Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: spēkā esošs

Satversmes tiesas lēmums

Rīgā 2025. gada 14. maijā

Par Eiropas Centrālās bankas lūgumu ļaut iepazīties ar lietas materiāliem

Satversmes tiesa šādā sastāvā: rīcības sēdes priekšsēdētāja Irēna Kucina, tiesneši Anita Rodiņa, Jānis Neimanis, Jautrīte Briede, Veronika Krūmiņa, Mārtiņš Mits, Juris Juriss,

izskatījusi lietas Nr. 2024-09-01 "Par Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.4 panta otrās, trešās (redakcijā, kas bija spēkā no 2024. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 4. jūnijam), ceturtās, piektās, sestās, desmitās, vienpadsmitās, divpadsmitās, trīspadsmitās, piecpadsmitās daļas un pārejas noteikumu 43. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. pantam un 105. panta pirmajiem trim teikumiem, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.4 panta desmitās daļas 2. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam" (turpmāk - lieta Nr. 2024-09-01) materiālus un Eiropas Centrālās bankas 2025. gada 6. maija iesniegumu (reģ. Nr. 471-2025),

konstatēja:

1. Satversmes tiesa lietā Nr. 2024-09-01 2025. gada 31. martā nolēma uzdot Eiropas Savienības Tiesai jautājumus prejudiciāla nolēmuma pieņemšanai un apturēt tiesvedību šajā lietā līdz brīdim, kad stājas spēkā Eiropas Savienības Tiesas nolēmums. Eiropas Savienības Tiesa ir saņēmusi minēto lēmumu un lietai piešķīrusi numuru C-242/25.

2. Satversmes tiesā saņemts Eiropas Centrālās bankas iesniegums (reģ. Nr. 471-2025) (turpmāk - Lūgums). Lūgumā norādīts, ka saistībā ar iespējamo Eiropas Centrālās bankas iesaistīšanos prejudiciālā nolēmuma tiesvedībā lietā C-242/25 tā vēlētos labāk izprast faktiskos apstākļus, kuru rezultātā Satversmes tiesa ir pieņēmusi lēmumu uzdot jautājumus Eiropas Savienības Tiesai prejudiciāla nolēmuma pieņemšanai, un tādēļ lūdz Satversmes tiesu izsniegt tai lietas Nr. 2024-09-01 materiālos esošos personu S un T un AS "SEB banka" pieteikumus, kā arī Saeimas atbildes rakstus.

Satversmes tiesa secināja:

3. Ne Satversmes tiesas likums, ne Satversmes tiesas reglaments nenosaka kārtību, kādā Satversmes tiesa izlemj Eiropas Savienības iestādes lūgumu ļaut iepazīties ar lietas materiāliem lietā, kurā tiesvedība ir apturēta, lai uzdotu jautājumu Eiropas Savienības Tiesai prejudiciālā nolēmuma pieņemšanai. Saskaņā ar Satversmes tiesas likuma 26. panta pirmo daļu Satversmes tiesa likumā un Satversmes tiesas reglamentā neregulētus jautājumus izlemj Satversmes tiesa.

4. Satversmes tiesa ir atzinusi: lai nodrošinātu kāda procesuāla jautājuma ātrāku izlemšanu lietā, kurā ir apturēta tiesvedība, lai uzdotu jautājumu Eiropas Savienības Tiesai prejudiciālā nolēmuma pieņemšanai, var tikt sasaukta rīcības sēde, arī neatjaunojot tiesvedību lietā (sk. Satversmes tiesas 2021. gada 5. oktobra rīcības sēdes lēmuma lietā Nr. 2020-33-01 6. punktu).

Lai prejudiciālā nolēmuma tiesvedības ietvaros veicinātu vispusīgu un objektīvu jautājuma par Eiropas Savienības tiesību normu interpretāciju, Satversmes tiesa par Eiropas Savienības iestādes lūgumu iepazīties ar lietas materiāliem lemj rīcības sēdē, neatjaunojot tiesvedību lietā.

5. Lūgumā Eiropas Centrālā banka ir norādījusi, ka saskata nepieciešamību iesaistīties prejudiciālā nolēmuma tiesvedībā lietā C-242/25. Minētajā kontekstā Eiropas Centrālā banka vēlas labāk izprast lietas Nr. 2024-09-01 faktiskos apstākļus, kuru rezultātā Satversmes tiesa pieņēma lēmumu uzdot jautājumus Eiropas Savienības Tiesai par Līguma par Eiropas Savienības darbību 127. panta 4. punktā un Eiropas Savienības Padomes 1998. gada 29. jūnija lēmuma par to, kā valstu iestādes apspriežas ar Eiropas Centrālo banku par tiesību aktu projektiem (Nr. 98/415/EK) 4. pantā noteikto dalībvalsts iestādes savlaicīgas apspriešanās pienākumu ar Eiropas Centrālo banku. Šī iemesla dēļ Eiropas Centrālā banka lūdz atļauju iepazīties ar lietas Nr. 2024-09-01 materiālos esošajiem personu S un T un AS "SEB banka" pieteikumiem un Saeimas atbildes rakstiem.

Līguma par Eiropas Savienību darbību 4. panta 3. punkta pirmā daļa noteic, ka saskaņā ar lojālas sadarbības principu Savienība un dalībvalstis ar patiesu savstarpēju cieņu palīdz cita citai veikt uzdevumus, ko nosaka Līgumos. Lojālas sadarbības princips ne tikai liek dalībvalstīm veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai garantētu Eiropas Savienības tiesību piemērošanu un efektivitāti, bet arī uzliek Eiropas Savienības iestādēm un dalībvalstīm savstarpējas lojālas sadarbības pienākumu (sk. Eiropas Savienības Tiesas 2002. gada 26. novembra sprieduma lietā C-275/00 "First un Franex" 49. punktu).

Tādējādi, lai prejudiciālā nolēmuma tiesvedības ietvaros veicinātu vispusīgu un objektīvu jautājuma par Eiropas Savienības tiesību normu interpretāciju, kā arī respektējot lojālas sadarbības principu, Eiropas Centrālās bankas lūgums ļaut tai iepazīties ar lietas Nr. 2024-09-01 materiālos esošajiem personu S un T, kā arī AS "SEB banka" pieteikumiem un Saeimas atbildes rakstiem par šiem pieteikumiem ir apmierināms.

6. Pieteikuma iesniedzēji lietā Nr. 2004-09-01 - personas S un T - lūguši Satversmes tiesu noteikt ierobežotas pieejamības statusu to pieteikumā un tā pielikumos ietvertajai viņus un viņu ģimenes locekļus identificējošajai informācijai. Līdzīgi arī pieteikuma iesniedzēja AS "SEB banka" ir lūgusi Satversmes tiesu noteikt tās pieteikumā un tā pielikumos ietvertajai komercnoslēpumu saturošajai informācijai ierobežotas pieejamības statusu. Satversmes tiesa lietas Nr. 2024-09-01 izskatīšanas gaitā ir apmierinājusi gan personu S un T, gan arī AS "SEB banka" lūgumu par ierobežotas pieejamības statusa noteikšanu noteiktai informācijai, kas ietverta pieteikumos un to pielikumos.

Līdz ar to, ļaujot Eiropas Centrālajai bankai iepazīties ar lietas materiāliem, ņemams vērā apstāklis, ka personu S un T un AS "SEB banka" pieteikumi un to pielikumi satur informāciju, kurai noteikta ierobežota pieejamība.

Ņemot vērā minēto un pamatojoties uz Satversmes tiesas likuma 26. panta pirmo daļu un Satversmes tiesas reglamenta XIV nodaļu,

Satversmes tiesa nolēma:

1. Ļaut Eiropas Centrālajai bankai iepazīties ar lietas Nr. 2024-09-01 materiālos esošajiem pieteikumiem par lietas ierosināšanu (pieteikumi Nr. 45/2024 un Nr. 66/2024) un Saeimas atbildes rakstiem (reģ. Nr. 530-2024 un reģ. Nr. 739-2024).

2. Noteikt ierobežojumu Eiropas Centrālajai bankai iepazīties ar pieteikuma iesniedzēju - fizisku personu S un T - pieteikumā iekļauto informāciju par šo personu un viņu ģimenes locekļu identitāti, kā arī ar pieteikuma iesniedzējas AS "SEB banka" pieteikumā un tā pielikumos iekļauto informāciju, kas satur komercnoslēpumu.

3. Nosūtīt lietas Nr. 2024-09-01 dalībniekiem šā lēmuma kopiju.

4. Nosūtīt šo lēmumu publicēšanai oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Lēmums nav pārsūdzams.

Rīcības sēdes priekšsēdētāja I. Kucina

14.05.2025