salaspils novada pašvaldība savas administratīvās teritorijas plānošanas ietvaros veicina efektīvas centralizētās siltumapgādes attīstību.
3. Izstrādājot Salaspils novada detālplānojumu un lokālplānojumu pēc iespējas paredz centralizētās siltumapgādes sistēmas inženiertīklu plānoto izvietojumu.
4. Ievērojot centralizētās siltumapgādes sistēmas elementu izvietojumu un plānošanas ietvarus Salaspils novada administratīvajā teritorijā tiek noteikta centralizētās siltumapgādes zona.
5. Centralizētās siltumapgādes zonā primārais siltumapgādes veids ir efektīva centralizētā siltumapgāde, kas tiek attīstīta, izmantojot atjaunīgos energoresursus, veidojot racionālu un efektīvu siltumavotu saslēgumu, līdzsvarojot patēriņu un samazinot siltumenerģijas pārvades zudumus, kā arī veicinot individuālo siltummezglu modernizāciju.
6. Energoapgādes komersants, kurš sniedz siltumapgādes pakalpojumus centralizētās siltumapgādes zonā, (turpmāk – Pakalpojumu sniedzējs) nodrošina:
6.1. tehniskajiem noteikumiem, standartiem un līgumu nosacījumiem atbilstošu pakalpojumu kvalitāti;
6.2. savā tīmekļvietnē publicē ziņas un dokumentus par siltumenerģijas piegādi un lietošanu;
6.3. centralizētās siltumapgādes zonējuma grafiskās daļas uzturēšanu.
7. Attiecībā uz jaunām triju vai vairāku dzīvokļu mājām un nedzīvojamām ēkām, kā arī uz šo ēku renovācijas procesu, ja tiek renovēta arī ēku siltumapgādes sistēma, tām ir pienākums pieslēgties efektīvai centralizētai siltumapgādes sistēmai tur, kur tas ir ekonomiski un tehniski pamatoti par pamatu ņemot centralizētās siltumapgādes zonējumu.
8. Attiecībā uz jaunām viena dzīvokļa mājām vai uz šādu māju renovācijas procesu, ja citstarp tiek renovēta arī šādas mājas siltumapgādes sistēma, tām ir pienākums izvēloties siltumapgādes veidu, ņemt vērā sekojošus pieejamības kritērijus to nozīmīguma secībā:
8.1. efektīva bezemisiju siltumapgādes tehnoloģija, kas savā darbībā nerada siltumnīcefekta gāzu emisijas vai gaisu piesārņojošo vielu emisijas;
8.2. efektīva tehnoloģija, kurā tiek izmantoti atjaunīgie energoresursi;
8.3. ilgtermiņa siltumapgādes robežizmaksas;
8.4. ekspluatācijas energoefektivitāte.
9. Lietotājs nodrošina, ka ēku un būvju siltumapgādē tiek izmantota atdalītā siltumapgādes sistēma (automatizēts siltummezgls ar neatkarīgo pieslēguma shēmu), kas ir izbūvēta un tiek ekspluatēta saskaņā ar būvniecību regulējošo normatīvo aktu prasībām, energoapgādes normatīviem un Pakalpojumu sniedzēja tehniski pamatotām prasībām.
10. Ja Pakalpojumu sniedzējs konstatē lietotāja siltumapgādes sistēmas ierīkošanas vai ekspluatācijas neatbilstību energoefektivitātes, normatīvo aktu vai Pakalpojumu sniedzēja tehnisko priekšrakstu prasībām, Pakalpojumu sniedzējs par šo apstākli rakstiski informē lietotāju, kā arī nosaka termiņu lietotāja siltumapgādes sistēmas neatbilstību novēršanai.
11. Lietotājs rakstveidā norīko un pastāvīgi nodrošina atbilstoši apmācītu par siltumapgādi atbildīgo personu, kas norīkota darbam ar lietotāja siltumapgādes sistēmu, tās iekārtām un nodrošina šo sistēmu un iekārtu drošu ekspluatāciju. Par objektā norīkoto par siltumapgādi atbildīgo personu lietotājs informē Pakalpojumu sniedzēju tā noteiktajā kārtībā.
12. Par siltumapgādi atbildīgā persona ne retāk kā reizi gadā pārbauda lietotāja siltumapgādes sistēmu un instruē personas, kas ekspluatē lietotāja siltumapgādes sistēmu un tās elementus, par sistēmas lietošanas kārtību, energoefektivitāti un drošību, ievērojot Pakalpojumu sniedzēja tehnisko priekšrakstu prasības.
13. Lietotājam ir pienākums ievērot siltumtīklu, siltumapgādes sistēmas iekārtu un būvju aizsargjoslās noteiktos aprobežojumus un nodrošināt brīvu pieeju un piebraukšanu siltumtīkliem, siltumapgādes sistēmas iekārtām un būvēm, lai remontētu, pievienotu vai atvienotu siltumapgādes sistēmu vai veiktu tās tehnisko apkalpošanu, apkopi un tehnisko uzraudzību.
14. Siltumtīklu un siltumapgādes sistēmu piederības un atbildības dalījuma vieta starp piegādātāju un lietotāju ir Pakalpojumu sniedzēja ievada noslēgarmatūra. Siltumapgādes sistēmas piederības robeža tiek noteikta līgumam par siltumenerģijas piegādi pievienotajā robežaktā vai shēmā.
15. Pakalpojumu sniedzējs ir tiesīgs nekavējoties pārtraukt siltumenerģijas piegādi, atvienot ēku vai būvi no centralizētās siltumenerģijas sistēmas siltumtīkliem vai nepieslēgt lietotāja siltumapgādes sistēmu Pakalpojumu sniedzēja siltumtīkliem uz laiku, kamēr netiek novērsti konstatētie trūkumi, par to informējot lietotāju un noformējot attiecīgu aktu divos eksemplāros (no kuriem vienu eksemplāru glabā Pakalpojumu sniedzējs, otrs tiek nodots vai nosūtīts lietotājam vai tā pārstāvim), ja:
15.1. nav izpildīti šo noteikumu 9. punktā minētie norādījumi par izmaiņām siltumapgādes sistēmā, siltumapgādes iekārtu vai elementu ierīkošanā vai ekspluatācijā, lai nodrošinātu siltumenerģijas lietošanu atbilstoši līgumā par siltumenerģijas piegādi un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām;
15.2. lietotājs nav izpildījis šo noteikumu 11. punktā minēto pienākumu norīkot par siltumapgādi atbildīgo personu un nav paziņojis Pakalpojumu sniedzējam par šo personu;
15.3. nav izpildīti šo noteikumu 12. punktā minētie norādījumi par lietotāja siltumapgādes sistēmas pārbaudi un sagatavošanu nākamajai apkures sezonai;
15.4. Pakalpojumu sniedzējam tiek liegta piekļuve lietotāja siltumapgādes sistēmai.
16. Ēkas vai būves siltumapgādes sistēmas atslēgšana no centralizētās siltumapgādes sistēmas vai siltumnesēja cirkulācijas pārtraukšana atsevišķos siltumtīklos ir pieļaujama, ja tas netraucē citu lietotāju siltumapgādi vai nenodara bojājumus centralizētās siltumenerģijas sistēmas siltumtīkliem.
17. Aizsargjoslās gar siltumtīkliem papildus normatīvajos aktos par aizsargjoslām noteiktajam aizliegts:
17.1. novietot būves, būvmateriālus vai smagus priekšmetus;
17.2. uz noslēgarmatūru lūku pārsedzes vākiem ierīkot transportlīdzekļu stāvvietas un novietot stāvēšanai transportlīdzekļus tuvāk par 1,5 metriem no lūkas pārsedzes vāka. Par noslēgarmatūras un ventiļu izvietojumu liecina lūkas pārsedzes vāks vai brīdinājuma zīmes.
18. Pakalpojumu sniedzējam bez zemes īpašnieka iepriekšējas brīdināšanas un nemaksājot par to nekādu atlīdzību ir tiesības izcirst aizsargjoslā gar siltumtīkliem augošos kokus un krūmus, ja tie traucē avārijas remontdarbu vai avārijas seku novēršanas darbu veikšanai.
19. Tikai Pakalpojumu sniedzējs ir tiesīgs veikt jebkādas darbības ar centralizētās siltumapgādes sistēmas siltumtīklu armatūru, izbūvēt un izveidot jaunas noslēgarmatūras, kā arī noņemt vai pārvietot šo elementu brīdinājuma zīmes.
20. Pakalpojumu sniedzējam ir tiesības uz zemesgabaliem, būvju sienām vai žogiem uzstādīt centralizētās siltumapgādes sistēmas aizsardzības un brīdinājuma zīmes.
21. Pakalpojumu sniedzējam ir tiesības jebkurā laikā piekļūt lietotāja siltumapgādes sistēmām, lai pārbaudītu normatīvajos aktos, šajos saistošajos noteikumos un pakalpojumu līgumā noteikto siltumapgādes sistēmas lietošanas noteikumu ievērošanu.
22. Ja Pakalpojumu sniedzējs konstatē normatīvo aktu, šo saistošo noteikumu vai pakalpojumu līguma noteikumu pārkāpumus, par to tiek sastādīts pārkāpuma akts, kurā Pakalpojumu sniedzējs, ja nepieciešams, var norādīt trūkumu novēršanas termiņu. Pakalpojumu sniedzējs ir tiesīgs sastādīt pārkāpuma aktu bez lietotāja klātbūtnes. Pakalpojumu lietotāja atteikšanās parakstīt aktu neatbrīvo viņu no atbildības un pienākuma novērst aktā norādītos trūkumus.
23. Ēku vai būvju īpašnieks līdz 2025. gada 31. decembrim nodrošina piederošās ēkas vai būves siltumapgādes sistēmas atbilstību šo noteikumu 9. punktā minētajām prasībām. Ja ēku vai būvju īpašnieks vai pārvaldnieks pierāda, ka plānots ēkas vai būves renovācijas process, kurā ietverta arī ēkas siltumapgādes sistēmas renovācija, šis termiņš tiek noteikts līdz 2026. gada 31. decembrim.
Paskaidrojuma raksta sadaļas | Norādāmā informācija |
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums | Enerģētikas likuma 51. panta pirmā un otrā daļa noteic, ka pašvaldības, pildot Pašvaldību likumā noteikto autonomo funkciju, organizē siltumapgādi savā administratīvajā teritorijā, ievērojot normatīvajos aktos noteiktos efektīvas siltumapgādes sistēmas un efektīvas aukstumapgādes sistēmas kritērijus, kā arī veicina energoefektivitāti un konkurenci siltumapgādes un kurināmā tirgū. Pašvaldības, organizējot siltumapgādi savā administratīvajā teritorijā, ievēro vides un kultūras pieminekļu aizsardzības prasības, bet, plānojot piegādājamo siltumenerģijas apjomu un nepieciešamo siltumenerģijas ražošanas jaudu, izvērtē arī vietējo energoresursu, koģenerācijas un triģenerācijas izmantošanas iespējas un siltumapgādes drošību, nepārtrauktību un ilgtspēju. Saskaņā ar minētā panta ceturto daļu, lai samazinātu siltumapgādes radītās siltumnīcefekta gāzu emisijas, palielinātu atjaunīgās enerģijas īpatsvaru siltumapgādē un ēkās, kā arī samazinātu importēto vai ievesto energoresursu apjomu, pašvaldība ir tiesīga saistošajos noteikumos paredzēt siltumapgādes veidus savā administratīvajā teritorijā vai tās daļā. Pašvaldība var noteikt: 1. pienākumu pieslēgties efektīvai centralizētai siltumapgādes sistēmai tur, kur tas ir ekonomiski un tehniski pamatoti, šo prasību attiecinot uz jaunām triju vai vairāku dzīvokļu mājām un nedzīvojamām ēkām, kā arī uz šo ēku renovācijas procesu, ja tiek renovēta arī ēku siltumapgādes sistēma; 2. attiecībā uz jaunām viena dzīvokļa mājām vai uz šādu māju renovācijas procesu, ja citstarp tiek renovēta arī šādas mājas siltumapgādes sistēma, pienākumu izmantot efektīvu bezemisiju siltumapgādes tehnoloģiju, kas savā darbībā nerada siltumnīcefekta gāzu emisijas vai gaisu piesārņojošo vielu emisijas, vai efektīvu tehnoloģiju, kurā tiek izmantoti atjaunīgie energoresursi; 3. citus siltumapgādes veida izvēles ierobežojumus atbilstoši gaisa aizsardzības normatīvo aktu prasībām. Salaspils novada dome 2021. gada 30. septembrī jau bija apstiprinājusi saistošos noteikumus Nr. 28/2021 "Salaspils novada siltumapgādes attīstības noteikumi", kas tika izdoti pamatojoties uz tā brīža spēkā esošo normatīvo regulējumu. Ievērojot to, ka ir pieņemts Pašvaldību likums un veikti grozījumi Enerģētikas likuma normās, uz kuru pamata tika izdoti minētie noteikumi, nepieciešams izdot jaunus saistošos noteikumus ievērojot Enerģētikas likuma 51. pantā noteiktās prasības. |
2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu | Projektam nav ietekmes uz pašvaldības budžetu. |
3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci | Saistošo noteikumu tiesiskais regulējums netiešā veidā veicinās gaisa kvalitātes uzlabošanos, gaisa piesārņojuma mazināšanos (īpaši pilsētvidē), jo vērsts uz efektīvas centralizētās siltumapgādes sistēmas izmantošanu, kā arī veicinās bezemisiju tehnoloģiju izmantošanu siltumenerģijas ražošanā, precizējot pašvaldību pienākumus un tiesības attiecībā uz siltumapgādes sistēmu plānošanu savā administratīvajā teritorijā. |
4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām | Projektam nav būtiskas ietekmes uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām, jo jaunas administratīvās procedūras nav paredzētas. |
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem | Projektam nav ietekmes uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem. |
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu | Projekts neparedz jaunu institūciju izveidi, esošo likvidāciju vai reorganizāciju. |
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana | Projekts ir piemērots iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai un paredz tikai to, kas ir vajadzīgs minētā mērķa sasniegšanai. |
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām | Ievērojot Pašvaldību likuma 46. panta trešo daļu projekts tika publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē sabiedrības viedokļa noskaidrošanai no 21.03.2025. līdz 04.04.2025. Neviens viedoklis par projektu no sabiedrības netika saņemts. |