Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: vēl nav spēkā

Ministru kabineta noteikumi Nr. 283

Rīgā 2025. gada 13. maijā (prot. Nr. 19 15. §)

Stacionāro ārstniecības iestāžu resursu informācijas sistēmas noteikumi

Izdoti saskaņā ar Ārstniecības likuma
9. panta ceturto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. stacionāro ārstniecības iestāžu resursu informācijas sistēmas (SAIRIS) (turpmāk - sistēma) pārzini;

1.2. sistēmā iekļaujamos datus, šo datu apjomu un apstrādes kārtību.

2. Sistēma ir valsts informācijas sistēma, kuras pārzinis ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Digitālās veselības centrs" (turpmāk - pārzinis).

II. Sistēmā iekļaujamie dati un to apjoms

3. Stacionārā ārstniecības iestāde iekļauj sistēmā šādus datus:

3.1. datus par stacionārajā ārstniecības iestādē pieejamiem resursiem stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai:

3.1.1. gultu pieejamība (operatīvie dati) atbilstoši sniegto stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu profiliem, tai skaitā dati par pārprofilēto gultu izveidi un pieejamību;

3.1.2. kopējais gultu skaits (statiskie dati) atbilstoši sniegto stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu profiliem;

3.1.3. pieejamais un patēriņam noteiktā laikposmā paredzētais individuālo aizsardzības līdzekļu apjoms;

3.1.4. medicīnas materiāltehniskais nodrošinājums (dati par medicīnas ierīcēm, tai skaitā dati par, piemēram, mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtām, orgānu aizstājējterapijas iekārtām, medicīnisko skābekli);

3.1.5. materiāltehniskais nodrošinājums stacionārās ārstniecības iestādes darbības nepārtrauktībai;

3.1.6. stacionāro plānveida pakalpojumu gaidīšanas rindas;

3.1.7. iespēja nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību stacionārajās ārstniecības iestādēs attiecīgajos veselības aprūpes pakalpojumu profilos;

3.1.8. stacionāro ārstniecības iestāžu ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu noslodze un nepieciešamā starptautiskā palīdzība (intensīvās terapijas brigāde);

3.2. datus par stacionētajiem pacientiem ar akūtām augšējo elpceļu infekcijas slimībām (kopējais pacientu skaits, slimības smagums un iznākums) un testēšanas rezultātiem elpceļu infekciju izraisītāju klātbūtnes noteikšanai:

3.2.1. kopējais stacionēto pacientu skaits un kopējais pacientu skaits ar smagu akūtu respiratoru infekciju (turpmāk - SARI) sadalījumā pa vecuma grupām, tai skaitā:

3.2.1.1. intensīvās terapijas nodaļā stacionētie pacienti ar SARI un mirušie pacienti ar SARI;

3.2.1.2. gripas vīrusa, Covid-19 vīrusa un respiratori sincitiālā vīrusa noteikšanai testētie pacienti un pacienti ar pozitīvu testēšanas rezultātu;

3.2.2. pacientu skaits, kuri atradušies stacionārā ar apstiprinātu Covid-19 vīrusa infekciju, pacientu slimības smagums, tai skaitā invazīvas mākslīgās plaušu ventilācijas nodrošināšana un iznākums;

3.3. datus par ārstniecības iestādes personām, kas atbildīgas par konkrēto resursu grupu, - vārds, uzvārds, amats, tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese;

3.4. datus par daļēji pieejamiem vai nepieejamiem veselības aprūpes pakalpojumiem vai par notikumu, kas ietekmē stacionārās ārstniecības iestādes ikdienas darbu, norādot ietekmēto pakalpojumu, iemeslu un prognozējamo atsākšanas laiku;

3.5. datus par mācībām gatavībai ārkārtas medicīniskām un ārkārtas sabiedrības veselības situācijām vai to draudiem, kā arī par mācībām darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.

III. Sistēmā iekļauto datu apstrādes kārtība

4. Slimību profilakses un kontroles centram ir piekļuve šo noteikumu 3.2. un 3.3. apakšpunktā minētajiem datiem, lai nodrošinātu akūtu augšējo elpceļu infekciju epidemioloģisko uzraudzību, vērtētu epidemioloģisko situāciju, kā arī plānotu un ierosinātu atbilstošus epidemioloģiskās drošības pasākumus.

5. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam ir piekļuve šo noteikumu 3.1.1., 3.1.2., 3.1.3., 3.1.4., 3.1.5., 3.1.7., 3.3., 3.4. un 3.5. apakšpunktā minētajiem datiem, lai uzturētu un monitorētu stacionāro ārstniecības iestāžu resursu pieejamību, kā arī plānotu un koordinētu pacientu transportēšanu uz tuvāko stacionāro ārstniecības iestādi atbilstoši attiecīgā veselības aprūpes pakalpojuma pieejamībai.

6. Nacionālajam veselības dienestam ir piekļuve šo noteikumu 3.1.1., 3.1.2., 3.1.6., 3.1.7., 3.2.2., 3.3. un 3.4. apakšpunktā minētajiem datiem, lai operatīvi izvērtētu ar saslimstību saistītu noslodzi un resursu pieejamību stacionārajās ārstniecības iestādēs, tai skaitā organizētu plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.

7. Veselības ministrijai ir piekļuve šo noteikumu 3. punktā minētajiem datiem, lai izstrādātu valsts veselības nozares politiku, kā arī organizētu, koordinētu un pārraudzītu veselības politikas īstenošanu, tai skaitā attiecībā uz cilvēkresursu attīstību veselības aprūpes jomā, attiecībā uz nozares gatavību ārkārtas medicīniskām un ārkārtas sabiedrības veselības situācijām un to draudiem un attiecībā uz veselības nozares kritiskās infrastruktūras darbības nepārtrauktības nodrošināšanu.

8. Šo noteikumu 4., 5., 6. un 7. punktā minētās iestādes ievada sistēmā datu pieprasījumu par šo noteikumu 3. punktā minētajiem datiem, kā arī ir tiesīgas ievadīt sistēmā papildu datu pieprasījumu, nosakot datu apjomu, struktūru un apstrādes biežumu, lai stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai operatīvi apmainītos ar datiem par stacionārajās ārstniecības iestādēs pieejamiem resursiem un monitorētu ar infekcijas slimībām stacionētu pacientu slimības smagumu un iznākumu.

9. Stacionārā ārstniecības iestāde pēc šo noteikumu 4., 5., 6. un 7. punktā minēto iestāžu pieprasījuma šo noteikumu 3. un 8. punktā minētos datus ievada sistēmā elektroniski tiešsaistes režīmā, izmantojot sistēmas portālu vai datu apmaiņas saskarnes.

10. Lai nodrošinātu šo noteikumu 3. punktā minēto datu iekļaušanu sistēmā, pārzinis, noslēdzot līgumus, vienojas ar stacionārajām ārstniecības iestādēm par sistēmas izmantošanas nosacījumiem un prasībām.

11. Piekļuves tiesības sistēmā iekļautajiem datiem pārzinis šo noteikumu 4., 5., 6. un 7. punktā minēto iestāžu lietotājiem piešķir, pamatojoties uz attiecīgās iestādes pieprasījumu, attiecīgās iestādes darbību reglamentējošos normatīvajos aktos noteikto funkciju vai deleģēto uzdevumu izpildei.

12. Sistēmā uzkrātos personu datus par stacionārās ārstniecības iestādes personām, kas atbildīgas par konkrēto resursu grupu, glabā, kamēr attiecīgajām personām ir piešķirtas piekļuves tiesības sistēmai, un pēc tam minētos datus no sistēmas dzēš.

Ministru prezidente E. Siliņa

Veselības ministra vietā -
tieslietu ministre I. Lībiņa-Egnere

15.05.2025