1. Saistošie noteikumi (turpmāk – Nolikums) nosaka kārtību, kādā Dienvidkurzemes novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) organizē līdzdalības budžeta projektu konkursu (turpmāk – Konkurss) un piešķir finansējumu sabiedrības ierosināto teritorijas attīstības projektu (turpmāk – Projekti) īstenošanai Pašvaldības administratīvajā teritorijā, un kārtību, kādā notiek Projektu iesniegšana, vērtēšana un īstenošana.
2. Konkursa mērķi:
2.1. veicināt pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju iesaisti teritorijas attīstības jautājumu izlemšanā un Pašvaldības lēmumu pieņemšanā;
2.2. radīt publiski pieejamu, radošu un atvērtu sabiedrisko vidi un aktivizēt jaunu, radošu līdzdarbības formu attīstību, stimulēt sabiedrības savstarpējo sadarbību un sociāli ekonomisko potenciālu;
2.3. veicināt sabiedrības iespēju tiešā veidā ieteikt konkrētas novada infrastruktūras attīstības vajadzības un citas sabiedrībai aktuālas iniciatīvas, ko īstenos Pašvaldība.
5. Pašvaldības dome (turpmāk – Dome) saistošajos noteikumos "Par Dienvidkurzemes novada pašvaldības budžeta plānu" nosaka līdzdalības budžeta kopējo finansējumu kārtējam gadam.
6. Viena Projekta realizācijai piešķiramo finanšu līdzekļu apjoms ir ne vairāk kā 20 000 euro (tai skaitā pievienotās vērtības nodoklis).
8. Finansējumu piešķir Projektu idejām, kas pēc to izvērtēšanas atbilst Nolikumā noteiktajiem atlases kritērijiem, saņēmušas visaugstāko novērtējumu sabiedrības balsojuma rezultātā un nepārsniedz Nolikuma 6. punktā noteikto finansējuma apmēru vienam projektam.
9. Projekta īstenošanai var piešķirt daļēju finansējumu, ja iesniedzējs Projekta pieteikumā ir norādījis, ka Projekts var tikt īstenots arī nepilnā apjomā.
10. Finansējuma piešķiršanai un sabiedrības balsošanai tiek virzīti Projekta pieteikumi, kas atbilst šādiem kritērijiem:
10.1. Projektu īsteno pašvaldībai piederošā īpašumā vai citai publiskai personai vai privātpersonai piederošā īpašumā ar nosacījumu, ka ir saņemta attiecīgā īpašnieka rakstveida piekrišana;
10.2. Ja Projektu īsteno privātpersonai piederošā īpašumā, visu Projekta ietvaros realizēto darbu, teritorijas vai telpu labiekārtojumu, iekārtu, aprīkojuma, u.tml., lietu turpmāku uzturēšanu nodrošina pati privātpersona;
10.3. Projekta rezultātā radītā infrastruktūra kalpo un ir publiski sabiedrībai plaši pieejama vismaz 10 (desmit) gadus;
10.4. Projektā paredzētie ieguldījumi ir ekonomiski pamatoti un tā rezultāta ikgadējās uzturēšanas izmaksas nepārsniedz 10 % (desmit procentus) gadā no kopējā attiecīgā Projekta budžeta (attiecināms tikai uz Pašvaldībai piederošā īpašumā īstenotiem Projektiem);
10.5. Projektu iespējams īstenot vienā kārtā;
10.6. Projekta realizēšanas izmaksas nepārsniedz Nolikuma 6. punktā noteikto ierobežojumu;
10.7. Projektā plānotās aktivitātes netiek finansētas no citiem Pašvaldības vai valsts budžeta, Eiropas Savienības fondu vai citiem ārējiem finanšu līdzekļiem, un tās nav pretrunā ar Pašvaldības attīstības plānošanas dokumentiem;
10.8. Projektam nav komerciāla, reliģiska vai politiska rakstura.
11. Gadījumā, ja apstiprinātais Projekts 2 (divu) gadu laikā pēc tā apstiprināšanas netiek realizēts iepriekš neparedzētu apstākļu vai nesamērīga sadārdzinājuma dēļ, tad šim mērķim paredzētos finanšu līdzekļus novirza attiecīgi nākamā gada Konkursam.
12. Ja Pašvaldība uzsākusi Konkursā uzvarējuša Projekta realizēšanu konkrētajā teritorijā (pilsētā vai pagastā), tad no šīs teritorijas nevar iesniegt jaunu Projekta pieteikumu, kamēr nav pabeigta iepriekšējā Projekta pilnīga realizācija. Projekta īstenošanas termiņa sākums iestājas 3 (trīs) mēnešus pēc tā apstiprināšanas un ilgst līdz 2 (diviem) gadiem.
13. Paziņojumu par Konkursa izsludināšanu publicē oficiālajā Pašvaldības tīmekļvietnē www.dkn.lv un/vai informatīvajā izdevumā "Dienvidkurzeme", norādot:
13.1. Projekta pieteikumu iesniegšanas vietu, veidu un formu;
13.2. Projekta pieteikumu iesniegšanas termiņu;
13.3. kontaktpersonu papildu informācijas saņemšanai;
13.4. citu informāciju.
14. Projekta pieteikumu dalībai Konkursā var iesniegt fiziska persona, kura sasniegusi 16 (sešpadsmit) gadu vecumu, vai biedrība vai nodibinājums, kurā nav pašvaldības dalības.
16. Projekta pieteikumu veido šādi dokumenti:
16.1. Aizpildīta Projekta pieteikuma veidlapa (1. pielikums), neattiecas, ja pieteikumu iesniedz elektroniski caur valsts vienoto ģeotelpiskās informācijas portālu www.geolatvija.lv;
16.2. Projekta skice, ja paredzēti uzlabojumi infrastruktūrā (norāda visu Projekta būtisko elementu izmērus un to izvietojumu uz zemesgabala robežu plāna vai izdrukas no tīmekļvietnes www.topografija.lv, www.kadastrs.lv vai www.geolatvija.lv);
16.3. Vismaz viena vizualizācija, kurā uzskatāmi attēlots Projekta īstenošanas rezultāts. Elektroniski iesniegtai vizualizācijai izmanto *.jpeg, *.jpg vai *.png formātu.
16.4. Projekta realizācijas izmaksu tāme, kas ietver visu darbu, materiālu, objektu kopējās izmaksas, nodrošinot pilnīgu projekta idejas realizāciju bez papildus finansējuma piesaistes, tajā skaitā projektēšanas un autoruzraudzības izmaksas (jāparedz vismaz 10 % (desmit procenti) no projekta īstenošanas izmaksām) un būvuzraudzības izmaksas (jāparedz vismaz 3 % (trīs procenti) no projekta īstenošanas izmaksām).
16.5. Dokuments, kas apliecina iesniedzēja vai tā pilnvarotās personas tiesības rīkoties iesniedzēja vārdā, ja Projekta pieteikumu iesniedz iesniedzēja pilnvarotā persona (ja attiecināms);
16.6. Dokuments, kas apliecina privātpersonas piekrišanu, ja Projekts tiek īstenots privātpersonai piederošā īpašumā (ja attiecināms).
17. Projekta pieteikumu sagatavo datorrakstā latviešu valodā, ievērojot normatīvo aktu prasības dokumentu izstrādāšanai un noformēšanai.
18. Visas izmaksas, kas saistītas ar Projekta pieteikuma sagatavošanu un iesniegšanu, sedz iesniedzējs.
19. Projekta pieteikuma iesniegšanas termiņš ir ne mazāk kā 30 (trīsdesmit) dienas no Konkursa izsludināšanas dienas.
20. Projekta pieteikumu var iesniegt elektroniski valsts vienotā ģeotelpiskās informācijas portāla www.geolatvija.lv sadaļā "Līdzdalības budžets" vai iesūtot elektroniski parakstītu pieteikumu elektroniskā pasta adresē pasts@dkn.lv, vai Pašvaldības E-adresē.
21. Projekta pieteikumi, kas iesniegti pēc nolikuma 19. punktā un paziņojumā par Konkursa izsludināšanu noteiktā termiņa, netiek izskatīti.
22. Iesniedzējs ir tiesīgs pirms Konkursa Projektu iesniegšanas termiņa beigām grozīt vai atsaukt iesniegto Projekta pieteikumu.
23. Konkursam iesniegtos Projektu pieteikumus vērtē Konkursa vērtēšanas komisija (turpmāk – Komisija) 7 (septiņu) locekļu sastāvā, kuru apstiprina ar Domes lēmumu. Komisija tiek veidota, tajā iekļaujot Pašvaldības pārstāvjus no Attīstības un uzņēmējdarbības daļas, Finanšu un grāmatvedības daļas, Nekustamā īpašuma pārvaldes un Būvvaldes un 3 (trīs) sabiedrības pārstāvjus. Komisija izvērtē visus iesniegtos Projektus atbilstoši Nolikumam un tā 2. pielikumā noteiktajiem atlases kritērijiem.
24. Ne mazāk, kā divu nedēļu laikā pēc Projektu iesniegšanas termiņa beigām Komisija pieņem lēmumu par iesniegto Projektu pieteikumu atbilstību Nolikumam un to nodošanu iedzīvotāju balsojumam.
25. Pirms Komisijas sēdes katrs Komisijas loceklis paraksta apliecinājumu (Nolikuma 3. pielikums), ka viņš nav personīgi ieinteresēts kādā no Konkursam iesniegtajiem Projektu pieteikumiem.
26. Ja Komisijas loceklis ir personīgi ieinteresēts kāda iesniegtā Projekta pieteikuma izskatīšanā, viņš par to informē pārējos Komisijas locekļus un atstata sevi no dalības Komisijā, kas tiek fiksēts Komisijas sēdes protokolā. Šī komisijas locekļa vietā tiek noteikts cits komisijas loceklis.
27. Komisijas kompetencē ir:
27.1. izvērtēt Konkursam iesniegto Projektu atbilstību Nolikuma prasībām, noteikt Iedzīvotāju balsojumam nododamos Projektu pieteikumus un tiem piešķiramā finansējuma apjomu;
27.2. lūgt iesniedzējam precizēt Projekta pieteikumā ietverto informāciju, ja tas nepieciešams vērtēšanai;
27.3. pieaicināt Komisijas darbā nozaru ekspertus atzinumu sniegšanai;
27.4. veikt Projekta pieteikumā matemātisku aprēķinu kļūdu labojumus, informējot par to Projekta iesniedzēju.
28. Komisija ir tiesīga noraidīt Projekta pieteikumu, ja:
28.1. Projekta pieteikums neatbilst Konkursa nolikumā noteiktajām prasībām;
28.2. Projekta īstenošana ir atzīta par neiespējamu vai Projektā paredzētās aktivitātes jau ietilpst kādā no Pašvaldības budžeta tautsaimniecības sadaļām;
28.3. Projekta pieteikums ir iesniegts pēc nolikuma 19. punktā noteiktā termiņa;
28.4. Projekta izmaksas pārsniedz nolikuma 6. punktā minēto summu.
30. Komisijas darbu vada Komisijas priekšsēdētājs, bet viņa prombūtnes laikā – priekšsēdētāja vietnieks. Komisija lēmumus pieņem sēdes laikā, atklāti balsojot. Lēmums ir pieņemts, ja par to nobalsojis klātesošo Komisijas locekļu vairākums. Balsīm sadaloties vienādi, izšķirošā ir Komisijas priekšsēdētāja balss.
31. Komisijas organizatorisko darbu nodrošina Pašvaldības administrācijas Centrālā pārvalde. Komisijas sēdes protokolē. Protokolu paraksta Komisijas priekšsēdētājs un Komisijas sekretārs, kurš nav Komisijas loceklis.
32. Informāciju par visiem iesniegtajiem Projektiem publicē oficiālajā Pašvaldības tīmekļvietnes www.dkn.lv sadaļā Sabiedrības līdzdalība un/vai informatīvajā izdevumā "Dienvidkurzeme".
33. Projektu, kura realizācija pēc tā izvērtēšanas atbilst Projektu atlases kritērijiem, nodod balsošanai iedzīvotājiem.
34. Balsojumu par Projektu var veikt elektroniski valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.geolatvija.lv atbilstoši autorizācijas noteikumiem, vai klātienē Dienvidkurzemes novada Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros un pilsētu, pagastu vai to apvienību pārvaldēs.
35. Par Projektu var balsot persona, kura sasniegusi 16 (sešpadsmit) gadu vecumu un kuras deklarētā dzīvesvieta balsošanas brīdī ir Dienvidkurzemes novada administratīvajā teritorijā.
37. Balsošana ilgst ne mazāk kā 3 (trīs) nedēļas kopš balsojuma publicēšanas Pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.dkn.lv.
38. Noslēdzoties Konkursa balsojuma termiņam, Komisija apkopo balsojuma rezultātus un nosaka Projektus, kuri ir saņēmuši lielāko balsu skaitu un vienlaikus iekļaujas Projektu konkursam plānotā finansējuma ietvaros.
39. Par Projektu attiecīgajā teritorijā (pilsētā vai pagastā) nodotās balss vērtība tiek noteikta sekojoši:
1) aprēķina vienas balss vērtību attiecīgajā teritorijā pēc formulas:
A* | =C |
B* |
A* – teritorija ar lielāko deklarēto iedzīvotāju skaitu novadā
B* – teritorijas, kurai nosaka koeficientu, iedzīvotāju skaits
C – koeficients
* Atbilstoši iedzīvotāju skaitam uz projektu konkursa izsludināšanas gada 1. janvāri (avots: PMLP, statistika par Latvijas iedzīvotāju skaitu pašvaldībās pagastu dalījumā)
2) aprēķina kopējo balsojuma vērtību par projektu pēc formulas:
Y x C
Y – balsu kopējais skaits no balsojuma sistēmas (valsts vienotā ģeotelpiskās informācijas portāla www.geolatvija.lv) par projektu
C – koeficients
40. Ja pēc balsu apkopošanas vairāki Projekti ieguvuši vienādu balsu skaitu, bet to realizācija, ievērojot paredzētā finansējuma apmēru, vienlaikus nav iespējama, Komisija apstiprināšanai un īstenošanai akceptē agrāk Projektu iesniegšanas secībā iesniegto Projekta pieteikumu.
41. Pēc sabiedrības balsojuma rezultātu apkopošanas Komisija virza projektus apstiprināšanai Domē, kas pieņem lēmumu par finansējuma piešķiršanu Projektu īstenošanai.
42. Domes pieņemto lēmumu paziņo iesniedzējam 14 (četrpadsmit) dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas.
43. Komisija var izbeigt Konkursu bez rezultātiem, ja:
43.1. nav iesniegts neviens Projekts;
43.2. visi iesniegtie Projektu pieteikumi neatbilst nolikuma prasībām;
43.3. konstatēts cits būtisks iemesls, kas liedz turpināt Konkursa norisi.
44. Paziņojumu par Konkursa rezultātiem publicē oficiālajā Pašvaldības tīmekļvietnē www.dkn.lv un/vai informatīvajā izdevumā "DIENVIDKURZEME".
46. Domes atbalstītos projektus Pašvaldība īsteno Pašvaldību likuma 62. panta otrajā daļā noteiktajos termiņos.
47. Ja Projekta īstenošanas stadijā sadārdzinās Projekta izmaksas, Dome ar atsevišķu lēmumu var piešķirt papildu finansējumu, kas nepārsniedz 15 % (piecpadsmit procentus) no Projekta sākotnējām izmaksām. Ja sadārdzinājums ir lielāks, projektu neīsteno.
Projekta iesniedzējs – fiziska persona (aizpilda, ja pieteikumu iesniedz kā fiziskā persona) | |
Vārds, uzvārds | |
Personas kods | |
Deklarētās dzīvesvietas adrese | |
Korespondences adrese | |
Kontaktinformācija saziņai (tālruņa numurs, e-pasta adrese) |
Projekta iesniedzējs – biedrība vai nodibinājums (aizpilda, ja pieteikumu iesniedz biedrības vai nodibinājuma vārdā) | |
Nosaukums | |
Vienotais reģistrācijas numurs | |
Juridiskā adrese | |
Korespondences adrese | |
Kontaktinformācija saziņai (tālruņa numurs, e-pasta adrese) | |
Pārstāvja vārds, uzvārds |
2. Informācija par projektu
2.1. Informācija par projekta īstenošanas vietu | |
Adrese (Norāda precīzu un pilnu adresi, lai iespējams objektu korekti identificēt) | |
Kadastra apzīmējums4 | |
Cita informācija, kas iespējami precizē projekta īstenošanas vietu |
2.2. Projekta nosaukums (īss, projekta būtību izsakošs, līdz 50 zīmēm garš) |
2.3. Projekta apraksts un tā sabiedriskā nepieciešamība (apraksta projekta ideju – projekta ietvaros veicamās aktivitātes un to rezultātā iegūtos risinājumus; kādu pievienoto vērtību projekts sniegs vietējai kopienai, norāda galveno mērķa grupu un uz projektu attiecināmo nolikuma 2. punktā noteikto konkursa mērķi, līdz 3000 zīmēm) |
2.4. Projekta īstenošanas provizoriskās kopējās izmaksas (norāda aptuvenas projekta īstenošanas izmaksu aplēses; izmaksas detalizēti pa pozīcijām norāda pielikumā pievienotajā TĀMĒ) | |
2.5. Projekta īstenošana nepilnā apjomā (Tiks pielietots gadījumā, ja Komisija atzīs, ka projekta īstenošana ir iespējama tikai daļēji. Atzīmēt atbilstošo ar "x") | |
Pielikumā: | ||
N.p.k. | Pielikuma nosaukums un saturs | Atzīme par pievienošanu5 |
1. | projekta skice, ja paredzēti uzlabojumi infrastruktūrā (norāda visu projekta būtisko elementu izmērus un to izvietojumu uz zemesgabala robežu plāna vai izdrukas no tīmekļvietnes www.topografija.lv, www.kadastrs.lv vai www.geolatvija.lv); | |
2. | vismaz viena vizualizācija, kurā uzskatāmi attēlots projekta īstenošanas rezultāts; | |
3. | projekta realizācijas izmaksu tāme, kas ietver visu darbu, materiālu, objektu kopējās izmaksas; | |
4. | dokuments, kas apliecina projekta iesniedzēja pilnvarotās personas tiesības rīkoties projekta iesniedzēja vārdā (ja attiecināms); | |
5. | dokuments, kas apliecina privātpersonas piekrišanu, ja Projekts tiek īstenots privātpersonai piederošā īpašumā (ja attiecināms). |
(datums) | (paraksts6) | (projekta iesniedzēja vai pilnvarotās personas vārds, uzvārds) |
1 Aizpildāma un iesniedzama, ja Projekta pieteikumu iesniedz ārpus valsts vienoto ģeotelpiskās informācijas portālu www.geolatvija.lv, t.i. elektroniska dokumenta formā, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un satur laika zīmogu.
2 Personas datu pārzinis ir Dienvidkurzemes novada pašvaldība, reģistrācijas Nr. 90000058625, adrese: Lielā iela 76, Grobiņa, Dienvidkurzemes novads, LV-3430, e-pasts: pasts@dkn.lv, tālrunis: 63490458.
Pieteikumā norādīto personas datu apstrādes mērķis ir:
1) identificēt Jūs un pārliecināties, vai atbilstat Dienvidkurzemes novada domes 27.03.2025. saistošajiem noteikumiem Nr. 2025/10 "Dienvidkurzemes novada līdzdalības budžeta nolikums" un tiem atbilstoši organizētā projektu konkursa prasībām;
2) saziņai ar Jums Konkursa nolikumā minētajos gadījumos.
Jūs kā iesniedzējs esat atbildīgs par personas datu nodošanas Dienvidkurzemes novada pašvaldībai likumību, tajā skaitā Jums ir aizliegts sniegt Dienvidkurzemes novada pašvaldībai personas datus, ja šai apstrādei nepastāv tiesisks pamats.
3 Informāciju jānorāda precīzi bez kļūdām, lai nepieciešamības gadījumā ir iespējams sazināties ar iesniedzēju un precizēt neskaidros jautājumus. Pretējā gadījumā nebūs iespējams izvērtēt ieceres
4 Iespējamie informācijas avoti: www.kadastrs.lv, attiecīgās teritorijas (pilsētas, pagasta) pārvaldnieki vai pašvaldības Nekustamo īpašumu pārvaldes speciālisti.
5 Pievienotos pielikumus atzīmē šajā kolonnā, atzīmi izdarot ar "x".
6 Neaizpilda, ja pieteikums ir parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un satur laika zīmogu.
Nr. | Kritērijs | Atbilst1 | Neatbilst2 |
1. | Projekta pieteikums iesniegts paziņojumā par Konkursa izsludināšanu noteiktajā termiņā un Nolikumā noteiktajā kārtībā. | ||
2. | Projekta pieteikuma iesniedzējs atbilst Nolikuma 14. punktā noteiktajiem kritērijiem | ||
- ir fiziska persona, kura sasniegusi 16 gadu vecumu, | |||
- vai biedrība vai nodibinājums, kurā nav pašvaldības dalības | |||
3. | Projekta realizēšanas vieta (vērtē atbilstošo): | ||
- ir publiskā lietošanā esošs pašvaldības īpašums Dienvidkurzemes novadā | |||
- vai citai publiskai personai vai privātpersonai piederošs īpašums ar attiecīgā īpašnieka rakstisku saskaņojumu | |||
4. | Projektam ir pievienota tāme un tā atbilst realizējamajām projekta idejas iespējām un tajā iekļautas visas izmaksas. | ||
5. | Projekts ir saistīts ar jaunas infrastruktūras radīšanu vai jau esošas infrastruktūras uzlabošanu un šiem uzlabojumiem ir sabiedriski nozīmīga vērtība, kā arī projekta idejas rezultāts ilglaicīgi (vismaz 10 gadus) būs plaši pieejams iedzīvotājiem pēc projekta īstenošanas. | ||
6. | Projektā plānotās aktivitātes netiek finansētas no citiem Pašvaldības vai valsts budžeta, Eiropas Savienības fondu vai citiem ārējiem finanšu līdzekļiem, un tās nav pretrunā ar Pašvaldības attīstības plānošanas dokumentiem. | ||
7. | Projekta ideju iespējams realizēt vienā kārtā (nav paredzēta īstenošana pa daļām), un to iespējams īstenot pilnā apjomā vai nepilnā apjomā, samazinot projekta aktivitātes, ar nosacījumu, ka tādējādi joprojām tiek sasniegts projekta mērķis. | ||
8. | Projekta idejas rezultātu neplāno izmantot komercdarbībai un peļņas gūšanai, tam nav reliģisks vai politisks raksturs. | ||
9. | Projektu ir iespējams īstenot 2 (divu) gadu laikā no tā īstenošanas uzsākšanas. | ||
10. | Projektā paredzētie ieguldījumi ir ekonomiski pamatoti un tā rezultāta ikgadējās uzturēšanas izmaksas nepārsniedz 10 % gadā no kopējā attiecīgā Projekta budžeta. | ||
11. | Projekta ideju nav paredzēts īstenot teritorijā (pilsētā vai pagastā), kurā jau ir uzsākts un tiek realizēts iepriekšējā Konkursā uzvarējis projekts. Ierobežojums attiecināms uz termiņu līdz projekta pilnīgai realizācijai, kas nevar būt ilgāks par 2 (diviem) gadiem.3 |
1 Vērtējot veic atzīmi par atbilstību kritērijam attiecīgajā kolonnā.
2 Vērtējot veic atzīmi par neatbilstību kritērijam attiecīgajā kolonnā.
3 Netiek piemērots vērtējot 2025. gada Konkursa uzsaukumā iesniegtos projektu pieteikumus.
Ar šo es, | apliecinu, ka | |
(vārds, uzvārds) |
Ja vērtēšanas procesā izrādīsies, ka šādi apstākļi eksistē vai ir izveidojušies, es nekavējoties pārtraukšu savu dalību konkursa komisijas darbā.
Būdams/-a konkursa komisijas loceklis/-e darbošos tikai savu pilnvaru ietvaros, nenonākot interešu konfliktā.
Apņemos:
1. | līdz konkursa procedūras rezultātu paziņošanai neizpaust jebkādu informāciju par projektu pieteikumu un dokumentu vērtēšanu, un projektu pieteikumu vērtēšanas procesu. |
2. | neizpaust konkursa ietvaros iegūto informāciju, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir neizpaužama. |
Apliecinu, ka visa konfidenciālā informācija, kas nonāks manā rīcībā konkursa procedūras laikā, tiks izmantota tikai projektu pieteikumu un dokumentu vērtēšanai.
(datums) | (paraksts1) |
1 Neaizpilda, ja dokumentu paraksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu.
Paskaidrojuma raksta sadaļa | Norādāmā informācija |
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums | Pašvaldību likuma 59. pants nosaka jaunu sabiedrības iesaistes pašvaldības darbā veidu – līdzdalības budžeta ieviešanu. Tā mērķis ir veicināt pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju iesaisti teritorijas attīstības jautājumu izlemšanā, ievērojot Pašvaldību likuma prasības un to, ka par līdzdalības budžeta izlietojumu lemj pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāji. Līdzdalības budžeta īstenošanas tiesiskais regulējums noteikts Pašvaldību likuma 59., 60., 61., 62. pantā. Pašvaldību likuma pārejas noteikumu 7. punkts pašvaldībām uzliek par pienākumu no 2025. gada gadskārtējā budžetā paredzēt finansējumu līdzdalības budžetam. Saistošo noteikumu mērķis ir veicināt Dienvidkurzemes novada pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju iesaisti vides, infrastruktūras attīstības un citu sabiedrībai aktuālu iniciatīvu ieviešanā, īstenojot sabiedrības ierosinātos pašvaldības teritorijas attīstības projektus, lai izpildītu pašvaldības autonomās funkcijas un brīvprātīgās iniciatīvas; nodrošinātu sabiedrības iesaisti pašvaldības lēmumu pieņemšanas procesos un dotu iespēju iedzīvotājiem tiešā veidā lemt par nepieciešamo iniciatīvu ieviešanu, kuras īstenos pašvaldība. Līdzdalības budžets sekmēs efektīvu, atklātu un atbildīgu pašvaldības darbu un šī darba atbilstību administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēm, nodrošinot vietējā līmeņa demokrātiju, sadarbību un panākot iedzīvotāju vajadzībām atbilstošākos un efektīvākos risinājumus, kā arī veicinot iedzīvotāju izpratni par pašvaldības darbu. Līdzdalības budžeta projektu konkurss sniegs iespēju iedzīvotājiem noteikt, kā pašvaldības attīstībai tiek izmantota daļa no pašvaldības budžeta. |
2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu | Atbilstoši Pašvaldību likuma 59. panta otrajai daļai, pašvaldība gadskārtējā pašvaldības budžetā paredz finansējumu sabiedrības līdzdalības budžetam vismaz 0,5 procentu apmērā no pašvaldības vidējiem viena gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa faktiskajiem ieņēmumiem, kas tiek aprēķināti par pēdējiem trim gadiem. Savukārt likuma "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam" 19. pants paredz, ka Pašvaldības dome gadskārtējā pašvaldības budžetā 2025. gadā paredz finansējumu līdzdalības budžetam ne mazāk kā 0,1 procenta apmērā, 2026. gadā ne mazāk kā 0,2 procentu apmērā, 2027. gadā ne mazāk kā 0,3 procentu apmērā un 2028. gadā ne mazāk kā 0,4 procentu apmērā no pašvaldības vidējiem viena gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa faktiskajiem ieņēmumiem, kas tiek aprēķināti par pēdējiem trim gadiem. Dienvidkurzemes novada pašvaldības līdzdalības budžeta finansējuma apmērs projektu realizācijai attiecīgajā gadā tiks noteikts gadskārtējā pašvaldības budžetā. Dienvidkurzemes novada pašvaldības 2025. gada budžetā līdzdalības budžeta projektu konkursa norisei paredzēts finansējums 26 310,00 euro apmērā. |
3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci | Sociālā ietekme – tiks veicināta sabiedrības iesaiste pašvaldības darbā, sabiedrībai nepieciešamo iniciatīvu īstenošanai tiks rīkots projektu konkurss, kura norisi reglamentēs šie saistošie noteikumi – "Dienvidkurzemes novada pašvaldības līdzdalības budžeta projektu konkursa nolikums". Lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti pašvaldības darbā un līdzdalību novada, tā apdzīvoto vietu vides un infrastruktūras attīstības jautājumu lemšanā, ievērojot iedzīvotāju intereses, projektu konkursa kritērijiem atbilstošie un sabiedrības balsojuma rezultātā visaugstāko novērtējumu ieguvušie projekti tiks īstenoti par pašvaldības budžeta līdzekļiem. Ieviešot pašvaldības līdzdalības budžeta projektu konkursu, iedzīvotājiem tiek mazināts atstumtības risks, radot visiem vienādas iespējas ietekmēt apkārtējās vides uzlabojumus, veicināta savstarpējā sadarbība un sabiedrības saliedēšana, saskaņota rīcība kopējam labumam, kā arī nostiprināta piederības sajūta savai pilsētai. Ietekme uz vidi – šiem saistošajiem noteikumiem nav tieša ietekme uz vidi, taču iedzīvotāji konkursā var iesniegt projektus, kuru īstenošanas rezultātā var tikt uzlaboti kādi konkrēti apkārtējās vides apstākļi, un tieši ietekmēt, kādus vides uzlabojumus pašvaldība ievieš novadā. Ietekme uz iedzīvotāju veselību – šiem saistošajiem noteikumiem nav tieša ietekme uz iedzīvotāju veselību, taču iedzīvotāji konkursā var iesniegt projektus, kas paredzēti sabiedrības veselības uzlabošanai. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā – šiem saistošajiem noteikumiem nav tieša ietekme uz uzņēmējdarbības vidi, taču pašvaldība normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā varēs piesaistīt uzņēmējus konkursā uzvarējušo projektu realizācijai. Līdzdalības budžetā apstiprinātās projektu idejas realizē pašvaldība, ievērojot visus normatīvos aktus attiecībā uz publiskā iepirkuma regulējumu un nodrošinot atbilstību brīvai un godīgai konkurencei. |
4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām | Saistošo noteikumu izpildi, Projektu ieviešanu, īstenošanu un uzraudzību nodrošina Pašvaldības Attīstības un uzņēmējdarbības daļa esošās darba atlīdzības ietvaros. Nepieciešamības gadījumā īstenošanā tiek iesaistītas arī citas pašvaldības struktūrvienības, kas uzticētos pienākumus veic esošās darba atlīdzības ietvaros. Projektu iesniegšana un iedzīvotāju balsošana notiek valsts vienotā ģeotelpiskās informācijas portāla www.geolatvija.lv sadaļā "Līdzdalības budžets". Iesniegto līdzdalības budžeta projektu ideju atbilstību noteiktajiem kritērijiem, realizācijas iespējamību izvērtē un iedzīvotāju balsošanai nodod konkursa vērtēšanas komisija, kura izveidota ar Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes lēmumu. Komisijas locekļi atlīdzību par veikto darbu komisijā nesaņem. Projekta iesniedzējiem konsultācijas nodrošinās atbildīgo pašvaldības struktūrvienību darbinieki savas atlīdzības ietvaros. Informācija par līdzdalības budžeta projektu konkursu tiks ievietota Pašvaldības tīmekļvietnes www.dkn.lv sadaļā "Pašvaldība" -> "Projekti" -> "Pašvaldības projektu konkursi", kā arī citviet pēc nepieciešamības. Papildu administratīvo procedūru izmaksas nav paredzētas. |
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem | Saistošo noteikumu izpildei tiek noteikti jauni pienākumi vai uzdevumi esošajām institūcijām un to darbiniekiem, jo pašvaldībai ir palielinājies noteikto funkciju un uzdevumu apjoms. Saistošo noteikumu izpildē nav paredzēts izveidot jaunas institūcijas vai darba vietas, esošo likvidācija vai reorganizācija. |
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu | Saistošo noteikumu izpildi nodrošina pašvaldība saskaņā ar Pašvaldību likuma 62. panta pirmo daļu. Projektu konkursu izsludina, organizē un īsteno Pašvaldības Attīstības un uzņēmējdarbības daļa, nepieciešamības gadījumā iesaistot citas pašvaldības struktūrvienības. Projektu iesniegšana un iedzīvotāju balsošana notiek valsts vienotā ģeotelpiskās informācijas portāla www.geolatvija.lv sadaļā "Līdzdalības budžets". Iesniegto līdzdalības budžeta projektu ideju atbilstību noteiktajiem kritērijiem un realizācijas iespējamību izvērtē un iedzīvotāju balsošanai nodod konkursa vērtēšanas komisija, kura izveidota ar Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes lēmumu. Iedzīvotāju balsojums nosaka atbalstāmos projektus, kuru īstenošanu nodrošina Pašvaldības Attīstības un uzņēmējdarbības daļa, nepieciešamības gadījumā iesaistot citas pašvaldības struktūrvienības. |
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana | Saistošo noteikumu izmaksas pret ieguvumiem ir samērīgas, jo šādu saistošo noteikumu izdošanu paredz Pašvaldību likuma 61. pants. |
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām | Atbilstoši Pašvaldību likuma 46. panta trešajā daļā noteiktajam, sabiedrības viedokļa noskaidrošanai un priekšlikumu iesniegšanai, saistošo noteikumu projekts un tam pievienotais paskaidrojuma raksts no 21.02.2025. līdz 09.03.2025. tika publicēts pašvaldības tīmekļvietnes www.dkn.lv sadaļā "Pašvaldība" -> "Normatīvie akti" -> "Saistošo noteikumu projekti sabiedrības viedokļu noskaidrošanai", paredzot iespēju ikvienam interesentam iesniegt savus priekšlikumus un komentārus. Publicētai informācijai piekļūstamība tika nodrošināta arī no pašvaldības tīmekļvietnes sadaļas "Sabiedrības līdzdalība". Noteiktā termiņa ietvaros saņemti 7 (septiņi) priekšlikumi: 1. Papildināt Nolikuma 10.1. punktu un 2. pielikuma 3. punktu ar Pašvaldību likuma 60. pantā noteikto "…un ieguldījums nepieciešams, lai īstenotu pašvaldības autonomās funkcijas un brīvprātīgās iniciatīvas". Minētajā Pašvaldību likuma 60. pantā projekts paredz: a) ieguldījumu pašvaldībai piederošā īpašumā, savukārt ieguldījumus citai publiskai personai vai privātpersonai piederošā īpašumā – gadījumā, kad ir saņemts attiecīgā īpašnieka saskaņojums un ieguldījums nepieciešams, lai īstenotu pašvaldības autonomās funkcijas vai brīvprātīgās iniciatīvas. Sākotnējā noteikumu redakcijā bija iestrādāts priekšlikumā norādītais teksts, bet Tautsaimniecības un attīstības komitejas sēdē 11.02.2025. komitejas locekļi ierosināja šo teikuma daļu svītrot. Priekšlikums tiek noraidīts, jo saistošajos noteikumos neatreferē jau likumā noteiktās tiesību normas. 2. Precizēt Nolikuma 10.4. punktu, jo nav pamata noteikt ierobežojumu projekta rezultāta ikgadējās uzturēšanas izmaksām, ja projekts tiek realizēts privātpersonai piederošā īpašumā un ir spēkā 10.2. punktā noteiktā prasība privātpersonai nodrošināt projekta rezultāta uzturēšanu. Priekšlikums tiek atbalstīts, un Nolikuma 10.4. punkts izteikts jaunā redakcijā. 3. Papildu privātpersonas rakstveida piekrišanai projekta realizēšanai tās īpašumā, nolikumā iekļaut arī šīs personas rakstisku apliecinājumu, ka tā ir informēta par nolikuma 10.2. punkta nosacījumiem un tiem piekrīt. Priekšlikums tiek noraidīts. Persona, iesniedzot projektu pieteikumu un atļaujot veikt projekta īstenošanu uz privātas zemes, ir iepazinusies ar saistošajiem noteikumiem, tai skaitā ar Nolikuma 10.2. punktu. Līdz ar to privātpersona apzinās savus pienākumus pēc projekta īstenošanas. 4. Pārskatīt Nolikuma 10.4. punktā noteikto 10 % ierobežojumu projekta rezultāta turpmākajām ikgadējās uzturēšanas izmaksām, kas nevar būt par kritēriju projektu atlasei, jo turpmākās uzturēšanas izmaksas komisijai objektīvi nav nosakāmas, un arī pretendentiem netiek prasīts norādīt provizoriskās uzturēšanas izmaksas. Nolikuma 10.4. punktā noteiktais Projekta rezultāta ikgadējais uzturēšanas izmaksu ierobežojums 10 % tiek ieviests, lai Konkursam netiktu pieteikti Projekti ar augstām uzturēšanas izmaksām, kas kļūst par slogu Pašvaldības budžetam. Priekšlikums tiek noraidīts, jo projektu konkursa vērtēšanas komisijā ir dažādu jomu pārstāvji no Attīstības un uzņēmējdarbības daļas, Finanšu un grāmatvedības daļas, Nekustamā īpašuma pārvaldes un Būvvaldes, kas spēj novērtēt īstenotā projekta turpmāko uzturēšanas izmaksu apmēru. Turklāt atbilstoši Nolikuma 27.2. punktam Komisijas locekļi var lūgt iesniedzējam precizēt Projekta pieteikumā ietverto informāciju, ja tas nepieciešams vērtēšanai, tai skaitā vērtējot Projekta rezultāta uzturēšanas izmaksu iespējamo apmēru. 5. Izteikt 27.1. punkta daļu redakcijā "noteikt iedzīvotāju balsojumam nododamos projektu pieteikumus". Priekšlikums atbalstīts, un Nolikuma 27.1. punkts izteikts jaunā redakcijā. 6. Papildināt Nolikumā 32. punktu ar informāciju par neapstiprinātiem projektiem un izteikt redakcijā: "Informāciju par visiem iesniegtajiem Projektiem publicē oficiālajā Pašvaldības tīmekļvietnē www.dkn.lv un/vai informatīvajā izdevumā "DIENVIDKURZEME", Konkursa komisijas apstiprinātajiem Projektiem norādot Projekta iesniedzēju, Projekta nosaukumu un īsu tā aprakstu, bet noraidītajiem projektiem – to noraidīšanas iemeslu." Priekšlikums tiek atbalstīts, un Nolikuma 32. punkts izteikts jaunā redakcijā. 7. Precizēt un papildināt Nolikuma 39. punktā izmantotajās formulās simbolu "A" un "Y" skaidrojumus. Priekšlikums tiek atbalstīts, un Nolikuma 39. punkts izteikts jaunā redakcijā. |